ea- liet korle gele zandgoed tegen 14 a 16 per 50 KG. Evenals over de tabak kunnen de landbouwers ook over den tarweoogst tevreden zyu; bijna overal in de Betuwe is de tarwe van puike qualileit en geeft zij eene goede opbrengst. De landbouwer v. D.uit Berkenwoude, die Maandag kaas op Stolwjj- kcrsluis had geleverdis op zyne terugreis op den Goudschen weg vermoe delijk van den wagen gevallen, ten minste werd hy op die plaats dood ge vonden, met ernstig verminkt hoofd. Een kwartier van de plaats des on- heils werd zijn paard met rijtuig gegrepen. Onlangs was aan de directie der staatsspoorwegen eene kist Ilavana- sigaren ter verzending toevertrouwd; by aankomst bleek, dat daaraan een aantal sigaren ontbraken, doch de pogingen om den dader te ontdekken, bleven vruchteloos. Zondag merkte men te Boxtel op, dal de conducteur de G. een dergelijk soort aanbood, omtrent de herkomst waarvan hy geen rekenschap wist te geven. Aan de justitie werd daarvan kennis gegeven, en de G. in hechtenis genomen. Te Bergen op Zoom is een huzaar, die des nachts door middel van' een touw uit de hoogste verdieping der kazerne Markiezenhof wilde klim men, naar beneden gestort en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. Men schrijft uil Stratum: Eene groep huisjes, gelegen in de nabijheid der rivier de Dommel, onder deze gemeente, is niet voorzien van welput ten; de bewoners dier huisjes zijn verpligt het Dommelwater, dat dikwijls zeer verontreinigd is, voor drinkwater te gebruiken. In een dier huisjes is de typhus uitgebroken, en volgens de verklaring van den geneesheer is de oorzaak dier ziekte zeer waarschijnlijk aan slecht drinkwater te wijten. Te Middelburg en omstreken woedde gisteren nacht een hevig onwe- der. Te Biggekerke is de bliksem geslagen in eene schuur, dienende tot timmermanswinkel, die geheel is afgebrand; het aangrenzende woonhuis is behouden gebleven. 'sGRAVENHAGE. 8 September. De officier van gezondtieid le kl. J. J. Dekkers, behoorende tot de rol van het wachtschip te Hellcvoetsluis en gedetacheerd aan boord van de stoomkanonneerboot Hydrawordtin stede van aan boord van het schroef- stoomschip van Galen, overgeplaatst aan boord van het fregat Erertsen, terwjjl de daar aan boord dienende officier van gezondheid le kl. dr. G. Karssen op de van Galen zal overgaan. De le luit. der mariniers J M. Ripping, dienende aau boord van het fregat Erertsen, wordt overgeplaatst aan boord van het schroefstoomschip van Galenen belast met liet bevel over hel aau boord van dien bodem ingescheepte detachement mariniers. Hel bulletin, heden ten paleize uitgegeven, luidde: »H. M. de koningin en de jonggeboren prinses zijn wei en dientengevolge zal geen nader bul letin worden uitgegeven". Naar wij vernemen, meldt het Dbl.zal de nieuw geboren konings dochter, die by de aangifte voor den burgerlijken stand vier voornamen ont ving, in het lamilieleven prinses Paulina genoemd worden. Aan mejufvrouw Besier is het hoofdloezigt over de kinderkamer opgedragen; de echtgenoot van den heer P. J. Smits uit deze stad vervult de taak van baker en de huis vrouw van Oskam van Voorburg die van min. Naar het Fad. verneemt zal de plegtige doop van de jeugdige prinses in het begin van October plaats hebben. Tegen half October zal de konink lijke familie weder naar het Loo vertrekken en daar tot December blyven. De nieuwbenoemde gezant der Fransche republiek, de heer Lefebvre de Béhaine, wordt weldra op zijn post alhier verwacht. De politie alhier heeft dezer dagen een aardige vangst gedaan, door de hand le legaen op een Engelschmandie bij een aantal magazjjnliouders en winkeliers inkoopen deed, soms voor vrij belangrijke bedragen, en dan met cheques betaalde. Hel is evenwel gebleken, dat die cheques valsch en de winkeliers dus voor hetgeen zij geleverd hadden opgeligt waren. BUITENLANDSCIIE BEIUGTKN. BELGIË, Zondag morgen, tussehen 3 en 4 ure, is er een verschrikkelijk on- weèr losgebarsten over de Maasvallei. liegen en geweldige hagelbuijen wis selden elkander af, terwijl de bliksemstralen zich aanhoudend opvolgden. De bliksem heeft veel schade aangerigt. Te Roosteren, tegenover Maaseyk, is eene groote pachthoeve met haar inboedel, hoornvee en schapen, eene prooi der vlammen geworden. Te Reckheim is eene woning met hel vee en te Genhout, onder Mechelen a/M., is eene schuur door den bliksem ver nield. Te Urmond tegenover Meeswijckop Ilollandsch grondgebiedis de bliksem in de kerk geslagen en heeft nog al groote sehade aangerigt. Te Stein is insgelijks brand ontstaan. Vele Canadaboomen zijn in de beemden langs de Maas te Stockheim, te Leuth enz. door den bliksem getroffen en bedorven. EN O ELAN P. LONDEN, 7 September. De zitting van het parlement is gesloten. In de daarbij uilgesproken troonrede wordt gezegd, dat de betrekkingen met de andere mogendheden van zeer vricndschappelijken aard zijn. Dat de Porte in gebreke is gebleven met de uilvoering harer verbindtenisseii en het in April vastgestelde plan, omtrent de giens tussehen Turkije en Montenegro, heeft een betreurens waardig oponthoud in de oplossing der bestaande quaestie teweeg gebragt. Andere gewigtige punten in hel fierlijnsche tractaat zijn nog niet ten uit voer gebragt. De mogendheden, die dat traciaat hadden onderteekend, heb ben aan den Sultan hare zienswijze medegedeeld omtrent de middelen om eene voldoende oplossing der quaestiën, betreffende Griekenland en Monte negro te verkrijgen, zoowel als omtrent de administrative regeling voor de Turksche provinciën in Europa en de voornaamste noodzakelijke hervormin gen in Armenië. Na deze mcdcdeelingen wordt in de troonrede gezegd: //Ik vertrouw, dat ten opzigle dezer punten het doel zal worden bereikt, daar de overeenstemming van Europa ten aanzien der Oostersche quaestie krachtig wordt gehandhaafd, terwyl de mogendheden, onderteekenaren van het Berljjnsche traciaat, met al het gezag harer gemeenschappelijke optre ding by de Porte aandringen op de maatregelen, welke zij geschikt achten om de rust in het Oosten te verzekeren". Voorts wordt de hoop te kennen gegeven, dat de overwinning van Roberts in Afganistan een spoedig einde van den eervollen oorlog aldaar moge ten gevolge hebben. De rede sluit met eene opsomming der voornaamste wels-ontwerpendie gedurende deze zitting zijn aangenomen. Uit nadere dépêches van generaal Roberts blijkt, dat er een loozeaan val is gerigt tegen Baba Wali Kotal, waar de vijand sterk verschanst zat, terwijl de ruiterij onder generaal Nultall eene demonstratie maakte in de vlakte. Inmiddels deden de brigades van Baker en Macpherson den waren aanval langs den weg van Pir-paimalvan waar zy het vijandelijke kamp in den mg aantastten. Zij vermeesterden in korten tijd het kamp, hoewel de vijand, verscheidene duizenden sterk, hardnekkig vocht en zich van zijn geschut voortreflelijk bediende. De Afganen vlugllen in verwarring, met achterlating van hunne kanonnen, onder welke ook de twee of drie stukken waren, die zij le Kushk-i-Nakhud op de Engelschen veroverden. Luitenant Maclaine, die te Kushk-i-Nakhud als gevangene in Ayoub's han den viel, werd in het kamp vermoord gevonden, voor welk feit Ayonb Khan persoonlijk aansprakelijk zal worden gehouden. De verliezen der En gelschen bedroegen 210 dooden en gekwetsten. Onder de gesneuvelden zijn een kolonel en twee kapiteins. In Hyde Park is eene groote Iersche demonstratie gehouden, waaraan tussehen de 10 15000 menschen deelnamen. Het doel van de meeting was te protesteren tegen de verwerping van de beide Iersche wetten door het hoogerhuis. Het voorzitterschap voerde de Iersche afgevaardigde O'Connor. Hij hield eene heftige rede tegen hel huis der lordsdat hij een landheeren- huis noemde, ingesteld om een volk van pachters, waarmede hij de Ieren bedoelde, te onderdrukken. Even vóór de spreker geëindigd had, stortte de tribune, waarop het comité zich bevond, ineen, zonder dat iemandeenig letsel bekwam. Toen men van den schrik wat bekomen was, stelde de heer Barry als resolutie voor, dat de verwerping van de beide Iersche bills een voldingend bewijs is van de ongeregtigheid van het beginsel eener erfe lijke wetgevende magt. Deze resolutie werd met geestdrift aangenomenbe nevens nog twee andere moties van dergelijken inhoud. Te Connemara in Ierland is door het graauw een laaghartige aanslag gepleegd op een viertal protestantsche heeren uil Londen, die eene school in den omtrek kwamen inspecteren. Slechts door de snelheid hunner paar den ontkwamen zij den dood door steeniging, hun door het gepeupel toegedacht. Te Cornwall zijn eenige papiermolens, die eene waarde van 360000 gulden vertegenwoordigden, door brand vernield. Twee brandweermannen, die op het dak geklommen waren om hulp te verleenen, stortten, door het breken van een balk, in den vuurpoel onder hunne voeten. Hunne lijken werden niet weêrgevonden. De stoomboot Fera-Crus, den 25" Augustus II. uit New-York ver trokken, koers zetlende naar Havanna, werd den 28" door een orkaan overvallen, welke steeds in hevigheid toenam, zoodat geweldige stortzeeën de verschansingen en luiken wegsloegen en de vuren uitdoofden. De be manning begon de lading, welke slecht gestouwd moet geweest zijn, zoodat het schip te veel naar eene zijde overhelde, over boord te werpen; doch er was reeds een zwaar lek ontstaan, matrozen werden in zee geworpen enz., zoodat men weinig kon uitvoeren. De kapitein zelf en de stuurlieden wer den de een na den ander op hun post over boord geslagen, de booten waren allen vernield en Zondag ochtend zonk het geheel uiteengeslagen schip op dertig mijlen afslands van de kust van Florida. Van de 82 per- sonen aan boord werden slechts 11 door middel van reddingboeijen of stukken van het wrak gered, na meer dan 24 uren te hebben rondgedre ven, zoodat zij geheel en al uitgeput waren. De brievenmalen zijn ten zuiden van St. Augustine aangespoeld en mijlen ver is de kust met overblijf selen van het wrak bezaaid. Tien lijken waren aangespoeld. Naar de Mexicaansche bladen melden, is in Nieuw-Mexico. en wel 30 Eng. mijlen van de hoofdstad Santa Fé, een dorp ontdekt, dat op een bo dem staat die ongemeen rijk aan goudstof is. Het dorp heet Placitas. Daar voor den bouw der meerendeels leemen hutten klei en aarde uit den grond gebruikt is, mag men aannemen, dat zelfs de schamelste hut minstens eenige ponden goud bevat. De gouverneur van Santa Fé heeft reeds maatregelen genomen om den bodem te exploiteren en te bewerken. Iu enkele dagen vond men reeds ruim 10000 gulden goud. Een pond klei of aarde uit dezen bodem wordt met 3 dollars betaald. FRANKRIJK. Ilet Journ. off. behelst eene nota ten opzigte der //verklaring" van de geestelijke orden. Het zegt, dat de regering noch jegens het Yaticaan. noch jegens den pauselijken nuntius, noch jegens iemand anders eenige ver- bindtenis heeft aangegaan voor wat de uitvoering der Maart-besluiten be treft. Hare vrijheid van handelen blijft onverlet en zij heeft in hare beslui ten met niemand le rade te gaan. Elke bewering, die hiermede in strijd is, is van grond ontbloot. In weerwil van deze officiële nota houdt de Fran g ais zijne mededeelin- gen over Freycinet's onderhandelingen met hel Vatieaan staande. De minis ter heeft het initiatief er toe genomen en de toezegging gedaan, dat het tweede Maart-besluit niet toegepast zal worden, als de geestelijke orden de verklaring, als overeengekomen was, leekenen. De l'nivers meent dat de nota duidelijker had kunnen zijn. Zij ontkent niet, dat de regering de bekende verklaring der congregatiën heeft ver zocht, noch ook dat de minister-president daartoe le Rome en te I'arjjs iu gesprek is getreden; dit stilzwijgen is eene bekentenis, meent het blad.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2