Te Bergen-op-Zoom is door de maréchaussees iemand aangehouden, die des nachts zijn logement te Roosendaal had verlaten door uit het raam te klimmen en een goed gevtrfden reiszak van eeu medereiziger had mede genomen. Men meldt uit Venlo: De nieuwe en groote machineloods, ten behoeve van den spoorweg Venlo—Nijmegen gebouwd en reeds door den staat over genomen, begint zorgwekkende gebreken te vertoonen. Het kolossale ge bouw, dat op zeer sterke bogen als fondamenten is opgerigt, begint op cenige plaatsen merkbaar te verzakken, hetgeen duidelijk wordt waarge nomen aan de vele inwendige scheuringen in het bovengedeelte daarvan, welke het dan ook noodig maakten het gebouw met zware boomen in wendig te stutten. Reglslreeksche berigten uit Zuid-Afrika van 22 Julij, door het Hbl. medegedeeld, melden, dat men nog altijd vreesde, dat een deel der Basoetos met de wapenen zouden moeten bedwongen worden. Er z(jn Kaapsche schat ters te paard naar Basoetoland gezonden. Latere berigten verzekeren echter, dat de toestand verbeterde. In Jagersfontein (Oranje-Vrijstaat) blijven de goede diamantvondsten aanhouden. Uit de Transvaal was geen meldenswaar dig nieuws. 'sGRAVENHAGE, 18 Augustus. Ingevolge hun verzoek is eervol oiffslag verleend aan den heer J. J. Hasselman, als lid van den raad van state; aan den heer mr. B. van Roijen, als burgemeester van Groningen, en aan den heer U. L. van Biet, als 110 taris te Deurne. Met intrekking van het kon. besluit van 17 Julij II.waarbij R. U. Mesdag werd benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Tubbergen, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen; te Tubbergen J. II. A. M. Ileinsius, thans te Gieten; Ie Hassele, R. U. Mesdag, thans te Reilen. De heer E. Hamstra, ontvanger der directe belastingen enz. te Mil- lingen, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Waardenburg. De heer J. van Druten, te Assen, is benoemd tot schoolopziener in het tweede schooldistrict van Drenthe, en aan den heer df. J. 11. H. lluls- mann is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur en leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Tilburg. De uitslag van de gisteren gehoudeu verkiezing van een lid in den ge mrenteraad alhier, ter vervanging van den heer mr. -C. A. van der Kemp, benoemd tot lid van gedep. staten van Zuidholland, was als volgt: Inge komen 123G stembriefjes, van welk getal van onwaarde zijn verklaard 15 stemmen, zoodat het aantal geldige bedroeg 1215, derhalve de volstrekte meerderheid 601. Verkozen werd de heer J. C. Bloem, oud hoofdambtenaar bij het dep. van financien, candidaat der liberale kiesvereeniging //deGrond wet". met 670 stemmen. Jhr. mr. E. van den Bercli van Heemstede verkreeg 525 stemmen. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid werd heden aanbesteed het maken van een gedeelte der werken tusschen Veenendaal en Rhenen voor den spoorweg van Amersfoort naar Nijmegen. Minste inschrij ver was de heer VV. F. Weijers, te Tilburg, voor f 329,400; Het Offkieren-schietgezelscliap van de dienstdoende schutterij te dezer slede heeft eenen huishoudelijken wedstrijd uitgeschreven op Donderdag 2 September a. s. op de schietbanen van het proefveld. De leesten van Caecilia zijn gisteren avond besloten met een vuurwerk ter eere van het gouden jubileum der zangvereeniging. Hel terras van het badhuis wemelde bij deze gelegenheid van wandelaars en was overigens ge- 1 heel bezet. Hoewel de wind de vaart van vuurpijlen of luchtkaarsen stuitte, kwam de toepasselijke slotdecoralie voordeelig uit. Het stuk stelde voor een eerepoort, met den naam Caecilia in het fronton, de gekroonde lier der toonkunst in de middenopening. In deze hulde wekten vooral de kleur schakeringen grooten bijval, daar de poort afwisselend in een rooden, witten en blaauwen gloed gehuld werd. BUITENLANDSCIIE BEKIGTEN. BELG IE. Maandag morgen had in de vergaderzaal der kamer van volksverte genwoordigers eene vereenigde zitting van kamer en senaat plaats, welke werd bijgewoond door eenige leden van het nationaal congres en een lid van het voorloopig bewind van 1830, Charles Rogier. Van dit laatste zijn nog slechts drie, van het congres slechts 24 leden in leven. De zitting werd geopend met eene korte toespraak van den voorzitter der kamer, Guillery, en eene rede van dien van den senaat, deSélys-Longchampseene verheerlijking van hetgeen in 1830 door het voorloopig bewind en het con gres was tot stand gebragt. In naam der oud-leden van dit laatste voerde de heer Leclerc het woord, daarop volgde een "lunch" in de salons van den heer GuHIery en te half één sloot men zich aan den grooten optogt naar het tentoonstellingsgebouw aan. De voorhoede van dezen stoet, welke uit ongeveer tien duizend personen bestond, vertrok van het park ten elf ure en de achterhoede kwam ten één ure aan het tentoonstellingsgebouw aan. Voorop ging de muziek der burgergarde, gevolgd door deputatiën van deze, de gedecoreerden met het llerinneringskruis en het IJzeren Kruis met hunne banieren, een muziekcorps, de groep burgemeesters, de gedelegeerden der gemeen'en, de aloude corporatien van boogschutters, balspeiers enz., lieder tafels, met duizenden vlaggen en banieren; de provinciale stalen, de gou verneurs der negen provinciën, de ambtenaren der verschillende ministeriën, de zeven "gekwetsten van September", de vertegenwoordigers der pers, de leden van het hof van cassatie, de hoven van appèl, de regtbanken, het militair geregishol énz. Toen allen op het terrein waren aangekomen verkondigden klokkengelui en gcschutgevaartc de aaukomst des konings. Onder een oorverdoovend //leve de koning!" reed het hofgezin het terrein binnen. Aan den voet der koninklijke tribune werd Z. M. met zijne gema lin, de prinsessen Stéphanie en Clémentine, de graaf en de gravin van Vlaanderen met hunne kinderen door de ministers, de voorzitters der ka mer, den president van het hof van cassatie ontvangen. De plegtigheid werd geopend met het voorlezen van adressen des senaats en der kamer door de respective voorzitter dezer ligchamen, waarna de minister van binnenlandsche zaken eene redevoering hield en voorts door den voorzitter der staten van Brabant, den eersten president van het hof van cassatie en den burgemeester van Brussel adressen werden voorgelezen uit naam der negen provinciën, der regterlijke magt en der gemeenten. De koning ant woordde met eene vrij lange toespraak. Daarna werd de feestcantate, woorden van Louis Hymans, muziek van Ed. Lassen, uitgevoerd. Vervol gens trok de optogt de koninklijke tribune voorbjj en onder het spelen der //Brabangonne", waarvan het refrein door de volksmenigte werd meégezon- gen, vertrok het hof. De stoet toog in dezelfde orde als bij de aankomst naar het park terug, waar men uiteenging. Wegens een stortregen, die des avonds viel, is de verlichting der hoofdstad tot den volgenden dag uitgesteld. Een zoogenaamd nachtfeest, in het Leo polds-park, had echter doorgang. De Parjjsche //Rijtuigmaatschappjj" heeft, met het oog op de werksta king der koetsiers te Brusselaangeboden 300 paardenrijtuigen en koet siers naar de Belgische hoofdstad te zenden; het zouden allen koetsiers zjjn die Brussel kennen; in 24 uren zouden zij aanwezig zjjn. De maatschappij stelde daartegenover de volgende voorwaarden: zij vroeg het monopolie om hare rijtuigen te doen stationeren en zou 300 fr. per jaar en per rjjtuig aan de stad betalen; zij verbindt zich om 500 nieuwe rijtuigen aan te schaffen en zou 50000 fr. waarborg stellen. Zaturdag is een noodlottige dag geweest voor Laeken. Omtrent 5& uur 's morgens haalde men uit de Willebroeksche vaart de lijken op van een man en eene vrouw, die aan elkander aan den hals vastgebonden waren met halsdoeken. Het schijnt dat de vrouw eene dame is, die sedert 18 maanden haar man verlaten heeft. Omtrent hetzelfde uur vischte men uit de Maelbeek het Ijjk op van een 16-jarig meisje van goede familie, die zich van het leven had beroofd, omdat zij niet geslaagd was in een examen voor het diploma van onderwjjzercs. Denzclfden dag zijn nog drie werklieden in de vaart gevallentwee hunner zijn verdronkende andere is kunnen gered worden. EKGELAND, LONDEN, 17 Augustus. Het departement van koophaudel heeft een statistiek openbaar gemaakt, waaruit blijkt, dat sedert de afkondiging van de koopvaardij-wet van 1876 aan niet minder dan 390 schepen wegens defecte romp of machines, of we gens onvolledige bemanning belet is geworden zee te kiezen. Van dit aantal werden 376 vaartuigen geheel algekeurd. Voorts werden 125 schepen wegens overlading oi ondoelmatige lading op reis aangehouden. Bjj de inspectie bleek, dat zij allen ongeschikt waren om zee te bouwen. Onder de Iersche homerulers is een breuk ontstaan tusschen de parle mentsleden O'Donnell en Parnell. Een brief, door eerstgenoemden aan de Times geschreven, heeft groot misnoegen onder de partij veroorzaakt, zoo zelfs, dat er sprake is van een voorstel, O'Donnell van de lijst der home rulers te schrappen. Te Glasgow hebben ongeveer 30000 Ieren, uit ver schillende oorden verscheneneene demonstratie gedaan. Met banieren en muziek liepen zij door de voornaamste straten der stad, en op Mary-Hill gekomen, hielden zij eene vergadering, waarin resolutiën werden aangeno men, houdende: 1*. dat de wetten op den grondeigendom in Groot-Brit- tannië en Ierland behooren in overeenstemming gebragt te worden met die, welke op dit onderwerp op het vasteland bestaan; 2'. dat men binnen weinig jaren zien zal welke van beiden de overwinning behaald zal hebben: de democratie van Groot-Brittannië en Ierland of de aristocratie van het hoogerbuis; 3°. dat wetten voor Ierland nergens anders dan te Dublin kun nen en moeten gemaakt worden. Het Athenaeum berigt, dat dr. de Vrij, te 'sHage, door de koningin van Engeland benoemd is tot ridder der orde van liet Indische rijk, als erkenning voor de talrijke en gewigtige diensten door hem bewezen in verband met het invoeren van den kina-boom in Indië en het fabriceren van Indische chinine. Op Encombe House, bij Warcham, het verblijf van lord Eldon, hebben eenige dieven ingebroken en voor eene waarde van 12000 aan familie zilver en juweelen gestolen. De Chinesche regering heeft aan de regering der Unie doen weten, dat zij besloten heeft de wetdie den handel van Chinezen met vreemde havens verbiedt, op te heffen. Tegelijk deelde zij mede, dat reeds eene Chinesche stoomboot met eene lading op weg was naar San Francisco, en zij hoopte, dat hiermede een belangrijke handel met de Unie zou worden geopend. FRAKkR IJ K. De minister-president de Freycinet is, ofschoon hij uitdrukkelijk ver zocht had van eene officiële ontvangst verschoond te blijven, te Montauban op eene schitterende wijze ontvangen. Toen het rijtuig, dat hem naar het liótel der prefectuur had gebragt, daar was aangekozen, vond hij duizenden op het plein, die de Marseillaise aanhieven. Het hek op het plein moest ontsloten worden om der menigte toegang te geven tot het binnenplein. Daar hield de afgevaardigde Lasserre tot den minister eene korte toespraak, die deze beantwoordde met eene dankzegging voor het onthaal, dat hij van de bevolking gevonden had. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Conslans, die de zitting van den departementalen raad te Toulouse is gaan bijwonen, is insgelijks aldaar met geestdrift begroet. De lieer Andrieuxprefect van politie, is naar Brussel vertrokken om deel te nemen aan de feesten aldaar, waarvoor hij van den burgemeester van Brussel eene uitnoodiging had ontvangen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2