BUITENLANDSCHE BERIGTEN. in de groole pachthoeve "de Aar", in eigendom loebehoorende aan de wed. Eymael. De hoeve brandde geheel af en de ingeoogste granen, alle gereed schappen, meubelen enz., den pachter toebehoorendewerden medeeeneprooi van het vernielend element. In den nacht van Vrjjdag op Zaturdag is bij den landbouwer J. Boos- ten te Heerlen brand ontslaan, ten gevolge waarvan diens woning met stalling en schuren eene prooi der vlammen werden. Dezer dagen is een der conducteurs van den Rijnspoorweg, dienst doende op den goederentrein van Emmerik naar Utrecht, tusschen Elten en Zevenaar van den trein gevallen en een eind ver medegesleeptdoch met eenige kneuzingen en kwetsuren in het aangezigt vrjj gekomen. Te Groningen is Zaturdag de gedenkdag van het ontzet dier stad in 1672 op de gebruikelijke wijze feestelijk gevierd. De gemeenteraad van Zierikzee heeft beslotende Latijnsche school op te hellen. Aan den rector, dr. H. M. de Bruyn de Neve Moll, wordt eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de in zjjue betrekking aan de gemeente bewezen diensten; en te beginnen met 1 September 1880 worden aan het leerplan der hoogere burgerschool toegevoegd als niet verpligte vak ken het Latijn en Grieksch, waarvoor een leeraar zal aangesteld worden op eene jaarwedde van /1500. - Bij den landbouwer Z., te Wolphaartsdrjkkwam eergisteren een net gekierd persoon, voorgevende te zjjn de lieer B.paardenhandelaar te Mid delburg en in het bezit van een aanzienljjk vermogen. Deze persoon, ver gezeld van een ingezetene uit Goes, kocht van genoemden landbouwer, voor een Hinken prijs, drie paarden, echter zonder directe betaling, terwijl een paard door hem op zigt naar Middelburg zou worden medegenomen. Den volgenden ochtend stond Z. vreemd te kjjkentoen hem een bezoek werd gebragt door de politie van Middelburg, die hem bekend maakte, dat hij handel had gedreven met een persoon van verdachte reputatie, die onlangs uit het tuchthuis was ontslagen en zjjn paard reeds voor een ge- ringen prjjs te koop had aangeboden. De landbouwer kon nu medegaan en had het geluk, door tusschenkomst van de justitie, weder in het bezit van zijn paard te komen. In de Curapaotc/ie Courant van 31 Julij leest men: In de laatste dagen hebben zich eenige gevallen van gele koorts voorgedaan onder de bemanning en het état-majnr van het slationsschip /llkinaar. Naar wij vernemen zijn 14 personen door deze ziekte aangetast. Vier daarvan zijn bezweken, waaronder één officier, de luitenant J. M. M. Pfeill. De beman ning m de officieren zijn thans aan wal gehuisvest, om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. Uit de statistiek van het gevangeniswezen over 1879 blijkt, dat in 1879 bij afwisseling zijn opgenomen: in de strafgevangenissen 2262, cellu laire gevangenissen 4213, huizen van verzekering 4537, van arrest 9119 en van bewaring 31079, te zamen 51210. Aanwezig waren op uit. December 1879: in de strafgevangenissen 1593,- cellulaire gevangenissen 749, huizen van verzekering 395. van arrest 491 en van bewaring 122, te zamen 3350. Onder de bevolking der huizen van bewaring zjjn de doortrekkende gevangenen begrepen, hun getal bedroeg in 1879 2392. Het cjjfer der bjj afwisseling opgenomen gevangenen is over 1879 niet gunstig. De bevolking der gevangenissen op uit. December is daarentegen lager dan in 1878. De gemiddelde bevolking was in 1879, naar het getal verblijfdagen 3312, zijnde minder dan in de twee vorige jaren, maar meer dan in 1875 en 1876. Het getal vreemdelingen in de verschillende categorién van gevangenissen opgenomen was 666, zjjnde lager dan over de drie vorige jaren, doch hooger dan in 1875. Er waren 272 uit Pruissen en 298 uit Belgie. Naar het geslacht, had men 45939 mannen en 5271 vrouwen, totaal 51210; getal der vrouwen op 100 mannen 114. In de vier vorige was die verhouding van 12 tot bijkans 13. Naar den leeftijd, telde men: beneden 10 jaren 5. van 10 lot 13 J. 234. van 13 tot 16 j 692, van 16 tot 18 j. 751, van 18 lot 20 j. 1416, van 20 tot 25 j 3853, van 25 tot 30 j. 3377, van 30 lol 35 j. 2406, van 35 tot 40 j. 2251, van 40 tot 50 j. 2037, van 50 tot 60 j. 1719, boven de 60 j. 790. Het getal jeugdigen beneden 16 jaar beliep: in de strafgevangenissen 425, cellulaire gevangenissen 108, huizen van verzekering 125 en huizen van arrest 273; totaal 931, zijnde 115 minder dan in het jaar te voren. In 1879 konden bij hunne opneming lezen en schrjjven 14987, en niet 5144. (lp 100 gevangenen konden bij hunne aankomst lezen noch schrijven 25.55. De verhouding was over 1875- 1878 gemiddeld 26.39. In 1879 wer den tot het onderwijs in de gevangenissen toegelaten 6504, zijnde het maximum over de jongste vijf jaren. De kosten van het onderhoud der ge vangenen hebben in 1879 bedragen ongeveer 67 cent per hoofd daags. 'sGRAVENHAGE. 30 Augustus. Aan den heer J. C. baron van Haersolle van Haerst is. op zjjn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zwollerkerspel. Door Z. M. is aan den heer d'. Sigmund Bendiner, te Weenenver gunning verleend de geneeskunst uit Ie oefenen op Nederlandsche zeesche pen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hjj de wetteljjke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stipteljjk nakome. De luit. ter zee 2e kl. W. H. Ditllof Tjassens, gedetacheerd te Leiden, wordt, iri stede van aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, ge plaatst aan boord van het schroefstoomschip van Galen, terwjjl de luit. ter zee 2e kl. J. Luytjes, geplaatst op laatstgemelden bodem, op eerstge noemd stoomschip zal overgaan. Door den minister van waterstaat enz. zijn: 1°. eervol ontslagen de opzigters van den waterstaat le kl. J. I'. Fockens, 11. J. Jaarsma, J. G. BikmenspoclJ. van BruchemF. Stoelt, J. P. Ragut, J. J. Spruyt, P. C. Linssen, en 2°. bevorderd en benoemd: a. tot opzigters 1' kl. Th. Lauren- tius, W. C. van Veen, H. J. H.Hermans, H. Raammaker, F. J. M. Bourdrez, G. Rietberg, H. J. Brusse, J. G. Dirks; b. tot opzigters 2» kl. II. W. Ver haar, H. Baerents, J. E. Dieden, J. C. Mann, F. G. Brak, A Hollestelle, J. A. van der Kallen, W. van East Bzn.: c. tot opzigters 3* kl. S. Klaas- sen, C. Clausing, W. P. Slratingh, P. J. M. van der Ven, M. S. Lugten, H. de Kiewit, M. de Boer (buiten bezwaar van 'srfjks schatkist), P. de Kiewit, H. Schreuder; d. tol opzigters 4' kl. A. van Bloois, C. J. Struyck, N. Visser, J. Kooreman, J. C. Baumann, J. de Vries, A. Pater, P. Berkhout. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Zaturdag middag is de heer Mitilineo, benoemd tot buitengewoon ge zant en gevolmagtigd minister van Rumenié hier te lande, in de residentie aangekomen en aan het Hotel den Ouden Doelen afgestapt. BELGIE. Donderdag namiddag is over Rrussel een hevig onweder losgebarsten. De duisternis, daardoor teweeg gebragt, was zoodanig, dat men in de meeste magazjjnen het gaslicht moest aansteken. Daarna viel een stort regen, die tot 5 uur aanhield. Het onweder is toen vertrokken naar het noorden en woedde te Gent en vooral te Antwerpen en omstreken op eene vreesseljjke wjjze. Gedurende ruim twee uren volgden de slagen elkander onverpoosd op en viel er eenigen tijd lang een hevige stortregen. De onge lukken, door het onweder veroorzaakt, zijn zeer talrijk. In het drooge dok aan Kattendijk waren 15 werklieden bezig met het kalfateren van een schip. Die personen zochten eene schuilplaats onder den boeg van het schip, waar zij voor den regen beveiligd waren. Op eens sloeg de bliksem op den top van den mast, gleed naar beneden, sloeg over boord en langs het koperen beslag tot onder het schip, waar de werklieden zich bevonden. Allen, behalve een enkele, werden op den grond geworpen en twee hunner stonden niet meer op. Deze waren onmiddellijk gedood. 4 hadden erge brandwonden en de anderen kwamen met den schrik vrij. ENGELAND. ■LONDEN, 29 Augustus, in het thans verschenen Blaauwe Boek komt het antwoord voor, door den heer Gladstone gegeven op het verzoekschrift van de heeren Kriiger en Jouberl, waarin herroeping van de annexatie der Transvaal werd ge vraagd. «Het is stellig te betreuren", zoo schrijft hjj hun, »dat sedert de annexatie gebleken is. dal zoovelen uit de llollandsche bevolking van de Transvaal tegen de annexatie waren, maar het is onmogelijk die quaestie thans le beschouwenalsof zij nu voor de eerste maal ter sprake kwam. Wjj hebben te doen met een toestand, die sedert geruimen tjjd beslaan heeft, gedurende welken allerlei verpliglingen zjjn aangegaan, voornamelijk, ofschoon niet uitsluitend, jegens de inlandsche bevolking, welke niet ver onachtzaamd kunnen worden. Al de omstandigheden, zoowel van de Trans vaal als van het overige gedeelte van Zuid-Afrika, in het oog houdende en tevens overwegende, hoe noodzakelijk het is de vernieuwing van ongere geldheden te voorkomendie zoowel voor de Transvaal als voor geheel Zuid-Afrika treurige gevolgen zouden hebben, zjjn wjj van oordeel, dat wjj aan de koningin niet kunnen aanraden hare souvereinileit over de Trans vaal te laten varen. Maar die willende handhavenwenschcn wij tevens, dal aan de blanke inwoners van de Transvaal, zonder schade voor het ove rige der bevolking, de grootste vrjjheid in het besturen van hunne zaken van plaatse)ijken aard zal verleend worden". De Afgaansche correspondent vau de Western Morning New» heeft beiigt ontvangen, dat er in de omstreken van Kandahar wel 100,000 Afga- nen bijeen zjjn. Hij verzekert verder, dat Ayoub-Khan een man van zeer grooten ondernemingsgeest is en veel meer dan Oosiersche generaals plegen te doen zelf het oog over alles laat gaan. Voorts meldt deze berigtgever, dat de ruiterij van Ayoub-Khan al het hooge gras heeft verbrand, op den weg ten zuidwesten van Khelat-i-Ghilzaiwaar langs generaal Roberts komen moet. Overal zal. meent hijdeze generaal tusschen Khelat-i-Ghilzai en Kandahar hevigen tegenstand vinden. Volgens berigten van de Standard heeft het grootste gedeelte van Ayoub-Khans troepen eene zeer sterke positie op sommige hooge heuvels ten westen van de stad ingenomen, die van achteren door de rivier de Argandab wordt gedekt en van veren door een terrein, dal door vele kanalen doorsneden wordt. Volgens deze berigt gever, die te Killa Abdoela bjj generaal Phayre is, houdt men het daar voor niet onmogelijk, dat, als generaal Roberts regt op Kandahar aanrukt, Ayoub-Khan hem ontwijken zal eu niet naar Herat, maar regt op Kabul zal aantrekken. De Donderdag des namiddags ten 4 ure aangevangen zitting van het lagerhuis eindigde eerst op Vrijdag des namiddags ten één uur. Belangrijke onderwerpen waren echter niet aan de orde, maar eenige Iersche leden wisten de beraadslagingen ook nu weder uitermate te rekken. Ten 1 ure 'snachts stelden eenige leden voor de zitting le schorsen, een paar uur te gaan slapen en 's morgens (en 7 ure weder bijeen te komenwaartegen de Ieren protesteerden met een beroep op het reglement van orde. liet debat werd dus voortgezetmaar werd gedurig verbroken door allerlei incidenten. Zoo kwam de heer Sullivan met een zak taartjes, die hij op zjjne plaats ging oppeuzelen. Een der leden protesteerde tegen dit geïmproviseerde souper in de volle vergadering. De voorzitter merkte op, dat hjj het souper ook had ojigemerkt, maar dat bet geachte lid moest weten hoe dit met zjjn eigen smaak overeen le brengen. De heer Sullivan wierp daarop de taartjes onder de bank. F R A N H R 1J H, De minister van binnenlandsche zaken heeft eene langdurige conferentie gehad met den prefect van politie en den directeur der openbare veiligheid

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2