i'I H TKLKCItAAK. geteisterd en in niet veel mindere mate is dat met Krems liet geval. Isclil is nog steeds gedeeltelijk onder water en thans is ook Gmünden ondergeloo- pen. De direction der verschillende spoorwegen, zooals die der Nordbahn, Westbahn en Frans-Josefsbahn hebben bekend gemaakt, dal de communi catie op verschillende punten gestremd is. Het dorpje Pressbaun, bij Wee- nen gelegen, heeft eenc schade van 50000 (1. geleden. De Moravische plaat sen Wallachisch Meserits en Holleschau hebben vreesselijk geleden. Zoo ook Chrudim en Helinsko in Bohemen. In bovengenoemde streken zijn wegen en velden vernield bruggen en huizen weggespoeld. En nog regent het steeds voort, zoodat de plaatsen, waaruit het water wederom was verwijderd, op nieuw bedreigd werden. Bij Interlaken is op den berg Harder, die om zijne gevaarlijkheid alge meen de «bösen Harder" genoemd wordt, een 15-jarige knaap, de zoon van een bankier te Augsburg, verongelukt. Hij was, hoewel het hem uit drukkelijk verboden was, alleen naar den berg gegaan en begon dien, on danks de waarschuwingen der boeren en voorbijgangers, te beklimmen. Men zag hem een tijd lang klauteren en toen op eens verdwijnen. Hij had bij het grijpen naar zjjn stok, die hem uit de hand gegleden was, het cvenwigl verloren en was in een GO voet diepe rotskloof gestort. Met grootc moeite haalde men den ongelukkige, die vreesselijk bezeerd was, daar vandaan en bragt hem in een hotel, waar hij na weinige oogenblik- ken overh ed. MONTAUBAN, 18 Augustus. De heer de Freycinet, gedelegeerden van den arbeiderskring ontvangende, zeide: Wij zullen trachten voor het land liet brood te bewaren, dat gelukkig niet met uitvoer bedreigd wordt, en den eerbied voor de wet te verzekeren, die de beste waarborg is voor de vrijheid van allen. De minister prees het leger, welks heldenmoed hij waar deerde en twijfelde niet, of het zou zich met den eigen heldenmoed ofieren, als. wal God verhoede, eene wreede noodzakelijkheid het eischle. SIMLA, 18 Augustus, liet leger van Ayoub-Khan heelt, in drie divisies verdeeld, stellingen ingenomen aan drie zijden van Kandahar. De laatste brigade van Stewart is zonder vijandige ontmoetingen te Gandamak aan gekomen. WEENEN, 18 Augustus. Alle bladen herdenken op hartelijke wjjze den vijDigsten geboortedag des keizers. De hoofdstad is tot in de verste hoeken schitterend met vlaggen en decoraliiin versierd. Telegrammen uit alle oorden spreken van feestelijke toebereidselen. KONSTANTINOPEL18 Augustus. De Porie heeft besloten Dulcigno af te staan aan Montenegro. Abeddin-pacha hoopt bij de overdragt van dat grondgebied slechts weinig nioeijelijkheden te zullen ondervinden. PARIJS, 18 Augustus. De president der republiek is heden voormiddag naar zijn landgoed in het departement Jura vertrokken. Hij zal er eene maand blijven KONSTANTINOPEL18 Augustus, llafiz-pacha is als minister van politic vervangen. Hij is van zijn post ontzet ten gevolge van het willekeurig aanhouden eencr Turksche vrouw. LONDEN, 18 Augustus. Het lagerhuis heeft de bill betreffende de ver- pligting van werkgevers jegens de arbeiders, die in hunne dienst letsel heb ben bekomen, bij de derde lezing zonder stemming goedgekeurd. LONDEN, 18 Augustus. Gisteren avond zjjn bij de regering depêches ontvangen, blijkens welke de toestand in Ierland ernstig van aard wordt. Dientengevolge is de minister Forster onverwijld naar Dublin vertrokken. LONDEN, 18 Augustus. Officieel berigt uit Gandamak van heden: In Kabul is de toestand over het algemeen van bevredigenden aard. Ofschoon eenige ongeregeldheden van weinig belcekenis zijn voorgevallen en alleen de lagere volksklassen vijandig tegen de Engelschen gezind zijn, is het niet waarschijnlijk, dat generaal Roberts op verzet zal stuiten, alvorens te Khclatigilzia aan te kotnen. DIJON, 19 Augustus. De president Grévy werd aan het station alhier door al de overlieden opgewacht. Hij betuigde zijn dank voor die oplet tendheid en zeide, dat men niet den persoon prijzen moest, maar wel hel verstandige Frankrijk. «Wij moeten ons", voegde hij er bij«noch door ongeduldnoch door overdrijving of geweld laten medeslepen. Het geluk kig tijdvak, waarin wij leven, zal dan niet gesloten worden". ST. PETERSBURG, 17 Augustus. Men verneemt, dat markies Tseng, vóór zijn onderhoud met den keizer, zeer uitvoerig aan zijn gouvernement heelt getelegrafeerd om opheldering van de punten van geschil tusschen de beide landen, waaromtrent men tot dusverre te Peking nog geen juist begrip had. De markies verwacht die instructie te zullen ontvangen, en zjjn goed vertrouwen op den bevredigenden uitslag zijner zending blijkt toene mende te zijn. Een bezoek aan Boskoop's Boonikweekerijen. Weinigen zullen er zijn, die er nooit van hoorden, waaraan Boskoop zijne vermaardheid, ook in hel buitenland, te danken heeft. Velen echter, die, hoe gemakkelijk ook verkrijgbaar, het voorregt misten er zich met eigen oogen van te overtuigen. Zelfs onder de kweekers, die gisteren met ons den togt naar Boskoop medemaaktcn, en, hoewel reeds jaren lang hunne benoodigde planten er vandaan krijgende, waren er verscheidene, die voor hel eerst in hun leven een kijkje in Boskoop's kweekerijen gingen nemen. Als men bedenkt dal te Boskoop, op eene bevolking van nog geen 3000 zielen, 400 kweekers, groot en klein, gevonden worden, en de uitgebreid heid hunner kweekerijen van dien aard isdat zij eene oppervlakte beslaan, waartoe men 14 volle dagen zou noodig hebben om die met eenige naauw- keurigheid te bezien, zal men gemakkelijk bevroeden dat het bezoek, gis teren door een 40-tal leden van de Leidsche afd. der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde daaraan gebragt, niet veel meer dan een kijkje heeteu mag. En toch ook dat «kijkje" zal gewis voor menigeen in de toekomst van groot nut in zijn bedrijl zijn. Op de plaats der bijeenkomst, het slation der stoomboot Volharding aan de Haven, waren 'smorgens te half zeven allen bijeen, die zich voor deze excursie hadden aangemeld. Weldra deed de schrille toon van de stoomfluit zich hooren en stoomde men, in groepjes gezellig op het dek der boot gezeten, onder aangenaam discours den Rijn op naar de plaats der bestemming, die, na een prettig togtje van een paar uren, bereikt werd. Opgewacht door den voorzitter der afd. Boskoop, den heer W. C. Boer, en het lid van het hoofdbestuur den heer G. G. Overeynder, werden het be stuur en de leden der afd. Leiden door beiden in hartelijke taal te Boskoop verwelkomd. Deed de eerste vooral uitkomen dat de afd. Boskoop met verlangen het vroeger aangekondigde bezoek harer zuster-afdeeling verbeid had, de laatste wees er o. a. ook op, hoe het hoofdbestuur, waarheide afd. als kinderen van één groot gezin beschouwde, het zeer zeker ook op prijs stelde dat eene afd., diew elke zoowel om hel aantal harer leden als haren ijver voor het doel der Maatschapppijeene eerste plaats onder de afdd. bekleedde, een harer zusters een bezoek kwam brengen. Beiden hoopten dat hetgeen de leden zouden te zien krijgen, aan hunne verwachtingen mogt beantwoorden. Onder aanvoering van genoemde heeren en het mede-geleide van eenige bestuursleden der afd. ging het nu onmiddellijk voorwaarts. Bij het bestuur der Leidsche afd. had zich nog gevoegd hel eere-lid van het hoofdbestuur de heer W. A. Viruly Verbrugge, lid van de tweede kamer der staten-gene- raaldie uit belangstelling in den togt daartoe expresseljjk uit Rotterdam was overgekomen. Zooals uit het boven medegedeelde reeds duidelijk zal zijn moest men zich slechts tot enkele kweekerijen bepalen. Hiertoe behoorden die van den pre sident der afd.. den heer W. C. Boer, die van het lid des hoofdbestuurs den heer C. G. Overeynder, firma Corns Ottolamler Zoon, en verder die van de heeren R. II. van Gelderen, W. van Kleef Zonen, P. Oosthoek van Nes, J. de Jong, G. J. Alberts C0., G. van Kleef en eindelijk ook die van den heer J. de Vos. liet ligt in den aard der zaak, dat hel niet wel mogelijk was dien logt achtereen te maken zonder eens eene hart- of maagversterking te nemen. Door de welwillendheid der aid. Boskoop werd die aan de bezoekers in het regthuis aangeboden; terwijl men, vóór men zich naar de kweekerij van den heer de Vos begaf, waartoe de meesten zich om den verren afstand van de gereed staande rijtuigen bedienden, gelegenheid vond om de maag hare regten te doen gelden. Niemand zal van ons vergen, dat wij ons aan een eenigzins beredeneerd overzigt van wal er op de verschillende kweekerijen bezienswaardigs was wagen zullen. De deskundigen onder de togtgenoolen zullen zeker niet nalaten dit in de daarvoor bijzonder bestemde bladen of tijdschriften, waar trouwens zulke beschouw ingen beter op hare plaats zijnte doen. Wij ver genoegen ons alleen den indruk weer te geven, die het bezoek op ons en velen met ons maakte, en dan deelen wjj die van vele tuinders, die hier nooit geweest waren en geenc woorden vinden konden om hunne bewonde ring lucht te geven, zoowel wat de frischheid en verscheidenheid der plan ten aanging, als over de keurige reinheid en netheid die overal heerschte. Wel was* het hier en daar duidelijk ziglbaar wat groote schade de strenge win ter ook hier had aangerigtwaarvan vooral de rhododendrons nog de duidelijke sporen droegen, maar overigens zag alles er even frisch en weelderig uil, en, werd men bij den heer W. C. Boer verrukt door het ge- zigt van een prachtigen appel «Lord SufHeld", bij den heer C. G. Overeynder was dit niet minder het geval met eene bontbladerige plant op de kwee kerij zelve verkregen, die nog niet in den handel was gebragt en waaraan de naam van Diuiophanius Manttchuricus gegeven was. Trokken in de kweekerij van den secretaris der afd., den heer R. H. van Gelderen, vooral de groote verscheidenheid van maand- en stamrozen de aandacht, in die van den heer G. van Kleef was liet weder de prachtige en uitgebreide varen-colkclie die bewondering afdwong. Maar. wij herhalen het, wij wagen ons aan gcene afzonderlijke beschouwingen. Wal wjj waar namen, en zeker allen met ons hebben opgemerkt, is. dat overal van den grond zóóveel partij wordt gelrokken dal geen enkel plekje, hoe klein ook, onbezet bleef, en de kweekers ook den inwendigen mensch niet vergaten, door overal tusschen de boomen en planten nog allerlei soorten van tafel groenten te teelen. Was de togt vermoeijend geweest, hel genot was er meer dan geêven- redigd aan, en in de hartelijke dankbetuigingen, aan de bestuursleden der Boskoopsche afd. gebragt, was het duidelijk dat allen zonder onderscheid een dag van genot hadden gesmaakt, die niet ligt uit hel geheugen zal gaan. Te half zeven voerde de Volharding de togtgenoolen weer naar de sleu telstad terug. Was de stemming den ganschcn dag, dank zij ook het prachtige zomerweèr, aangenaam en gezellig geweest; ook hel naar huis gaan werd er door gekenmerkt, en, zij het ook dal rang en stand de leden der Leidsche afd. in het maatschappelijk leven gescheiden houden, als de leden der afd. zamen uitgaan, heerscht er onder hen die ware har monie, waarop menige vereeniging jaloersch mag zijn. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de maanden April, Mei en Junij door het postkantoor te Leiden naar het buitenland zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Verzonden naar: België: J. van der Velden, te Antwerpen; Platz, J. H. Houtzagers, Bakker, allen te Brussel, üuilschland: C. Hesse, te Berlijn, gebr. Wolf, te Bunzlau; J. Sievers, te Hannover; d'. T. Pantjjnshi, te Keulen, frankrijk.- J. Ballière, Ie Monvorl; wed. W. .lances, te Nizza; W. Marlens, te Parjjs; A. T. Auemaet, te Pau. Oost-lndië: M. J. v. Knyk, J. Vreeswijk, beide te Batavia.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3