PER TELEGRAAF, Prof. Momtnsen heefi in een schrijven aan prof, Nettleship, teOxford, de schadevergoeding voor zijne verbrande bibliotheekdie men hem wilde verschaften en waarvoor men van plan was eene inschrijving te openen, onder vriendelijke dankzegging van dc hand gewezen. Omtrent het ongeluk, dat den onder den naam van //vliegenden Schot" (I*lying ScotscAman) bekenden posttrein van Edinburgh naar Londen over komen is, wordt nader gemeld, dal de trein als gewoonlijk 'sochtends ten 10 tire Edinburgh had verlaten, om 'savonds ten 7 ure te Kings-Cross, Londen, aan te komen. Niet ver van Marshall Meadows, ongeveer 4 mij len noordelijk van Berwick, derailleerde de locomotief, ten gevolge van het breken van een as, en sleepte dc tien wagons van den trein mede, zoodat deze in enkele oogenblikken eene vormelooze massa geleek. De machinist en een conducteur werden op de plaats gedood, terwijl dc stoker zulke ernstige wonden bekwamdal men aan zijn behoud wanhoopt. Een passa gier en de lioofdconducteur werden insgelijks zwaar gekwetst en eenige andere passagiers in liglereo graad. Gelukkig bevonden zich onder de rei zigers twee artsendie de deerlijk gekwetsten dadelijk verbonden. Bij uit zondering waren dien morgen niet veel passagiers met den trein vertrok ken en waren de voorste wagens zelfs ledig. Hei verlies van menschen- levens ware anders veel grooter geweest. Hel rapport over de voorbereidende werkzaamheden van den te graven tunnel onder liet kanaal tussclien Engeland en Frankrijk is door de directie van den Engelschen zuid-oosterspoorweg opgesteld en in druk verschenen. Het rapport luidt in alle opzigten zeer gunstig en doel vooronderstellen, dat dit werk uil een technisch oogpunt geen onoverwinbare moeijelijkheden zal opleveren. De lagen, waardoorheen de tunnel zou moeten geboord wor den, beslaan uil eene voor water ondoordringbare krijtlaag; het punt van uitgang zou, volgens genoemde directie, niet te St. Margarets Bay moeten gekozen worden, maar tusscheu Folkestone en Dover, aan den spoorwegtak van de bovenvermelde spoorwegmaatschappij. F K A K K R IJ li. Tijdens hel bezoek door den heer Grévy te Cherbourg aan de vloot gebragl, heeft deze ook eene proefneming met torpedo's bijgewoond, waar toe hij, met de hh. Say en Gambetta, aan boord van de Svffren ging. Drie torpedo's waren aan den noordwcslclijken kant der reede onder water geplaatst. De electriscbc toestel, door welke men ze moest laten springen, was door geleidraden aan dc campagne van de Sn ff ren verbonden. De heer Grévy liet hel eerst eene torpedo springen, vervolgens de heer Say en daarna de lierr Gambetta De eerste torpedo was geladen met 400 kilo's schietkatoende beide anderen met 2000 kilo's buskruid. De uitwerking was allcrgeduchlst. Toen de lading was losgebrand, zag men een ronden berg van rook omhoog rijzendie kort daarna barstte en waaruit eene reusachtige waterstraal ter hoogte van meer dan 40 nieter oprees. De vis- schen, die binnen een omtrek van 200 meter in het water gesparteld had den, waren op den slag dood. Eene menigte zag men op hel water drijven met den buik naar boven. Een matroos bragt den president een prachligen zeebaars van bijna een meter lengte. //Mijne torpedo met schietkatoen", zeide de heer Grévy lagchende, «heeft 3000 fr. gekost. Ziedaar een dure visch". Hierna zond hij den matroos weg met een goudstuk en den zeebaars. Naar men verneemt is de heer Gambetta er in geslaagd het gemeente bestuur van Cherbourg, dat wegens de houding van den admiraal Ribourt zijn ontslag wilde nemen, over té halen in functie te blijven. L'Independant des Hasses Pyrtnées berigt, dat een honderdjarige jl. Zondag te Pau zijn pligt als kiezer is gaan vervullen. Die grijsaard heet Isaüc Dulliil, te Pau woonachtig. Ilij is den 20en Maart 1780 geboren en naar ligchaam en geest gezond. De Académie te Parijs heeft een lal van bekrooningen uitgereikt aan personen, die bijzondere diensten hadden bewezen bij de toepassing der vaccine. Onder dezen worden ook onderscheidene vrouwen aangetroffen. Twee ontvingen eene gouden en 36 eene zilveren medaille. Ten gevolge van een besluit van den Parijschen gemeenteraad, om een wedstrijd uit te schrijven voor de beste wijze van lijkverbranding, had de prefect der Seine den minister van binneulaiidschc zaken gevraagd of hij bij de bestaande wetten, lijkverbranding mogt toelaten, zelfs al ware het slechts bij wijze van proefneming. De minister, hierop antwoordende, sprak als zijne meeuing uit, dat hij eene nieuwe wet noodig acht om lijkverbran ding, zelfs bij wijze van proefneming, te doen plaats hebben. De gezondheidstoestand te Parijs laat in den laatsten tijd veel te wen- clien over en hel sterftecijfer is nooit zoo hoog geweest als thans. Indien men dat cijfer der week van 30 Julij tot 5 Anguslus 1880, vergelijkt met het cijler der corresponderende week van de drie laatste jarendan ziet men, dat, terwijl het in 1877. 1878 en 1879 gemiddeld 933 bedroeg, het thans tot 1101 geklommen is. De typhus, die anders gemiddeld iti dit saizoen per week 21 slagtoffers maakte, maakt er thans 33; de pokken, die er 6 maak tenthans 38; de mazelen, die er 14 maakten, thans 41; het roodvonk 11 in plaats van 3; de croup en angina diphteritis 57 in plaats van 36 en de kinder-cholerine 213 in plaats van 49. DCITSCIILAi D. Bij de jongste rijksbegrooling werd voorgesteld, om de Duitsche diplo matieke missie te Tobia tot een formeel gezantschap te verheffen. Tot uilvoering van dat denkbeeld heeft de heer von Eisendecker, tot dusver minister-president van Duitschland, zijne brieven als Duitsch gezant bij het Japansclie gouvernement overhandigd. Zoowel de omstandigheiddat de handelsbetrekkingen van Duitschland tot Japan zich steeds uitbreiden, als het feit, dat de andere grootc staten zich reeds sedert jaren door gezanten bij Japan doen vertegenwoordigendeed de regering besluiten tot het nemen van den maatregel, die nu tot verwezenlijking is gebragt. Volgens de Nat. Zeil. zal tol dc eerste maatregelenin de aanslaande zitting van den landdag te behandelen, behooren het ten uitvoer leggen der ontworpen spoorwegen in Silezië. Gelijk bekend is werden deze plannen in het vorige jaar vastgesteld in den landdag, ten einde sommige districten te behoeden voor eene herhaling der onheilen, welke de bevolking aldaar in het vorige jaar zoo ernstig hebben geteisterd. Tot lieden is het niet met zekerheid gebleken, of de regering voornemens is, behalve de nieuw espoor- wegen in de noodlijdende districten, nog andere te doen aanleggen, tot uitbreiding van het nieuw ontworpen nel in de provincie. Men acht der gelijke uitbreiding niet slechts zeer wcnschelijk, maar ook dringend noodig. De jongste onheilenwelke een belangrijk gedeelte dier provincie nog dezer dagen, voornamelijk ten gevolge van overstrooming, hebben getroffen, heb ben het bewijs geleverd van de noodzakelijkheid der uitbreiding van het nieuw ontworpen spoorwegnet. Een MormoonSuhrkc genaamdonlangs naar Duitschland terugge keerd om zaken te doenheeft onlangs bevel ontvangen Pruissen te verla ten. Dewijl het bleek dat hij hieraan niet binnen den bepaalden tijd vol deed, heeft de politie hem opgepakt en over de grenzen gezet. Sedert 30 Julij heeft de telegraal kabel van Helgoland niet gewerkt. Het anker van een Duitsch schip, dat van Singapore kwam, is er in ver ward geraakt, en de kapitein, die meende, dat liet een touw van een ver ongelukt schip was, heeft hem uren ver medegesleept en eindelijk afgesne den. Waarschijnlijk zal de Duitsche maatschappij, die eigenares van den kabel is, eene vervolging tegen hem instellen. Te Saarlouis waren Zaturdag jl. de feesten aangevangen ter viering van het 200-jarig bestaan der stad; zij werden echter 's avonds ten 11 ure reeds gestoord door een hevigen brand in den toren der katholieke kerk. Op een der omgangen van den toren was Bengaalsch vuur afgesto ken (wie dal gedaan heeft is nog onzeker en niemand had daartoe verlof bekomen) en daaraan wordt hel ontstaan van den brand toegeschreven. Aan blusschen viel niet te denken en men moest zich bepalen tol het be schermen van de kerk en de omliggende gebouwen. Toch brandde behalve de toren ook het dak der kerk al en in de kerk zelve werd het orgel ver nield. Een woonhuis, dat door een naar beneden stortenden balk getroffen werd, brandde geheel uit. Het feest kon nu slechts gedeeltelijk doorgaan; de godsdienstoefening moest natuurlijk vervallen, maar ook de volksspelen, illuminatie, concert op het marktplein enz. werden van het programma ge nomen. Gelukkig kwamen geen menschen bij het ougelnk om het leven, doch twee personen der brandweer werden ernstig gekwetst. 00§T£NRIJK. Blijkens te Weenen ontvangen beriglen uit Athene, blijll Griekenland al het mogelijke aanwenden om het leger zoo strrk mogelijk te maken. De effective getalsterkte zal op minstens 50000 man gebragt worden; men rekent daarbij op talrijke vrijwilligers uit de bevolking, die thans nog on der de heerschappij der Porte slaan. Uit zuidelijk Thessalië zijn tal van vrijwilligers in Griekenland aangekomen om zich bij het Grieksche leger te laten aanwerven. De noodige gelden worden der regering verstrekt door de Nationale bank te Weenen en de Indische bank op Corfu, zoodal het land althans voorloopig geen leening zal behoeven te sluiten. Uit Weenen meldt men, dal de Turksehe gezant aan de Oostenrijksche regering eene circulaire heeft overhandigdover gruwelen door de Bulgaar- sche militie gepleegd. Deze circulaire bevat in hoofdzaak hel volgende: «Een convooi van 420 Turksehe geëmigreerden had zijn kamp opgeslagen in de omstreken van Palanka, op een uur afstand van de demarcatielijn, toen tegen den avond zes gewapende Bulgaren verschenen en de paarden eiscli- tenwelke dc Turken met zich voerden. Op het weigerend antwoord ver wijderden deze mannen zich, doch weldra kwamen er een 80-tal opdagen, gewapend met geweren, revolvers en yalagans. Het kamp werd omsingeld en aan plundering overgegeven. De geëmigreerden, die zich aanvankelijk zeer kalm gedroegen, werden woedend toen zij bespeurdendat dc aanvallers ook de vrouwen wilden medevoeren. Er ontstond een gevechtwaarbij de Bul garen van hunne vuurwapenen gebruik maakten tien Turken doodden en dertien verwondden. Bovendien voerden de Bulgaren 12 paarden en 5 ossen mede". Deze feitenzegt de Poile, zijn van algemeene bekendheid; zij ver wacht, dat de kabinetten aan gruwelen van dezen aard paal en perk zullen stellen. LONDEN, 12 Augustus. De dagbladen melden, dat zes schuiten met lie den. die men voor Fenians houdt, in den algeloopen nacht op het Noor- weegsch schip Juno in de haven van Cork drongen en zich meester hebben gemaakt van drie kisten niet geweren, welke lot de lading behoorden. LONDEN, 12 Augustus. In liet lagerhuis vroeg de heer Otway, of Enge land Turkije, in geval dit gehoor geeft aan de voorstellen van de conferen tie te Berlijn, zal waarborgen het overig bezit in Europa? De heer Dilke antwoordde, dat geenerlei mcdedeeling van dien aard is gedaan. Wel ont ving de Britsche regering van zekere zijde een voorstel, waartegen zij in beginsel geen bezwaar had, dal de mogendheden haar voornemen om geen verdere concessiën te eischen zouden te kennen geven, ingeval Turkije toe stemt dc bepalingen van het congres of de conferentie te Berlijn te vervul len. In antwoord aan den heer Bourke zeide hij, dal er sedert de jongste verklaring van Granville niets gebeurd was, wal de regering kon doen gc- loovcndat de Porte ten opzigte van Montenegro de billijke eischen der mogendheden niet zou nakomen. De heer Forster zeide, in antwoord aan den heer O'Brien, dat eene bende van zestig man 's nachts uit een schip, dat van Antwerpen naar New-York voer, maar wegens het weder op de reede van Cork ten anker gekomen was, 146 geweren had gestolen. Zes personen waren gevangen genomen. LONDEN, 13 Augustus. Gladstone zal morgen den kabinetsraad hijwo nen. Volgens de Times zal de parlementzitting den 11 September worden gesloten. PEST1I 11 Augustus. Het Grieksche gouvernement' beeft van eene firma alhier 1400 paarden aangekocht, te leveren in partijen van 280, om de 14 dagen. De eerste partij is reeds vertrokken. KONSTANT1NOPEL13 Augustus, ltiza pacha is met eene zending naar Scutari. Albanië, vertrokken. Ilij is lot gouverneur-generaal van Scutari benoemdter vervanging van Izzcl pacha. De Porie zal aan de gezanten het doel van ltiza paella's zending mededeelen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3