COURANT. Lilies (in; 203. PATENTBLADEN. 1SS0. DINGSDAG 31 AUGUSTUS. ftp Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2. met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, liuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur, doet te weten dat de ingevulde patcntbladen voor de wjjken VII, VIII en IX, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 31 Augustus lot en met 4 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne .moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing inde Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd Leiden, 30 Augustus 1880. DE KANTER. RUNNENLANDSGIIE BEMGTE.N. LEIDEN, 30 Augustus. De drie studenten uit Douai, leden van de «Sport nautique de Douai", die met hunne sloep of giek fa et l.a, verschillende plaatsen des lands bezoeken, zijn gisteren alhier aangekomen en hebben gisteren en heden eenige toertjes door en om de stad gemaakt. Hun VaaTtuig ligt aan de aanlegplaats van «Njord" bij: Rhijnzigt. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ46, ƒ23, ƒ460 en /2.30, de laagste ƒ45, 23, ƒ4.40 en ƒ2.20. Gisteren namiddag, omstreeks 2 ure, is in de Morschstraat het gordijn voor eene straatdeur hangende in brand geraakt;" een 3-jarig knaapje speelde met lucifers, waarvan er een ontvlamde, welke vlam zich aan het gordijn mededeelde. Door de tusschenkomst der buren was de vlam spoedig ge- bluscht. Weinig tijds later is de 60-jarige ip. v. d. II.werkzaam in het werk huis, in beschonken toestand op de leuning van de brug aan de Oostdwars- gracht zittende, daarvan afgetuimeld en in het water aan den Ouden Singel leregt gekomen. Door schippers werd hij met veel moeite door middel van haken gered en door burgers naar zijne woning gebragt. Ten 5 ure is het 5-jarig zoontje van den kleermaker B. al spelende in het water aan het Kort Rapenburg geraakt, doch door den heer II., die zich daartoe te water begaf, gered; twee geneesheeren slaagden er in de levensgeestendie bijna uitgebluscht warenweder op te wekken. Heden morgen, omstreeks 9 ure, is de 5%-jarigc M. S.op weg naar school zijnde, ter hoogte van de Paauwbrug gestruikeld en alsloen door een van die brug komenden handwagen wiens gang men niet kon inhou den, over het oor, borst en been gereden, ten gevolge waarvan die lig- chaamsdeelen min of meer gekwetst zijn. Bij kon. besluit is bepaald, -dat wegens het beerschen van rondvonk in het Kamp bij Milligen het lsle reg. infanterie daar in het belang der algemeene volksgezondheid gedurende de maand September zal verblijven. Als eene bijzonderheid in deze streken/kunnen wij mededeelen, dal zich op den huize den Bramel, bij Zulphen, eigenaar hoog wei-geboren heer jonkheer J. F. Storm van 's Gravesande, bevindt een exemplaar der Agave americana folio variegata. met een bloemstengel van ongeveer 6 meter lengte, welke ruim met bloemknoppen bezet is en waarvan de eerste bloe men zich beginnen te ontwikkelen; de ouderdom van deze plant is 75 jaren. Si eb Uit de rekening en verantwoording, door de commissie lot het beheeren van het fonds voor onderofficieren, enz., die onder toekenning van gage- ment of van gratificatie uit de militaire dienst worden ontslagenovergelegd, wegens ontvangst of uitgaaf over het jaar 1879, blijkt, dat het totaal der ontvangsten is 64654.74, waartegen de uitgaven zijn geweest 102141.74. Zoodat bij slot van het jaar 1879 meer is uitgegeven dan ontvangen 37487. Het aantal contribuerende deelgenooten aan het fonds bedroeg op uit. Dec. 1879 2794. Op genoemd tijdstip was een aantal van 493 personen in het genot van jaarlijksche lijfrenten en pensioenen; terwijl op datzelfde tijdstip 16 nog in leven zjjnde deelgenooten. bij hel verlaten van de dienst, aan hunne echtgenooten weduwenpensioenen hebben verzekerd. In den loop van 1879 werden aan 1345 gewezen militairen voorschotten op gagementen en pensioenen voor rekening dezer instelling verleend tol een bedrag van 168750.31 terwijl op 31 December 1879 in voorschotbetaling waren 1267 gepensioneerden, die in het genot waren van een gezamenlijk pensioen bedrag van 164,154. Door de synode is in hare zitting van Vrijdag besloten de voorloo- pig aangenomen wijzigingen van art. 5, 15 en 16 van het reglement op het hooger onderwijs in de godgeleerdheid vast te stellen en aan de eind stemming van de leden der provinciale kerkbesturen te onderwerpenechter met eenige veranderingen en aanvullingen. Het hoofdbeginsel is weggelegd in eene toevoeging aan art. 5, van dezen inhoud: //Voor hel benoemen van In ogleeraren te Amsterdam biedt eene aldaar bestaande vcreeniging van personen, die onder de door de synode getiisebte waarborgen in de kosten van het daar te geven onderwijs hebben voorzien, aan de commissie van voordragt voor de benoeming van hooglceraren in de godgeleerdheid van wege de Ned. herv. kerk een zestal aan, waaruit deze aan de synode een drietal voordraagt. De commissie is bevoegd van het aangeboden zestal aanvulling lot een twaalftal te vorderen". In de statuten van de bedoelde vereeniging, die aan de goedkeuring van de synode zijn onderworpen, zul len nog eenige veranderingen moeten worden aangebragt voordat tol de benoeming van kerkelijke hoogleeraren te Amsterdam kan worden overgegaan. Het stoomschip Prins van Oranje is op 28 Augustus van Batavia naar Amsterdam vertrokken. De Madura, op weg naar Batavia, kwam op dien dag te Padang aan. De hoogleeraar-directeur van de rijks-akademie van beeldende kunsten te Amsterdam heeft ter kennis gebragt vanhen, die voor den cursus 1880—81 tot de lessen wenschen te worden toegelaten, zich pesoonljjk aan te melden in liet akademie-gebouw (Stadhouderskade 57), op 23 of 24 Sep tember 1880, des namiddags lusschen 1 en 4 uren, of per franco brieven van hun voornemen kennis te geven vóór of uiterlijk op eerstgcmelden datum, aan zijn adres, in het akademie-gebouw. De schaakwedstrijd, bij gelegenheid der algemeene vergadering van het Nederlandsche schaakbond te Gouda gehouden, is afgeloopeu. De eerste prijs werd behaald door den bcroeaden Engelschcn schaakspeler Bird, de tweede door C. Mcssemaker. -- Te Nieuwe Diep is een treurig ongeluk voorgevallen. Gisteren stoom den de sleepboolen Amsterdam en Hercules naar Terschelling ter adsistentie van eene in de Terschellinger buitengronden gestrande stoomboot. De kapi tein der sleepboot Hercules. Bakker, twee zijner matrozen en de kapitein T.van de sleepboot Amsterdamgingen in een sloep en roeiden naar de gestrande boot, toen eene verraderlijke grondzee de sloep omverwierp Beide matrozen verdwenen onmiddellijk in de diepte. De kapiteins Bakker en T. klemden zich zoolang mogelijk aan de kiel der sloep vast, maar de laatste zonk eindelijk ook van uitputting. De- eerste werd door Tersehellingers gered. Beide matrozen en kapitein T. laten vrouw en kinderen na. Als een schandelijk voorbeeld van dierenmishandeling wordt gemeld, dat men te Adorp een paard, dal in hel land liep te grazen, des naclits.de halve tong geheel afgesneden heeft. De heer mr. Kneppelhout van Sterkenburg te Neèrlangbroek heeft ter gelegenheid zijner 25-jarige echtvereeniging aan de hervormde gemeente al daar 2000 geschonken. In het laatst van October wordt te Deventer de jaarvergadering van den Nederl. protestantenbond gehouden. De werkzaanihedep der jaarver gadering beslaan: 1. uit eene godsdienstige zamenkomst in de GrooteKerk, ditmaal te leiden door dr. J. Knappert uit Leiden en opgeluisterd door eene muzikale uitvoering onder leiding van den heer C. A. RrandtsBuys, organist der Grootc Kerk; na afloop daarvan vriendschappelijke ontvangst der afge vaardigden van biiilenlandsche znster-vereenigiugenafgevaardigden en cor respondenten van elders door de afdccling Deventer; 2. uit .eene vergadering van afgevaardigden, correspondenten en leden, ter behandeling van al die zaken en voorstellen, welke aan de orde zullen zijn; 3. gene vergadering onder leiding van prof. Loman uit Amsterdam ter voorstelling der buiten- landsche afgevaardigden en ter bespreking van vraagstukken voor het hetjen- daagsch protestantisme van belang, waarna eene gezellige bijeenkomst lot sluiting der jaarvergadering. In den naelil van Donderdag op Vrjjdag sloeg te Heerlen de bliksem

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1