BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 23 Augustus 3880, iP. 396. PER TELEGRAAïv, FRANKRIJK. Op het feestmaal, door het gemeentebestuur van Montauban aange boden, heeft de minister de Freycinet nogmaals het woord gevoerd en de vredelievende verzekeringenin zjjne aanspraak aan de werkliedenvereniging nedergelegd, herhaald. Na gesproken te hebben over de vlugt, gegeven aan de openbare werken en aan het onderwijs, voegde de minister er bjj: //Wij worden afgemaald als vijanden der godsdienst. Ik voor mij geloof niet te moeten protesteren tegen deze beschuldiging; ik heb steeds geëerbiedigd en eerbiedig van ganscher harte de godsdienst. Bovendien, niemand bedreigt haar op ernstige wjjze en als het noodig was zou de regering, gelooft het wel, die ik de eer heb voor te zitten, haar weten te beschermen en te verdedigen; maar het moet niet, dat onder voorwendsel van godsdienst, vereenigingen, welke niet bij het concordaat voorzien zijn, zich boven de wetten plaatsen. Het is op het oogenblik, dat de ondernemingen van deze vereenigingen op het gebied van het onderwijs levendige vrees opwekten, dat wjj door een der openbare magten in mora gesteld zijn om de wetten toe te passen. Wij hebben deze toepassing volbragt op de magLigsle en be roemdste van allenop de Sociëteit van Jezus. Wij hebben haar ontbon den; wij hebben daardoor eene onmiddellijke voldoening gegeven aan de kamer, tegelijkertijd als wij een onbetwistbaar bewijs geleverd hebben van de kracht der regering, van de autoriteit der wetten, die men gewaagd heeft te bestrijden. Wat de andere congregatiën betreft, het besluit, dat haar betreft, heelt den dag van hare ontbinding nog niet vastgesteld; dit laat ons vrij ons uur te kiezen. Wij zullen in dit opzigt rekening houden met de noodzakelijkhedenwelke hare houding doet ontstaanen zonder een der regten van den staat los te laten, zal het van haar zelf afhangen, zich van het voordeel der nieuwe wet te berooven, welke wij voorbereiden en die op algemcene wijze den toestand van alle vereenigingen, zoowel leeken als godsdienstige, zal bepalen. Frankrjjk is uit het isolement te voorschjjn getreden, waartoe het door de gebeurtenissen veroordeeld was en het heeft zijne plaats hernomen in de algemeene politiek. Isolement zou niet lang aan een groot land passen het zou niet kunnen passen aan zjjne belangen en aan zijne waardigheid. Maar deze politiek is zeer ver van een avontuurlijke verwijderd en dezen afstand zullen wjj nimmer uit het oog verliezen. Ik voor mij ken te goed de gevoelens van dit land, dat vast besloten den vrede wil, om niets te doen, waardoor bet gecompromitteerd kan worden. Hebt vertrouwen in deze ver zekering en laat de tegenovergestelde geruchten hun gang gaan, zonder u daarover te verontrusten. Gij ziet het, de toestand is goed zoowel van binnen als naar buiten: naar buiten is het vrede, diepe vrede; van binnen kalmte, veiligheid en arbeid; het is een financiële voorspoed zonder voorbeeld, het is eepe bedrijvigheid van handel en nijverheid, die alle verwachtingen over* treft; het is eene materiële orde, die door niets verstoord wordt en die slechts steunt op de standvastigheid der regering, waaraan niemand twijfelt, maar wat meer is, nog op de wijsheid des volks. De minister van openbaar onderwijs heeft eene wetenschappelijke com missie benoemd, om onderzoek te doen naar de diepte der golf van Gas- cogne. Men vermoedt, dat cr eene onderzeesche vallei moet bestaan, paralcl met de Spaansche kost loopende. Het is vooral dat gedeelte van den bo dem., hetwelk men wil onderzoeken. Ook naar Midden-Azië wordt door genoemden minister eene wetenschappelijke commissie gezonden. Bijna al de kosten daarvan worden door den heer Bischoflsheim te Parijs gedragen. Slechts in twee departementale raden is tot nog toe iets onwettigs voorgevallen. Te Nanles verklaarde de meerderheid zich tegen de decreten van 29 Maart en in die van het departement Aude betoogde de president de wenschelijkheid der afschaffing van den senaat. Overigens schijnt de zitting dier raden zich door bijzondere kalmte te onderscheiden. Te Parijs is een Siameesch gezantschap aangekomen. Het kwam regt- streeks uit Londen, waarheen het gezonden was, om een handelstractaat met Engeland lot stand te brengen. Het heeft ook in last om met de Fransche regering over een handelstractaat te onderhandelen. Het gezant schap was niet weinig teleurgesteld, toen het vernam, dat de president der republiek naar zijn landgoed was vertrokken, want het heeft het grootkruis der orde van den Olifant voor den heer Grévy meêgebragt. Den 17dtn Aug. zijn uit Parijs een groot aantal bedevaartgangers naar Lourdes vertrokken, volgens de Débats, tusschen de zeven- en achtduizend in zeven treinen van twintig wagens. Genoemd blad zegtdat er 1800 zie ken en gebrekkigen bij waren. De Univers spreekt van 850 zieken. Door den jjsgang in den vorigen winter, vooral op de Seine en op de Loire, werd, zooals men zich herinneren zal, groote schade veroorzaakt. De kosten om alles weer te herstellen worden op 2,318,870 frs. geschat; alleen voor de Loire wordt 524,000, voor de Seine 436,000 fr. gevorderd. DDIT8CIILAND. Aan de Frankf Zeit. wordt uit Berlijn gemeld, dat schier geen dag voorbijgaat, waarop niet een of meer personen uit Berlijn en omstreken wordt verwjjderd op grond van de socialistenwet en den kleinen staat van beleg van Berljjn en omstreken. De geheime politie is voortdurend ten ijverigste werkzaam om socialisten op te sporen, na te gaan en zoo moge lijk ze te doen verwjjderen. Zeer gestreng worden de bepalingen dier wet gehandhaafd en tot heden zijn de tallooze en dringendste verzoeken, inge diend door van daar verwijderde socialisten om slechts gedurende korten tijd naar de hoofdstad terug te keeren, telkens van de hand gewezen: Sedert de invoering van het nieuwe tarief gaat de handel te Konings bergen, vooral die op Rusland, gaandeweg achteruit. Een aantal hande laren, in genoemde stad gevestigd, is naar Libau vertrokken. Het doel van dezen togt is het instellen van een onderzoek naar den toestand der ge noemde stadten einde de vraag te kunnen beantwoorden in hoeverre eene verhuizing derwaarts onder de tegenwoordige drukkende omstandigheden voor de handelaren te Koningsbergen geraden mag worden geoordeeld. Gisteren middag te 3 uren overleed na een langdurig lijden te Berlijn de boekhandelaar en uilgever Heinrich Albert Hofmann, een in handelskrin gen zoowel in Duiiscbland als daar buiten zeer bekende persoonlijkheid. De Kladderadatschdie hij in het jaar 1848 gemeenschappelijk met David Kalisch oprigtie, heeft zjjn naam door de wereld, gedragen en hem tegelij kertijd tot een der meest welgeslaagde dagblad-uitgevers gemaakt. Zwitserland bezit tot nog toe geen vestingen. De grenzen des lands liggen open. Reeds lang is in de pers, in vereenigingen en ook in de ver tegenwoordiging op het aanleggen van vestingwerken aangedrongen, maar men zag tegen de uitgaven op. Thans heelt de bondsraad eene militaire commissie benoemd, met generaal Herzog aan het hoofd, om een plan te ontwerpen. De commissie is op reis gegaan om het terrein op te nemen. In de eerste plaats zal aan de versterking van de westelijke grens worden gedacht, omdat Frankrjjk aan dien kant een geheele gordel vestingen met militaire wegen heeftterwijl Duitschlands grenzen nog bijna geheel zonder vestingwerken zijn. OOITENRIJ K. De vertegenwoordigers van den zaadhandel zijn te Weenen vergaderd en houden hunne internationale bijeenkomst. Deze vergadering heeft een officiëel berigt over den oogst in Oostenrijk-Hongarije uitgegeven. De goede verwachtingen, die men in Hongarjje omtrent den stand van het winter koren koesterde, zijn niet verwezenlijkt geworden. Hetzelfde kan omtrent Cisleithanië worden gezegd. Graan zal in de landen van de Hongaarsche kroon slechts een middelbaren oogst opleveren, en het bedrag van een half millioen hectoliter bereiken. In Cisleithanië is de oogst van dit gewas iets beter, daar men berekent eene opbrengst van drie kwart millioen hec toliter te zullen bekomen. De graanoogst in de geheele monarchie kan als een goede middelbare beschouwd worden, en een bedrag van 2% millioen metrische centenaar zal voor den uitvoer beschikbaar zijn. Dit berigt heeft op de deelnemers van den graanhandel een ongunstigen indruk gemaakt. In die kringen had men gedacht, dat de oogst veel overvloediger zijn zou, terwijl daarenboven nog gebleken is, dat de oogst in de overige landen van Europa beter is geweest dan men aanvankelijk gedacht bad. TURKIJE. De vervolgingen, aan welke de Muzelmannen in verschillende gedeel ten van Bulgarije blootstaan, beginnen een ernstig karakter aan te nemen. Diefstal, persoonlijke beleediging, moord nemen er, vooral in de jongste weken, op schrikbarende wijze toe. terwijl de daders lot dusver ongestraft blijven. Groot is dus de ontsteltenis, die onder de Muzelmannen van Bul garije heerscht. zóó zelfs dat zij dagelijks bjj honderden naar de Dobrudscha en het eigenlijk Turkije heentrekken. Men verzekert, dat de Sultan, in zijne jongste conferentie met den heer Goschen, hem heelt gevraagd hoe bet mogelijk was, dat men van hem kon verwachten, dat hij verscheiden dui zenden Muzelmannen aan Griekenland overlevert, wanneer men let op de wijze waarop de Bulgaren hen behandelen, terwijl het staat te vreezen, dat de Grieken te hunnen opzigte niet minder wreed zullen bandelen. De heer Goschen zou hebben geantwoord, dat zulk eene vrees ijdel was, aangezien hij zich overtuigd hield, dat Engeland en de overige mogendheden de goede behandeling van de Muzelmannen zouden waarborgen. LONDEN, 20 Augustus. In het lagerhuis zeide lord Hartington, in ant woord op eene interpellatie, dat hjj geen berigt had omtrent schikkingen met Abdur Rahman, over het ontvangen van een inboorling als gezant; hij geloofde, dat de benoeming van een bljjvend vertegenwoordiger te Kabul voor het oogenblik niet in de beddeling lag. St. PETERSBURG20 Augustus. Het bulletin der wetten publiceert eene keizerlijke ukase, waarbij de opperste commissie wordt onthondenzoomede de derde afdeeling der keizerlijke kanselarij, en een ministerie der poste rijen en telegraphie wordt ingesteld. LONDEN, 20 Augustus. In het hoogerhuis verklaarde lord Spencer, dat de regering de agitatie der *land league" betreurt als gevaarlijk voor de rust van Ierland maar dat zij van plan is geen uitzonderingsmaatregelen voor te stellen, daar zjj meent, dat de bestaande wetten toereikend zijn. De regering is besloten leveneigendomsregt en wet door alle haar ter be schikking staande middelen te beschermen. LONDEN, 21 Augustus. Lagerhuis. De artikelsgewijze behandeling der hazen- en konijnenwet is afgeloopen. Lord Hartington antwoordde op een vraag van den heer Bartelot dat het berigt, volgens hetwelk Ayoub-Khan Kandahar heeft aangevallen, nog niet bevestigd is. ST. PETERSBURG, 20 Augustus. De heer Malakofl, lot dusver minister van binnenlandsche zaken, is tot geheimraad in werkelijke dienst en tot minister toot de posterijen en telegrafie benoemd; de geheimraad KachanofT is tot adjunct van den minister van binnenlandsche zaken benoemd en de heer MartinofT als zoodanig ontslagen. SIMLA, 19 Augustus. Volgens geruchten zou Ayoub Khan's strjjdmagt een aanval op de zuidzijde van Kandahar bij de Shikapurpoort gedaan heb ben. Aan drie zijden der stad wordt van den ochtend tot den avond eene kanonnade volgehouden. Aan Engelsche zijde is het verlies gering. WASHINGTON, 19 Augustus. De minister van financiën heeft gisteren voor 2% millioen dollars staatsobligatiën ingekocht, en besteed: 10245voor voor de 6 pGt. 1880, 104.75 a 104.80 voor de 6 pCt. 1881, 102.69 a 102.78 voor de 5 pCt. ZWOLLE, 20 Augustus. Granen. Tarwe ƒ9 k ƒ9 50; rogge ƒ7.75 k ƒ8.25; boekweit 8 a ƒ8.25; gerst 6 k ƒ6.50; aardappelen 2.50 k ƒ3.50, alles per HL. Boter. Aanvoer 1050/8, 320/16 en 400/2 KG. stukgoed. Handelswaarde ƒ29280. Notitie: per KG. 1.15 k 1.25 per 20 KG. prima kwal. ƒ25.50 k 27, afwijkende soort 24 k ƒ25, tweede soort 20 ^22. Eijeren 3 ^350 per 100 stuks. ZWOLLE, 20 Augustus. Vee. Aanvoer ruim 1200 stuks. Handel willig. Prijzen algemeen hooger. De stalhandel gedurende de geheele week getuigde reeds hiervan. Varkens. Aanvoer ruim 600 biggen en 250 overloopers. Voor biggen werd ƒ1.60 k 2 per week vlug besteed. Magere varkens ƒ18 k ƒ35. Vette varkens duurder, ruw 54. k 60 ets per KG. Russchen. Aanvoer ruim 9000 bossen. Middelmarkt ƒ17 a 18 de 100 bossen. Schors. Handel williger. IJssel- 4.60 4.85, Graaf schapper 5.25 k ƒ5.50 per 65 KG. Wol. Handel beperkt. Prijzen stationnair. Te Leiden ter Boekdrukkerij vau J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5