BURGERZAISGSCHOOL. ADVERTENT IE N. Van der Bilt is de oudsle zoon van den beroemden Cornelius van der Bilt. den man. die in het begin dezer eeuw met een veerbootje voor luttel gelds lieden van States-Island naar New-York bragt en bij zijn verscheiden, nu eenige jaren geleden, aan zijne kinderen kolosale lorluinen nalietwaar van de oudsle zoon, ook door de betrekking, waarin hij tot de spoorweg maatschappijen van zijn vader stond het leeuwendeel kreeg. liet V. D. verneemt, dat het meisje, wier bruidegom onlangs na een bruiloftsparlijlje te Utrecht verdronken is, in het huisgezin van een der' vrienden van dezen is opgenomen. Men meldt uit Zwolle, van 13 Augustus: Door de Duitsche regering is op aandrang der landbonw-verecnigingen, speciaal aan enkele personen, vergunning verleend lot aankoop in Nederland en invoer in Duiischland van puik lokvee. lieden was eene zoodanige commissie alhier op de markt en kocht prima soort vee lot liooge markt. Aan de grenzen is dat vee aan bijzondere controle onderworpen. lie cooperative winkel van "Eigen hulp" is heden alhier geopend. Te Udenhout is de geheele boerderij met het daarbjj gelegen woonhuis van van den Besselaar binnen een uur tijds afgebrand. Met veel moeite is hel vee en een gedeelte van den inboedel gered. Naar de Midd. C. meldt is aan het ministerie van koloniën het berigt ontvangen dal op het eiland Curasao de gele koorls is uitgebroken. Van de bemanning van het stoomschip Alkmaar waren 17 personen aangetast, waarvan 5 bezweken zijn. Omtrent het verslag, betredende het nieuwe strafwetboek, laten wij hier nog eenige bijzonderheden volgen Be kritiek Ramaer en de kritiek van Andel c. s. zijn afwijkend. De mi nister leidt daaruit af, dat de wetgever zich moet hoeden te praejudiciëren op datgene wat tusschen deskundigen quaestieus is. zich moet hoeden voor eene formule die, al zou zij de ontwikkeling der psychiatrische wetenschap niet in den weg staan, toch de deskundigen, die later met die formule zullen moeten werken, noodeloos knellen, ja voor velen hunner onbruikbaar zijn zou. Als slotsom der overwegingen van het gevoelen der deskundigen en de commissie stelt de minister deze nieuwe redactie als de minst onvol maakte voor "Niet strafbaar is hij, die een feit begaat, dat hem, hetzij wegens den slaat van bewusteloosheid waarin hij verkeert, hetzij wegens de gebrek kige ontwikkeling of ziekelijke storing zijne verstandelijke vermogens, niet kan worden toegerekend". Omtrent noodweer geeft de min. eene nieuwe redactie, die volgens de commissie den regter in zijne vrijheid van beoordceling niet zal belem meren. Aan den wensch der minderheid om den minderjarige van zestien jaren ol daaiboven hel regl le benemen de vervolging onmogelijk te maken, kan de minister niet voldoen. Verjaring. Be termijn van zes maanden werd door de minderheid te kort geacht, de meerderheid achtte den termijn lang genoeg. Voor drukpers- dilieten zou zij echter aan een langeren termijn, bijv. een jaar, de voor- ktur geven. Met de meerderheid der commissie acht de minister het beginsel van transactie in strafzaken volstrekt verwerpelijk. De minderheid wilde de uitvoering der verbeurdverklaring ook na den dood des daders; de meerderheid vereenigt zich echter met het ontwerp. Met de commissie was de minister van oordeel, dat ook militairen zon der rang of graad onder de bepaling der strafwet moeten begrepen blijven, en beheerscht en beschermd zijn door de bijzondere strafbepalingen, zoo voor als tegen de ambtenaren ontworpen. Tot dusver loopt de hoofdinhoud van het eerste boek. Be minister zelf heeft, naar aanleiding van een overleg met de commissie, onderscheidene nieuwe bepalingen voorgesield. als: Nieuw art. 46. De poging tot overtreding is niet strafbaar. Nieuw art. 52. De medepligtighei.l aan overtreding is niet stralbaar. Nieuw art. 80. Wanneer zamenspanuing bestaat. Nieuw art. 81. liet brengen in bewusteloosheid of onmagl gelijkgesteld met plegen van geweld. Nieuw art. 90. Uitbreiding van het begrip van valsche sleutels. Nieuw art. 128. Strafbedreiging legen deelneming aan de verkiezing on der valschen naam ol voornaam. Nieuw art. 163. Strafbedreiging tegen vernieling, onbruikbaarmaking of beschadiging van eenig werk dienende voor openbaar verkeer. Nieuw art. 221. Strafbedreiging tegen ontdoening van voorwerpen aan Ijk onderworpen van het daarop geplaatste afkeuringsmerk. Nieuw art. 238. Strafbedreiging tegen het aangaan van een huwelijk on danks een wettig beletsel. Nieuw art. 241 Strafbedreiging tegen overspel met hoogstens zes maan den, op klagte van den beleedigden echtgenoot. Nieuw art. 244. Tegen coitus van een meisje beneden twaalf jaren, slral hoogstens twaalf jaren; 245. Met een meisje van twaall lot zestien jaren; straf hoogstens acht jaren. Nieuw art. 331. Tegen aannemers, bouwmeesters enz., die bedrifgelijke handelingen plegen met bouwmaterialen; nieuw 332, tegen bedriegerijen bij leveraiiliën voor leger en vloot. 'sGRAVENllAGE14 Augustus. Door Z. M. is de heer G. J. Osma. Spaansch gezantschaps-altaché, be noemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De luit. ter zee 2« kl. G, M. Titsingh, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. '4 In de Dingsdag 11. gehouden zitting van de kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft de heer Rullen gewezen op de schrikbarende toene ming van het getal faillissementen, zoowel hier ter stede als elders. In het belang van den solideu handel ware hel wenschelijk, dal hieromtrent betere regelen werden gesteld, althans dat de bestaande wettelijke voorschriften beter werden nageleefd. De verhouding tusschen schuldeischcr en schulde naar is ten eenenmale omgekeerd: dreigde de eerste vroeger met eene aan vrage om failliet-verklaring, wanneer de betaling achterwege bleef of te lang vertraagd werd, thans dreigt de laatste met faillissementwanneer de schuld- eischer het hem, naar zijne meening, te lastig maakt. De bepaling van art. 787 2' Wetboek van Koophandel, dat de curator bij voorkeur uit de schuld- eischers zal worden gekozen, is van lieverlede een doode letter geworden: men ziet deze, niet zelden zeer moeijelijke, betrekking opgedragen aan eerstbeginnende regtsgeleerdenwien het nog aan de zoo noodzakelijke ondervinding ontbreekt. Een en ander werkt demoraliserend; het crediet woidt daardoor ondermijnd, het vertrouwen geschokt, en het is juist de solide handel, welke daaronder hel meeste lijdt, llij bragt dit onderwerp ter sprake, in de hoop daardoor iets te hebben bijgedragen om er, ook buiten de kamer, de aandacht op te vestigen, die de zaak zoo ruimschoots waard is. Op voorstel van den voorzitter besloot de kamer dit punt in de volgende vergadering meer opzettelijk in overweging te nemen. Ter viering van het 50-jarig jubileum van de kon. zangvereeniging Caecilia had gisteren eene matinee plaats in den botanischen tuin, door de muziek van het Park-orchest uit Amsterdam. Des avonds had in het Ge bouw voor kunsten en wetenschappen de uitvoering plaats van het orato rium »David", van Richard Hol, tekst van Hofdijk. Dat werk, eene episode uit het leven van David, kenmerkt zich door een breeden stijl en aangrij pende effecten. Voordat de uitvoering begon, deelde de voorzitter van Cae cilia mede, dat Z. K. 11. prins Frederik, op weg naar het gebouw, door eene ligle ongesteldheid was overvallen en dus het leest niet kon bijwonen, liet toonwerk van den heer Hol werd uitgevoerd door ongeveer 300 dames en heeren, de laatsten uitsluitend leden van Caecilia. begeleid door het Park-orchest uit Amsterdam. Herhaaldelijk brak een storm van toejuiching los. De solisten mevr. de Reims-de Vries en de baryton Maurits de Vries, van de Haagsche opera, bekwamen daarvan het leeuwenaandeel. De bas partij werd verdienstelijk vervuld door den bas-zanger aan de opéra comique te Parijs, den heer Herman de Vries, In de pauze ontving de heer Hol een geschenk van de dames, leden van hel koor, bestaande uit een prachtwerk met etsen naar Frans Hals door Unger, met eene opdragt in calligraphisch schrift van D. Roobol. Dit blijk van hoogachting werd hem door een der dames met eene toespraak overhandigd. Met een daverend applaudissement bezegelde het publiek deze welverdiende hulde, die vergezeld ging van een regen van bouqetlen. Fanfares luisterden deze ovatie op. die, nadat de heer Hol den dirigeerstok had nedergclegd, werd herhaald. Ook werden hem drie natuur lijke lauwerkransen aangeboden. Heden vangt de nationale en internationale wedstrijd aan. door Caecilia ter viering van haar gouden feest uilgeschreven. De verschillende zangge zelschappen gingen van het Oranjeplein in optogt, met muziek en een huza ren-escorte begeleid, naar het feestlokaal: het Gebouw voor kunsten en wetenschappen. Bij dag zingen er 14 vereenigingen in de eerste afdeeling en dezen avond 11 in de tweede aldeeling, terwijl morgen (Zondag) in de drie hoogste afdeelingen gezamenlijk zich een vijftal vereenigingen zullen doen hooren. Ten gevolge van de Belgische en Duitsche zangconcoursen terzelfder tijd, ontbreken vele vermaarde bitiienlandsche vereenigingen. In het gebouw aangekomen schaarden de deputatiën zich in den tuin om den muziektempel. De waarn. burgemeester, baron van der Duyn, bevond zich hier ter ontvangst zoowel van Caecilia als van vaderlandsche en vreemde zanggezelschappen. Het lijdelijk hoofd der gemeeute riep allen het welkom toe in eene feesttoespraak. Be spreker beschouwde de viering van het 50-jarig bestaan als een buitengewoon groot feest, getuigen de vreugde, de loonen van blijdschap door de medeburgers aangeheven en het gedrttisch zooeven ver nomen. llij gaf de verzekeringdat hel gemeentebestuur van 's Hage met nadruk ten volle instemt met de toejuichingen aan allen ten deel gevallen, en dat de leden van den gemeenteraad alle hoogst ingenomen zijn met de vb ring van het 50-jarig jubileum. Met groote voldoening bragt hij dan ook na mens de gemeente den welkomstgroet aan allen. Z. i. verdiende Caecilia hoogen lof, daar zij met zooveel ijver en talent de moeijeljjke taak heeft op zich genomen de toonkunst en den zang te doen bloeyen en vooruitgaan. Steeds waren bestuur en werkende leden bezield met liefde voor de kunst in den geest van Caecilia. Hij herinnerde aan de overheerlijke uitkomsten die de vereeniging bezorgd heeft, en wees daarbij op de schitterende over winningen, niei slechts in het geliefde vaderland, maar ook in den vreemde eu wel in de grootste steden behaald. Hij overhandigde hierop aan den voorzitter het blijk van tereering door den raad namens de ingezetenen aangeboden en bestaande in een gouden medaille. Het eeremetaal prijkt aan de eene zjjde met het stedelijk wapen, aan de keerzijde met het opschrift: De gemeenteraad van 'sllagc. 50-jarig jubileum 1880. Met een Lang leve de kon. zangvereeniging Caecilia besloot hij zjjne toespraakdie met fanfares en gejubel begroet werd. Daarna sprak hij nog een hartelijk woord tot de vaderlandsche en buitenlandsche zangvereenigingen, dat eindigde in een Leve de beschermheer prins Frederik Zie verder het liijvorxsel) lieden overleed ons jongste kindje CATHARINE I1ENRIETTE. D'. M. P. HLS. 14 Augustus 1880. H. IIUS, de Leng. De Heer en Mevrouw VAN KAATHOVEN BECKER betuigen hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling, hun betoond bij de geboorte van hunne dochter. Visites worden afgewacht Dingsdag en Woensdag 17 en 18 Augustus. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van ons kindje, betuigen wij onzen hartelyken dank. Z J. JONG MANS. II. T. JONG MANS, HOP.han. Die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Mejuffrouw tXARA JOAA'NA BOSCH, Weduwe van den Heer JOHANNES JACOBUS BILJOUW, gewoond hebbende te Leiden en aldaar den 19del' Juli 1880 overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van Mr. J. L. KLAVERWIJDENNotaris te Leiden, vóór den lslen September 1880. Hervatting der lessen, op Woensdag 18 Augustus e. k., 'snamid dags te 1 uur, in het Schoollokaal op de Aalmarkt, bij welke gelegenheid levens nieuwe leerlingen kunnen worden aangenomen, doch alleen zij die bewijzen geven op eene genoegzame hoogte te zijn om het onder wijs te kunnen volgen. De Commissaris-Secretaris, Leiden, 14 Augustus 1880. P. DE HAAS.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2