dat iedere vermeerdering der bevolking moet leiden tot vermindering van den arbeid van ieder individu, met behoud der totale som van arbeid. Anderen zijn juist van het tegenovergesteld gevoelen en meenendat ver meerdering der bevolking noodwendig leiden moet tot vermeerdering der productie. De Mon. Univ. geeft de volgende bijzonderheden over de beschikkin gen, die in de drie instellingen van onderwijs te Parijs, door de Jezuïten gedirigeerd, genomen zijn en welke zij door toepassing van de besluiten van 29 Maart moeten verlaten. De zes ol zeven paters, die het huis in de me de Madrid nog bewonenzullen het Zondag ochtend reeds verlaten hebben en Woensdag zullen de commissarissen van politie, die door deu heer Andrieux voor de uitdrijving aangewezen zijn. zich in de tegenwoor digheid bevinden van den raad van administratie der school. De commissa rissen zullen ongetwijfeld tot in de cellen en in de kapel doordringen. Maar de op de godsdienst betrekking hebbende voorwerpen, die zij bevat ten, zijn reeds weggenomen. Houten banken en tafels hebben de stoelen en de bidstoelen vervangen. In de school van de rite Lhomond zijn dezelfde maatregelen genomen. Woensdag ochtend zal de pastoor Darblade, oud- aalmoezenier van het collegie Rolltndie directeur van de nieuwe inrigting geworden is, den heer Clément of zijn collega ontvangen, en hem. als hij het verlangt, door de ledige zalen van het collegie rondgeleiden. Manifes tation vail eenigen aard zullen niet plaats hebben. In de rue de Vaugi- rard zullen de vertegenwoordigers van den heer Andrieux door mgr. de Forges, die directeur geworden is, en twee andere heeren ontvangen worden. Naar de Moniteur heweert heeft de minister de Freycinet, met goed keuring van den Paus en het Fransche episcopaateene schikking gevon den: de besluiten van 29 Maart worden, behalve op de Jezuïten, niet toe gepast. Daarentegen verbinden zich de geestelijke orden: 1°. zich buiten alle staatkunde te houden, 2°. om geen vijandige houding aan te nemen tegen de republiek. Eene verklaring in dien zin zou door de bedoelde orden geteekend moeten worden De bisschoppen hebben nu aan deze dienover eenkomstig voorstellen gedaan. Meer dan eens was er sprake van het verkoopen der kroonjuweelen. Volgens den Rappel zal de regering bjj de weder-bijeenkomst der kamers een wets-ontwerp indienen lol verkoop van dat gedeelte der kroonsieraden, hetwelk geen eigenlijke kunstwaarde heeft. Men schat, dal deze verzame ling zeven a acht millioen zal opbrengen. Het fonds, dat op die wjjze ver kregen wordt, zou worden aangewend tot aankoop van kunstvoorwerpen in de nationale musea. Het legitimistisch kamerlid de la Rochefoueauld-Bisaccia is afgezet als burgemeester van Bonnétable (Sarthe) wegens zijne legen de regering vijan dige houding in den algemeenen raad van zijn departement. Men meldt uit ÜijonDe commissaris van politie, die zich Maandag naar het collegie der Jezuïten begaf, vond daar alleen een geordend geeste lijke als nieuwen directeur der inrigting en een Jezuït, die de maatschappij vertegenwoordigde als eigenares van het onroerend goed. De 22 andere Jezuïten waren vertrokken. Men verzekert, dat eene dergelijke ontruiming in geheel Frankrijk volgens afspraak heeft plaats gehad. Nabij Tarlavel, in het departement der Oostelijke Pyrenëen, heeft men eene bende valsche munters ontdekt, die zich bezighielden met het ma ken van Spaansch goud- en zilvergeld. Naar men uit Madrid meldt heeft aldaar Zaturdag een orkaan ge woed, die de straten 24 uren lang onder water zette en de wijngaarden in den omtrek verwoestte. Ook elders in hel schiereiland was het een nood weer. De ochtendtreinen, die uit het Zuiden en Noorden in de hoofdstad moesten komen, ondervonden uren vertraging. Op sommige plaatsen waren de rails weggespoeld. D (11 T S C II I, A I». 28 leden van den rijksdag of den Pruissischen landdag hebben eene verklaring openbaar gemaakt, waarin zij hun uittreden uit de nationaal- liberale partij aankondigen. In die verklaring leggen zij nadruk op het vasthouden aan de veroverde politieke vrijheden cn aan vrijheid op econo misch gebied; op hervorming van het rijksbelaslingslelsel met verwerping van onnoodige belastingen en van indirecte, voornamelijk als zij de armere klassen drukken; op het behoud van eene kerkelijke en godsdienstige vrij heid verzekerd door eene zelfstandige staatswetgeving onder waarborging van de onvervreemdbare regten des staats. De herfstmanoeuvres zullen o. a. bijgewoond worden door den hertog van Cambridge, die regtstreeks van Rissingen naar Berlijn reist. De hertog is sedert Jaren niet aan het hof geweest, voor hetwelk, evenals voor Pruis- sen in het algemeenzijne sympathiën juist niet groot zijn. Zijne komst trekt daarom de aandacht. x Te Bonn is overleden de bekende botanicus dr. von Hanstein, rector magnificus der hoogeschool aldaar. In het Germaansch museum te Neurenberg heeft de onthulling plaats gehad van een groot uurwerk met beweegbare figuren, tot welks vervaar diging de kosten zijn gedragen door de Beijersche prinsen Otto, Luitpold, Lodewijk en Leopold. Het geheel vormt een architectonisch werkstuk van ruim 14 meter hoog. Het is in middenceuwschen stijl vervaardigd. De vergulde figuren vormen eene zinnebeeldige voorstelling van de gehechtheid van het Beijersche volk aan zijn koning. Het kunstwerk, waarin de ver schillende klokken worden aangeslagen door acht engelenprijkt met een opschrift, bevattende de namen der prinsen, nevens het oude Paltz-Beijersche wapen, een en ander, evenals al het overige, streng in den stijl der 14e eeuw bewerkt. Op 25 Julij is op hel Zwitsersche meer van Bienne (Bielermeer) eene stoomboot, de Mept anus. vergaan, waarbij vijftien utenschen, en on- der dezen zeven echtparen, omkwamen. De hoot is den 25s1"1 Aug uit eene diepte van 24G voet geligt. Elf der dunden zijn gevonden; acht iu de kajuit. De lijken waren nog kenbaaralleen gezwollenen zijn ter stond gekist. Het vaartuig zelf moet weinig geleden hebbeu. OOSTENRIJK. Naar men verneemt is de minister van oorlog voornemens tien uieuwe bataillons jagers op te rigten. De veertig reserve-compagniën der bestaande baiaillons jagers zouden in veld-compagniën veranderd en elke vier tot één bataillon vereenigd wordeu. De /V. Freie Rresse doet opmerkendat deze maatregel de vermeerdering van het leger op den voel van vrede met 10 stafofficieren, even zoovele bataillons-staven en ongeveer 1000 man ten gevolge zal hebben. Dat is eene blijvende verhooging der begrooting van oorlog met 250,000 fl. en eene uitgave voor eens van 60000 fl. En dat, zegt het blad, nadat in de troonrede van bezuiningen op die begrooliug is gesproken. tiihhme. Volgens berigten uit Konstantinopel, door de Köln. Zeit. medegedeeld, hebben aldaar herhaaldelijk oproerige bewegingen plaats, gerigt tegen den Sultan Abdul Hamid. Vlugschrilten worden uitgegeven, waarin de bijeen roeping van het parlement gevraagd en de afzetting van den Sultan voor gesteld wordt, omdat deze het rijk te gronde heelt gerigt en voor den tegenwoordigen ongelukkigen toestand verantwoordelijk moet gesteld wor den. Plakkaten van gelijken inhoud worden des nachts aan de muren der moskeën aangeplakt, en zoowel te Stamboel als te Scutari worden geheime bijeenkomsten gehouden, waarin deze onderwerpen worden besproken. Der gelijke pogingen zijn te Konstantinopel sedert de troonsbeklimming van Abdul Hamid herhaaldelijk beproefd, zonder dat zij tot uilvoering kwamen, behalve de verongelukte grap van Ali Suavi en eeuige dwaze ondernemingen om den ex-Sultan Murad te bevrijden. De groote meerderheid der bevolking, zoowel als het leger, zjjn van dergelijke manifestation tegen den Khalif afkeerig. - De deelnemers ziju uitsluitend onvergenoegde waardigheidbeklec- ders, afgezette ambtenaren, ontslagen officieren, dweepzieke ulema's en andere lieden, die steeds eene gewelddadige omverwerping der beslaande orde van zaken beoogen, omdat zij hopen in troebel water te kunnen visschen. Generaal Baker-pacha heeft zijne reis door Klein-Azië ten einde gebragt en de Porte uit Trebisonde berigt van zijne aanstaande overkomst gezonden. Men is vul belangstelling naar de rapporten, die hij medebrengen zal, zoo wel in Turksche kringen als in de omgeving van de Engelsche ambassade, waarmede de generaal altijd nog in betrekking staat. IN K TKLKGKAAP. LONDEN, 30 Augustus. In hel hoogerhuis verklaarde Granville, dat het antwoord van de Porte in de Montenegrijnsche zaak onbevredigend was, en dal de mogendheden beraadslaagden over een antwoord, maar middelerwjjl een aantal oorlogschepen naar Ragusa hadden gezonden, zoodat zjj in de nabijheid zijn van het gebied van Dulcigno. In het lagerhuis zeide Dilke in antwoord aan den heer Percy, dat de Sultan van Zanzibar eene expeditie naar het binnenland van Afrika had ge zonden wegens den op twee reizigers gepleegden moord. De expeditie staat onder den luitenant der marine Matthews. LONDEN. 30 Augustus. De laatste posten der begrooting worden door het huis goedgekeurd. Een er van betreft de Ierscbe constables. Ook de suppletoire credielen worden aangenomen. Bp de discussie over constables- post deed de minister Forster uitkomen dat thans, voor het eerst na ver loop van dertig jaren, eene regering beproef! Ierland te regeren zonder uitzonderingswetten. Hij bitoogt. «lat op dezen oozenblik de politie niet moet ontwapend worden, en verklaart dat de regering eeu wakend oog houdt op den invoer van wapenen in Ierland. LONDEN, 30 Augustus. In hel hoogerhuis deelde lord Granville mede, dat de instruction van den Rritscheu admiraal aan de mogendhedeu waren bekend gemaakt. Verder zeide hij, dal de collective nota der mogendheden weigerde de onderhandelingen over de Grieksche grensliuie weder te openen, maar de bereidwilligheid uitdrukte om kennis te nemen van mogeljjke voor stellen der Porie aangaande de ontruiming en overdraft. Over de nota nopens de hervormingen iu Armenië was men tut eene overeenkomst ge raakt; zij zou terstond aan de Porte wordeu overgereikt. De werkzaam heden der internationale commissie te Konstantinopel waren bevredigend afgeloopen; de mogendheden waren eenstemmig ten gunste van de wets ontwerpen voor de Europesche Turken. Het hoogerhuis heeft in tweede lezing met 68 tegen 20 stemmen de hazen- en konijnenwei aangenomen. WEENEN, 30 Augustus. Uil Philippopel wordt gemeld, dat het berigt omtrent het sluiten van een of- en defensief verbond tusschen Servië en Bulgarjje te Nisch aldaar in welingelichte kringen beschouwd wordt als van allen grond ontbloot. LONDEN, 31 Augustus. Lord Enfield is lot onder-secretaris van staat voor Indië benoemd. De onderkoning van Indië berigt van gisteren: Phayre is den 2d" Augustus in het kamp aangekomen. Ayub-khan trok met zijne geheele strjjdmagt af en heeft een stelling ingenomen aan de Argandab ten noorden van Kandahar. BERLIJN, 30 Augustus. De Rlordd. Alig. Zeit. verneemt, dat de bij Malta gestationueerde korvet Victoria van Dnitsche zijde voor de demon stralie tér zee bestemd is eu bevel heelt gekregen zich eerstdaags naar Brindisi te begeven. ST.-PETERSBURG31 Augustus. Men verneemt, dat er nog meer ver anderingen in de hooge administrative kringen op handen zijn. Zoo is er ook sprake van verandering in de pers-administratie. PARIJS. 31 Augustus. Al de Jezuïten van de drie groote inriglingen voor onderwijs te Parijs zijn vertrokken. De nieuwe burgerlijke directeuren zijn geïnstalleerd. Betreflénde de overige cungregaiiisiische scholen, vallende onder de toepassing der decreten, zegt een gerucht, dat de regering eu de congregatiën het zouden eens geworden zijn over de redactie van een brief, ter vervanging van de aanvrage om autorisatie, en waarnij de congreganis- tische scholen de verpligting op zich zouden nemen zich niet met staat kunde te zullen bezig houden en niets vijandelijks te zullen verrigten legen de bestaande orde van zaken. Door middel van dezen brief zou de regering de congregatiën als wettig geautoriseerd beschouwen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3