LKS1DSCHE COURANT, DONDERDAG 9 SEPTEMBER. 211. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, builen de expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prgs der Adverteutiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cen'.s. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; vestigen door deze de aandacht van belanghebbenden op den inhoud van de den 1'° «lezer maand in werking getreden wel van den 23el> April II. (Staatsblad n\ 67), betreffende de openbare middelen van vervoer, met uit zondering der spoorwegdiensten en van het koninklijk besluit van den 31"1 Juli 11. (Staatsblad n°. 121), houdende bepalingen ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen ran verroer; zij brengen in herinnering dat tengevolge van de nieuwe wettelijke rege ling voorlaan gceue voorafgaande vergunning lol het in werking brengen van een openbaar middel tol vervoer van personen of goederen (spoorweg diensten uitgezonderd) meer wordt gevorderddoch dat iedere ondernemer van een openbaar middel lot vervoer van personen voor den aanvang van den dienst en bij verandering in den dienst, de aankondiging moet doen b(j genoemde wet voorgeschreven en gehouden is de verdere bovenbedoelde wettelijke bepalingen na Ie komen; dat de ondernemer van een beslaand middel tot vervoer van personen ver plicht is, binnen drie maanden en dus vóór den lf0 December e. k. alsnog die aankondiging enz. te doen en dat hij inmiddels voor de locpassing dezer wet geacht wordt de aankondiging enz te hebhen gedaan overeenkomstig de bepalingen der hem vroeger verleende concessie; dat in een der plaatsen binnen bel koninkrijk, waar geregeld wordt stil gehouden, een hoofdkantoor moet worden aangewezen; dat het gemeenlebestuur van de plaats waar het hoofdkantoor gevestigd is, belast is met de keuring van, de in den dienst te gebruiken rjj- en vaartuigen; dat rondom de vaartuigen, Ier plaatse, door of van wege het gemeente bestuur (onder hooger beroep op den Commissaris des Konings) aan te wij zen, met eene afstekende kleur eene lijn moet zjjn geverld, aanwijzende den grootst geoorloofden diepgang; wordende mitsdien aan eiken ondernemer van een openbaar middel tot vervoer van personen ten ernstigste aanbevolen, om van den inhoud der in den aanhef aangehaalde staatsbladen kennis te nemen en dien ter voorko- miug van de tegen de overtrediug bedreigde stralïen of van de daaruit voortvloeiende civiel-rechtelijke aansprakelijkheid, slipt na te komen en te doen nakomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 8 September 1880. E. KIST, Secretaris. BINNENLVNDSOiïK BKBIGTEN. LEIDEN, 8 September. In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 123 kinderen, als: 67 zoons en 56 dochters, waaronder zijn begrepen 3 twee- linggeboorten. Overleden 87 personen, als: 19 mannen, 8 vrouwen, 38 zoons eu 22 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Gehuwd 45 paren. Door Z. M. zijn benoemd tot inspecteurs van het lager onderwijs de hit. Kreencn, Moens en Verhejjen - Bij de gehouden herstemming in hel hoofdkiesdistrict Rotterdam voor een lid van de tweede kamer der stalen-generaal, is gekozen de heer O. van Rees met 1098 van de 2083 geldige stemmen. De heer M. L. van Deventer bekwam 985 stemmen. - Bij de acte-examcns voor het lager onderwijs te 's llage deden gisteren voor de acte in de Engelsche laai 5 candidalen examen. 2 werden toegela ten, de hh.J. Esmeijer uit Rotterdam en G. M. van Krieken uit Dclfshaven. Voor de hulponderwijzers-acte werden 12 candidalen geëxamineerd, waar van werden toegelaten de heeren: G. J. van Hees uit Gorinchem, W. B. Kroeze uil HardinxveldE. J. Mink uit Heukelum, J. A. Nolenboom uit Vrijenban, B. J. Post uit Delft, C. van Saarloos uil Delft, G. Verhoog uit Naaldwijk, L. J. Vroon uit Vrijenban, A. F. Wevers uit Schipluiden en J. Zaanen uit Ottoland. De Staatscourant bevat hel kon. besluit van 25 Aug. ter uitvoering van art. 3 der wet van 25 Mei jl.lot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of hontteelt. Daarbij worden 47 soorten opgenoemdals ten allen tjjde nuttig voor den landbouw of houtleelt, 10 soorten onder zeker voorbehoud en 11 soorten in de 9 eerste maanden des jaars. Met intrekking van een vroeger daaromtrent genomen besluit, heeft Z. M. de koning thans bepaald, dat met het toezigt over de krijgsschool en de overige iurigtingen van militair onderwijs is belast een opper- of hoofdofficier, die den titel heelt van inspecteur van het militair onderwijs. Deze inspecteur, alsmede de hem toegevoegde officier, zullen behooren tot den staf van het wapen, waarvan zij herkomstig zijn Beiden zullen zijn leden der vasle commissie, bedoeld bij het kon. besluit van 12 April 1880. In hel Crystal Palace te Londen zal van Junij lot October 1881 eene internationale tentoonstelling van wol, wollen manufacturen en van voort brengselen van daarmede verwante lakken van nijverheid, gehouden wor den. Tot het verkrijgen van inlichtingen worden belanghebbenden ver wezen naar de Nederl. maatschappij tot bevordering van nijverheid, te Haarlem, aan welke het reglement en programma voor die tentoonstelling is toegezonden. Het totaal der veertiende lijst in de Standaard van de collecte voor de scholen met den bjjbel bedraagt ƒ79.762. Onder de nagekomen giften is er eene uit Schiedamgroot tienduizend guldenvan deu heer J. Vrijland. Hiervan zullen zesduizend gulden dienen tot den bouw cener nieuwe school met den bjjbelterwijl vierduizend gulden aan de unie zullen gezonden worden. Zondag II. hadden nabij Woerden twee hevige branden plaats, ten fevolge van hel broejjen van booi. In de buurt Cromwijk ontstond brand in den hooiberg van de hofstede van Niessing, waardoor ook deze hofstede eene prooi der vlammen werd. Gelukkiger was de afloop van den brand bjj N. Zonneveld, aan den Utrechtschen straatweg, alwaar wel het hooi verlo ren ging, maar de woning gespaard bleef. Opmerkelijk, meldt men aan bet Hbl.was het verschil in de houding der wederzijdsche buren. In de buurt Cromwijk was slechts één landbouwer uit dien omtrekdie de be hulpzame hand boodterwijl een der naaste burenmet zijne banden in den zak, eenigen spuitgasten toevoegde: ««jullie komme laat". Bij ZonDeveld was de geheele buurt in rep en roer; boeren, uit de kerk komende, trok ken de jas uit en stonden met hoogen hoed op in den berg te werken. De machinist Luijendijk, te Fejjenoord gestationeerd, op 1 Sept. II. met trein 472 van Tilburg in de rigting naar Gilze—Reijcn vertrekkende, bemerkte aan den tweeden overweg, gesloten door een treksluilboom, een kind zoo nabij het spoor, dat het groot gevaar liep overreden te worden. Hij stopte onmiddellijksprong van de locomotief, liep den trein vooruit en nam het kind op. Het dochtertje van den restauratiehouder der Holl. spoorweg-maat- schappjj te Haarlem geraakte gistereu avond omstreeks 8% ure in de Bar- teljorisstraat, terwijl zij voor deu omnibus van Bloemendaal wilde wijken, onder den tram en werd daardoor ernstig gekwetst. Hoewel dadelijk ge neeskundige hulp verstrekt werd, vreest men voor het behoud van haar leven. Tot hoofdonderwijzers aan de twee nieuwe openbare kosteloozc scholen te Amsterdam zijn benoemd de hh. P van de Went, hoofdonderwijzer te Sassenheim, en J. Blomberg, hulponderwijzer te Koudekerk a/d. Rijn. Door den gemeenteraad van Amsterdam is aan de International Bell Tc- lephou Company voor den tijd van 15 jaren het uitsluitend regt verleend tot den aanleg en de exploitatie van voor bet publick bestemdelelepbonisehe verbindingen in die gemeente, alsmede tot het bevestigen der verbindingen aan de eigendommen der gemeente. Aan de gemeentekas wordt 21% pCt. van de brnto-ontvangst verzekerd. - Uit de legerplaats bij Milligen blijven de berigten omtrent het rood vonk gunstig luiden. Op eene bevolking van 2400 man, lelt men lot dusver niet meer dan 17 gevallen van Iigten aard. Dat de regering zelve de zaak niet bedenkelijk acht, kan blijken uil het feit, dat op den Sept. jl. p. m. 100 Israëlieten met verlof zijn vertrokken naar verschillende plaatsen, waaronder ongeveer 50 van het zoogenaamde ««besmette" hataillon. Uit de Betuwe wordt aan de Arnh. C. geschreven aangaande het labaksgewas, dat dit jaar slechts gunstige berigten gemeld kunnen worden. Het gewas is gaaf, uitmuntend van kleur en groot van blad. Ilagelschade is slechts op een paar plaatsen veroorzaakt. Het zand- en aardgoed is overal geoogst eu met het plukken van bestgoed is men druk bezig. De lompen van het nieuwe gewas worden reeds verhandeld tegen ƒ3 a 4 en

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1