LEIDSCHfi COURANT. VRIJDAG 20 AUGUSTUS. ISSO. X". 194. De Courant verschijnt dat/olijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met hel Verslag der Handelingen van den GmtcehUraad f 1.85, 'sjaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant z De prijs der Advertent iën is van 1—4 r< BINNEN L \Nl)SCHE BERIGTEN. LEIDEN. 19 Augustus. Bij de lieden ten raadhnize alhier gehouden openbare aanbesteding van het maken van eene verplaatsbare muziektent, ten dienste der gemeente, is als laagste inschrijver voor de som van ƒ800 aannemer geworden de heer J. Boom, timmerman alhier. De hoogste inschrijving bedroeg /993. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gehragl dat den 1 October aanst. eenige pupillen op de pupillenschool te Nicu- wersluis zullen worden geplaatst. Van deze plaatsen zullen er ook eenige kunnen worden vervuld door zonen van niel-militairenen wel tegen be taling eener jaarlijksche bijdrage van ƒ50. Vereischt wordt een leeftijd tusschen 12 en 14 jaren. De ouders of voogden, die verlangen dal hunne zonen of pupillen tot de school worden toegelaten, belmoren de aanvraag daartoe vóór 10 September e. k. aan het dep. van oorlog te zenden. De Staatscourant bevat de verslagen van de commissiën, belast ge weest met het afnemen van de examens van apothekersbediende. Men schrijft ons uit Alphen a/R.: Dingsdagavondna afloop der harddra verij, werd een persoon, in schipperskleeding, door de politie verzocht mede te willen gaan op audiëntie bij den E. A. heer burgemeester, die daartoe expresselijk naar het raadhuis was gekomen. Aan dit vereerend verzoek gehoor gevende, ontving hij daarna kosteloos logies. De reden van deze hartelijke handelwijze spruit voort uit een signalement in het Politieblad waaruit men meende te mogen afleiden dat de persoon in quaestie zijn kon de man, die te Leeuwarden met ongeveer 1200, niet van hem zijnde, verdwaald was. Op weg naar hier, heeft hij zich de kleeding, die hij aanhad, gekocht, zoo ook een'gouden horlogiedito ketting en vier dito ringen. Men berekent, dat het pleizierlogtje van Leeuwarden lot hier hem plus minus 500 ge kost heeft. De politie heelt heden middag de proef genomen, of zij hem minder kostbaar kan doen terugreizen, en dan nog wel in gezelschap; dan behoeft men niet te vreezen dal hij weder van den regten weg zal afdwalen. Door den raad van commissarissen der naamlouze vennootschap genaamd «Een nationaal belang" gevestigd te Utrecht, en waarvan het doel is; 1°. liet vragen om concessiëu tot beplanting van bermen langs spoorwegen, open bare rijwegen, vaarten enz. die daarvoor geschikt zijn en de exploitatie dier concessiën; 2". Dc opwekking van gemeentebesturen lot aanleg van plant soenen, parken en dreven en, des verlangd, uilvoering van dien aanleg; is aan de gemeentebesturen een circulaire gerigt, waarbij zij overeenkomstig hun mandaat die besturen speciaal op dat sub 2 opmerkzaam maken. Als motieven voeren zij o. a. aan dat. waar vele gemeenten nog opene terreinen hebben, die zeer geschikL in fraaije parken konden herschapen wor den dit zoowel in hel belang der gezondheid en der gemoedstoestand der ingezetenen wcnscheljjk is en eeu heilzamen invloed zou uitoefenen. De maatschappij zal trachten op praciische wijze aan bezwarenzoo die beslaan, te gemoet te komen en bij gemeenten, wier financiële krachten niet toereikend mogten zijn, die uit den weg te ruimen. Bij het hoofdbestuur der Maatschappij tol Nul van 't Algemeen is op nieuw van een belangstellend onbekende eene gift van 1000 ontvangen. In eene gisteren gehouden vergadering van hoofdingelanden van den llaarlcmmermeerpohler is aangenomen hel voorstel tot het verleenen van vergunning aan den heer J. L. J. Jansente llillegomtot aanleg en exploi tatie van een stoomtramweg door den llaarlemmermecrpolder. Van dc leden der Verceniging van oud-strijders van 1813-15 te Am sterdam, die bij de oprigting in 1805 100 leden lelde, zijn thans nog 8 in leven, de lih. J. E. Viskooper, president, oud 80 jaar; J. van Wijk, vice- president, 95 j.; J. L. Nopol, commissaris van toezigt, 86 j.L. Tas, 90j F. Dankuieijer, 90 j.VV. Tas, 80 j.; J. Slijsel, 87 j., en J. Dupuis, 88 j. Deze oudjes hebben eergisteren gezamenlijk een rijtoer gemaakt. Bij eeu vuurwerk, dal eergisteren avond te Schagen, na afloop eener harddraverij, werd afgestoken, is eene ncêrvallende lal van een der nommers op het hoofd van een ongeveer eenjarig kind tcregl gekomen, met het noodlottig gevolg, dal het kind nog denzelfden nacht is bezweken. Te Drummen hebben Maandag II. reeds vreugdebedrijven plaats gehad op het gerucht van de bevalling van 11. M. de koningin. Dc arlillerie- scluiitcrij te Zulphen hield dien dag in hel Hoornwerk hare gewone oefe ningen, waarbij werd gevuurd, wat door den tnajoor-kommaudaul der dd. 'te prijs der Courutil is per vieundeel jaars 1.50, franco p. p. f2. uco p. p. 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 ii verkrijgbaar voor 5 cents. ;els 1.— iedere regel meer 25 cents. schutterij den vorigen dag in de Zntph. Cl., ter voorkoming van misver stand, Ier algemecne kennis was gebragt. Men heeft die kennisgeving te Drummen blijkbaar niet algemeen gelezen, want naauwelijks had men al daar liet gebulder van het geschut gehoordof men haastte zich van den toren der r. k. kerk en uit particuliere gebouwen de vlag uit te steken. Toen men later merkte dat men in dwaling verkeerde, werden de vlaggen ten spoedigste ingehaald. In den nacht van 15 op 16 dezer zijn in eene door den landbouwer G. J. L. gepachte weide, gelegen achter het Israëlitisch kerkhof te Zutphen, aan een zijner aldaar grazende melkkoeijen met een scherp snijdend voor werp baldadig belangrijke verwondingen toegebragt, bestaande in twee sne den, één over den rug ter lengte van een halven meter, diep 4 centimeter, en één over het staartbol, van een decimeter. De politie is met dit ver achtelijk misdrijf in kennis gesteld. Te Zelhem slaat een appelboom in den tuin van den heer v. D. nog in vollen bloei. Te Zwolle is gevankelijk binnengebragt zekere B. J. R.vroeger koop man te Ilardenbcrg, legen wien door de reglbank een bevel tot gevangen neming was afgegeven, op grond van het als gefailleerd koopman verduis teren van goederen tol zijn boedel behoorende. R. was kort na zijne failliet verklaring metterwoon naar Diiitschland vertrokken, doch is, krachtens voornoemd bevel van gevangenneming, door de Duitsche regering uitgeleverd. In het dorp Zaagwesteindegemeente Dantumadeel. hebben van de 1537 inwoners 800 verklaard tot geen erkend kerkgenootschap te behooren. Aan den staatsspoor te Tilburg is een persoon, bg het rangeren, tus schen de buffers geraakt en zoodanig gekwetst, dat hij spoedig daarna overleed. Te Hulsberg is de woning van den landbouwer Driessens met schuur en stalwaarin een aanzienlijke voorraad ongedorschte tarwe en akkerge- recdschappeueene prooi der vlammen geworden. 30 kippen zjjn mede verbrand. 'sGRAVENHAGE, 19 Augustus. De heer J. H. VV. Gravenhorst, waarnemend gezaghebber van het eiland Bonaire, tevens ontvanger en ambtenaar van het openbaar ministerie aldaar, is benoemd tot gezaghebber van het eiland Saba. Door den minister van koloniën is de heer J. P. Wouters, thans eerste machinist bij de kon. Nederlandsche sloommaatschappij te Amsterdam, ge steld Ier beschikking van den gouverneur-generaal van Ncderl. Indiëom tijdelijk te worden benoemd lot derden werktuigkundige bij de Bataviasche havenwerken. KlUTKNL.XMiSGilE BKÜIGTEN. BELGIE De kamer van afgevaardigden heeft hare zitting gesloten. Met een parige stemmen heeft zij het wetsontwerp aangenomen, waarbjj de jaarlijk sche feesten in Augustus worden gesteld. Met 73 tegen 1 stem is het suppletoire crediet van 1,800,000 fr. voor de nationale feesten toegestaan. De centrale sectie had oorsproukelijk voorgesteld die som met 100,000 fr. te verminderen, eenvoudig opdat de kamer zich mogt voorbehouden er later op terug te komen, daar hel haar voorkwam, dat met de gelden voor de leesten tamelijk slordig werd omgesprongen. Eene belofte van het ministerie, dal de strengste controle zou worden toegepast, deed haar eciiter haar voorstel terugnemen. L'Echo du Parlement meldt, dal de Nederlandsche gezant, baron Gericke van llerwijneneen der eersten wasdie bij hel Maandag te Brus sel gevierde feest in dc voor de diplomatie gereserveerde tribune verscheen. De ministers van builenlandschc en van binuenlandsche zaken hebben hem hun hartelijkeu dank betuigd voor zijne tegenwoordigheid op dat feest. ËHIiKLA W I». LONDEN, 18 Augustus. De feesten van Maria Hemelvaart hebben Maandag in Ierland lot aller lei ongeregeldheden aanleiding gegeven. Te Duugannon werd eene processie door Oranje-mannen aangevallen; de politie moest zich met de zaak be- moeijen werd door inmiddels zaatngeschoolde katholiekendie hunne ge-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1