PER TELEGRAAF. -- Eenige geamnesliëerden hielden dezer dagen eene bijeenkomst in de zaal d'Azras te Parijs, om middelen te beramen voor het houden eener enquête over hel mishandelen der gedeporteerden in Nieuw-Caledonië. Blan- qui presideerde. Het ging er onstuimig toe. Er werden klappen en schop pen uitgedeeld en men kwam tot geen resultaat. Vrijdag 11. stond voor het hoi' van assises in het dep. der Seine zekere Foulloy tercgt, die een bejaarden wijnkoaper, bij wien hij in dienst was, vermoord en de wijk naar Duitschland genomen haddoch zonder bezwaar was uitgeleverd. Men zou juist de behandeling der zaak beginnen, toen liet hof van wege de Duitsche ambassade werd uitgenoodigd die te schor sen, omdat Foulloy's uitlevering gevraagd was wegens moord zonder dat gewag gemaakt werd van de verzwarende omstandigheid van diefstal, waarom de moord gepleegd werd en waarvoor de man thans mede teregt- stond. liet hof zag zich genoodzaakt hieraan te voldoen. Uil Brest wordt aan hel Journ. des Déb. gemelddat tusschen die plaats en Penzance, op de zuidwestelijke punt van Engeland, proeven genomen zijn met eene telephoon-verbinding. Met de toestellen van Bell, Edison enz. slaagden zij niet, maar een door d'. llerz uitgedacht nieuw toestel werkte zeer goed. Men kon elkander over het Kanaaleen alstand van 300 kilo meter. zeer wel verstaan. Tevens nam men proeven met een toestel van denzelfdcn uitvinder, ten doel hebbende de inductie-stroomen onschadelijk te makenin de groote steden voor het lelephoon-verkeer zoo hinderlijk en ook deze toestel beantwoordde volkomen aan de verwachting. Men schrijft uit Madrid: Het is hier smoorheet; de thermometer wis selt tusschen 32 en 37 centigraden in de schaduw, van 12 tot 6 ure eiken dag. Toch is dit jaargetijde niet ongezond te Madrid en de doctoren schrij- i ven dit toe aan de verhuizing op groote schaaldie altijd in Julij en Augus tus plaats heeft. De badplaatsen en de pleizierlreinen lokken jaarlijks meer dan 80000 personen van alle klassen der maatschappijde spoorwegmaat schappijen brengen voor 20 gulden heen en weer (billetten voor een maand geldig) ook den kleinen man naar het strand. DDIT8CBLAK». Maandag, verjaardag van den slag hij Mars-la-Tour, bragt de keizer ccn bezoek aan de kazerne van het 1» garde-dragonder-regiment. Z. M. werd vergezeld door den kroonprins, prins Karl, Friedrich Karl, Albrecht en August vau Wurtemberg. Beide garde-dragonder-regimenten waren opge steld. De keizer, in de uniform van hel lc garde-dragonder-regiment, werd met een levendig gejuich begroet. De keizer liet de officieren den kring formeren en hield, volgens den Post, de volgende toespraak: «Het is mij eene groote vreugde de beide regimenten hier vereenigd te zien, welke tien jaren geleden op Frankrijks grond zich door hunne dapperheid zoo roemrijk hebben onderscheiden, waarlijk niet zonder zware verliezen te lijden. Na de verkregen resultaten ben ik vast overtuigd, dat deze regimenten, voor het geval het vaderland op nieuw een beroep op hen mogt doen, zich hunne voorgangers steeds waardig zullen toonen". De keizer liet vervolgens alle met het IJzeren Kruis versierden, officieren en manschap, aantreden, om tot ieder afzonderlijk een welwillend woord te riglen. Ten laatste ontbood de keizer nog den ritmeester von Rohr, om hem geluk te wenschen met de door hem geschreven /'Geschiedenis van het 1' garde-dragonder regiment". De keizer en de kroonprins met gevolg maakten vervolgens van het déjeu ner gebruik, hun door hel corps officieren aangeboden. Volgens de Poss. Zeil. dingen ruim 200 officieren van de verschillende wapenen mede naar eene plaatsing by het Turksche leger. De Turksche re gering heeft tot den Duitschen keizer het verzoek gerigt eenige bekwame Duitsche officieren te erlangen, ten einde het leger op beteren voet te bren gen dan thans het geval is. Het getal officieren, door de Porte gevraagd, is zeer gering. Over het vieren van een groot feest, ter gelegenheid van de voltooijing van den Keulschen Dom in den loop der volgende maand bij gelegenheid j van 's keizers verblijf aan den Rijn, is volgens de Tribune het laatste woord nog niet gesproken. Het is waar, zegt het blad, dat de ultramontanen hemel en aarde bewegen om zulk een feest uit te stellen tot de benoeming van een nieuwen aartsbisschop, of tot de terugroeping van den uit zijn ambt ontzetten vorigen aartsbisschop Melchers, doch het is nog volstrekt niet zeker, dat zij daarin slagen zullen. Het blad meldt, dat er onver moeide pogingen aangewend worden om den keizer te bewegen zelf het initiatief tot het organiseren van zulk eene feestviering te nemen. Te Hamburg zal van 6 tot 8 September e. k. de algemeene vergade ring worden gehouden van de Duitsche geschied- en oudheidkundigen. Het gymnasten-feest te Frankfort heeft voor een paar der deelnemers onaangename gevolgen gehad Een 18-jarig leerling van het gymnasium te Wiesbaden is, toen hij als overwinnaar met den 18"1 prijs terugkeerde, van die inrigling weggejaagd, omdat hij zonder verlol een paar dagen afwezig geweest was. Een ander gymnast, een Israëlitisch slagter te Nensz, heeft de reis naar Frankfort op Zaturdag aanvaard en daardoor zoozeer de ver ontwaardiging zijner geloofsgenoolen opgewekt, dat hel bestuur der ge meente hem de bevoegdheid tot slagten heeft ontnomen, waardoor hij en zijne behoeftige ouders zonder middel van bestaan zijn. Omtrent den moord op den Amerikaanschen zendelingprediker W. Par son in Klein-Azië, wordt door de Kreuzzeit. het volgende medegedeeld: Par son had in Julij eene reis door verschillende Armenische dorpen in de om streken van Nicea (Isnik) gemaakt en bevond zich op den terugtogl naar zijne woonplaats Bagdschedscluk. In de nabijheid van het meer Isnik werd hij door den nacht overvallen. Daar het weder zeer heet was, besloot hij onder den blooten hemel te overnachten. Zijn bediende bond de paarden vastdaarop wikkelden beiden zich in hunne reisdekens en sliepen in. Drie jonge herders, die in de nabijheid hunne legerplaats hadden, maakten zich in den vroegen ochtend gereed om hun vee naar de weide te brengen; zij ontdekten de beide slapenden en besloten beu om het leven te brengen en dan te berooven. De bediende ontving een schot in de borstrigfte zich nog even op en viel toen met een luiden kreet dood neder. Parson werd wakker en toen hjj wilde opslaan met een pistoolschot ter aarde geworpen. De moordenaars plunderden nu de lijken, doch vonden naauwelijks 100pias ters (ongeveer 12). Zij trachtten toen de lijken te verbranden, om elk spoor hunner misdaad uit te wisschen, maar werden door een hevigen re gen daarin verhinderd. Een paar dagen later werden de Ijjken door eenige boeren gevonden, bijna op hetzelfde oogenblik dat de moordenaars terug keerden om hun opzet tot het verbranden der lijken te volvoeren. De boe ren wierpen zich op de moordenaars en ofschoon dezen tot de tanden ge wapend waren, gelukte het hun, hen te binden en aan de politie van Ismid over te leveren. RU SL AND. Russisch blad, de Bereg, heeft onlangs gemeld, dat de der keizerlijke kanselarijde afdeeling geheime politieke ministerie van binnenl. zaken zou mgeljjfd worden en dat graaf Loris Melikoff zelf als hoofd van dat departement zou optreden. Eene dépêche uit St. Petersburg bevestigt nu dit berigt en voegt er b(j, dat de tegenwoordige minister van binnenl. zaken, Makoff, tot minister voor het post- en telegraafwezen zal benoemd worden. Een officieus derde afdeeling politie, bij het LONDEN, 17 Augustus. In het lagerhuis heeft de heer Hartington de kosten van den Afgaanschen oorlog, die van den grens-spoorweg medege- rekend, en ook het benoodigde voor 1880—1881 daaronder begrepen, ge raamd op 13,184,000 Na aftrek van de overschotten van drie jaren blijft er een tekort van 7,005,000 en over het loopende jaar slechts een tekort van 3,500,000 te dekken. Daartoe is gcene bijzondere leening noodzakelijk. Hij gaf in overweging de wissels op Indië te verminderen, en de Indische regering te magtigen de voor openbare werken toegestane leening van 2,500,000 te besteden. De minister hoopte dat er geen ver dere oorlogskosten in Afganistan zouden behoeven gemaakt te worden. Wat Engeland's aandeel in die kosten betrof, zoo wilde de regering het opma ken van het totale bedrag der oorlogskosten afwachten. PARIJS, 17 Augustus. Te Auterive nabij Vichy werden bij een spoor wegongeluk 7 personen gewond. Ook bij een dergelijk ongeluk tusschen Cette en Tarascon werden verscheidenen gewond; de stoker werd gedood. QUETTA, 17 Augustus. Ayoub-Khan is begonnen Kandahar te beschie ten. Tot dusver is de schade gering. PARUS. 18 Augustus. Men verzekert dat het geschil met Tunis is ge ëindigd. De Bey kent aan de maatschappij Bona-Guelma het regt toe een haven aan te leggen aan het meer Salei, die alzoo in gemeenschap staat met de zee. LONDEN, 18 Augustus. Een berigt, door de Daily Chronicle uit Cork ontvangen, meldt, dat aldaar eene poging is ontdekt om de kazerne in de lucht te doen springen. Twee vaten kruid zijn onder de kazerne gevonden. Butrgcviijfee Staub. Tan IS tot en met IS Augustus 1880 BEVALLEN: J. Horjus, geb. Horjus, D. S. M. v. Leeuwen,geb. Charité, D. J. I'.. Schreden, geb. Seeuwen, Z. C. H. v. d. Weyden, geb la Court, Z. S. J. C. Bender, geb. VVagemaker. f). J. F. de Wit, geb. v. Oosten, Z. - C. Fisser, geb. Vogelenzang, Z. E. v. Leeuwen, geb. Kriek, Z S. M. Landes- hergen, geb. Meijers, Z. - G. la Lau. geb. Woliers, D. - C. M. v. d. Post, geb. Maryt, Z. M. 1». S. de Tombe. geb. Voorzaat, Z. C Verstraaten, geb. v. d. Klein. D. J. E. Taverne, geb. v. Kooperen. D. M. Frankhuizen, geb. Hey- man. Z. A. A. Oudshoorn, geb. Riebeek. I). - C. van Wijk, geb. Arnoldus. D. C. II. Karstens, geb. Ilarlevelt, Z. D. Zaudvoort, geb. v Polanen, Z. J. Goddijn, geb. Engelbregt, Z. M. M. Wassenaar, geb. Smit. II C. Wytenburg. geb. Paddenburg, D. - J. E. C. Kokshoorn. geb. Pierlot. D. E. Ruigrok v. d. Werven, geb. Stam, D. M. G. Verhoeven, geb. v. d. Hart, II. T. Moolen, geb. Mekkes, D. C. Piket, geb. v. (lensden. D. R. Blom. geb. de Vries. Z. E. M. Oppelaar, geb. Thamer, D. S. M. Mooiicn. geb. Selier. Z. M. T. Kal- meijcr, geb. Krens, Z. GEHUWD: J. W. van Hees, jm. en II. van der Wilk, jd. L. Kurpershoek, jm. en A. C. Zandvliet, jd. A. Donkers, jm. en R. C. de Lange, jd. W. P. van Eyk, jm. en A. C. Bronkhuyzen, jd. J. Galjaard. jm. en W. C. Jacobs, jd. C. Ouwersloot, jm. en J. M. van der Reyden, wed». A. J. W. H Kuyper, jm. en J. W'ijtenburg, jd. J. Kleyn. jm. en A. Sin jou, jd. J. Boom. jm. en A. Fiele- mon, jd. P. J. van der Linden, jm. en C. J. van Leeuwerdén, jd. N. van Dijk, jm. en M. C. Laman, jd. G. II. van der Starre, jm. en A. It. G. Hoogenboom, jd. - J. G. Mathol, wedr. en C. Kooreman jd. OVERLEDENA. Opdam, Vr., 39 j. C. E. Leenders, D., 5 m. W. Schou ten, 75 j. J. Loory, 50 j. J Korenhof, geb. Lambooy, 54 j. W. Dreef, wed». J Vinkoert 78 j. J. I'. J Pierlot, Z 1 m. A. H. van der Blij, D„ 6 m. J. Kukler, Z 6 m. - C. J. Neutcboom, I).. 1 m. A. N. van Klaveren, Z., 3 w. S. C. Hakkaart, D„ 1 m. J. Japikse 66 j. C. 11. llus, D., 8 m. G. van der Loo, 26 j. J. Verhoog, I).. 8 j. M. van der Klis, D 17 m. A. W. Bouter, Z., 23 m. - - J. M. Keyser, geb. Blom, 30 j. J. M. A. Blom, Z., 5 m. C. Wry- land, geb. de Geus, 42 j. A. de llaas, Z., 15 d. - L. S. van Praag, 81 j. 1). van Poelane, 74 j. E. J. Bonte, 5 m. PROGRAMMA VAK MU2E1KKIITVOKKIKGKK. Musis Sacrum. Donderdag 19 Augustus, ten halfaehl, doordeStaf- muziek van het 4e Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. le Afd 1. Broederlijkheid", Marsch, J. Heymans; 2. Ouverture «Le Pré aux Clercs", arr., Grentzius; 3. Wals «Herinnering aan de jeugd". Grent zius; 4. «Wie schön bist dn", (paraphrase), arr. Stenz; 5. Fantaisie sur «Bouchard d'Avesnes", Miry. 2» Afd.: 6. Ouverture: «Gijsbrecht van Aemstcl", Verhulst; 7. Fantaisie «La Traviata" pour Saxophone, Singelée; 8. Caprice sur trois Mélodies de Mercadante, Snel; 9. «Boule de Neige" (Concert-Polka), v d. Bogaerde.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3