een artikel, dal in hel Bonapariisiische blad Appel au Peuple verschenen was. De president. Paid de Cassagnac, antwoordde daarop, dat hij zelf de schrijver van het stuk was; zijne bedoeling was echter niet de minderheid van den gemeenteraad, legen wie het gerigt was, te beleedigendoch alleen om de regering te bestrijden en hare ambtenaren, die andersdenkenden ver volgen. De prefect liet acte nemen van deze uitdrukkingen en toen het publiek toejuichte, liet de Cassagnac, krachtens zjjn regt als voorzitter, terstond de tribune ontruimen. De prefect heeft daarop eene gereglelijke aanklagt tegen de Cassagnac ingediend. Graaf de Saint Vallier, Fransch ambassadeur te Berlijn, tot vice-voor- zilter van den algemeenen raad in het departement der Aisne verkozen beeft voor de benoeming bedankt, omdat zijn vriend Waddington niet her kozen is als voorzitter, hetgeen, zegt h(jeen al te grcot verschil aan bet licht brengt lusschen de zienswijze der tegenwoordige meerderheid en de zijne. Uit Rouaan meldt men het overlijden van den heer Ulysse Parent, lid van den algemeenen raad der Seine en van den gemeenteraad van Parijs. De heer Ulysse Parent was sedert enkele dagen met zijne vrouw en dochter aan het zeebad Veulettes, tusschen 'Fécamp en Saint Valéry. 's Morgens zeer vroeg begaf hij zich in zee om als naar gewoonte zijn bad te ne- meu. De vloed was langzaam wassende. Als goed zwemmer was hij wel dra een eind ver in zee; vervolgens zag men hem terugkeeren. Eensklaps scheen het aan zijne Vrouw en dochter, die hem nastaarden, toe, dat zijne leden zich niet meer bewogen en dal het ligchaam zonder beweging op de golven dreef. Men riep om hulp. In enkele minuten waren al de badgas ten op de plaats en wendden alle middelen aan om de levensgeesten weder op te wekken; alles was vruchteloos. De heer Ulysse Parent was aan eene long congestie bezweken, naauweljjks ceuige oogenblikken nadat h|j zich te water had begeven. In den nacht van Vrjjdag op Zaturdag jl. werden aan den 91-jarigen generaal Schrammdie reeds onder Napoleon 1 diende en nu reeds lang te Courneuve bij St. Denis woont600.000 fr. in effecten en andere voorwer pen van waarde ontstolen. De dieven waren in zijn slaapvertrek doorge drongen en hadden alle kasten enz. opengebroken zonder dat de generaal wakker werd. Eerst 's ochtends lij zijn ontwaken bemerkte hij wat ge beurd was. Bij het afgraven van den weg, tot het leggen van rails voor den spoorweg van Clermont naar Tulle, in de vallei te Bourg Lastic, heeft Woensdag ochtend eene aardstorting plaats gehad, waarbij vjjf werklieden om het leven kwamen, die zoo vreesseljjk verminkt waren, dat hunne lijken onmiddellijk begraven moesten worden. Verscheiden anderen werden zwaar gekwetst. Te Havre is dezer dagen, kort voor het losbreken van een onweder, «ene gansche wolk vau lange, zwarte insecten op de ter reede liggende schepen neêrgeslreken. Zij waren zoo talrijk, dat de matrozen tusschen- deks een goed heenkomen moesten zoeken. Het was, of er eene zwarte sneeuw viel en toen de zwerm voorbij was zagen de zeilen der schepen zwart. Te Riom en in den omtrek had Vrijdag jl. een hevige hagelstorm plaats. Twintig minuten lang vielen er buitengewoon groote hagelsteeuen. Vogels vielen dood neer. DUITSCHLAVn. l In Noord-Duitschland, zegt de FrankZig., ziet het er met den hooi- «n graanoogst droevig> uit. De tarwe, de gerst en de haver zullen veel minder opleveren, dan men officiéél beweert. De rogge zal slechts de helft 1 van het gemiddelde halen. De berigten omtrent Saksen, Mecklenburg en de omstreken van Hamburg zijn niet zoo ongunstig. Echter doen zij eene min dere opbrengst van 25 pCt. verwachten. Maar wat nog erger is, ten ge volge van de natheid van den grond vertoont zich de aardappelziekte. Hel vorige jaar had men nog eene groote hoeveelheid naar Nederland en Enge land kunnen zenden, zoodal men dit jaar voor dezen bouw veel meer grond gebruikte dan vroeger. Men weet, dal in het geheele Duitsche ryk 93 pCt. der landerijen met rogge bezaaid zijn, en dal 75 pCt. van de rogge, die Dttitscliland voortbrengt, op Pillissen komen. Men kan zich dus de betee- kenis voorstellen van een balven oogst. De wijnoogst langs den Rijn zal geenszins overvloedig wezen, maar de hoedanigheid der wijnen belooft, indien het weder goed blijft, uitmun- lend Ie zijn. lil den dierentuin Ie Munster stierven in de vorige week, kort na elkander, veertig verschillende dieren, zonder dat men de oorzaak kon ont dekken. Bij onderzoek is geblekendat zij door den een of anderen kwaad willige vergiftigd zijn geworden. ,vi Te Bremen hebben zich dezer dagen bij een leerhandelaar in de Buchl- strasse, verhuurder van kamers, een heer en dame aangemeld, die over het huren van eene kamer kwamen spreken en zeer beleefd werden uilgenoo- digd binnen te komen. Na eenigen tijd over huurprijs enz. gepraat te heb ben, wierp zich de nieuwe huurder eensklaps op den niets kwaads vermoe denden leerhandelaar en drukte hem stevig den hals toe, terwijl de dame hem chloroform onder den neus hield en den sleutelbos uit zijn zak haalde. Van de verdooving, door de chloroform teweeg gebragt, maakten de dieven gebruik om kasten en kisten te plunderen, waarop zij met eene aanmerke lijke geldsom in papier doodbedaard het huis verlieten. De politie heeft zich reeds den volgenden dag van hen meester kunnen maken. RUSLAND. De reeds vermelde nkase des keizers is van den volgenden inhoud; Bij onze ukase van 24 Februarij hebben wij, met het oogmerk om een eind te maken aan de vermetele pogingen van boosdoeners om den staal en de maatschappelijke orde in Rusland omver te werpeneen hoogste uitvoerend comité ingesteld en graaf Lotis Melikoff met buitengewoon gezag bekleed. Den arbeid van het hoofd der commissie nagaande, zijn wij overtuigd ge worden, dal het onmiddellijk doel der commissie, de vereeniging van alle autoriteiten tot bestrijding van den geest van oproer, in zooverre bereikt is, dal onze verdere wenschen opzigtens de handhaving der maatschappe lijke orde bij wege van gewone wettelijke middelen kunnen vervuld wor den, met eenige uitbreiding der jurisdictie van het ministerie van binnen landsche zaken. Daarom, en ten einde de eenheid van handeling te verze keren bjj de bestaande organen van het uitvoerend gezag, besluiten wfl: 1°. de sluiting der hoogste uitvoerende commissie en de overbrenging van hare zaken naar het ministerie van binnenlandsche zaken2°. de afschaffing van de derde sectie onzer kanselarij, de overbrenging van hare zaken naar liet ministerie van binnenlandsche zaken en de vorming in dat ministerie van een speciaal departement der staats-politie, ten einde die zaken te leiden, hangende de zamensmelting van de geheele politie des rijks incén afdeeliug Van genoemd ministerie; 3'. het bestuur over het corps gendarmes wordt gegeven aan den minister van binnenlandsche zaken, met de regten van hoofd der gendarmerie; 4". de minister van binnenlandsche zaken zal de beslissing hebben over alle vraagstukken in de hoogste commissie geopperd, en zal het regt hebben leden der nu gesloten commissie op te roepeu ter bijzondere raadpleging. Een telegram uit Shanghai, in de Köln. Zeit., meldt dat Tschung llow, de gewezen gezant van China te St. Petersburg, en die wegens het sluiten van het Kuldja-tractaat ter dood veroordeeld werdbegenadigd en op vrije voeten gesteld is. TURHIJE. De vervolging, waaraan de Muzelmannen in verscheidene streken van Bulgarije blootstaan, begint, volgens een brief uit YVeenen aan de Daily Telegraph, zóó ernstig te worden, dat de mogendheden tusschen beide zul len moeten komen Diefstal, uitspattingen van allen aard en moord nemen vporal sedert eenige weken toe, en de schuldigen Rebben lot dusver hunne reglmaiige straf ondergaan. De briefschrijver brengt o. a. als voorbeeld bp. dat een Turk onlangs, aan handen en voeten gebonden, op een brand stapel werd geworpen en, hoewel door eenige zjjner vrienden verlostzulke hevige brandwonden bekwam, dat hij er aan overleed. Vóór zijn dood had hij nog de kracht om vier zijner beulen te noemen. Deze werden gevangen genomen, doch zpn sedert weder op vrije voeten gesteld. De ontsteltenis onder de Muzelmannen van Bulgarije is zóó groot, zegt het blad, dat zij dagelijks bij honderden het land verlaten, om zich naar de Dobrudscha en eigenlijk gezegd Turkije te begeven. - Een Europeesch doctor in Pera te Konstantinopel ontving dezer dagen des avonds tegen 7 ure een bezoek van twee fatsoenlijk gekleede Grieken, die hem verzochten naar een zieken Tttrkschen pacha te komen zien. H[j eischte, door droeve ervaring geleerd, vooruit betaling en een rijtuig. De Grieken besloten eindelijk daartoe en gingen het rijtuig halen. Omstreeks middernacht werd hij door twee politie agenten in een ouden soldalenmantel gehuld in zijne woning teruggebragt. De Grieken hadden hem op eene eenzame plaats van alles berooid en naakt op straat gezet. Zoo was hij naar het naaste politie-bureau gewandeldwaar zijne komst groot opzien verwekte en men zijn verhaal maar niet gelooven wilde. Bjjna was hij als landlouper in hechtenis gebleven. Eindelijk ging men er toe over, om hem een ouden mantel over de schouders te hangen en door een paar agenten naar huis te laten brengen. I»!'!* TKLKCItAAK. ST PETERSBURG, 22 Augustus. De Agence Russe maakt melding van verzoeningsgezinde neigingen bij de regeringen van Rusland en China. De laatste heelt op bevredigende wijze talrijze zaken, betreffende Russische onderdanen in China, geregeld. Heden zal markies Tseng eene audiëntie b(j deil keizer hebben Door de regering is bekend gemaaktdatingevolge hel keiz. bevel van 5 April, van alle gouverneurs rapporten over de ouder politie-toezigt staande personen werd ingewonnen, en deze, op weinige uitzonderiugen na, reeds zjjn ingekomen, zoodat zeer spoedig daarop definitief beslissing zal worden genomen. In afwachting van die beslissing zijn reeds, van Mei tot Augustus 1380, 115 personen, deels geheel van hel pulilie-loezigt be vrijd, deels teruggekeerd uit de verbanning, hun bij administrative!! maat regel opgelegd. Onder deze hebben 30 personen het regt gekregen univer siteiten of andere inrigtingen van ondervvijs weder te bezoeken, om hunne afgebroken studie te hervatten. PARIJS, 22 Augustus. De koning vah Griekenland zal met den kouing van Italië een onderhoud hebben, vóór hij terugkeert naar Athene. Ver scheidene leden van den Albaneschen bond zijn besloten Griekenland geen weerstand te bieden, indien de Porte zich nederlegt bij de beslissing der conferentie. LONDEN, 23 Augustus. De heer Forster is te Londen teruggekeerd. De gisteren in verscheidene oorden van Ierland gehouden volksvergaderingen over de landquaestie zijn rustig afgeloopen. De Tunes meldt uil Scutari van den 20sl'°: «Riza-pacha trok heden avond hier binnen met 20ü0 man krijgsvolken werd door eene commissie van de Albanesche Liga ontvangen Alle aanvoerders der Albanezen en alle leden der Liga zijn legen Maandag tot hel houden van eene vergadering uitgenoo- digd. Nog 2000 man, tol het corps van ltiza hehoorende, zijn te Dulcigno gebleven en hebben in gemeenschap met de Albanezen een kamp betrokken op de hoogten die de stad bestrijken". NEW-YORK, 22 Augustus. Den 12den 13,|e» dezer maand werd Texas door een orkaan geieislcrd. Brownsville is bijna verwoest. In Malamoros zjjn 300 huizen vernield. Ook de nabijgelegen steden zijn erg betchadigd. Eenige stoomschepen zijn gestrand. Het verlies wordt op 1 millioen dollars gescha'.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3