loofsgenooten kwamen helpen met steenen begroet en zag zich genoodzaakt THur te geven. Er vielen enkele dooden. In Lurgan hadden de Protestantsche inwoners verklaarddat zijver wachtende dat zij in hunne huizen naar gewoonte op Maria Hemelvaart zou den aangevallen worden, zich gewapend hadden. Eene sterke troepenmagt had de stad bezet, doch niettemin is van 11 uur des avonds lot 4 uur des morgens een levendig geweervuur onderhouden tusschen de in hunne huizen aangevallen Protestanten en de Itoomschen op straat, in Downpalrick vie len de Roomschen de Protestanten in hunne huizen aan en haalden 8 of 9 huizen geheel tegen den grond. In Ballinakelly geschiedde hetzelfde, doch hier waren de Roomschen de huiseigenaars of bewoners en de Oranjemannen de aanvallers. Het parlementslid Dillon heeft in eene te Kildare gehouden redevoe ring aan de lersche pachters den raad gegeven een reusachtig bond te vor men en geen pacht te betalen vóór hun regt geschied zal zjjn. Van de 300.000 lersche Land Leaguers, zeide hij, kunnen al de legers van Enge land geen pachtpenningen heffenzoomin als zij eertijds tienden konden heften toen het volk tegen hen opstond. Organiseert u, en trekt in slag orde op naar uwe meetings. Op uwe vertegenwoordigers in het parlement behoeft gij niet te rekenen. Gij moet uw strijd zeiven strijden. In Gweedore, in het lersche graafschap Donegal, is Maanda-, terwijl in eene r. k. kapel eene mis gevierd werd, plotseling een vlak daarlangs vloejjend bergstroompje zoozeer gezwollen, dal het water acht a tien voet hoog in de kapel drong. Vier lijken zijn gevonden, elf personen worden vermist; de pastoor redde zich met moeite door op een venster te klimmen Uit Liverpool wordt gemeld, dat de stoomboot Longfordvan Dublin naar Liverpoolin botsing is gekomen met de White Star-stoomboot Baltic. De Longford kreeg te zijwaart hevige avarjj en was in enkele seconden met water gevuld. Ongeveer 200 passagiers waren aan boord, die met sleephooten gered werden. Ook hel vee kon gered worden, liet gelukte nog de boot naar de Liverpool-zijde van de rivier te slepen, waar zij zonk. De Baltic had ook zware schade opgeloopen en moest gedokt worden. Betredende de vernieling van het Chiliaansche oorlogsschip Loa door de Peruanen, verneemt men nader het volgende: De Peruanen hadden op gemerkt. dat de bemanning van de vloot, die de Peruaansche havens blok keert. verlekkerd is op groenten en fruit en alle schepen daarmede beladen buit maakt, zonder een al te naattwkeurig onderzoek of de saprijke vruch ten ook door eene neutrale vlag gedekt zijn. Een Peruaansch officier ver borg daarom eene torpedo in eene boot. Een werktuig werd aangebragt met eene sterk gespannnen veer, die als zij los ging de torpedo zou doen ontplof fen. Om de veer te drukken werd eene plank er op gelegd, en deze zwaar beladen met fruit en groenten. Deze boot werd in Callao-baai aan de gol ven prjjs gegeven. Een Peruaansche sloep werd haar achterna gezonden als om haar terug te brengenten einde dus te doen denken dal zij was weg gedreven. Dit werd van het Chiliaansche oorlogschip Loa gezien, dat on middellijk de vruchteiiboot met twee sloepen aan zij deed brengen. De kal koenen. groenten en vruchten werden er afgehaald en op dek van het oor logschip gebragt. Toen hel gewigt zeer verminderd was sprong de veer los en 300 pond dynamiet ontplofte. De Loa w erd uit het water geligtom ringd door een nevel van vuur en vlammen en toen de zwarte rook weg was getrokken, was er niets meer van het schip te zien. Van de 193 man werden er slechts 40 gereddoch dezen waren allen gewond en verminkt. De groote vuurspuwende berg Fuego, in Guatemala, is den 21*» Junij 11. plotseling tot eene uitbarsting gekomen. Men zag op eens in den nacht een vuurkolom van 400 a 500 voet hoogte uit den krater opstjjgen en weldra vloeiden twee lavastroomen naar beneden, de een in de rigting van de stad Antigua, de andere naar zee. Een gedeelte van den omtrek was door de vuurkolom helder verlicht, terwijl boven de lavastroomen, die alle boomen en struiken op hun weg vernielden, dikke rookwolken opstegen. Den 1" en 2'11 Julij was de uitbarsting eenigzins bedaard. De schade is betrekkelijk gering, ofschoon de verschrikte bewoners van den omtrek in het eerst het ergste vreesden. D U 1 T S C II I< A K D, In verschillende districten van de oostelijke provinciën worden adres- j sen geteekend aan de regering, waarin verzocht wordt, om, met het oog op de treurige uitkomsten van den roggeoogst, de militaire manoeuvres in die gewesten niet te doen plaats hebben. De last van inkwartiering valt den bewoners van die landdistricten thans dubbel zwaar Uier en daar is zelfs niet eenmaal rogge genoeg aanwezig om het noodige brood voor de militaire inkwartieringen te leveren. Daarbij komt, dal de akkers zoo week zijn, dat de velden langen tijd werk zouden hebben zich van de schadedoor de troepen aan hen toe te brengente herstellen. Met groote spannii g ziet m 'n het antwoord der regering te gemoet. Aan de ff'eser Zeit. meldt men uit Hamburg dat dezer dagen drie van de voornaamste sociaal-democraten waartoe behooren de hh. Körner in Finn, zich van die partij hebben losgemaakt. De wijze, waarop de arbeidersbeweging plaats beeft, strookt niet met hunne inzigten, naar zij oi»nljjk hebben verklaard. Zij keuren hel ernstig af, dat men op onzin nige. doellonze wijze er naar streeft, om de maatschappij op gewelddadige wjjze om te keeren. Zij verwachten mettertijd eene verbetering te zien aanbreken, vroeger of later, naar gelang de gezonde begrippen en sociaal democratische beginselen sneller of langzamer algemeen ingang zullen vinden. Bismarck laat zich te Kissingen gewoonlijk eens wegen en de waag- meesleres heeft dan natuurlijk een goeden dag. Ook dit jaar was dit het geval. Hij woog verleden jaar bij zijn vertrek naar de badplaats 122 kilo gram en thans kan bij nog even 119 halen. Van 19 tot 23 September aanst. zal de tweejaarlijksche algemeene ver gadering van den bond van Duilsche bouwmeesters en ingenieurs te Wies- baden gehouden worden. Tot bedoelden bond behooreu al de voorname vereenigingen van bouwmeesters en ingenieurs in het rijkte zanten meer dan 6000 leden tellende. De tentoonstelling te Dusseldorf wordt dag aan dag door eene groote menscben-massa bezocht. Zondag waren niet minder dan 23551 betalende bezoekers aanwezig. Rekent men daarbij nog 6540 abonné's, zoo stijgt dat getal lot over de 30000 menschen, terwijl de ontvangst aan de kas 20000 M. bedroeg. Niettegenstaande de groote drukte, welke somtijds tot gedrang aanleiding gaf, had niet het geringste ongeval plaats. Vóór Zondag was de drukste dag die van 11 Julij, toen 19329 betalende personen de tentoonstelling bezochten. Voor geruimen lijd werd de achttienjarige dochter van een industriëel te Berlijn ziek en na veel gissen bleek, dat zij eene haarvlecht droeg, af komstig van iemanddie aan eene walgelijke ziekte geleden had. De vader der thans genezen jonge dame heeft den kapper, van wien zij de vlecht gekocht had, vervolgd en de man is dezer dagen, behalve in de kosten, veroordeeld om den doctor te betalen en den prijs van de haarvlecht terug te geven. Uit Posen meldt men, dat de schade, door de nachtvorsten in Mei jl. toegebragt aan de destijds zich ontwikkelende granen buitengewoon groot is. De voorraad der granen is daarenboven in sommige gedeelten der pro vincie zoo gering, dal vele landbouwers nu reeds verpligl zijn graan aan te koopen. Te Gleiwitz, in Silezië. is Vrijdag II. de wed. Frometta Singer over leden in den ouderdom van 112 jaren. Ofschoon sedert geruimen lijd blind, was haar geest helder en opgewekt. Op haar 27e jaar gehuwd, was zij op haar 75* weduwe geworden. Niet lang geleden stierf de oudste barer drie kinderen op den leeftijd van 84 jaren. FHANKR IJ K. Omtrent den uitslag der verkiezingen voor het bureau der gewestelijke raden is thans het volgende bekend. In veertien dier collegies is het van anti- republikeinsche zijde overgegaan naar republikeinschen kant. Daarentegen heb ben de anti-republikeinen in geen enkele provincie bij de zamenstelling van het bureau het terrein op hunne tegenstanders veroverd. In de provincie Oise hebben de jongste verkiezingen aan den raad eene republikeinsche meerderheid gegeven, maar de raad heeft niettemin den hertog van Aumale bij vernieuwing tot voorzitter benoemd. In Gers is het den Bonapartisten met behulp van de legitimisten, gelukt het voorzitterschap voor Paul de Cassagnac te behouden Dingsdag w erd <r voor het hof van assises van den Bencden-Gharenle eene belangrijke zaak behandeld. Op de bank der beschuldigden zat ma dame de Tilby. Zij had de maitresse van haren echtgenoot, Marie Maréchal genaamd, het gelaat door middel van vitriool geschonden, waarbij deze ook een oog verloren had, zonder dal dit echter in hel minst de bedoeling van de daderes was geweest. Zij had alleen door deze daad willen beletten, dat haar echtgenoot bij haar dood, zij toch was reeds erg ziek, met zijne mai tresse in hel huwelijk zoude treden en alzoo moeder van hare vier kinde ren zoude worden. De beroemde advocaat Lachaud trad als verdediger voor haar op. Met zijn redenaarstalent wist hij alle gemoederen te bewegen; zoowel regters als het talrijk opgekomen publiek konden hunne tranen niet weêrhouden. Zijn pleidooiwaarbij hjj de deugden der beschuldigde, haar moederlijk gevoel en het diepe medelijden, dat zjj met het slagtoffer na de misdaad had, op eene waardige wijze schetste werd herhaaldelijk toegejuicht, hetgeen dan ook ten gevolge had, dat na een zeer kort beraad in de raad kamer de beschuldigde werd vrijgesproken onder luide bijvalsbetuigingen van het publiek. Te Parijs is plotseling overleden de Engelsche actrice miss Nelsson. Zij werd ongesteld, terwijl zij in gezelschap van twee heeren in het Bois de Boulogne reed, kreeg lievige kramp eu neiging lot braken en deze had een hartaderbreuk ten gevolge. Men heeft eerst aan vergiftiging gedacht, maar ten onregte. Miss Nelsson was te Londen zeer gevierd. De hertogin de Galliera laat te Meudon twee gebouwen opriglen. Het eene is een weeshuis voor 500 kinderen, waaraan de hertogin jaarlijks 250,000 fr. zal geven; het zal worden bestuurd door geestelijken. Het tweede gebouw is een toevlugtsoord voor arme geestelijken. Bovendien laat de hertogin te Clamart een hospitaal bouwen, dal 2 a 3 millioen fr. zal kosten. De groote spinnerij van Charles lluot te Troyes is in den lijd van een uur geheel door brand verwoest. Even voor twee uur des namiddags braken de vlammen uit, en met vreesselijke snelheid kreeg het vuur de overhand. Vijftien huizen werden mede aangetast; zes zjjn afgebrand, de overigen konden nog meer of minder behouden worden. Men vreest, dat twee werklieden slagtoDTers van huil ijver om te redden zullen worden. Zij zijn in bijna hopeloozen toestand van het terrein vervoerd. Een kind van drie jaar woidt vermist. De eigenaar was afwezig en heeft per tele graaf berigt van het onheil gekregen. Te Auterivc zijn twee treinen tegen elkander gereden; 5 waggons werden verbrijzeld, 9 reizigers werden gewond, gelukkig niet doodelijk. Te Oirsel werdeu twee machinisten gewond van twee treinen, die elkander aanhaakten. Op de lijn Torascon-Cetle ontspoorde de trein; de stoker kwam om cn verscheiden personen werden gewond. Te Compiègne zal den 10'™ October een standbeeld voor Jeanne d'Arc worden onthuld. OOSTESRIJK. Het overzigt, dal gegeven wordt omtrent de verwoestingen door de overstroomingen teweeg gebragt, is hoogst treurig. De Donau of de Wien behoeven slechts eenige voeten te stjjgen en een gedeelte ook van Weenen slaat onder water. Linz is gedeeltelijk ondergeloopenPraag en Briinn worden bedreigd. Geen dorpje of stad aan de Donau, waar niet hel vernie lende element in de straten is gedrongen. Zoo is de stad Tiilln vreesselijk

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2