LEIDSCHE COURANT. 1SS0. N". 103. DONDERDAG 19 AUGUSTUS. it M >r De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per nerendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. STADS-RE RICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien arl. 6 der Verordening van den 27"™ November 1879 (Gemeente blad n". 10); Brengen ter algemecne kennis dat door hen is benoemd tot Raad der Gebuurte n°. 25 of n°. 7 van Wijk VI de Heer PAULUS PL ANJER, in de plaats van den Heer W. G. De Graaf, die tot Heer dier gebuurte is benoemd tot Raad der Gebuurte tl". 39 of van Wijk IX de Heer ANTONIUS RO VERS. in de plaats van den lieer B. Rakker, aan wien wegens vertrek uit de gemeente een eervol ontslag uit die betrekking is verleend. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in dc Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 18 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. BINNENLANÜSCHE BEKIGTËN. LEIDEN, 18 Augustus. In liet hnofdkiesdislrict Amsterdam is tot lid van de tweede kamer der staten-gcneraal, in plaats van wijlen mr. C. van Ilcukclom. gekozen de lieer mr. .1 G. Gleicbman, oud-minister van financiënmet 1025 stemmen, lie lieer mp. J. Kappeyne van de Coppellc, oud-minister van binnenlandsche zaken, bekwam 653 stemmen. In liet hoofdkiesdistrict Gorinchem werd gekozen, in plaats van wijlen mr. J. J. Teding van Berkhout, jhr. mr. M. A. de Savornin Lobman, regter in de arrond-regtbank te Assen, met 1127 stemmen; de heer J. A. A. Wal dorp, hoofdingenieur, bekwam 389 stemmen. Met het stoomschip Conrad der maatschappij "Nederland", hetwelk 28 Augustus a. s. uit Amsterdam vertrekt, zal van daar regtstreeks eene brievenmaal worden verzondeu naar Atjeh. Voorts zal op Dingsdag 7 Sep tember e. k. met den trein van 7.15 's middags uit Amsterdam naar Emme rik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uil Napels, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. Onze wensch, dat onze algemeen geachte stadgenoot dr. L. S. van Praag in December e. k. zijn zestigjarig doctoraat mogt gedenken, zal niet in vervulling overgaan. Gisteren avond ten tien ure overleed de waardige man na een doodstrijd, die te heviger was naarmate een nog betrekkelijk krachtig ligchaam moest worden gesloopt om een geest vol wilskracht van het stof los te maken. Op den 23"™ September 1798 te Leiden geboren, bereikte hij den leeftijd van bijna 82 jaren en leverde hij het bewijs, dat ruslelooze werkzaamheid niet schaadt aan datgene, wat de Franschen zoo eigenaardig "Une vieillesse verte" noemen. Hoewel hij sedert een paar jaren geene bezoeken meer bragt aan het huis der patiënten, hield hij de consul tative practijk ten deele nog aan en werden zijdie hem in zijne woning wilden raadplegen, steeds toegelaten. Zaturdag c. k. zal zijn lijk op de Protestantsche begraafplaats te Katwijk, waar ook zijne gade en zjjn zoon rustenworden ter aarde besteld. Gisteren avond, omstreeks half elf, juist even nadat een negental tramwagens de talrijke bezoekers van Zomerzorg's concert voor een deel huiswaarts hadden gevoerd, geraakte een met twee paarden bespannen, met haring geladen, wagen met een der achterwielen geklemd lusschen de rails van het paardenspoor aan de brug der Beestenmarkt. Hel wiel brak en de wagen kantelde, maar viel gelukkig niet geheel het onderst boven. Hij was echter te zwaar geladen om hemzonder gevaar dal ook het andere wiel zou brekente kunnen ligten. De paarden werden dus afgespannen en voordat men den wagen uit het spoor verwijderen kon, moest die eerst ge heel ontladen worden. De tramwagens ondervonden bierdoor nogal eenige stremming. Heden namiddag is door de politie de persoon van C. C., die reeds meermalen tot de bcdelaarskolonie en gevangenis was veroordeeldter zake van bedelarij naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt. Volgens het Fad. zou de generaal-majoor inspecteur van de genees kundige dienst der landmagl, dr. A. W. M. van Hasselt, zijn pensioen heb ben aangevraagd. Voor de aanstaande landbouwtentoonstelling te Londen zijn tot dusver bij de Nederlandsche keuringcommissie aangiften gedaan van: mclkkoeijen 68, vaarzen 24, slieren 35, Edammer kaas 39. Goudschekaas 15, Leidsche kaas 5, Friesche kaas 9, versche boter 29, inlegboter 72bovendien etalage van eenige handelaren. De negende algemeene vergadering der Nederl, maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde zal worden gehouden op Dingsdag 14 September e. k., des voormiddags ten 10 ure, in de bovenzaal der sociëteit »Vereeniging" te Haarlem. In die vergadering zal o. a. voorzien moeten worden in de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur, die met 31 December a. s. zullen aftreden en niet herkiesbaar zijn, te weten: de heeren dr. D. J. Cos- ter. J. J. Jttrrissen en A. Glrjm de Vos. liet stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, is op 17 Augustus te Port-Saïd aangekomen. De Celebes, op weg naar Amsterdam, is op dien dag van daar vertrokken. In de gemeente Haarlemmermeer, aan den Lisserweg, zijn Maandag avond de boederij en twee graanbergen van P. Gijzenberg algebrand. 40 hectoliter gedorscht graan en eenige kippen zjjn mede eene prooi der vlammeii geworden. De brand is in het stroo aangekomen. Te Amsterdam is het plan ontworpen om eene internationale handels tentoonstelling voor 1882 te organiseren. De tentoonstelling, waarvan het programma echter nog slechts in zeer ruwe trekken is opgemaakt, zal om vallen alle grondstoffenfabrikaten, wjjzen van bewerking, raachineriën enz., terwijl er ook voor de scheepvaart eene afdeeling aan zal verbonden zijn. De hh. D. Cordes, II. F. R. Ilubrecht, Herm. Schroder, A. C. Werl- heim en anderen zullen zich met de voorbereiding belasten. Te Amsterdam stonden eergisteren avond op de Lindengracht twee beschonken lieden. Een van beiden wenschtc een bad te nemenen voldeed aan zjjn lust door plotseling in de gracht te springen; de andere, zijn kameraad willende redden, sprong hem na, met dit gevolg, dal de eerste werd op het drooge gebragt en de laatsLe zijne roekelooze poging tot red ding met den dood moest betalen. De ongelukkige laat eene vrouw met vijf kinderen na. Een derde persoon, die ook pogingen tot redding deed, kwam heelhuids op het drooge, evenals een knaapje, dat door het gedrang te water viel. Bij het grasmaaijen op een veld bij de Raampoort te Amsterdam heelt een man het ongeluk gehad zijn been nagenoeg af te maaijen. Hij werd naar het gasthuis vervoerd. Het dienstmeisje, dat te Amsterdam dc onvoorzigligheid had petroleum in eene kagchel te werpen, waardoor hare kleederen in brand geraakten, is aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Te Arnhem is door de politie een knaap aangehouden, die valschc tramkaartjes tegen verminderden prijs verkocht. Op last van den ofFicier van justitie te Zutphcn is proces-verbaal opge maakt tegen deu geneesheer M. te Beekbergen, wegens het volstandig wei geren om hulp te verleenen aan een man, die plotseliug ernstig ziek was geworden. De weigering om hulp geschiedde op grond dal de man den geneesheer nog zes gulden schuldig was, welke schuld nog geen jaar oud was. Nadat de zieke kort daarop overleden was, jieeft de geneesheer het door de wel gevorderde bewijs afgegeven, zonder de voorgeschreven lijk schouwing. De fabriek van sigarenkistjes van den heer Krepel te Klarenbeek bij Voorst is geheel aTgebrand. Onder fleerde is eergisteren eene boerderij afgebrand. De gcheele in boedel ging verloren. Ook 1 paard, 3 pinken, 6 kalveren en 8 varkens, waaronder 2 zware vette, benevens 150 vim rogge en 30 a 40 duizend pond hooi zijn eene prooi der vlammen geworden, terwijl een tweede paard waarschijnlijk ook aan zijne wonden zal bezwijken. Alleen de gebouwen waren verzekerd. Vrijdag 11. ging zekere G. Oost. een reeds bejaard man, wonende aan het Zuiderdiep te Nieuw-Buinenmet eenige personen eene weddingschap aan omheen en weer, door het diep te zwemmen. Gelukkig bereikte hij den overkant, maar den terugweg halverwege volbragt hebbende, zonk hjj in de diepte weg. Ofschoon er dadelijk pogingen werden aangewend om hem te redden, mogt men hierin niet slagen. Waarschijnlijk is de onge lukkige door kramp bevangen en moest op deze treurige wijze, in het gezigt van vrouw en vrienden, den dood vinden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1