ait te oefenen op het opkomend geslachtwant de behoefte aan een leger, Toortgesproten uit het Nederl. volk, wordt diep gevoeld. Met warme toejuiching werd dit pleidooi voor het beginseldat het bond in zijn banier voert, ontvangen. De voorzitter gaf deverzekering.dat, voor zooveel de financiële belangen het toelieten, de denkbeelden der afd. Wageningen in rijpe overweging zouden genomen worden. De zittingen van de synode zijn voor dit jaar gesloten. Aangenomen is een voorstel om de onderteekeningsformule in art. 27 van hét reglement op hel examen te vereenvoudigen en er te lezen: VVjjondergeschrevenen, tol de openbare Evangeliebediening in de Ned. herv. kerk toegelaten, ver klaren bij deze, dal wij, getrouw aan de grondbeginselen van die kerk, zooals deze in hare aangenomen formulieren van eenigheid zijn nedcrgelegd en uit hare historische ontwikkeling blijken, het Evangelie van Jezus Chris tus van ganscher harte aannemen en opregtclijk geloovendat wij op de bevordering van godsdienstige kennis en van Christelijk geloof en leven ons met allen ijver zullen toeleggen", en verder gelijk in het tot dusver gel dend artikel. Onderscheidene leden stemden om redenen van opportuniteit en omdat zy de voorkeur gaven aan de bestaande formule, tegen dit voor stel, dat aan de consideration der bevoegde kerkelijke vergaderingen alsnog moet worden onderworpen. Ten aanzien van een voorstel van den lieer van den Brandelervolgens hetwelk alle kerkelijke uitspraken en besluitenwaarbij de handelingen welke na 1 Januarij 1879 verrigt zijn, als niet overeenkomstig de artt. 38 <n 39 regl. Godsd. Onderw. geschied, vernietigd zijn en tot veroordeeling aanleiding gaven, geschorst en buiten werking worden gesteld, werd de volgende motie van den heer Segers aangenomen: »De synode, overwegende, dat kerkregtelijk het voorstel van den heer van den Brandeler onaannemelijk is, verwerpt dit, en hopende, dat de betrokken personen, nu zij getracht heeft de aanleiding tot hun verzet in de toekomst weg te nemen, tot de goede orde zullen terngkeeren, gaat over tot de orde van den dag". De "Synodus contracta" in zake van den heer Alewijn Faure, tegen wien door den kerkeraad van Hemmen bezwaren waren ingebragt wegens zijne toetreding tol de lrvingiaansche of zoogenaamde apostolische kerk heeft het vonnis, door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland in deze zaak ge veld, vernietigd en, regt doende in hoogcr beroep, verklaard, dat de ge noemde predikant naar art 37 van het regl. op de vacatures behoort ont slagen te worden uit zijne bediening bij de gemeente te Hemmen. Door den heer Snickers, r. k. bisschop te Haarlem, is aan den koning magliging gevraagd tot het aanvaarden van een legaat, groot ƒ20000, door wijlen mej. l'. A. M. Westervvoudt onder den last van kerkelijke diensten vermaakt aan hel r. k. bisdom van Haarlem. Men meldt uit Elburg: Het door den heer minister van binnenland- sche zaken te begeven 1/3 gedeelte der opkomsten van de Luttekens vicarie- goedrren (eene blord-vicarie) is toegewezen, bij kabinetschrijven van Z. M. den koning van den ll'1'" dezer, aan den heer L. C. Kronenberg, student in de regten te Leiden, geboortig van Arnhem, die bij raadsbesluit van 30 Julij jl. voor de overige 2/3 gedeelten als vicaris werd benoemd. De tapper Jacob M. te Giethoorn werd onlangs veroordeeld door hel kantongerëgt Ie Steenwijk. wegens overtreding der Zondagswet, tot eene geldboete van ƒ5 of eene gevangenisstraf van drie dagen. Jan M. vond goed laatstgemehle straf voor zijn broeder te ondergaan en stelde zich daartoe Zaturdag avond ter beschikking van den cipier te Steenwijk, voorgevende Jacob te zijn. Met deze daad van broederliefde is echter niet aan de straf- ei-chende gcregtigheid voldaan, ten minste de veroordeelde is op nieuw lot het ondergaan zijner opgelegde straf opgeroepen, zoodat zijn broeder geen voldoening van zijne opoffering heeft. Bovendien zou van deze zaak proces verbaal zijn opgemaakt. t Op de panuenbakkerij van dm lieer Reijersonder Didamis dezer daien de werkbaas door de bovenmatige hitte in elkander gezakt en kort daarop overleden. Hij laat eene weduwe met 5 jonge kinderen na. Op hel Ahnelosche kanaal liet Dingsdag morgen een sluiswachter het water beneden peil loopen, en verzuimde renen schipper, die daar met eene grooic lading turf aan wal lag, te waarschuwen. Het schip kantelde om, en in bet vooronder stond reeds veel water. Ware de schipper, die met zijne vrouw en kind nog gerust lag te slapen, niet wakker geworden door bet rumoer, allen zouden zijn verdronken. Thans hadden zij nog juist even den tgd zich te redden. Zekere vrouw B. te Harlingen, die wel eens wat te veel gebruikte, ging Zondag naar haar zolder om een kleinen roes uit te slapen. Later weder naar beneden willende gaan, is hel luik op haar gevallen, zoodat zij met het ligchaam half op den zolder lag en met de beenen op de ladder stond. Haar man, die meer dan dronken te huis kwam, merkte van het ongeval niets en ging te bed; toen hij des morgens zijne vrouw miste, ging hg haar zoeken en vond hij haar dood, nog in dezelfde houding. Wegens de ongeregeldheden, in den laatsten tijd door korporaals en manschappen van het garnizoen te 's Bosch gepleegd, zjjn door den garni- zoens-kommandant strenge maatregelen genomen. Eenige der hoofddaders zijn voor den krijgsraad gesteld; andere disciplinair gestraft. Tevens werd de toegang tot verscheidene huizen van verdachtof maar al te zeer bekend gehalte verboden, en verder bekend gemaakt, dat bij herhaling der feiten de troepen des avonds reeds zeer vroeg in de kazernes zouden worden geconsigneerd. Te Oud-Roosteren, in Limburg, is Zondag ochtend door het inslaan van den bliksem brand ontstaan in dc hofstede van den landbouwer J. A. H. Pustjens. In weinige oogenblikken was de geheele woning met schuren en stallingen eene prooi der vlammen. Twee paarden, twee kocjjen en 56 scha pen kwamen mede in de vlammen om. Het nut, dat grootc internationale tentoonstellingen, zich uitbreidende over ieder vak der nijverheid, opleveren in evenredigheid met de enorme geldsommen welke er aan besteed worden, is dikwerf betwist. Een der grootste voordeelen van het bijeenbrengen der producten van alle landen is, dat de industrieel of de koopman wordt in staat gesteld eene vergelijkende studie te maken van een zeker product in al de vormen waarin verschillende landen hel aan de markt brengen. De gelegenheid daarvoor op groote ten toonstellingen is pover. De rangschikking geschiedt naar de landen van herkomst, behalve voor machineriën, rijtuigen en enkele andere omvangrijke zaken waarmede men in de afdeelingen geen weg weet. Door deze schik king moet men op zulk eene tentoonstelling zijn punt van vergelijking soms een duizend el ver gaan zoeken. Wie in 1878 eenig product onzer Aziati sche koloniën met dat der Engelsche koloniën wilde vergelijkenhad de gansche lengte van het gebouw af te loopen. Van vergelijkende studie kan op die wjjze niet veel komen. Het is ons ook voorgekomen, dal op die groote tentoonstellingen dikwerf te veel aan het decoratief wordt opgeofferdzoodat soms zeer belangrijke producten des lands, als zij het ongeluk hadden van een aard te zijn, dat zij in doosjes of stopflesschen moesten verpakt wordenop den achtergrond werden gedrongen door sierlijker étalages van producten van minder belang. /'Qui trop embrasse mal élreint". De groote tentoonstellingen werden eene kermis van nationale ijdelheideene gelegenheid soms voor natiën om ernstig lot zich zelve in te keeren. een oord van ontspanning en genot voor wie lijd en geld had en haar gewoel verkoos boven de vrije natuur; maar als veld van studie voor den wetenschappelijken industriëel, voor den nieuwe bronnen zoekenden koopmanbleven zij beneden hetgeen men zich van haar had voorgesteld. Men begint dat te begrijpen. Terwijl eenige speculanten te Rome trach ten eene groote tentoonstelling op het getouw te zetten, begrepen onze practische Amsterdammers, toen de heer Agostini hen wilde verleiden om eene groote internationale tentoonstelling te houden, dal zij niet te veel hooi op hun vork moesten nemen. Niet dit kwam hun wenschelijk voor. maar wel eene beperkte internationale tentoonstelling van den handel, een zoover ons bekend is nieuw denkbeeld, waarbij het moeijelijk schijnt te zjjn de scheidingslijn te trekken tusschen handel en nijverheid, wijl de pro ducten dezer laatste voor een goed deel de objecten van den handel zijn. Hetzelfde streven naar beperking openbaart zich in een plan van de ad ministratie van het Crystal Palace te Londen. Deze instelling is zelve het overblijfsel van de eerste groote internationale tentoonstelling van 1851; zij beschikt over groote ruimte en behoeft niet opzettelijk een gebouw te plaatsen; haar gebouw wordt onder gewone omstandigheden reeds door twee millioen personen in het jaar bezocht; zij heeft een georganiseerd en geoefend personeel van administratie en staat in naauwe betrekking tol een aantal wetenschappelijke en nijverhcidsinslellingen. Met het oog op deze gunstige omstandigheden, heeft de directie van het Crystal Palace besloten eene reeks speciale internationale tentoonstellingen te houden, ieder van een bepaald onderdeel der nijverheid. Zij zal deze in 1881 openen met eene tentoonstelling van wol, hare verschillende toepas singen en fabrikaten, enkele verwante producten en de machineriën en hulpmiddelen der wol-industrie. Een binnen vaste grenzen te beperken veld van menschelijk weten en werken zal daar zijn besten oogst heenzenden, en, zonder de pretensie der grootc tentoonstellingen om alles te willen ge ven, belooft zulk eene engere tentoonstelling, door zoo bevoegde krachten ondernomen, veel te geven aan hem die in dit artikel een bjjzomler belang stelt Voor andereu belooft het Crystal Palace een volgend jaar weer wat anders. Het gebied der tentoonstelling blijft ruim genoeg. Haar programma bevat 12 groepen: schapenwol, geitenhaar, alpaca, lama en vicuna, kemelshaar, koeliaar, paardenhaar, menschenhaar, konijnenwol, bont in ruwen en be reiden toestand, vogelbuiden en vederen, teekeningen en platen van wol. bont of bruikbare vederen opleverende dieren en ten slotte machineriën. bleek- en verwtoestellen voor de genoemde industriën en daarover uitgege ven boeken. Bij den rijkdom van dit programma komt voldoend uitdat men bij het aanleggen eener tentoonstelling reeds over vrij ruime krachten moet beschikken om één tak van nijverheid lot zijn regt te laten komen. Wij gelooven dan ook, dat de toekomst de tentoonstellingen eerder nog beperken dan nitbreideu zal; althans die tentoonstellingen welke den indus triëel een veld van vergelijkende studie moeten aanbieden. Tentoonstellin gen met het doel van reclame aangelegd, als die te Sydney en te Melbourne, gaan van een anderen grondslag uitdie haar andere reseleu stelt. Wij hopen dat ook de Nederlandsche nijverheid aan de Londensche ten toonstelling zal geven wat zij vermag en willen daarom hierbij voegen, dat de programma's en bepalingen op aanvrage te verkrijgen zijn bij den heer P. L. Simmonds, Superintendent of the International Exhibition Department, Ju hel Crystal Palace. (ïtidd. C 'sGRAVENHAGE. 2 September Door Z. M. is de heer V. de Roebé, directeur-generaal van financiën in Luxemburg, benoemd tot kommandeur der orde van den Nedcrlaudschen Leeuw, en de heer P. Ruppert, secretaris-generaal van het Litxemburgsche gouvernement, tot ridder dier Orde. De heer m'. J. E. van den Oungen is benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Venlo. De luilt. ter zee 1' kl. P. Le Comte en P. J. Zaal, tijdelijk 1" offi cieren aan boord van de opleidingschepcn Anna lJaulowna en Admiraal van IVassenaer, worden op non-activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Het lieden ochtend ten palcize uitgegeven bulletin omtrent den toe stand van 11. M. de koningin luidt: »H. M. de koningin heeft redelijk wel geslapen en bevindt zich in bevre digenden toeAand. De jonggeboren prinses is zeer rustig. Dr. Yinkhuyzen. A. Hoek." De koninklijke boodschap, waarbij aan de staten-generaal dc heuge lijke tijding der geboorte van eene prinses wordt medegedeeld, is van den volgenden inhoud: ■/Mijne lleeren Het is voor ons eene groote vreugde tl dc blijde tyding te kunnen niedc- dcelen, dat Hare Majesteit de koningin, onze beminde gemalin, heden na middag bevallen is van eene prinses. Wij zijn overtuigd, dat de eerste (tweede) kamer der staten-generaal van harte deelt in de gevoelens, die deze heugelijke gebeurtenis bij ons opwekt

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2