PER TELEGRAAF. toegestane beurs werkelijk door hem genoten is. Naar men zegt zon de regering zich met die voorstellen vereenigen. Onlangs voorspelde de beriglgever der Brnsselsche iVord, dal bet niet lang duren zou, of er zouden vervolgingen worden ingesteld legen degenen die in 1871 medewerkten tot onderdrukking der Commune, en thans reeds leest men in de ministcriëelgezinde Voltairedat de minister van binnen- landsclie zaken een onderzoek beeft bevolen naar de handelingen van den -commissaris van politie Marceroubeschuldigd van toenmaals zich aan ver schillende wreedheden te hebben schuldig gemaakt. De Intransigeanlhet blad van Rochefortverklaartdat hel onderzoek het best aan haar bureau zou geschieden en in drie uren tijds kon afloopen. Een uur later, zegt zijzou Marcerou dan in hechtenis moeten zijn. Dezer dagen heeft een officier van het territoriale leger, de kolonel Canat, bij het uitreiken van het nieuwe vaandel aan zijn regiment, tot de manschappen eene toespraak gehouden, waarin hij de hoop te kennen gaf, dat het vaandel weldra beschouwd zal mogen worden als behoorende tot het vaandel van de Vercenigde Staten van Europa; want, voegde hij er bij, door van Europa een statenbond te maken, kunnen wij tol den algemeenen vrede geraken. Hij eindigde zjjne toespraak met den kreet: «Leve alzoo de universele republiek!" De minister van oorlog heeft den kolonel des wege gestraft met eene schorsing van een jaar. Generaal Chanzy, lid van den algemeenen raad der Ardennen, had zich op 1 Aug. II. in het kanton Buzanzy ook candidaat gesteld, ten einde daar eenen radicaal te helpen weren. Dit mislukte en thans heeft een groot aantal kiezers van het kanton Vouziers, voor hetwelk de generaal in den raad der Ardennen zitting heeft, hem gesommeerd om zijn lidmaat schap neder te leggen. Zij hebben dit gedaan op de volgende wijze: //Over wegende, dat generaal Chanzy, die de eer heeft van voor ons kanton lid te zijn van den algemeenen raad, zich onlangs Ie Buzancy candidaat heeft gesteld; overwegende, dat de heer Chanzy daarmede eene onkieschlieid heelt begaan, welke de kiezers van Vouziers, die hij nog drie jaren ver tegenwoordigen moet, ernstig raakt; overwegende, dat de heer Chanzy •onder deze omstandigheden onze lasthebber niet langer wezen kan, noodigeii wij den heer Chanzy uit, onmiddellijk zijn ontslag te nemen". Naar men verneemt moet reeds aan het verzoek voldaan zijn. Te Marseille is zekere Charles Brest, ondanks een hevigen wind, in een luchtballon opgestegen. Men vermoedt, dat hij zeewaarts gedreven en omgekomen is. Ter hoogte van Kaap Rosso (Corsica) hebben namelijk ■eenige visschers een ballon met schuitje enz. opgehaald. I» U I T 8 C 11 L, A TH De algemeene directie der Pruissische spoorwegen heeft eene uilnoodi- ging gerigtzoo tot de architecten als de ingenieurs in Duitschland en het buitenland, om mede te dingen ter zake van hel ontwerp voor den bouw van een groot centraal-stalion te Frankfort. De eerste prijs bedraagt 6000 markde vier volgende prijzen zijn elk van 1500 mark. De Voss. Zeit. vestigt de aandacht op de noodzakelijkheid om paal en perk te stellen aan de wijze, waarop menigwerf gewone militairen door hunne meerderen worden gestraft, wegens vergrijpen tegen de tucht, enz., door hen begaan. Vele gevallen zijn aan te wijzen, dat die tuchtigingen zijn ontaard in gruwelijke mishandelingen. Op de Duitsche volksvertegen woordigers berust de dure pligt in de aanstaande zitting van den rjjksdag de regering deswege te interpelleren. Zij behooren, volgens gemeld blad, niet te rusten, dan nadat zij de vereischte waarborgen hebben verkregen, dat de wetten der mcnschelijkheid biet zullen worden overschreden bij het straffen van vergrijpen tegen de militaire tucht, enz., welke op voegzame wijze gehandhaafd behoort te worden. liet leggen van den laatslcn steen aan den Kculschen Dom isZaturdag II. goed af#eloopen. De zaak is zouder eenig vreugdebedrijf ol feestviering voorbijgegaan. Gelijk de Röln. Zeil., nu alles zonder ongelukken volbragt is, mededeelt, was het ophijschen der sleenen naar den top des torens hoogst gevaarlijk. Eene enkele verschuiving van den draadkabel, waaraan de honderd centenaars zware last hing, of het verkeerd sturen van een steen, had dien welligt uit aanmerkelijke hoogte in het steigerwerk doen I nederplollendit gedeeltelijk doen instorten en vele onheilen kunnen aan- rigten. Te Dusseldorf zijn dezer dagen drie tentoonstelling-bezoekers aange- komen, die den weg van Wiirzburg daarheen te voet aflegden en gewed hadden, dat geen van drieën onder weg een woord tol de anderen zou spreken. Een der heeren, die zijn tong niet genoeg in bedwang kon hou den, heeft de weddenschap verloren, en de reiskosten der beide anderen moeten betalen. Te Gberadelsdorf. bij Goldberg, is een boerenarbeider onder het eten van zijn middagmaal plotseling gestikt, doordien te gelijk mei de spijs een wesp in zijn mond kwam. Ofschoon hij de wesp dadelijk uit den mond spoelde, had deze hem toch reeds in de keel gestoken. De keel zwol dadelijk op, en na eene vreeselijke benaauwdheid stierf de ongelukkige, in het hijzijn van zijne verschrikte kameradenbinnen tien minuten. TIRH1JË, Naar ntrn verneemt heeft de Porie thans ook het plan, om Dulcigno aan Montenegro af Ie staan, laten varen. Zij schijnt dus van zins te zijn de mogendheden te trolseren en zich in niets te onderwerpen aan de be sluiten van de Berlijnsche conferentie. Men schrijft dit toe aan hare mee ning, dat geen der mogendheden den moed heeft de besluiten ten uitvoer Ie brengen, die zij zelvcn hebben vastgesteld. Die meening berust ook op eenen goeden grond. Nu hel op handelen aankomt, trekken allen zich terug. Eerst Frankrijk, dal Griekenland thans in den steek laaten daarna Engeland, dat, ingevolge de verklaringen van lord Harlington de zaken op haar beloop laten zal, en er voor bedankt als dienaar van politie ten bate van Europa op te treden. De verwarring onder de mogendheden gaat op het oogenblik zoo ver, dat zij zelfs aarzelen de laatste nota der Porie ia de Grieksche qnaestie te beantwoorden, omdat daarin van dwangmaatregelen gesproken moet worden, terwijl men op dit punt het in het geheel niet eens is, en al weder diplomatieke onderhandelingen in het vooruitzigl ge steld worden. In een schrijven uit Salonika leest men het volgende; Alsof al de andere plagen, waardoor het land bezocht wordt, nog niet voldoende waren, hoort men thans van veelvuldige brandstichtingen gewagen. Nadat in ver scheidene dorpen branden waren ontstaan, welke aan kwaadwilligheid wor den toegeschreven, begint het kwaad grooter omvang te nemen. TeWodena, eene grootendeels door Christenen bewoonde bloeijende handelsstad, waar ook de Kaimakan zijn verblijf houdt, heeft men onlangs op drie verschillende punten der markt brand geslicht. Ondanks alle pogingen mogt het niet ge lukken de vlammen meester te worden. Alle op de markt staande kramen en winkels werden vernield, zoomede verscheidene der omliggende huizen. De schade wordt op verscheidene millioenen piasters geschat. Eenige firma's van Salonika alleen hebben meer dan 50000 zijdecocons verloren. liet dis trict Wodena legt zich bijzonder op de zijdeteelt toe. Omtrent Derwisch-pacha, den nieuwen gouverneur-generaal van dit vilajet, wordt een ongunstig getuigenis afgelegd. Hij is ruw en onbeschaafd en be zield met haat tegen de Christenen. Uit Smyrna schrijft men van 7 Augustus: De schrik, door de lievige aardbeving van 29 Julij teweeg gebragtneemt hoe langer hoe meer toe. De ontsteltenis is zoo algemeen, dat duizenden menschen zich's nachts onder tenten verzamelen of slapen aan boord van de in de haven liggende schepen. De verwoesting, door de laatste aardbeving in de omliggende dorpen teweeg gebragt, is hartverscheurend. Kerken zijn verwoest, honderden huizen inge stort, anderen gesloten en iedereen heeft het verlies van een bloedverwant, een huis of goed te betreuren. Men voelt dagelijks min of meer hevige schokken en men verzekert, dat eene hevige aardbeving over 10 dagen ver wacht wordt, die geheel Smyrna zal verwoesten. Te Boghaz, een dorp by Smyrna, is een rots losgeraakt en naar beneden gestort, hetgeen veel schade heeft veroorzaakt. RRUSSEL, 16 Augustus. In antwoord op de gehouden redevoeringen hield de koning eene lange toespraak, in welke hij zijne erkentelijkheid uitsprak jegens de mannen, aan wie België zijne bewonderenswaardige con stitutie verschuldigd is. Verder somde de koning op, wat er sedert 1830 volbragt werd. Ook zcide bij: wij kunnen niet nalaten een billijken cijns van dankbaarheid te brengen aan de vijf groote mogendheden en maakte ten slotte melding van de broederlijke betrekkingen met de overige mogendheden. LONDEN, 16 Augustus. In hel lagerhuis heeft lord Harlington gezegd, dat, welke verstandhouding vroeger lusschen Abdur-Rahman en Ayoub-Khan móge hebben bestaanhij thans niet gelooftdat die nog bestaatdaar hunne belangen te zeer met elkaar in strijd zijn. SIMLA, 16 Augustus. In eene depêche uit Quetta van heden wordt ge meld: Het Engelsche kamp te Bachamadan is heden door vijandelijke troepen aangevallen. De vijand is teruggeslagen; 89 mail gesneuveld; de Engelschen hebben hem twee mijlen ver achterna gezel. BRUSSEL, 17 Augustus. De iUoniteur beval de wet, waarbij kwijtschel ding van straf wordt verleend aan de deserteurs en aan hen. die verzuimd hebben zich voor de militaire dienst aan te geven, liet regeringsblad deelt verder een koninklijk besluit mede, waarbij nog andere genadebewij zen worden verleend. LONDEN, 17 Augustus. De DaiUj \ews verneemt, dal vóór geruimen tijd gedrukte stukken, welker inhoud ten doel heeft oin de Muzelmannen in Indië legen de Rriische regering op te zenen, in gioot aantal van Konstantinopel naar Indië gezonden zijn. De aandacht der Britsche rege ring is op de omstandigheid gevestigd, dat deze stukken met medewelen van de Porie vervaardigd zijn. INGKZUNDE1V. Mijnheer de Redacteur. De schrjjver van het artikel //Iets nieuws voor Nederland" is in zjjn repliek op het ingezonden stukvoorkomende in hel Leidsch Dagblad van 16 dezer, van een zich noemende huismoeder, wel wal al te bescheiden. Ik ben hel volkomen met hem eens, als hij zegt: «Ik houd vol dat huisse- «lijke. werkzaamheden, van welken aard ook, in het huisgezin moeten «worden aaugeleerd, en er zou geen aandrang zijn om in deze eenige ver- «andering te brengen, ware hel niet dat langzamerhand, zelfs in den klei- «nen burgerstand, al de aandacht en al de tijd van de dochters des huizes «in beslag worden genomen door allerlei nietigheden". Deze bewering bevat veel waarheid, maar zij bevat niet de geheele waarheid; want al de aan dacht en al de tijd worden niet alleen verbeuzeld door de dochters des huizes, maar ook door vele vrouwen, die zich huismoeders noemen, maar dit in werkelijkheid niet zijn. Hierdoor ontbreekt haar de tijd en ontvalt haar de lust aan hare doch ters de zoo hoog noodige moederlijke leiding te geven. Hel is haar toch veel gemakkelijker die aan andereu toe te vertrouwen en van haren hals te schuiven, dan zich zeiven het boold daarmede Ie breken. Vrouwen, die dat zonder nobdzaak doen, mogen den naam van huisvrouw dragen in algemeenen zin. maar huismoeders zijn zij nietdat is een eere naam, die alleen toekomt aan die vrouwen, welke den lust, de kracht en den moed hebben zich geheel aan hare edele laak te wijden. Leiden, 17 Augustus 1880. Een Huisvader.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3