1« kl. (luit.-kolonel) R. van Raalten en J. Smith, van dat personeel; tot dirigerend officier van gezondheid 2* kl., de eerste officieren van gezond heid 1* kl. (luit.-kolonel) J. van Breda Kolff en J. A. Fles, benevens de eerste officieren van gezondheid 2' kl. A. P. Kleynenberg, A. F. Bauduin, J. J. Ph. van den Heuvel tot Beichlingen, gezegd Bartolotti Rijnders, P. J. van der Grijp en M. R. Timmerman, van dat personeel; tot dirigerend offi cier van gezondheid 3« kl., de eerste officieren van gezondheid 3e kl., E. H. Willems, J. F. C. L. Pilgrim, A. Boele, M. G. van Pelt, Ph. F. Meule- man, P. G. Berends en C. A. A. Kieckens, benevens de officier van gezond heid 1' kl. J. J. van Minden, allen van dat personeel; lot officier van ge- zondheid 1» kl.de officieren van gezondheid 2kl. J. van Koetsveld van Ankeren, H. G. C. Heringa, J. H. Teeling, K. Hennes, N. Rutgers, L. L. Planleuga, L. J. Weydung, F. PiekemaJ. M. VV. van Dusseldorp, J. A. van der Stok, J. Clt. Rolandus Hagedoorn en R. H. F. Sikkes, allen van dal personeel; tot officier van gezondheid 2' kl.de officieren van gezond heid 3* kl. L. van Lier, L. F. Boekelman, J. 11. van VV eisen, G. I. F. Leemans, J. E. L. Kraft, J. P. M. Trousselol, D. 11. Zeeman en A. Butner, allen van dat personeel; tot dirigerend militair apotheker met den rang van luit.-kolonel, de eerste apotheker J. van Rijn van Alkemade, van dat personeel; lol militair apothe ker 1' kl.de militaire apothekers 2e kl. 11. J. van Wisselingh, VV. K. Vos kuil, 11. Romeyn, A. A. llussem, P. A. Watlez, B. Th. Voogd en L. Cli. Beukersallen van dat personeeltot militair apotheker 2e kl.de militaire apothekers 3« kl.J. G. Moltzer, F. M. G. van VValsem, 11. J. de Grient HreuxK. Verlaan, A. G. van der Land, J. van Riel en J. 'L. van YVermes- kerken, allen van dat personeel; tot dirigerend paardenarts met den rang van majoor, de m.ijoor-paarden- arls 1' kl. C. 11. M. Iloubavan dat personeel. Voorts is de rang verleend van majoor-titulair: aan de officieren van ge zondheid le kl. J. R. de Brouwer, A. VV. J. ZubliA. N. Vorstman, VVKrol, 11. J. Wilson en J. M. Engelhartallen mede van gemeld personeel. De luit. ter zee 1' kl. VV. I. van Loenen, uit 0. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Nederlandsche gezant b(j het Duitsche keizerrijkjhr. m'. Rochussendie door Z. M. den koning naar aanleiding van het overlijden der keizerin van Rusland in bjjzondere missie naar St. Petersburg is afgevaardigd, door den Czaar benoemd is tot ridder le UI. der orde van St. Anna. Door den hoogen raad zijn heden verworpen de cassatie-beroepen van C. 11. VV. F.docr het geregstshof te Arnhem veroordeeld tot 2 jaren cel straf, ter zake van liet plegen van onzedelijkheid tegen een 13-jarig meisje, en van A. v. B.te Sleeuwijk, die door hel geregtshof te 's Hertogenbosch tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld ter zake van moord op de dienst bode E. S.voorafgegaan door diefstal met binnenbraak ten nadecle van T. S. te Sleeuwijk. De Tilburgsche zangvereeniging "Souvenir des Montagnards", die in de eere-afdeeling den tweeden (hoogsten) prijs verwierf, bragt gisteren avond ten 6% ure eene serenade aan den Nederl. toonkunstenaar Joh. Verhulst; voor zijne woning op den Fluweelen Burgwal werden twee liederen gezon gen óver wier uitvoering de componist zijne tevredenheid betuigde. De di recteur en de president w erden binnen genoodigd terwjjl aan de zangers door de dochters van den heer Verhulst de wijn werd aangeboden. De va- derlandschc toondichter was blijkbaar zeer vereerd met deze hulde. De zangers, wie hel verblijf in de residentie op verschillende wjjze werd veraangenaamd, zullen ongetwijfeld met erkentelijkheid de herinnering bewaren aan de gastvrijheid van het zool. botanisch genootschap. Gisteren avond gaf die vereeniging ter eere van Caecilia's gouden jubilaeum een schit terend en kostbaar feestwaartoe alle aan den wedstrijd deelgenomen heb bende zangers waren genoodigd. De dagversiering van het terrein werd, nadat het zonnelicht was gedaald weldra overtroffen door eene feestelijke verlichting van den tuin, iu den geest van die, welke aangebragt was in den avond van den verjaardag van 11. M. de koningin. Eene korte poos wierp de clectrische verlichting haar helderen gloed over het door eene digte men- schenmassa ingenomen terrein. Evenals in het Bosclivulden de werkende leden van Caecilia onder leiding van llol, het muzick-programma met eenige zangnummers aan. De tuin was zoo vol. dat men alle middelen te baat nam om zich eene zitplaats te verschaffen. Planken gelegd op stoelen, ta feltjes, zelfs kruiwagens werden daartoe gebezigd. Van 8 tot 15 Augustus zijn per stoomtram p. m. 70000 personen ver voerd. Alleen op een der zangersleesten maakten 20000 passagiers gebruik van dat vervoermiddel. UUITKNLANDSCIIK BËRIGTË.N. BELGIË. Maandag verdrong zich eene feestvierende menschen-massa door de straten der hoofdstad. De leden van de kamer, van den senaat en de mi nisters. benevens deputaties uit alle corpsen van het leger, uit particuliere vereeniainsen en uit de pers, ook de burgemeesters en deputatiën uit de raden van alle Belgische gemeenten trokken allen in optogt ten 12 ure naar het tentoonstellingsgebouw. De koning en de kon. familie kwamen ten lli ure. Zij werden, waar zij kwamen, met onbeschrijfelijke geest- drift begroet. De stad is prachtig met vlaggen versierd. Zondag zijn de lord-mayor en eenige leden van den gemeenteraad van Londen, met hunne dames, te Brussel aangekomen. ENGELAKO. LONDEN, 16 Augustus. Generaal Roberts was op 10 Augustus te Zarguu Shahr, op den weg van Ghtizniaangekomen hij is thans in het hart van een ongunstig gezind zoo niet vijandelijk land doorgedrongen en het is mogelijk, dat men niets of weinig meer van hem verneemt, voordat hij in de nabijheid van Kanda har is aangekomen. Generaal Phayre hoopt in het Piscliin-dal eene voldoende krijgsmagt te kunnen verzamelen, om binnen 14 dagen Kandahar te kunnen bereiken en ontzetten. Hij heeft zijn voornemen te kennen gegeven, om den 30'" de Khajar over te trekken; gelukt hem dit, dan kan hij den 4'1"1 September voor Kandahar zijn. Aan de Standard wordt uit Quetta geseindliet is zoo goed als zeker, dat de stammen tusschen Chaman en Kandahar voornemens zijn zich legen den togt van generaal Phayre te verzetten. Daar zijne strijdmagt echter uit vier regimenten cavalerie, acht regimenten infanterie en drie batterijen ar tillerie bestaat, zal hij den tegenstand gemakkelijk overwinnen, of het moest zijn, dat Ayoub-Khan zijn gansche leger tegenover den generaal stelde, in welk geval een heete strijd te wachten is. Men gelooft algemeendat de troepen voor hunne taak zijn opgewassen, doch erkent tevens, dat die taak niet gemakkelijk zal zijn. Betreffende Abdur-Rahmanden nieuwen Emir van Afgauistan, verha len de Indische bladen het volgende: In 1868 voerde hij een bloedigen oor log tegen zijn oom, den thans gestorven Emir, Shere-Ali. Abdur-Rahman moest ten slotte naar Rusland vlugten en have en gezin in Afganistan ach terlaten; zijne vrouwen, negen in getal, werden op bevel van den overwin naar naar Kandahar gezonden en daar in het kasteel gehuisvest. Twaalf jaar bleven zij daar zonder iels van Abdur-Rahman te hooren. Naauwelijks had echter onlangs de Britsche regering hem als Emir erkend of zij beval tevens hem zijne vrouwen, waarvan er inmiddels vijl gestorven waren, terug te zenden. De Emir heelt uit bevolen, dal de vier overigen, waarvan er nog geen enkele ouder dan dertig jaar is, dadelijk nadat hij te Kabul de regering aanvaard heeft, openlijk en plegtig als koninginnen gekroond zullen worden. De politie heeft reeds de helft der geweren teruggevonden, die op zulk eene verregaand stoute wijze le Cork uit een buiicnlaiidsch schip geroofd werden. Men vond ze builen de stad in het kreupelhout verborgen. De Obs rver meldt, dat lord Stratford de Redcliffe is overleden, (lij was jaren lang Engelands vertegenwoordiger le Konstanlinopel en werd iu 1788 geboren. Woensdag 11. is van twee elkander volgende, bij elkander behoorende pleiziertreinen tusschen Philadelphia en Atlantic City de een op den ander gcloopen, waarbij zeven personen omgekomen en dertig gewond zijn. Eene geologische ontdekking is gedaan in de steengroef Edge-lane iu Oldham. De mijnwerkers zijn op omstreeks twaalf boomen gestoolen, die goed bewaard zijn en van welke enkele twee voet middellijn hebben. De wortels hebben de rotsen doorweefd en op elk stuk steen zijn indrukken van de takken. De boomen belmoren lot de middelste kolenperiode, ofschoon, hetgeen zeer merkwaardig is, geen steenkolen in hunne nabijheid gevonden worden; men vond die eerst 250 yards dieper. Prof. Boyd Dawkins, van het Owens College, heeft de steengroef bezocht en verklaard, dat iels der gelijks elders in Europa niet bekend is. FRANHRIJK. De ministers hebben thans nagenoeg allen de hoofdstad verlaten, deels voor ontspanning, deels om deel te gaan nemen aan de werkzaamheden der algemeene raden; alleen generaal Farre, admiraal de Jaureguiberry en Tirard zijn nog in de hoofdstad gebleven. Naar men zegt, wil de minister-president de Jezuïten-scholen, die in bijzondere inrigtingen van onderwijs veranderd worden, onder loezigl stel len. en indien het mogt blijken dat de uilgedreven Jezuïten aldaar onder een anderen naam het werk hunner vereeniging voortzetten, de zaak voor het geregt brengen. Bovendien zullen de scholen worden gesloten .^indien het bewijs geleverd is, dat er onderwijs wordt gegeven gevaarlijk voor den staat. Doch eenige zjjner ambtgenooten denken er anders over. Zij willen deze aldus veranderde scholen niet toelatenenmet toepassing van de oude wet, de Jezuïten eenvoudig het land uitgezet hebben. Naar men verneemt zal bij de kamer van afgevaardigden, wanneer zij hare werkzaamheden hervatdoor een der afgevaardigden een voorstel wor den ingediend tot wijziging van eenige aan het concordaat toegevoegde orga nieke artikelen, liet voorstel heeft de strekking om de magt der bisschop pen in sommige opzigten te beperken en ook om sommige handelingen van dezen te onderwerpen aan eene controle, die lot dusver ontbreekt. Zoo zal de regering, alvorens de benoeming van een kanunnik goed te keuren, overlegging kunnen eischen van het proces-verbaal der vergadering van het kapittel, ten einde zich te vergewissen, dat de benoeming van den kanun nik bevestigd is door hel kapittel. Om goedkeuring te verkrijgen op de benoeming van een pastoor, moet de bisschop met de stukken bewijzen, dat hij daarbij de vereischle medewerking heeft ingeroepen. Als een pas toor zijn ontslag neemt, zal de regering eerst dan hare goedkeuring verlee- nen aan de benoeming van zjjn opvolger, als de pastoor, die zich terug trekt, aan den prefect of aan den minister van eeredienst verklaard zal hebben, dat hij geheel en al uit vrije keuze ontheffing uit zijn ambt heeft verzocht. Een kapelaan, die door den bisschop wordt ontslagen, zonder dat hij te zijner regtvaardiging gebragt is voor de overheid van het diocees, zal de bezoldiging van den staat blijven ontvangen terwijl de bisschop le voorzien zal hebben in de bezoldiging van den nieuw door hem aangeslel- den kapelaan. De staatsbeurzen in de groot-seminariCn zullen voortaan door de regering individueel aan eiken kweekcling toegestaan worden. Met het oog hierop zal de prefect een onderzoek doen naar de bekwaamheden van de adspiranten en eene voordrag! van candidalen aan den minister zenden, na zich vooraf verstaan le hebben met den bisschop. Bij het einde van elk schooljaar zal den kweekcling. die in het genot eener beurs gesteld is, eene verklaring ter teekeniug worden voorgelegd, waaruit blijkt, dat de hem

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2