LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 26 AUGUSTUS. stads-berichten. PATENTBLADE». BINNENLaNDSCHE berigten. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franeo p. p. ft. met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk it verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemcene kennis dat door hem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld hel op den 23*"* Augustus jl. invorder baar verklaard kohier der personeele belasting over het l,le kwartaaldienst 1880/81, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Deidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 Augustus 1880. DE KANTER. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet Ie we ten dat de ingevulde patentbladen voor de wijken IV en VI, dienstjaar 1880/81bij het CoUege van Zetters in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 24 tot en met 28 Augustus e. k.terwijl na liet verstrijken van dien termijn, de onafge haalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan af kondiging door plaatsing in de f.eidsche Courant. De Wethouder voornoemd, Leiden, 23 Augustus 1880. M'. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 25 Augustus. Heden, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje, wapperde de vaderlandsche vlag van de openbare gebouwen en van verschillende particuliere woningen. Het klokkenspel liet des morgens de volksliederen hooren. Op den middag hield het garnizoen eene parade op hel exercitieveld aan den Rjjnsburger Singel. De troepen waren in marschlenue. Ten opzigte van het bestuur der afd. Leiden en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw, ter bekoming van eene toelage van ƒ500 uit de gemeentekas, tot opluistering van de feestelijkheden bij gelegenheid van de algemeene vergadering en tentoonstelling der maatschappij, kan de com missie van financiën zich niet vereenigen met de voordragt van burg. en weth. om dat verzoek toe te staan, omdat alsdan over die gelden kan worden beschikt zonder eenige contróle van wege het gemeentebestuur. Liever zag zij den post voor openbare vermakelijkheden met 500 verhoogd ten einde burg. en weth. in staat te stellen die maatregelen te nemen, welke ter opluistering van de bedoelde feesten door hen mogteu worden noodig geacht. Burg. en weth. stellen voor aan dr. C. ter Laag, ingevolge zijn verzoek, met 8 October aanst. eervol ontslag te verleenen als stads-geneesheer. met toekenning van pensioen, overeenkomstig de op dat punt beslaande veror dening, te bepalen op /180. Voor drie hoogleeraren onzer universiteit zullen nog in dit jaar gewig- tige lierinneringsdagen aanbreken. Op 17 September zal het 40 jaar gele den zijn, dat de heer d'. J. H. Scholten als hoogleeraar in de godgeleerd heid optrad aan het athenaeum te Franeker, van waar hij drie jaren later herwaarts kwam. Drie dagen later zal het 35 jaren geleden zijndat de heer dr. P. L. Rijke de betrekking van hoogleeraar in de wis- en natuur kunde alhier aanvaardde. Op den 7d<° December zal de heer dr. J. J. Prins het ambt van hoogleeraar in de godgeleerdheid alhier gedurende 25 jaren hebben vervuld. Bij de te Rotterdam gehouden verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal zijn uitgebragt 1891 geldige stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben tosschen de heeren O. van Rees, die 805, en M. L. van Deventer, die 747 stemmen verkreeg. De heeren J. Voor hoeve HCz. erlangde 315 en de heer mr. A. J. Roest 22 stemmen. Heden middag heeft op den Rijnsburger Singel, voor het exercitieveld zekere V. B. 11., dienende bjj de arlillerieschool te Schoonhoven, een toeval gekregen. Hij was echter spoedig hersteld en kon zijnen weg weder vervolgen. De op 16 dezer uit Nederland verzonden brievenmaal voor Nederlandsch West-Indië is, ten gevolge van eene onderweg ondervonden vertraging, te laat in Engeland aangekomen om met de pakketboot van den volgenden dag uit Southampton verzonden te worden. De brieven enz.bestemd voor Curasao, zullen alsnu met de pakketboot van 25 dezer uit Liverpool, die voor hel overige gedeelte van Nederlandsch West-Indië met de pakketboot van 2 September uit Southampton worden verzonden. De Noord- en Zuid-Hollandsche stoomtramweg-maatschappij heeft aan besteed het leggen van de spoorbaan met wissels en toebehooren, benevens de daarin voorkomende kHnstwerken, ten behoeve van den stoomtramweg Leiden - Haarlem. Het werk is den laagsten inschrijver gegund, zjjnde C Hogendoorn, te Giessendam, voor ƒ72000. Tc Utrecht is Maandag de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van f de Broederschap van candidaat-nntarissen in Nederland. Na vele be raadslagingen van huishondelijken aard werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuw hoofdbestuur in de plaats der aflredenden, die uict verlans- den herkozen te worden. Thans bestaat het hoofdbestuur uit de heeren Mol, Boonzajcr, Sannes, Sikkeler en Benit. Als plaats der volgende ver gadering werd 's Gravenhage aangewezen. Naar men uit het kamp van Milligen meldt is aldaar, na de aankomst van een hataillon infanterie uit Leeuwarden, het roodvonk uitgebarsten. Er moeten reeds 17 militairen door aangetast zijn. Aan de ijverige nasporingen van den brigadier der rijksveldwacht C. J. Abraas te Schoonhoven is het in de vorige week mogen gelukken een zakboekje met ƒ600 in beslag te nemen, toebehoorende aan P. B. te Jaars veld; dit was onder de gemeente Lopik door bedoelden P. B. verloren en gevonden door zekeren visscher E. de K.wonende onder de gemeente Schoonhoven. De oneerlijke vinder, tegen wien proces-verbaal is opge maakt, had het gevondene reeds tusschen de dakpannen zijner woning verborgen. Te Haarlem is een winkelier het slagtofler geworden zijner ligtgeloo- vigheid. Een reizend kramer met voetenkleedjes en katoenen goederen bood hem namelijk zijne waren voor een spotprijs te koop aan, waarop de win kelier eenige bestellingen deed, welke door den koopman zouden worden uitgevoerd. Inmiddels haalde deze een stuk linnen en een stel tafelgoed voor den dag, en verkocht dit na herhaald aandringen. De koopsom van een en ander beliep ongeveer 60 gulden, die de winkelier betaalde, doch op de ontvangst van de bestelde goederen zit hij nog steeds te wachten, terwijl de marskramer verdwenen is. De geleverde goederen hebben hoog stens eene waarde van ƒ30. De hli. Eugène Gedard fiis en Pierre Crommelin. gunstig bekende luchtreizigers, zullen met hun rcusachtigen ballon, welke een inhoud van 1.500,000 liters gas bezit en waaraan eene parachute is verbonden van 55 meter omvang, op Donderdag 2 September, des avonds ten 10 ure, in den tuin van hel «Paleis voor Volksvlijt'' te Amsterdam opstijgen. De ballon zal beurtelings met rood, wit en blaattw Beugaalsch vuur verlicht zijn. Ouder Nieiiwer-Amstel gingen eergisteren twee personen uit Amster dam, die wat te veel gedronken hadden, zwemmen. Naauwelijks te water verdwenen zij spoedig. Door eenige personen werden onmiddellijk pogingen iu het werk gesteld lol redding, waardoor hel gelukte een hunner in tjjds op het drooge te brengen; de andere echter, in gewone omstandigheden een goed zwemmer, werd eerst na twee uren zoekens met dreggen en ha ken opgeviseht. Hij lelde slechts 27 jaren en was de kostwinner zijner moeder. Een koopman van Uithoorn was eergisteren op weg naar huis met zijne gesloten kar met koopwaren. Hij had de onvoorzigligheid de kar eenige oogenblikken op den Legmeerdijk ouder Nieuwer-Amstel te laten staan. Van zijne afwezigheid maakte een behendige dief gebruik om de kar te openen, daaruit een kistje, bevattende gouden horloges en dito ket tingen, te ontvreemden en zich daarmede uil de voelen te maken. Men doet onderzoek, doch is den dader nog niet op het spoor. Hel gestolene heeft eene waarde van omstreeks ƒ2000. Op de Zuiderzee wordt tegenwoordig zooveel bot gevangen, dat men genoodzaakt is een groot gedeelte er van gerookt in den handel te brengen, omdat zij niet tijdig verseh verkocht kan worden. Zeer waarsclijjnlijk is

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1