PER TELEGRAAF. Burgerlijke «St.nnb. Woensdag op Donderdag hoorde de kapitein eenige booten naar zijn schip roeijen. Hij had slechts weinige manschappen op zijn schip, dal weldra een groot aantal personen uit de booten aan boord kreeg, die aan alle kan ten het schip beklommen, den kapitein en een ambtenaar van de douanen, die zich op het schip bevond, gevaugennamenhun verzekerende, dat zij niemand leed wenschten te doen. Zij maakten zich van twee kisten mees ter, die een vijftigtal geweren bevatten. Een hunner viel naar beneden in hel ruim en schijnt zich zeer zwaar bezeerd te hebben. Daarop verdwenen zij, even geheimzinnig als zrj gekomen waren. Hun aantal werd op zeven tig geschat. De geweren, die zij bemagtigd hebben, waren van zeer ouder- wclsch maaksel en van weinig waarde. Omtrent de aanleiding tot de spoorwegramp bij Wennington verkeert men nog geheel in het duister. Alleen weet mendat deze verongelukte trein een achterstalligen lijd van verscheidene minuten had in te halen. De Times meent dat ook deze ramp had kunnen voorkomen zijn, indien alge meen de regel werd nageleefd om op bedenkelijke punten van den weg, en overal waar een trein van een stel slaven op een ander overgaat, de snel heid wat in te toornen. Eene weduwe Mitchell verloor bij Wennington twee zoons en eene dochter, terwijl een andere zoon, zij zelve en hare dienstbode ernstig letsel bekwamen. Haar vierde zoon bleef ongedeerd. Hij had juist een oogenblik te voren van plaats verwisseld met zijn broeder, die gedood werd. De heer Smith, veehandelaar te Wimple, werd dezer dagen voor het kanlongeregt geroepen, aangeklaagd door den heer Gurney, hulpprediker te dier plaatse. Op Zondag 11 Julij woonde de lieer Smith de kerkdienst te Wimple Church bij. De beschuldiger wees op de treurige gevolgen van onzedelijkheid, onkuischhcid en dronkenschap. Dingsdags ging de beschul digde naar de woning van den heer Gurney en galvernemende dat de hulpprediker niet te huis was, aan den bediende te kennen, dat hij geko men was om zijn heer af te rossen. Een paar dagen later ontmoette Smith den heer Gurney op straat en terstond naar hem toegaande beschul digde hij den hulpprediker van op hem gepreekt te hebben en nadat een paar woorden gewisseld warenhaalde hij onder zijn vest een honden zweep te voorschijn, waarmede hjj den hulpprediker afroste. Nabij Gonrockop korten alstand van Glasgow is op de Clyde eene plezierstoomboot met 700 passagiers op een rots gestootcn, zoodat zij on middellijk begon te zinken. Men slaagde er echter in haar nog in tijds aan de landingsplaats te brengen, die 200 meter van daar verwijderd was, en waar zij, bjjna geheel volgeloopcn, de verschrikte passagiers behouden aan wal zette. De ijzerfabrikanten in Lancashire hebben besloten hunne ovens te blusschenliever dan toe te geven aan den eisch van hunne werklieden om loonsverhooging. De mannen, die zich ter wille van de wetenschap en van de algemeene zucht om nieuwe wegen voor den handel en het wereldverkeer te openen, naar Afrika begeven, laten zich niet afschrikken door de gevaren van het klimaat en hel verzet der wilde natuurvolkendie hen in dat werelddeel van alle kanten bedreigen. Nog zijn de bijzonderheden niet bekend van den thans weer gepleegden moord op de twee Engelsche reizigers, kapt. Carter en den heer Cadenhead* of eene nieuwe Belgische expeditie verlaat Liverpool, om zich naar Afrika Ie begeven en des heeren Stanley's expeditie aan de Congo te versterken. Dit is de vijfde Belgische Alrika-expedilie. Zij bestaat uit de luitenants llaron en Valcke van de genie, luit. Braconnier van de cavalerie, den heer Paul Nevé, civiel-ingenieuren den heer van Ileste, marine-olficier. Luitenant Braconncèr is de aanvoerder van de expeditie. FKANKRIJ H. De uitzetting van baron Harden-llickcy. den directeur van hel spotblad le Triboulet, heelt, zelfs in republikcinsche kringen, viel afkeuring ge vonden, omdat die handelwjjze veel overeenkomst heelt met de pracljjken van het keizerrijk. De Temps verklaart echter thans dat hij Frankrijk is uitgezet, niet wegens hetgeen in bedoeld blad voorkomt, maar alleen om- dal hij werkzaam was voor het stichten der //zwarte kas", waarvan het ge heim voor eenigen tijd openbaar is gemaakt door Figaro, en die strekken moest om fondsen bijeen te brengen tot hel binnenhalen van den Irgilimis- tischcn koning. Volgens verschillende dagbladen heeft te Darijs zekere T.ridder van het Legioen van Eer en voormalig onder-prefect, zich met eene som van 100,000 fr.aan een bankier loebehoorende, uit de voeten gemaakt. Volgens het Journ. des Déb. ontsnapte dezer dagen te Parijs een lui paard uit eene menagerie, ging op eene binnenplaats twee kleine kinderen voorbij zonder hen leed te doen en trad een naburig wijnhuis binnen. De eigenaar bevond zich alleen cn zette hel op een loopen. Kort daarna kwam een bediende der menagerie, vatte het dier met een lang bij den neus en sleepte het zoo weder naar zijn hok. Een jong geneesheer te Lyondie dr. Tanner's voorbeeld wilde volgen, cn gewed had in veertien dagen niets te zullen eten, is niet zoo gelukkig geweest als zijn voorganger. Den achtsten dag van zijn vasten was hij zoo uitgeput en leed hij zulke hevige pijnen, dat hij op raad van zijne vrienden zijn voornemen opgegeven en het gelaten heeft bij het pogen. Hij gebrmkt nu niets dan melk, cn men heeft hoop, dat hij over eenige dagen geheel hersteld zal zijn. Dl) 1 TIC II LAND. De lieer Nordenskjöld zou Berlijn reeds hebben verlaten, bijaldien hij geene uilnoodiging had ontvangen om bij den keizer op het kasteel Babels- berg te komen dineren. Hij nam die uilnoodiging aan en vertrekt dus eerst later. Op den Dom te Keulen zijn dezer dagen de vlaggen gcheschenom de geheele voltooijing van dit grootsche werk aan te kondigen. Den 14de° Augustus 1248 werd de eerste steen gelegd. //Welk Kenlsch gemoed", zegt de Köln. Zei//zal niet in vrolijke geestdtift ontvlammen, wanneer de wapperende vanen hoog boven den toren verkondendat eene zijner schoon ste verwachtingen, zijner verhevenste wenschen vervuld is! Uil dan alle vlaggen en laten zij het in alle straten verkondigen, dat wij den Eeuwige een statig huis gebouwd hebben, een gedeukteeken der Duilsche eensgezind heid en kracht, van Duilsche liefde en vertrouwen op God". Maandag wordt de Berlijnsche //Schneider-Akademie" ingewjjd. Al wat het kleermakersbedrijf betreft, zal daar in vrjje voorlezingen worden behan deld. Een der eerste voordragten zal tot onderwerp hebben de vraag: //Welke beteekenis heeft de wiskundige wetenschap voor het kleermakers- werk en hoe moet van haar bij de uiloefening van het vak partij worden getrokken Berigten uit Weenen maken steeds melding van wolkbreuken en nieuwe overstroomingen. Purkersdorf, I'ressbaum, Weidlungen en Nussdorf stonden onder water. Er zijn bruggen weggeslagen, wegen vernield, groote voor raden hout en andere goederen weggedreven. Ook in Pruissisch Silezië hebben weer wolkbreuken plaats gehad. In het Oppa- en het Zinna-dal waren alle huizen, die onlangs zooveel door overstrooming hadden geleden, op nieuw ondergeloopen. In de omstreken van Posen is Vrijdag veel hagel gevallen. Naar aanleiding van de buitengewoon vele en sterke regenbuijen of wolk breuken, die in dit jaar zjjn voorgekomen en ontzettend veel schade hebben teweeggebragt, wordt thans de aandacht weder meer gevestigd op de sinds lang bekende voornaamste oorzaak van dat reeds sedert vele jaren van lijd tot tyd zich voordoend verschijnselnamelijk d e bovenmate sterke ontwouding van de bergen en de vernieling van de groote wouden over het geheel. ST. PETERSBURG, 15 Augustus. De dgence Rutse spreekt ten stelligste het gerucht tegen, hetwelk door de Weener iXeue Freie Prcsse is verspreid, dat Rusland zich zou belasten met de uitvoering van de besluiten der Ber lijnsche conferentie en 4500 man le Bender concentreren. De 4gence zoekt den oorsprong van het gerucht in het verlangen om wantrouwen jegens Rusland te wekken. Zij herhaalt, dat Rusland evenmin als de andere mogendheden den kring van gemeenschappelijke werking zal te buitengaan. LONDEN, 15 Augustus. De Observer meldt, dat lord Stratford de Red- cliffe gisteren ochtend is overleden. K1EW, 14 Augustus. Het militair geregtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van 21 personen, beschuldigd van oprigting eener verboden ver- eeniging, ten doel hebbende eene gewelddadige omverwerping der staats orde. Twee zijn veroordeeld ter dood (door verworging), of twintigjarigen dwangarbeidde overigen tot 10 15 jaar dwangarbeid. KONSTANTINOPEL15 Augustus. Met het oog op de pogingen van de Porte om de regeling der Montenegrijnsche quaestie te vertragen, zullen de ambassadeurs eene collective memorie indienen, waarin de Porte wordt uit- genoodigd binnen een korten termijn zich te verklaren omtrent de party, die zij kiezen wil. PARIJS, 14 Augustus. Generaal Grévy, broeder van den president der republiek, is in het Jura-departement tot lid van den senaat gekozen. BUDAPEST, 14 Augustus. Trekking der llongaarsche loten. Serie5622. n». 38 200,000 fl.; serie 24, n". 21, 15,000 fl.serie 2356, n\35 5000 tl. Verdere seriën a 100 fl., als: 114. 330, 493, 1081, 1193, 1539, 1804, 2198, 2378, 2468, 2506, 2557, 2558, 2697, 2807, 2950, 3278, 3416, 3848, 4349, 4352, 4473, 4529, 4705, 4783. 5053, 5154. KANDAHAR, 12 Augustus. De vijand legt verdedigingswerken aan. Men zegt dal een ol twee Britsche officieren zich als gevangenen bjj Ayoub- khan bevinden. WASHINGTON, 14 Augustus. De Chiliaansche legatie alhier deelt mede dat Bolivia, na de bij Tacna en Arica geleden nederlagen, vredesvoorstellen gedaan heeft, dat Peru, na het sluiten van den vrede, genoodzaakt zal zijn de wapenen neder te leggen, en dat middelerwijl de operatiën tegen Callao cnaLima krachtdadig zullen voortgezet wordeu. ONDERTROUWDIf. C. van Duyl, wcdr. 41 j. en II. J. B. Smeenk, jd. 32 j. C. H. van Es, jm. 29 j. en M. J. C. Brandse. jd. 25 j. - A. la Rivière, jm. 30 j. en C. A. Verlooy, jd. 35 j. W. Laman, jm. 26 j. en H. J. Blom.jd. 28 j. T. H. W. Sandberg, jm. 24 j. en E. Schreuder, jd. 22 j. P. van Biemen, jm 21 j. en M M. Colpa, jd. 20 j. J. van der Horst. jm. 29 j. en H. Chaudron, jd. 26 j. J.de Ia Bie, jm 22 j. en S. A. van den Bosch. jd. 20 j. P. Alkemade, wcdr. 39 j. en M. M. Biljottw, jd. 38 j. P. P. Smit, jm. 26 j. en E. Penseel, jd. 23 j. C. van der Veer, jm. 24 j cn M. Breyer.jd. 24 j. Mr. W. M. d'Ablaing, jm 28 j. en J. H. Meijeraan, jd. 23 j. L. B. Nelissen. jm. 29 j. en G. J. Utermark, jd. 25 j. W. F. N. Koster, jm. 37 j. en S. M. de Rooy, jd. 34 j. A. J. Zandbergen, jm. 30 j. en W. A Tombrink, jd. 23 j. L. Vermaas, jm. 28 j. en 11. W. van Teylin- gen, jd. 30 j. Mr. P. A. van der Lith, wedr. 36J. en M. G. Schumacher, jd. 28 j. OPGAVE VAX CIIIEVEN, welke in de eerste helft der maand Julij door hel postkantoor te Leiden zijn verzonden cn die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zjj geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: 11. Onverzaagl, te AlblasscrdamG. Scholten Pwz. II. Meier, M. lloogeland, Jacobs, tl. Bel, Akkers, allen te Amsterdam, Braekken, te Doctincbeaiwed. Welvaars, Vleugel, beide te 'sGravenhage; M. 1' de liaan, le Leiden; uilgever der Courant, te Noordwijk; wed Ber- kenkamp, te Oegslgeesl; van Etten, te Oosterhout; Kampomej. van Giesen beide niet vermeld. Briefkaarten; T. Middelkoop, G. Brouwer, beide te Amsterdam; A. van Buuren, le 's Gravenhage.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3