LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 3 SEPTEMBER. PATENTBLADEN. li\ 30fi. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.—, met hel Verslag der Handelingen van den Gmeenleraad f 1.85, tranen p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, Luiten de expcditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2<lt alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open- hare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N® 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 6Jt0 tot en met den 18d'° September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoenin de Van- der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tol de wijk voor de openbare school n°. 1 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: KaiserstraatRapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldstecg, KetelboetersteegKorte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school n°. 2 voor minvermogenden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgrachl. Tol de wijk voor dc openbare school n°. 3 voor minvermogenden behoort rat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en wes ten ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonnevetdsteeg Ketelboetersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, VischbrugHoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgrachl. Leerlingen uit Zoeterwoude behooren bij n". 1 voor minvermogenden; leer lingen uit Leiderdorp bij n®. 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 2 September 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur, doet te welen dat de ingevulde patenlbladen voor de wijken VII, VIII en IX, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raad- buis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 31 Augustus tot en met 4 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 30 Augustus 1880. DE KANTER. BINNENLANDSCI1Ë BERIGTEiN. LEIDEN, 2 September. De thans verschenen begrooting der inkomsten en uilgaven van deze gemeente voor de dienst van het jaar 1881 bedraagt in ontvangst en uitgaaf ƒ641,369. De plaatselijke directe belasting is daarbij uitgetrokken tol een bedrag van ƒ115,000. Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder- landsch Indië door middel van het stoomschip Torrington, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 4 September aanst. is bepaald. Behalve naar Ba tavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang ge zonden. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip uiterlijk 's morgens voor 10 ure te Rotterdam aangeko men te zijn. Gisteren avond ontstond, zooals wij reeds gemeld hebben, omtrent half zeven een hevige brand in de fabriek van de firma Betith en Zoon in de Kaiserstraat. Zware rookwolken, die zich weldra over de stad ver spreidden, waren de duidelijke kenteekenen van een zwaren brand. Zelden heeft men de vlammen in zoo korten tjjd eene zoodanige uitgebreidheid zien verkrijgen als dit liter hel geval was. Een agent, die, terwijl hjj het nu verbrande perceel passeerde, niets bemerkte, zag hel geheele gebouw in vlam staan toen hij op de hoogte van den Vliet gekomen was. Ook voor den eigenaar, den lieer Beuth, was de tijding zoo onverwacht mogelijk, want, terwjjl hij nog aan tafel zal, kwam men hem zeggen: uwe fabriek staat in brand! Slechts enkele minuten waren er noodig om de geheele straat opgepropt van menschen te doen zjjn. Zij echter, die in de nabijheid van liet brandende perceel eene plaats hadden ingenomenmoesten weldra wijken, daar de hitte, door de vlammen teweeg gebragt, ondragelijk was. Als een bewijs van de hevigheid van den brand is het genoeg te vermelden, dat, olschoou nog dag, de vlammen aan het Haagsche Schouw en te Val kenburg zijn gezien. Weldra werd ook het woonhuis, dat naast de fabriek slaat, door het vuur aangetast; hel is echter, dank zij de ijverige pogingen der spoedig aangerukte brandweer, gespaard gebleven. De spuit n®. 7, van de weezen, gaf het eerst water. Vooral de sloombrandspuitdie thans bijzonder vroeg bij de hand was, bragl er toe bij om den verderen voort gang der vlammen te stuiten. De lucht was als het ware venuld met vcèren. die uit de fabriek op waarts stegen, terwijl de grachten, de Vliet en het aangrenzend gedeelte van het Rapenburg, als met een wit kleed overdekt waren. Tot ver over de stad verspreidden zich de vonken. Ongeveer ten acht ure, nadat de geheele fabriek was uitgebrand, en daardoor hel voorname voedsel aan de vlammen was ontnomen, werd men den brand meester. Van de muren, die aan het vuur weerstand hadden geboden, heeft men' die aan de straatzijde moeten omverhalen; slechts nog een klein gedeelte van den voorgevel is aanwezig. De sloombrandspuit eu nog eene andere spuit zijn gedurende den nacht en ook nog heden lot op den namiddag werkzaam geweest, om de steeds uit de puinhoop opstjj- gendc vlammen te dooveu. Naar wij vernemen was alles tegen brandschade verzekerd. De acle-examens voor het lager onderw jjs in deze provincie zijn giste ren te 's Hage aangevangen. Er werden 5 candidaten geëxamineerd voor de acte in de Fransche taal, die echter allen werden afgewezen. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, is op 1 September van Port-Saïd vertrokken; de Koning der Nederlanden, van Batavia naar Amsterdam, vertrok op 1 Sept. van Napels. Aangaande het wets-onlwerp tot vervoer van postpakeltendat, vol gens het Vad bij den raad van state in behandeling is, verneemt dat blad, dal het plan beslaat den prijs voor pakjes van hoogstens 5 kilo, zwaarder zullen er niet aangenomen worden, vast te stellen op 25 ct., voor pakjes van hoogstens 3 kilo op 15 en voor pakjes van hoogstens kilo op 10 ct. Zooals men weetis er zelfs sprake vandat het vervoer van postpakketten ook door internationale regeling bevorderd zal worden. In de Dingsdag te 's Hage gehouden algemcene vergadering van het Anti-dienstvcrvangingsbond is door den heer H. W. Groeneveldtafgevaar digde van de afdeeling Wageniugenhet woord gevoerd over de aankwec- king bij de schooljeugd van de vaderlandsliefde en de oflervaardighcid, welke dc persoonlijke dienst vordert en begrjjpt. In korte trekken betoogde de heer Groeneveldt, dat het eene dwaling is te beweren, dat het jonge ge slacht niet het minste gevoel heeft voor den pligtdoor de Grondwet opge legd, of dat de jongelieden niet den minsten lust gevoelen tot verdediging van den vaderlandschen bodem. De ondervinding had bewezen, dal overal in den lande offervaardigheid werd aangetroffen. De jongelui hadden geene aansporing noodig om te beseflen, dat op het tegenwoordige geslacht de pligt rust om in lijd van gevaar het vaderland met goed en bloed te verde digen. Zijn de jongelui echter van de school of de studie iu het dagelijksch leven teruggekeerd, dan neemt men iels anders waar; zij worden tegen standers van het groote beginsel. De spreker constateerde dat groote ver schil tussciicn de zonen en de mannen, die in het wetgevend ligehaam het roer van den staat besturen. Zijne afdeeling wenscht door gepaste middelen dat groote beginsel bij de jongelui bestendig levendig te houden, opdat zjj in de maatschappij hunnen invloed kunnen aanhouden. Spreker gaf een overzigi van de middelen, daartoe in Wageniugen toegepast, en stelde ten slotte de vraag ol het niet op den weg van het bond lag door verspreiding van geschriftenhet houden van groote meetings vooral reeds nu invloed

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1