buitenlandsciik bkhigtkn. in tegenwoordigheid van de patroons, hunne familieleden en al de geëm ployeerden brj de firma Joh. Enschedé Zoneneen sierlfjk album aange boden. Dit album bevat, behalve eene dichterlijke opdragl, de verschillende familie-wapens, eene geslachtenreeks der heeren Enschedé, stichters of leden der firma, en de portretten (plus minus 150) der gevers. De heer M. P. T. Prévinaire, fabrikant en grondeigenaar te Haarlem, heeft een plan doen ontwerpen tot bebouwing met ruim driehonderd huizen en villa's van het hem toebehoorend weiland, gelegen tusschen den Zijlweg, den Kinderhuissingel en den spoorweg aldaar. De heer 11. II. Raap, juwelier te Parjjs, is in het bezit van een merk- waardigen diamant. Deze edele steen is zwart en mag beschouwd worden als de eenige bekende zwarte diamant van deze grootte. Aanvankelijk luchtte men geen grootte waarde aan het ruwe product, maar thans nu het werk der slijping ongeveer voor twee derde is volbragl, heeft de steen voor een liefhebber eene niet te schatten waarde verkregen. Door den zwar ten achtergrond komt de kleurschakering der prisma's zoo schitterend mogelijk uit. Deze merkwaardige steen wordt te Amsterdam geslepen. Doen Ant werpen, Parijs en Londen ons ook al sedert eenige jaren concurrentie aan in de bewerking van den diamant, in Amsterdam alleen vindt men werk lieden bekwaam genoeg om zulk een steen te slijpen. De hardheid toch is zóó groot, dat de diamant nu reeds zes maanden onder handen is, en er nog wel drie maanden zullen heengaan eer het werk is voltooid. De steen zal na de slijping tusschen 30 en 35 karaat wegen. (Hbl.) Als merkwaardig en zeldzaam verdient vermelding, zegt hel llbl., dal voor eenige dagen in hel Nederl.-lsraelitisch oude mannen- en vrouwen huis te Amsterdam is opgenomen een 70-jarige man, wiens ruim 90-jarige moeder in hetzelfde gesticht verpleegd wordt. Machiel Haringman zal dus den laatsten tjjd zijns levens doorbrengen onder één dak met haar, die hem als kind verzorgde. Te Amsterdam ontstond eergisteren avond brand in het onlangs op nieuw geopende kofïijhnis "Krasnapolsky" in de Warmoesstraat te Amster dam. Het bedienden-personeel slaagde er inmet behulp der aanwezige handbrandspuitde vlammen te blusschen. Daar vele bezoekers in allerijl de vlugt namenheerschte er vrij wat verwarring. Te Amsterdam is Zaturdag avond een dienstmeisje, bij het schoonma ken der vensterruiten, uit een raam op de derde verdieping gevallen. Zij werd voor dood naar het gasthuis gebragt. Door de Israëlitische gemeente le Hoorn is in het Park aldaar een leest gegeven aan al de bewoners der straal waar de Israëlitische kerk staal, 80 a 90 paar, belijders van verschillende gezindheden, en wel als blijk van dankbaarheid voor de ovatiën, der gemeente gebragt bij de viering van Let 100 jarig beslaan harer kerk. Eergisteren namiddag is er brand uitgebarsten op de hofstede: "Zeld zaam" nabij Utrecht, loebehoorende aan den heer Kol te Utrecht. Die uil- spanningsplaals mag alleen op werkdagen, doch volgens den wil van den eigenaar, niet op Zondag daartoe dieneu, van daar, dat er weinig hulp tot blussching aanwezig was; en omdat die hofstede buiten Utrecla's vrijheid gelegen is, werden er geen brandsignalennoch door torenwachter, noch, door kleppers gegeven. Daar men evenwel van den Dom, alwaar een aantal bezoekers warenden brand gewaar werdbegaven een viertal Utrechtsche brandspuiten zich derwaarts. Op de danszaal na. is alles verbrand, zijnde hofstede, 4 hooibergen, 3 schuren, enz. Het goed van den bewoner werd zoo goed mogelijk in de zaal geborgen. Een pontje, gelegen aan den Weerdsingel te Utrecht, den naasten weg naar "Zeldzaammoest tal van nieuwsgierigen overzetten, met het gevolg, dat hel pontje, bevracht met vele belangstellenden(waaronder slechts eene vrouwelijke persoon) omsloeg. Allen zijn echter gered Te 's Hertogenbosch had Zondag avond in eene herberg een treurig ongeval plaats. Een drietal beschonken huzaren, aan wie drank geweigerd werd, werden hierover zoo woedend, dat zij hun sabel trokken. Een hunner gaf daarmede zekeren Zegveld zulk een houwdat er bij dezen een hevig bloedverlies ontstond, en hij onmiddellijk naar het gasthuis moest vervoerd worden. Zijn toestand is gevaarlijk. De dader is aangehouden. Tol directeur der gemeente-gasfabriek te Dreda is benoemd de heer J. J. Neurdenbnrg. inspecteur der gemeente-gasfabriek te Leiden. Zondag II. werd in de r. k. kerk te Kuyk door den deken-pastoor bekend gemaakt, dat de sedert jaren aldaar gehouden processie, bij gelegen heid der terugkomst van de bedevaartgangers naar Kevelaar, op last van hooger hand verboden is. Te Venlo hebben in den laatsten tijd bekeuringen wegens smokkelen van gedistilleerd plaats gehad. Onder anderen werd die sluikhandel gedre ven door een 9*jarig meisje, dal eenige kruiken gedistilleerd op een krui- wagentje, onder fruit verborgen, trachtte binnen te brengen. 'sGRAVENHAGE. 31 Augustus. Door Z. M. is de heer V. P. A. Tiby, laatstelijk buitengewoon gezant' en gevolmagtigd minister der Kransche republiek bij het Nederlandsche hof, benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan den heer mr. B. O. T. H. Westenberg, Zr. M". bui gewonen gezanL en gevolmagtigden minister le Rome, verlof verleend tot het aannemen van het grootkruis van de orde der Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. De heer L. van Riet, leerling-consul, werkzaam aan het ministerie van buitenlandsche zaken, wordt met den rang van vice-consul aan het Nederlandse!) consulaat le Hamburg geplaatst. De heer Y. G. lliltjesdam, verificateur der le categorie voor de active dienst der directe belastingen, invoerregten en accijnsen te Rotterdam, is benoemd tot hoofdverificateur van de active dienst der gemelde middelen. j Tot onder directeur van het Nederl. museum van geschiedenis en kunst is benoemd de heer A. Bredius, en tot archivaris in Overijssel de heer nip. J van Döorninck. De luit ter zee 1' kl. J. H. Mijer wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam. De heer J. H. Ferguson, aan wien door Z. M. op nieuw debetrekking van minister-resident en consul-generaal der Nederlanden in China is opge dragen, zal den 25"<° September e. k. naar zijne standplaats vertrekken. Het Spinoza-comitè berigt thans, dat de plegtige onthulling van het standbeeld plaats zal hebben op Dingsdag 14 September aansl., des namid dags ten 2 ure. Heden werd alhier in Diligentia de 3e algemeene vergadering gehouden van den anti-dienstvervangingbondonder voorzitterschap van den generaal M. D. graaf van Limburg Stirum, president van den bond, oud-minister, die de bijeenkomst met eene uitvoerige rede inleidde. Hij bragt allen aan wezigen een harlelijken welkomstgroet en doorliep de jongste lotgevallen der vereeniging. Er zijn 62 afdeelingen4 zijn opgeheven. Over het geheel was de toestand echter gunstiger dan tijdens het vorige verslag. Dank werd gebragt aan de medeleden van het hoofdbestuur, die krachtig hebben mede gewerkt, en wel iu de eerste plaats werd die dank gebragt aan den 1" secretaris, mr. A. M. Maas Geesteranus, den penningmeester, J. W. D. Roëll, den vice-president, W. J. Knoop, oud-generaal, en mr. J. T. Buys, hoog leeraar en staatsraad in buitengewone dienst. Vooral aan den heer Maas heeft de bond verpligting. Spr. deed vervolgens op nieuw uitkomen hel gewigtige doel van den bond. De altredende leden van het hoofdbestuur, de hh. Heldt, RoëllBuys, Telling en Brocx, werden als zoodanig herkozen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan den heer mr. Maas Geesteranus, ltn secretaris, namens de vereeniging, een stoffelijk blijk te geven van hare tevredenheid Het hoofdbestuur werd met de uitvoering belast. RELGIF, Ten besluite der feesten werd Zondag de historische oplogt nogmaals gehouden en des avonds werd het aangekondigde vuurwerk op de hoogte van Koekelbergh afgestoken. Dit laatste is echter tamelijk mislukt. Er was een vreesselijk gedrang, en het zeer verheven terrein was op zoodani- gen afstand van het gros der ontzaggelijke massa toeschouwers, dat de meesten zich het vuurwerk meer hebben moeten denken dan dat zjj hél konden zien. Alleen het groote stuk en het bouquet van 17000 vuurpijlen waren goed zigtbaar. De apotheose (het Pantheon in vuur) wekte aller be wondering. Zaturdag kon men getuige zijn van een vreemdsoortig tooneel in het beestenspel van Bidel le Brussel. Door den tenor-zanger Taintillc is in het groote leeuwenhok, waarin twee leeuwen en eene leeuwin, de aria "Buvons 4 la gloire" voorgedragen. Bidel bevond zicli mede in het hokom den zanger tegen de wilde dieren te beschermen, hetgeen niet overbodig was. aangezien de leeuwin gedurende het zingen een onheilspellend gebrul deed hooren. Het overlalrjjke publiek juichte hoogst opgewonden Taiuville toe. ENGELAND. LONDEN, 30 Augustus. Het parlementaire vischmaal te Greenwich, dat gewoonlijk de sluiting van het Engelsche parlement voorafgaat, zal op 1 Sept. plaats hebben. De Daily New» gelooft, dat de Porte ten opzigte van de Grieksche grensregeling evenmin als in de Montenegrijnsche quaeslie voor eene andere pressie dan eene gezamenlijke demonstratie der mogendheden zal zwichten. Het zwefmt, volgens dit blad, een weinig naar huichelarij, te beweren, dat al wal de mogendheden aan Turkije vragen ten beste van Turkije is. Niets kan den aan Turkije geslelden eiscli om Epirtts en Thessalië aan Griekenland af te staan billijken dan bet leildat de belangen van Europa de inwilliging van den ciseli uoodig maken Turkije zal dan ook geen acht slaan op collective nota's, zoolang daaraan gecne kracht wordt bjjgezet door eene gezamenlijke demonstratie ter zee. Voor de Engelsche visschers is de haringvangst op de Noordzee zeer voordcelig geweest. Te North Shields werden niet minder dan 11,300,000 haringen aan land gebragt. Met eene beschuldiging voor den Engelschen regler is niet te spotten. Zij zijn over het algemeen nog al streng in de toepassing der wet, en de wetten zijn niet zeer duidelijk. De waard uit een drankhuis bij de Victoria- Docks heeft daar een proefje van gehad. Hij had een bezoeker door de politie doen aanhoudenonder beschuldiging van diefstal ten bedrage van 1 shilling 10 d. (22 stuivers). Hij werd in het ongelijk gesteld en kon nu 109 1200) schadeloosstelling geven. In de Vereenigde Staten beeft een ondernemende geest duizend dollars uitgeloofd aan den man, die veertig dagen wil hongerlijden in liet publiek. Tegen een bepaalden toegangsprijs kan men dan van tjjd tot tijd naar den lijder komen kjjken. Vijf liefhebbers hebben zich aangemeld en nu beeft de ondernemer het plan eenigziiis gewijzigd. Alle vijf zullen tegelijk vasten en de 1000 dollars zijn voor hem die het langst volhardt. In September wordt dit nieuwe kijkspel geopend. E It A N b R IJ K. Met 1 September wordt aan het ministerie van biunenlandsche zaken een nieuwe tak van dienst geopend: het toezigt op de sterfte der kinderen beneden twee jaren, vooral van die. welke op het platteland aan minnen zijn toevertrouwd. Eene naauwkcurige statistiek zal de wetgeving bouw- stoHen moeten geven voor eene regeling van dit onderwerp, dat in uaauw verband staat tol liet familieleven in Frankrijk en tol de groote vraag of het wenschelijk is, dat de bevolking der republiek toeneme. Sommigen be weren, dat de nagenoeg stationaire bevolking van Frankrijk genoeg werk kracht vertegenwoordigt om de hulpbronnen des lauds te exploiteren en

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2