LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 1 SEPTEMBER. 1880. STADS-BERICHTEN. PATENTBIADEN. BINNKNLANDSniK HEKICTKN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN brengen ter kennis, dat ingevolge art. 203, laatste alinea, der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85) de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1881 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie j dezer gemeente voor een ieder Ier lezing zal worden nedergelegd en in j druk legen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j Leiden, 31 Augustus 1880. DE KANTER. Burgemeester. E. KISTSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen Ie weten dat bel kohier der plaatselijke directe belasting voor 1880 is goedgekeurd doo^ de Gedeputeerde Staten bij besluit van den 30"'" Augustus jl. en op lieden aan den Gemeente-Ontvanger is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 31 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur, doet te weten dat de ingevulde patenlbladen voor de wijken VII, VIII en IX, dienstjaar 1880/81, bij hel College van Zeilers in een der vertrekken van het Raad- buis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dageljjks, des namiddags van één tot drie .yrenen wel van 31 Augustus lot en met 4 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing inde Leidsche Courqnt. De Burgemeester voornoemd, Leiden 30 Augustus 1880. DE KANTER. LEIDEN, 31 Augustus. H. H. de koningin Is heden ten 6 ure bevallen van cene prinses. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dal de commissie, belast met het examineren van hen, die voldoende bewijzen weuscheu te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tol het eerste natuurkundig examen vermeld in art 4 der wel van 25 Dec. 1878, zal zitting houden op Maandag 20 September e. k en volgende dagen, te Leiden. Bij den van 22-25 Aug. jl. te Vuglit gehouden schietwedstrijd heeft iu een der afdeclingen de heer A. J. van Cillers van Leiden den eersten prjjs behaald. -- Heden morgen ten 11 ure is een brigadier der huzaren, door het struikelen van zijn paard op een der bruggen aan den singel, daarvan afge vallen; hij kwam er zonder letsel af. Gisteren middag bleef een rijtuig, waarin ecnige personen gezeten wa ren, op den overgang van liet Holl. spoor aan den Morschweg, met de wielen tegen de rails haken, waarbij de strengen braken. De verwijdering van het rijtuig kostte vrij wat moeite. Daar men den verwacht wordenden trein nog tijdig kon waarschuwen, liep de zaak gelukkig zonder onge lukken af. Men schrijft ons: Als ooit Augustus zich heeft doen kennen door ver- schroeijenden zonneschijn, zooals Oogstmaand altoos naam had, doch dien naam zoo vaak ontrouw werddan was het dit jaar. Onveranderlijk toch woei de oostewiud en de uit het zuiden opkomende wolken verleerden onder de drooge aimospheer, waardoor de hemel zich telkens weer in een smetteloos blaauw verloor, liet goudgeel graan, dat de akker aanbood, is onverstoord in schuur en tas geborgen en de hooiberg is in top gerezen, beladen met eenen geurigen wintervoorraad. Menigeen, die bezorgd was, is beschaamd gemaakt door eenen schoonen oogst. Nu wacht het rijp gewor den ooft op den pluk des noesten gaardeniers, Doch de groote droogte beeft ook invloed gehad op het veldgewas, dat smachtend neerhangt, en op bet weiland, dat arm wordt aan gras, op gebloemte en groen, zoodat eenc milde regenvlaag allerwege verkwikking zou aanbrengen. De lolelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en na hunne inlijving lot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Vrijdag den I"1 October a. s. in werkelijke dienst worden gesteld, ten einde Ie worden gekleed en geoefend. De Staatscourant bevat de opgave van de wettelijke bevolking der provincie Zeeland op 31 Dec. jl.volgens de uitkomsle der 6d« algemeene tienjarige volkstelling. De bevolking dier provincie bedroeg 188,635 zielen, als 92585 mannen cn 96050 vrouwen. Middelburg telde 16046, Vlissingen 10056, Goes 6394 zielen en Zierikzee 7139 zielen. -- De bepalingen nopens de bevoegdheid tot uitoefening der burger prac- tijk door de officieren van gezondheid zijn uitgebreid ten aanzien van offi cieren van gezondheid, krachtens art. 1 of art. 24 der wet van 25 Dec. 1878 lol uitoefening van de genees- of heelkunst bevoegd ook in andere gevallen dan die, sub 2'. van genoemd besluit bedoeld. Er is bepaald: het sub 2°. van het besluit dd. 18 Jan. 1877, u". 31, gestelde verbod is, behou dens enkele uitzonderingen, niet toepasselijk ten aanzien van officieren van gezondheid der landmagl, volgens art. 1 of art. 24 der bovenvermelde wet i ten allen tijde tol uitoefening van de genees of heelkundige practjjk bij niet-militairen bevoegd. Officieren van gezondheid, als bij liet voorgaande artikel bedoeld, zullen echter, ook dan wanneer zij tot de verloskundige practijk wettelijk bevoegd zijn, aan vrouwen van niet-militairen geen ver loskundigen bijstand mogen verleenen. Op den officier van gezondheid, die, de bij art. 1 bedoelde bevoegdheid bezittende, hel bij art. 2 gestelde ver bod overtreedt of zijne pligten als militair geneeskundige, ter beoordeeling van den minister van oorlog, niet met voldoenden ijver volbrengt, kandoor dien minister tijdelijk het bepaalde sub 2°. van genoemd besluit toepasselijk worden verklaard. Den officier van gezondheid, wien ingevolge dit besluit de genees- of heelkundige practjjk bij niet-militairen vergund is, wordt toegestaan, om, ten allen tijde, wanneer hij geene militaire pligten te vol brengen heeft, hurgerkleeding te dragen. Wordt de militie te land, krach lens art. 184 der Grondwet, geheel of ten deele buitengewoon onder de wapenen geroependan treedt dit besluit buiten werking totdat de buiten gewoon bijeengeroepen liglingen huiswaarts zijn gekeerd. Het examen, uitgeschreven door de Nederlandsche loonkunstenaars- vereeniging om diploma's van bekwaamheid te verkrijgen tot het geven van degelijk muziekonderwijs, hetzij de candidalen al of niet een trap van vir tuositeit bereikt hebben, heeft plaats gehad in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht. Examinatoren waren de hh. Richard Hol cn W. F. G. Nicolaï, leden van hel bestuur der Nederlandsche toonkunstenaars- vereenigingen de hh. J. Gl Mulder uil 's Gravenhage en Th. L. van der Wurfl uit Utrecht. Twaalf candidalen hadden zich aangemeldwaarvan acht het diploma verwierven, nl. alpliabetisch gesteld: de dames L. Delgcur (piano) uit Rotterdam, Johanna Dussault (piano cn solo-zang) uit Utrecht, II. Goudsmit (piano) uit Leiden en E. van Haften (piano) uit Breda, bene vens de heeren J. G. Iloltenbach (piano) uit Arnhem, F. J. Schweinsberg (piano, viool en koorgezang) uit Amersfoort, P. M. van Velzen (piano) uit Leiden en G. J. de Vries Jr. uit Dordrecht. Ilel stoomschip Hudura is op 28 Augustus te Batavia aangekomen. De Celebes, van Batavia naar Amsterdam, is op 30 Augustus Kaap Roca gepasseerd. Zondag 11., den laatslcn dag der Delftsche kermis, zijn 58 treinen der Hollandsche spoorwegmaatschappij aldaar aangekomen en gepasseerd in de rigting Rotterdam cn 'sllage. aanbrengende ongeveer 2500 personen, be halve het aanzienlijk getal, dat per tramway en particuliere gelegenheden werd aangebragt. Te Charlois is het koffijhuis »Karel de Stoute", benevens een viertal daarbij gelegen wouingeneeue prooi der vlammen geworden. Tc Oostvoornc heeft Zondag avond een treffend ongeluk plaats gehad. Ongeveer ten vjjf ure vond men aan hel strand, aan den mond der Maas, de kleeren van drie knapen; alle drie zijn bij het baden verdronken. Ecu was veertien jaar, de beide anderen (broertjes) tien en negen jaar oud. In verband met het feest van zijn 50-jarig patroonschap, het vorige jaar gevierd, werd eergisteren aan den heer m'. J. J. Enschedé te Haarlem, n et eene toespraak van den heer A. Knoop, chef-hoekhoudrr. uil naam en

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1