ontstaan van particuliere concurrentie voor dood verklaard, verkocht en wordt thans in winkelhuizen verbouwd. Naar men te Assen verhaalt, heeft jh'. mr. M. A. de Savornin Lohman het plan voor zjjn verkiezing als lid van de tweede kamer der stalen-gene- raal voor het kiesdistrict Gorinchem te bedanken. Ook reeds voor de can- didatuur moet bij hebben bedankt. - Te Njjeveen, nabjj Meppel, had Woensdag avond een treurig ongeluk plaats. De schilder Loos, aldaar werkzaam aan een woonhnis. werd door een neervallenden steigerpaal zoo hevig in den nek geraakt, dat hij reeds den volgenden morgen overleed. Voor het hof te Leeuwarden stonden ook dezer dagen teregt de 5 ko lonisten, die, den 21®,in April II. uit het gesticht te Veenhuizen ontvlugt, door 3 rijksveldwachters achtervolgd en ingehaald zijnde, den rijksveld wachter Koolhof zoo deerlijk hebben verwond, dat deze in 23 dagen zijne gewone dienst niet heeft kunnen verrigten. Twee der beschuldigden, D. J. Wielinga, oud 28 jaren en geboren te Franeker. en P. Diks, oud 25 jaren en geboren te Amsterdam, erkenden voor het hof, dat het hun doel was geweest Koolhof te dooden. De eerste besch., Wielinga, zeide, dat, wat getuige Koolhof verklaarde, leugen was: het was jammer dat die kerel daar stond, "hel is een groote smeerlap"waarop de president hem aanmaande zich bedaard te houdenzullende hij anders uit de zaal verwijderd worden. De vierde besch., Diks, zeide, dat de twee veldwachters hen hadden gesmeekt cm hen niets Ie doen; als hjj in hunne plaats geweest was, zou hy er dade lijk in gehakt hebbenen het speet hemdat hij Koolhof niet gedood had. Alleen de 5' besch., F. J. v. d Berg, 29 jaren oud, geboren te Amsterdam, beweerde, dat hjj geen deel genomen had aan het vechten. De antecedenten der beschuldigden waren eene reeks van vroegere veroordeelingenolschoon van allen niet evenveel. De adv.-gen. mr. G. A. Visscher reqtiireerde, na de schuld van al de beschuldigden aangetoond en de elementen van het mis drijf ontwikkeld te hebben dat allen zouden «orden veroordeeld tot tucht huisstraf, de 1« voor 10 jarende 2* voor 6 jarende 3' voor 7 jarende 4e voor 8 jaren en de 5' voor 7 jaren. Als verdediger trad op mr. J. Klaa- sesz de Boer. De uitspraak is bepaald op Dingsdag aanst. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten ter vervanging van den overleden archivaris, den heer W. Eekhoflf. een nieuwen zoodanigen ambtenaar aan te stellen De jaarwedde is verhoogd van 600 lot 1000. Men meldt uit Groningen: Zekere F. V.adsislent ten postkantore alhier, maakte in den laatsten lijd grove verteriugen, veel hooger dan zjjn inkomen toeliet. Hij had wel is waar een flink tractement, en genoot bovendien nog verschillende emolumenten, zoodat hij daarvan aardig had kunnen leven, maar het grootste deel ging door zijn eigen keelgat; in de huishouding kwam er niet veel van teregt. Deze feilen bleven niet onop gemerkt bij zijne superieuren. Toen nu dezer dagen door den directeur berigl was ontvangen vau eene onregelmatigheid in hel verzenden van gel den naar andere kantoren voor postwissels, vestigde men het vermoeden dadeljjk op V. De vermiste gelden waren hem ter expeditie toevertrouwd: dit kon uit de registers worden bewezen. Ontkennen kon hem niet baten; de bewijzen waren te duidelijk. Na ecnige aarzeling betuigde hjj dan ook den slaat voor een bedrag van ƒ106 te hebben benadeeld. Nabjj Hulst is eene arbeiderswoning afgebrand, waarbij twee kinde ren, 8 en 1 jaar oud, in de vlammen omkwamen. De vader was op bet laud werkzaam, terwijl de moeder, tot het doen van eene boodschap, zich een poos had verwijderd. Te Tecfelen is eergisteren een hevige brand uitgebarsten op de boer derij loebehooreude aan II. van den Brand. In eene hooimijt aangekomen waarschijnlijk door het broeijen van het hooi, vatte weldra het dak van I de groote hooiberg vlam en sloeg deze daarna over op het dak van de schuur en het woonhuis. In een uur lijds lag alles in asch. en werden ook nog twee kleinere hofsteden eene prooi der vlammen. Door de krachtige werking Van de spuiten uit Oijen. Oss en Liihnjjrn gelukte hel het hierop volgend huis te behouden. Gelukkig was er van den oogst nog niet veel binnenalleen aan hooi is echter voor 4000 verbrand. Een onzer landgeuooten, tijdelijk le Potsdam verblijf houdende, schrijft bel volgende: Donderdag 19 Augustus, ten half twaalf inc. had in de nabijheid van het verrukkelijk schoone Potsdam eene eenvoudige doch zeer belangrijke pleg- tigheid plaats. In de gemeente Klcin-Glieneckenabjj het paleis van Z. K. 11. prins Frederik Karei gelegen, werd door keizer Wilhelm de eerste steen gelegd voor het eerste kerkgebouw, dat in die gemeente zal verrijzen. Op een liefelijk plekje lusschen het digte groen was een fraajje koepel geplaatst, met bloemen omhangen, en reeds lang voor de aankomst der keizerlijke familie door tal van officieren met hunne dames, benevens de autoriteiten en de schoolkinderen der gemeente omgeven Daaronder was het, dat de bejaarde maar nog krachtige keizer met zijne gemalin, met zijn broeder en met prins en prinses Frederik Karei plaats namen, om naar de korte doch schoone rede te luisteren, die door den geestelijken feestredenaar werd uitgesproken. Ons trof die rede bijzonder, cmdat jj daarin roet eerbied en liefde den naam hoorden noemen van den helaas te vroeg ontslapen prins Hendrik der Nederlanden, die eene der voornaamste giften had geoflerd voor den te ver rijzen tempel nabij de p'ek waar zijne gemalin in hare eerste jeugd had ver toefd. Op den 24'" Augustus 1878, zijn trouwdag, aldus vernamen wij, had onze prins zjjne gave gestort en mogt het Item helaas niet gegeven zijn thans deze plegtigheid bij te wonen: allen gedachten zijner in dankbaarheid en zijn naam zou blijven leven bij allen, wien het nieuwe kerkgebouw dierbaar zou worden. De naam van onzen prins en zijne mildheid staan ook vermeld in de oor- j honriedie door het keizerlijk echtpaar en door de andere hooge aauwezi- gfu onderteekend werd alvorens de hamerslagen vielen. Wie onzer landgenooten voorlaan het Dttitsche Versailles bezoekt, ver- zuime niet om ook de kerk van Klein-Glienecke le bezoeken, die weldra verrijzen zal en een der vele werken zal zjjn, die ook na den dood van on zen geliefden prios Hendrik voor hem zullen getuigen. 'sGRAVENHAGE, 21 Augustus. Meu verneemt, dat de heer E. G. A. baron Snouckaart van Schaubttrg, commies aan het ministerie van buitenl. zaken, door Z. M. benoemd is tot officier in de orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat W. T. M. Fricke, van het koloniaal werfdepot, op zjjn verzoek, vergunning verleend tot het dragen van het onderscheidingsteeken 3e kl. voor 9-jarige militaire dienst in Duitschland. - De directeur van een der rjjkstelegraafkantorcn F. K. C. Kahle is, op zjjn verzoek, benoemd lot telegrafist 2e kl. en de telegrafist 2e kl. W. W. Knoth is benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkanloren. UUITEiNLANDSCllE BKWGTE.V BEL6IE. Op het feestmaaldoor den Brusselschen gemeenteraad aan de vreemde gemeenteraden aangeboden, waren uit den vreemde vertegenwoordigd: Lon den door den lord-mayor, den eersten sherifl en verscheidene aldermen, Parjjs door den voorzitter van den gemeenteraad Cernesson, en den prefect van politie Andrieux, Berlijn door een der raadsleden, St. Petersburg door den burgemeester baron Koril, Bern door den president van den ge meenteraad en Pesth door den heer Korosy, directeur van het statistisch bureau. De toevloed van vreemdelingen te Brussel is in deze week zoo groot geweest, dat sommige restauraliën gesloten werden, omdat de geheele voor raad uitgeput was. Ook een koffijhuis werd wegens "latile de bière". gesloten. Te Antwerpen wordt ZatHrdag avond op de "Groene Plaats" eene can tate van Benolt door 1190 zangers en een orchest van 278 leden uitgevoerd onder de leiding van den componist. EMGBLAAII. LONDEN, 20 Augustus. De heer Gladstone schijnt, hoewel zoo goed als geheel hersteld, toch in dit zittingjaar geen deel meer aan de beraadslagingen in het parlement te zullen nemen. -- De Daily Netcs acht het noodig de bestaande weiten in Ierland lot eiken prijs le handhaven, maar niet minder noodig.dat zoovee! mogeljjk aan billijke grieven en bezwaren der Ieren worde tegemoetgekomen. Dat hel hoogerhuts onlangs de wet betreffende schadeloosstelling, in sommige geval len te verleenen aan pachters, die wegens wanbetaling uit hunne hoeven zijn gezet, heeft verworpen, bljjft het blad ten zeerste betreuren. Men moet je gens Ierland niet onbillijk zjjnomdat Ierland onredelijk is. Het blad gelooft, dat de regering wel zal doen met eene wet voor te stellenwaarbij bepa lingen nopens het grondbezit en nopens de betrekking (usschcn grondeige naren en pachters worden gemaakt, die verhinderen, dat van den ellendi- gen toestand der pachters misbruik worde gemaakt. Sir Edward Walkiii. president van de Engelsche Zuidoostbaan, cn verscheiden leden van de directie dier maatschappij hadden dezer dagen eene audiëntie hij den koning der Belgen, om Z. M. de wenschelijkheid ouder het oog te brengen van eene nieuwe stoombootljjn lusschen Engeland en Belg ie. Gp eene hoeve te Castlclon in Lancashire, is de longziekte uitgebroken onder 19 koeijen en 2 paarden. Twee beesten zijn afgemaakt, en onmid dellijk werden in het district alle voorzorgsmaatregelen genomen. Een nader berigt verzekertdal de ziekte zich reeds op 17 boerenplaatsen in Lancashire geopenbaard heeft. Omtrent den toestand in Canada schrijft de consul der Vereenigde Sta ten te Port Saruia aan het departement van buitenl. zaken te Washington: De welvaart, welke in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heerscht, vormt een zonderling contrast met den stilstand, welken men in Canada in alle handelstakken opmerkt. Als een gevolg van dezen Ireurigcn toestand verlaten de beste burgers van Canada het land Het aantal Canadiërs, die gedurende het op 30 Junjj 1880 geëindigde jaar by Port Sarnia de grenzen hebben overschreden en hun voornemen te kennen gaven om zich voorgoed in de Vereenigde Stalen le vestigen, bedraagt niet minder dan 77059. Te Youngstown in Ohio is Maandag II. een luchtballon op de vlugt gegaan. Het was een ballon captif, waarvan de touwen braken, juist toen een man en eene vrouw uit de omstreken in het schuitje slonden om hunne nieuwsgierigheid wat beier te bevredigen. Een kreet van angst, door de omstanders geslaaktmaakte beiden opmerkzaam op den verschrikkelijken toestand waarin zij zich bevonden. Geen van beiden had eeuig begrip van de wjjze waarop met een luchtballon omg«gaan wordt, en pijlsnel dreef het gevaarte in noordelijke rigting voort, steeds stijgende tol het uit het gezigt verdween. Naar alle rigtingen is getegrapheerd; tot nog toe heeft men van de ongelukkigen niets gehoord. Dr. Buchanan te Philadelphia, die wegens hel drijven van handel in valsche doctorsbullen werd vervolgd, is voor eenige dagen uit eene veerboot in de Delaware-rivier gesprongenvolgens velen om een einde aan zijn leven, volgens de politie om zich uit de voeten te maken. Enrcka, eene aanzienlijke mijnwerkersstad in Nevada, is bijna geheel afgebrand. De schade wordt op 1 millioen dollars geraamd. Daar dezelfde plaats verleden jaar ook door een gl ooien brand geteisterd iszijn de in-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2