Uit Grave meldt men: Dezer dagen kwamen alhier met een tweeriems- giek, tt La geheetenaan de hh. Henri Duhem, Jules Cavroy en Charles Barnet, studenten te Douai in Frankrijk. Nadat zij Donderdag den Ei4™ Augustus langs la Sensée bij Valenciennes in de Sambre waren gekomen, voeren zij deze rivier tot Namen af. Aldaar kwamen zij in de Maas en roeiden langs Luik, Maastricht en Venlo naar Grave. Zij wilden daar een dag rust houden, om vervolgens de Maas af te gaan lot Gorinchem, van waar zij over Utrecht Amsterdam hopen te bereiken, llun plan is alsdan IJmuiden en Nieuwediep te bezoeken, om over 'sGravenhage, Rotterdam, Antwerpen, Gent, Brugge, Oslende, Duinkerken en Rijssel naar Douai terug te keeren. Vau de fraaiste punten op de rivieren worden door hen schetsen genomen. Thans ziet het licht het verslag omtrent het nader in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal gehouden onderzoek over bet wets ontwerp tol helling eener rentebelasting. Door enkele leden werd leedwezen uitgedrukt, dal tol dit tweede onderzoek besloten was. De groote meerder heid deelde niet in dit bezwaar. Over hel algemeen beperkte men de over weging tot de bepalingen in het ontwerp, die wijzigingen hadden onder gaan. Verscheidene leden verklaarden echter, dat zij door bun stilzwijgen niet geacht wilden worden aan al hetgeen in de memorie van antwoord gezegd wordt hun zegel te hechten of overtuigd Ie zijn geworden van de ongegrondheid hunner bedenkingen tegen de hoofdstrekking der wet en tegen een aantal daarin voorkomende bijzondere bepalingen. Wel verre van daar bleef het meerrndeel dier leden tegen die wet gestemd. Vele leden kwamen op tegen des ministers becijferingen, die de noodzakelijkheid van rijks-middelen nog nader in bet licht moeten stellen, liet ging niet aan, meende men, eene nieuwe belastingheffing te motiveren door toekomstige uitgaven als reeds gevoteerd voor te stellen. Zoo wordt b. v. gerekend op eene verhooging der begrooting van oorlog met 2% millioen. Verscheidene leden verklaarden nu reeds, dat zij legen zoodanige verhooging ernstig be zwaar zouden moeten maken en geene wets-voordragl zouden kunnen aan nemen, waarbij, ook om deze te dekken, eene bezwarende belasting zou worden opgelegd. Met genoegen heeft men uit het antwoord des ministers gezien, dat hjj hoopt het wets-voorstel betrekkelijk de bedrijfsbelasting spoedig te kunnen indienen. Eenige leden stelden op die spoedige indiening te hoogeren prijs, omdat zij zich bezwaard bleven achten over de rentebelasting te beslissen, zoolang zij de denkbeelden des ministers omtrent de belasting op het be drijf niet'in de bijzonderheden kenden. De scherpe kritiek, die de minister geeft van het ontwerp zijns voorgangers, heeft op vele leden een minder aanu'rnamen indruk gemaakt. Die kritiek kwam hun in vele opzigten onbil lijk voor en was gedeeltelijk niet wel anders dan het gevolg van een woor denstrijd over kapitaal-belasting en inkomsten-belasting. Wat de artikelen van het ontwerp aangaat, blijkt uit hel verslag, dat men vele bedenkingen heeft volgehouden en dat men ze geenszins voldoende opgelost acht. De in het ontwerp gebragte wjjzigingea gaven tot nieuwe bezwaren of het doen van vragen aanleiding- Zeer vele leden noemden het geen gelukkig denkbeeld, dat, nu art. 3 (oud) is weggevallen, lijfrente enz., voor het volle bedrag zullen worden aangeslagen. Naar veler oordeel is het gewijzigd stelsel omtrent den aftrek, waartoe bankiers enz. geregtigd zijn, nog bedenkelijker dan hel vroegere, hetwelk zich tol kooplieden in het algemeen uitstrekte. Dat nieuwe stelsel zou tot ongerijmde gevolgen leiden, vooral ook wal de verrekening met 50 maal bet patentregt betreft. Het denkbeeld der regering om de instellingen van weldadigheid, wat de vrij stelling betreft, met physieke personen gelijk te stellen, vond algemeen geen bijval. Sommigen zagen zelfs in deze bepaling iets wat naar spotternij zweemde. De bepaling zou zeer onregelmatig werken en in de practijk nagenoeg geen beteekenis hebben. Verscheidene leden bleven ernstig of op gehecle vrijstelling van deze of dergelijke instellingen, of althans op aan merkelijke uitbreiding van het beginsel dier stelling aandringen. Met opzigt der voorgestelde bepalingen omtrent de commissie van bijstand, die aan den controleur zal worden toegevoegd, ter beoordeeling van aangiften, waarvan hij de juistheid betwijfelt, heerschte veel verschil van gevoelen. Eeu deel der leden zag daarin eene wezenlijke verbetering. Anderen daarentegen meenden dat door de nieuwe bepalingen de beslaande bezwaren nog worden vergroot. Sommige leden waren van gevoelen, dat aan de gemeentebesturen vrjjheid moest worden gelalen, onder 'skonings goedkeuring, opcenten op de rentebelasting te heffen. De meerderheid der commissie van rapporteurs meent door het uitgebragt verslag hare taak voltooid en de openbare beraad slaging over dit ontwerp genoegzaam voorbereid te hebben. 'sGUAVENHAGE. 16 Augustus. Aan den heer H. D. G. A. Immink is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te IJsselstein. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Nederl. Iodii! W. F. N. A. van Loenen is, wegens ligchaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Aan den luit. ter zee 2' kl. D. A. Mensert wordt opgedragen de waar neming der betrekking van officier van politie bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, en de bij de marine-torpedodienst gedetacheerde luit. ter zee lr kl. 11. van der Meer wordt op non-activiteit gesteld. De neusbloeding, welke Z. K. 11. prins Frederik Vrijdag jl. verhin derde gevolg te geven aan zijn voornemen tot bijwoning van het feestcon- cert, heeft zicli een paar malen in ligten graad herhaald. Gevaar is er ge lukkig niet bij en Z. K. H. bevindt zich overigens zeer wel. Z. K. H. prins Albert van Pruissen heelt gisteren Scheveningén verla ten en is naar Hanover gereisd. H. K. H. prinses Marianne vergezelde haren zoon tot Voorburg. II. K. II. prinses Marianne is heden namiddag ten 4 ure uit Voorburg naar Berlijn vertrokken. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De zangwedstrrjd werd Zaturdagavond en gister in het Gebouw van kunsten en wetenschappen voortgezet. De uitslag was de volgende: Tweede afdeeling liedertafels, die nog geen eersten prijs hadden gewon nen le prijs, gouden medaille en ƒ200 met 6 stemmen tegen 1. Orpheus uit Schiedam; 2' prijs, verguld zilveren medaille en ƒ75 met 4 tegen 3 stemmen, Zang en vriendschap uit Haarlem. Een extra 2' prijs, (verg. zil veren medaille) met 6 tegen 1, Caecilia uit Rotterdam, 3« prijs, (medaille) met 5 tegen 2, Koninklijke nationale zangschool te 'sGravenhage; eervolle vermelding, Ilarpe David's uit Rotterdam. In de derde afdeeling (vreemde gezelschappen) trad slechts een vereeni- ging op: de Mitnnergesangverein Germania uit Keulen. Ecu eerste prijs werd niet toegekend, maar het zanggezelschap verwierf met algemeene stemmen den tweede: een verg. zilveren medaille met ƒ150. Ook in de beide hoogste afdeelingen keurde de jury geen der mededin gers een eersten prijs waardig. In de eere-afdeeling kampten 4 vereenigingen. De kleinste: Liedertafel Souvenirs des Montagnards uit Tilburg, die werkelijk uitstekende zangers telt en waarvan het ensemble zeer te prjjzen waswon met 4 tegen 3 stemmen den 2™ prijs: verg. zilveren medaille en ƒ300. Les Bardes de llainaut uil Qttaregnon, die 2 stemmen voor den eersten prijs kreeg, won met 4 tegen 3 stemmen den 3™ prijs, een verg. zilveren medaille en ƒ100, terwijl der Ulrechtsche mannenzang-vereeniging, die 1 stem voor den 2eD en 3 voor den 3'" had verworven, met algemeene stemmen eene hoogst loffelijke vermelding en medaille ten deel viel. Eindelijk stond in de afdeeling van uitnemendheid Amstel's mannenkoor geheel alleen. De vereeniging zong een zeer zware vrijheidshymne van Hol voor 8 stemmig mannenkoor en het lentelied; met algemeene stemmen werd haar eveneens geen eerste maar een 2e prijs toegekend, een gouden medaille. Bij het proclameren van den uilslag, wees de voorzitter der jury, de heer Nicolaï, op het zeldzame feit dat in twee afdeelingen slechts eene vereeni ging optrad. Zeer ernstig had de jury overwogen, welken maatstaf van beoordeeling moest worden aangenomen om le beslissen of al dan niet een eerste prijs moest worden verleend. Het resultaat was ongunstig geweest. De zangers schenen over de uitspraak alles behalve tevreden en gaven hun misnoegen duidelijk te verslaan, zoowel in de zaal als op de openbare straat des avonds. Daar de jury echter verpligt is een gedetailleerd rapport uit te brengen van haar gronden, kan het publiek later daarvan kennis nemen en eerst dan een oordeel vellen. In Scheveningen en de residentie was bet gisteren avond overigens bui tengewoon levendig. In de met groen versierde zaal van den Kon. Zool. Bot. Tuin werden dezen middag aan de zangverenigingendie als overwinnaars uit den Caecilia-wcdstrijd waren getreden, met eene toespraak door Caecilia's presi dent, graaf van Limburg Stirum, de prijzen uitgereikt. Amstels Mannen koor bad voor de hem toegekende bekrooning schriftelijk bedankt. Onder daverende toejuichingen en fanfares der muziek defileerden daarop de be kroonde liedertafels met hunne banieren door de zaal en verspreidden zij zich in den tuin, waar eene groote menigte zich had verzameld om getuige van deze plegtigheid te zijn. In den tuin gaf de muziek van het derde regiment huzaren een matinee, terwijl enkele der overwinnende vereenigin gen de muziekstukken met eenige zangnummers afwisselden, hetgeen de opgewekte stemming, die alom heerschte, nog meer verhoogde. Aan hetzelfde in aanbouw zijnde huis aan hel Bczuidenhoutwaar verleden week een werkman van een steiger viel met doodelijk gevolg stortte heden morgen de 40-jarige timmerman J. v. E. van eene hoogte van slechts 2ya meter ter aarde. De werkman, vader van een talrijk huigezin, was onmiddellijk een ljjk. BUITKINLANbSCIlK BKIIIGTE.N. ItELGIE De Brusselsche rijtuigverhuurders hebben tot eene tijdelijke slaking der werkstaking besloten. Terwijl zjj onderhandelen met hel gemeentebestuur, hebben zij ten deele gehoor gegeven aan den eisch van den burgemeester, om voorloopig de dienst tegen het vastgestelde tarief weder op te nemen. Gedurende de drukste feestdagen, nl. van heden tot den 18den ingesloten, zal het publiek weder op de oude voorwaarden voor 9 uur en na 5 uur bediend worden. Doch als er in dien tusschenlijd geen vergelijk tot stand is gekomen, wordt na den 18d'° de werkstaking hervat. Te Leuven is eene oude vrouw van 82 jaar, bekend onder den naam van Wantje van Leeuw en die een kleinen winkel hield in het Bagjjnhof, door een meisje, naauwelijks 16 jaar oud, Cbarlotta Crabbé genaamd, vermoord. EIGELANO. LONDEN, 15 Augustus. Volgens een telegram van den onder-koning van Indie is op den spoor weg van Harney een trein, bestaande uit een groot aantal wagens en eenig geld, onder eene zwakke bedekking van Sepoys, hoofdzakelijk zieken, in de pas tusschen Kachcli en Gundakin DnfT door Palhan- en Murri-roovers aangevallen. Geld en bagage moest in den steek gelalen worden. Een aan tal roovers bleef dood ter plaatse; van de manschappen der bedekking wer den 4 Europeanen12 Sepoys en 20 koelies gedood. Er is een onderzoek ingesteld. De Daily IVetcs deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het rooven van geweren in de Iersche haven van Cork uit een Noorwecgsch schip, waarvan melding gemaakt is. Ten 1 ure na middernacht in den nacht van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2