BUIT E iN LA NIKSC11K BEUK TEA. den zoon van den gastheer, die des morgens vroeg was uitgegaan zonder terug te keeren. Der Amsterdamsche politie werd een en ander getelegra feerd, en de 16-jarige knaap, die reeds tweemaal ter zake van diefstal is veroordeeld, werd dezer dagen op den Zeedijk aangehouden. Te Apeldoorn heeft een optogt, dien een aantal schooljongens hielden om hunne blijdschap te betuigen over de geboorte van de jonge prinses, aanleiding gegevendat ook een hoop volk op de been kwam met bedoeling om hunne ergernis lucht te geven over de afschaffing van de kermis. Voor de woning van een der raadsleden, door wiens bemoeijingen dit vooral was bewerkt, werden weinig stichtelijke liederen aangeheven, en eenige steen worpen gerigt tegen de vensters. De burgemeester joeg aan het hoofd der politie de rumoer.nakers uiteen. Dezer dagen bragt te Weslergeesl een jongentje van 10 jaren met het mes, dat hij bij zich droeg, een zijner makkers, waarmede hjj twist had gekregen, in drift eene vrij diepe wonde in den rug toe. Het had maar weinig gescheeld, of de wonde ware doodelijk geweest. De zaak is in handen der justitie. Eene waarschuwing van den geneeskundigen inspecteur in de provin ciën Friesland en Groningen, tegen hel voorkomen van moederkoren onder de rogge, is gebleken maar al te gegrond te zijn geweest. Te Zwaagwest- einde speelde een kind van een arbeider met eenige rogge-aren, waarin de vergiftige vrucht voorhanden was. liet bragt die aan den mond en werd ernstig ongesteld. Er volgden zware pijnen en hevige brakingen. Toege- bragte hulp voorkwam gelukkig nog een doodelijken afloop. Te Beerta is eergisteren nacht brand ontstaan in een hoop kaf. De vlammen sloegen hoog op; voor de belendende huizen was er echter wegens de windstilte geen gevaar. Een verschrikkelijke reuk echter verspreidde zich eensklaps, zonder dat men de oorzaak er van kon opsporen. Eenige uren later werden in de asch de overblijfselen gevonden van beenderen, ge heel verschroeid en onkenbaar. Het algemeen gevoelen is, dat een der aldaar veel rondzwervende veldarbeiders zich met eene brandende pijp in het kaf heeft ter ruste gelegd, zoodoende de oorzaak is geweest van den brand, en zelf er bij is omgekomen. Te Xanten, eene Pruissische grensplaats, werden in den nacht van 1 op 2 dezer uit de kast bij den goudsmit Fried. Willi. Tullman 37 zilveren cylinder- en ankerhorologes gestolen. Men vermoedtdat de dief of dieven zich over de grens naar Nederland hebben begeven, om daar hunnen buit te gelde te maken. In vele dezer uurwerken komt de naam van den goud handelaar voor. 'sGRAVENHAGE, 6 September. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen Oost-lndischcn ambte naar mr. A. Th. Heyligers, laatstelijk leeraar in de Indische taal-, land- en volkenkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De officier van gezondheid 2e kl. J. E. L. Kraft, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, is voor den tijd van vier jaren ge detacheerd bjj het personeel van de geneeskundige dienst der zeemagt. Door den minister van koloniën is de heer D. Akkerman, geëxami neerd veearts, tijdelijk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om gedurende den tijd van een jaar te worden werkzaam gesteld bjj de burgerlijke veeartsenij-diensl daar te lande. Het bulletin omtrent den toestand van II M. de koningin luidt heden: II. M. de koningin en de jonggeboren prinses zijn welvarend. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De beide kamers der staten-generaal zijn lieden vergaderd geweest. Beiden hebben mededeeling ontvangen van de koninklijke boodschap, hou dende herigl van de gelukkige bevalling van H. 11. dc koningin. In beide kamers is, op voorstel van de voorzitters, besloten die boodschap met een adres van gelukwensching te beantwoorden. Bij de eerste kamer werd na de voorlezing der boodschap, door den voor zitter eene korte toespraak gehouden, waarin hij de overtuiging uitsprak, dat de vertegenwoordigers des volks gaarne hunne deelneming zullen betui gen in eene gebeurtenis, gelukkig voor het koninklijk huis en voor het vaderland. Bij de tweede kamer is de commissie tot het opstellen van het adres zamengesteld uit de heeren Lenting, van der Schrick, Blussé, Wijbenga en Cremers. Beide kamers vergaderen heden namiddag wederom. Bij de tweede kamer zijn ingekomen de geloofsbrieven van den heer Gleicli- man, die door eene commissie zullen worden onderzocht. Per telegraaf). In de heden namiddag door de tweede kamer gehouden zitting is tot de toelating van den heer Gleichmann besloten en met algemcene stemmen een adres van gelukwensching aan Z. 11. den koning, bij gelegen heid van de bevalling van II. II. de koningin, vastgesteld. De kamer drukt in dat adres de hoop uit, dal de jonggeborene, onder de hoede harer lief hebbende ouders, voorspoedig moge opwassen en daardoor het huisselijk geluk van het koninklijk gezin nog mag worden verhoogd. Zij verzekert, dat de natie in den door den Allerhoogsten geschonken zegen ziet eene versterking van den band der liefde en erkentelijkheid tusschen Nederland en het doorluchtig vorstengeslacht. De eerste kamer heeft mede, met algemeene stemmen, een gelijksoortig adres vastgesteld, waarin zij verklaart dien zegen te hooger te waarderen na de slagen, de in de jongste jaren het doorluchtig stamhuis hebben getroffen. De beide kamers zijn weder uiteengegaan. Naar wij vernemen zijn bij het-departement van builenlandsche zaken mutatie-plannen aanhangig met betrekking tot het personeel onzer diploma tieke en consulaire vertegenwoordiging te lvonstantinopel. - Voldoende aan den last van Z. M. den koning, hebben bnrg. en wetli. bij publicatie den ingezetenen dc erkentelijkheid van IIII. MM. betuigd voor de vele bij gelegenheid der gelukkige bevalling van H. M. betoonde bewjj- zen van belangstelling en gehechtheid, alsmede voor den goeden geest, door de ingezetenen bij deze gebeurtenis aan den dag gelegd. Door burg. en weth. is aan den gemeenteraad, bij wijze van praead- vies, op het adres van den heer J. A. de Bergh, thans voorgesteld de tollen tusschen de residentie en de badplaats Scheveningen op te heffen. De stad breidt zich naar de zijde van Scheveningen zoo uitdat men zonder grove onbillijkheid te plegen, niet zou kunnen nalaten de tolhuizen op nieuw te verplaatsen en nieuwe bij te bouwen. Dit bezwaar weegt bij het dag. be stuur het meest. Z. Exc. de commissaris des konings in Zeeland, jhr. mr. van Karne- beek, is in deze residentie aangekomen. Te Scheveningen zijn alleen in de maand Augustus 29,798 baden ge nomen; zijnde 8266 meer dan hel vorige jaar. Ten bewijze hoezeer het ge bruik der baden dit jaar is toegenomen, zij het feit vermeld, dat tot 31 Augustus reeds 2906 baden meer genomen zijn dan in het geheele saizoen 1879. De vlugt, welke Scheveningen als badplaats namblijkt vooral uit een te rugblik op de cijfers van vroegeren datum. Vóór twintig jarenin 1860, bedroeg het gezamenlijk aantal baden, zoowel in groote en kleine koetsen, van Junij lot October slechts 14,133, waarvan 6133 in de maand Augustus. In deze getallen zijn de binnenbaden niet begrepen; telt men deze bjj de zeebaden in 1860 op, dan bereikt men het cijfer 16580 voor het ge heele saizoen of 12918 minder dan in de afgcloopen maand Augustus. BELCIE Volgens het Journ. de Brux. zijn in het congres der «vrijdenkers", te Brussel gehouden, na eene rumoerige discussie, de statuten vastgesteld van het op te rigten Verbond van de rationalistische genootschappen der geheele wereld. Het doel van dit Verbond werd in het tweede artikel van het ontwerp aldus omschreven: 1". Het bevorderen van de verbreiding der rationalistische denkbeelden door zamenwerking van al degenendie het noodig achten de menschheid en de vrijheid des gewetens te verzekeren; 2°. hel vestigen van eene solidariteit tusschen alle vrijdenkers. De jaarlijk- sclie bijdrage der leden zal een stuiver bedragen. De daaruit te vormen kas zal na aftrek der verschillende uilgaven voor het Verbond dienen voor het ondersteunen van vrijdenkersdie het slagtoffer mogten worden v3n hunne wijsgeerige overtuiging. Het volgende congres zal te Parijs, «de plaats des gevaars" genaamd, worden gehouden. ENGËl.ANU. LONDEN, 5 September. In het lagerhuis heeft de heer Dilke, op eene interpellatie van den heer Cowen antwoordende, diens beweren tegengesproken, dat Engeland zou heb ben voorgesteld de Dardanellcn te forceren en Konstanlinopel te bombarde ren. In den verderen loop der discussie wijst hij op het moejjelijke van zulke discussiën. De regering zal de overeenstemming tusschen de Euro- pesche mogendheden, als het beste middel om groote internationalequaesties tot oplossing te brengenzoolang handhaven als zij op onbaatzuchtige beginselen is gebaseerd. Toegevende, dat de politiek, die de onafhankelijk heid beoogt van het THrksche rijk, gehandhaafd moet worden, is het streven der regering hervormingen te verkrijgen in het bestuur der provinciën. Wanneer de Porte weigert deze hervormingen volledig en behoorlijk in te voeren, dan moeten de onafhankelijkheid en de integriteit van het Turksche rijk voor zich zeiven zorgen. Het huis mag zich verzekerd houdendat de regering met voorzigtigheid en beleid zal handelen, zoolang zij in overeen stemming met de andere mogendheden handelen kan om van Turkije de naleving der aangegane vcrpligtingen te verkrijgen. In het hoogerhuis verklaarde lord Granville, dat hij een brief melForster had gewisseld en dat deze verklaard heeft gezegd te hebben, dat eene herhaling der jongste handelingen van het hoogerhuis velen in het huis en daarbuiten er toe brengen zal om te overwegen of eene verandering van de Constitutie van het hoogerhuis niet raadzaam en zelfs noodzakelijk zou zijn. Granville voegt er bij, dat Forster verklaard heeft slechts zijn persoonlijk gevoelen te hebben uitgedrukt. De heer Gladstone is met zijn vaartuig Fieth. of Forth binnengeloopen. Deputaties uit de gemeentebesturen van Leith en Edinburgh overhandigden hem adressen. Hij antwoordde met eene korte toespraak, waarin de ver zekering voorkwam, dat de tegenwoordige regering al hare bij de algemeene verkiezing afgelegde beloften gestand zou doen. Vervolgens maakte hij een rit door de straten van Edinburgh, door de bevolking overal met geestdrift toegejuicht. De heer Gladstone is thans weder in de hoofdstad teruggekeerd. Op de iMidland-baan is een ernstig ongeluk gebeurd. Van den trein van Liverpool naar Londen, die des ochtends ten 10 ure het centraal-station van Manchester moest binnenloopen, derailleerde even vóór dit slation de loco motief en stortte om, waarbij twee passagierswagons werden neêrgesleurd die als gruis tegen elkander te pletter sloegen. Meer dan 12 personen, waaronder de machinist en de hoofdconducteur, werden gekwetst. Het juiste getal gewonden is nog niet bekend. Het kielhalen schijnt nog als eene disciplinaire straf in de Engelsche strafwetgeving te bestaan. Den 18lea Augustus is die straf voltrokken aan een matroos op het gepantserde schip Alexandra, dat ter recde van Pa lermo lag. Hij had een zijner kameraden vermoord, en werd veroordeeld om te worden gekielhaald, dat is, van een der ra's, aan een touw ge bonden, in de zee Ie worden neergelaten, en aan de andere zijde van hel schip weer te worden opgehaald. Deze straf is niet als doodstraf bedoeld, maar heeft toch dikwijls hetzelfde gevolg. Toen de bedoelde matroos voor de tweede maal werd opgehaald, was hij reeds dood.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2