BUITENLANDSC11E BERIGTEN. sterfgeval berigt. Te Wcenen nam het aantal toe tot 8, te Budapest tot 13, te Triëst en Krakau ieder tot 6, te Parijs tot 41, te Odessa en Bucha rest ieder tot 4, te Alexandrië bleef het cijfer hetzelfde als de week te voren. Te Barcelona, Murcia en Valencia kwamen enkele sterfgevallen voor. Begtstreeksche berigten uit Bloemfontein (Oranje-Vrijstaat) van8Jul(j, door het Hbl. medegedeeld, melden, dat de zitting van den Volksraad, die twee maanden geduurd had, gesloten was. Die zitting was voor verschil lende binnenlaudsche regelingen belangrijk geweest. Opmerkelijk was vooral l et gebeurde, daags voor de sluiting. Toen was aan de orde het tractaat tusschen den president en den administrateur van de Transvaalkolonel Lanyow, aangegaan tot uitlevering van misdadigers. Met 13 legen 6 slem- men werd de goedkeuring voor een jaar uitgesteld. Hierin ligt meer opge slotenzegt het berigt, dan men oppervlakkig wel denkt. Een tractaat, door hel hoofd van den staat gesloten, niet te bekrachtigen, daartoe moe ten meer dan gewone redenen zijn. Dat de Volksraad den president een votum van wantrouwen wilde geven, mogen sommigen in de verte er uit kunnen opmaken, maar dat was volstrekt niet het geval. Het was den raad te doen om een bewijs te geven, dal hij de wijze afkeurt, waarop de Transvaal geannexeerd is. Omtrent het verslag, betreffende het nieuwe strafwetboek, laten wij hier nog eenigc bijzonderheden volgen Indien de commissie op antwoorden des ministers zweegvalt daaruit niet af te leiden, dat de commissie van de onjuistheid van bare opmerking overtuigd werd, maar alleen dat de meerderheid in bet gevoelen der rege ring wilde berusten. De hceren Gratama en Lenting legden nola's over, bij het verslag gevoegd. De commissie is het met hel stelsel der regering eens, behoudens ver schilpunten omtrent de toepassing. Zij is van oordeel, dat wel misdrijven, niet overtredingen in dit wetboek opneming behoeven. De tweeledige onderscheiding tusschen misdrijven en overtredingen wordt door de com missie be.iamd. Het stelsel der regering ten opzigle van strafbare feiten, gepleegd buiten liet rijk in Europa, vond in de afdeelingen weinige voorstanders: ook dooi de commissie wordt het afgekeurd. De commissie wil niet terugkomen op het stelsel van onteerende en niet- onteerende straffen; evenmin op de afschaffing der doodstraf, ofschoon in oe aldeeliugen de onmisbaarheid van die straf werd betoogd of weersproken. De wederinvoering der lijfstraffen vond in de afdeelingen warme voor- slaulers, maar de commissie beaamde de aangevoerde redenen niet. Na rijp overleg adviseert de commissie de deportatie niet op te nemen. De minderheid der commissie wil geene levenslange gevangenis; ook in de afdeelingen telde die straf vóór- en tegenstanders. Aan den wcnscli der commissie om het minimum der gevangenisstraf tot op één dag te verminderen beeft de minister voldaan, maar de verhooging van hel maximum boven 15 jaar bleef hij onraadzaam achten. Toegevende aan hel verlangen der commissie, stelt hij vijf. in plaats van drie jaren voor als maximum der celstraf, maar vervallen is het regl, den gevangene toegekend op cel. De commissie wilde tucht, arbeid, onderwijs, in de gevangenissen enz., bij maatregel van bestunr regelen; de minderheid en de minister zijn eene andere meening toegedaan. Over hechtenis (custodia bonesia) is zeer breedvoerig in de afdeelingen geredetwist. Vijf verschillende stelsels zjjn ontwikkeld. De commissie ver dedigt de hechtenis, maar is van oordeel, dat het verschil tusschen beide vrijheidstraffen scherper moet worden geteekend dan in bet ontwerp ge schiedt, zoowel door de cel bij hechtenis nimmer verpligleud te stellen als vooral ook door de opname van de bepalingdal elk dier straffen in eene andere soort van gesticht zal worden ondergaan. Het laatste is ook de zienswijze van den minister. Ook bij bewuste schuld, wel aan voorwaardelijk opzet grenzende, doch daarvan onderscheiden, acht de minister, met de minderheid der commissie, gevangenisstraf ongepast. Omtrent de kosten van het nieuwe gevangcnisstelsel worden ophelderin gen gevraagd. Nu gevangenisstraf tot één dag kan dalen, is het volsens den minister, ter volledige handhaving van noodzakelijk verschil tusschen beide vrijheid straffen, noodig de verpliglc afzondering bij de hechtenis van 1, 2 of 3 jaren te laten varen. De meerderheid der commissie is legen gedwongen arbeid bij hechtenis. Met de meerderheid in de aldeeliugen geeft de commissie de wenscheljjk- lieid toe van behoud der subsidiaire gevangenis, maar de aanmaningen be- hooren te vervallen. De minister vereenigl zich thans met hel advies van den heer Bachiene. Het stelsel der regering, dat de preventive detentie steeds geheel in min dering zal worden geleden van de bij veroordeelend vonnis opgelegde straf, vond in de commissie weinig steun. De minister antwoordt dit bezwaar steeds gedeeld te hebben en stelt facultative mindering in plaats van impera tive toerekening voor. lie meerderheid der commissie oordeelt, dat de rijkswerk-inrigting in ons strafstelsel moet worden behouden. Wat de bewusteloosheid betreft, werd èn in de aldeeliugen èn in de com missie twijfel geopperd of art. 47 niet te ver gaat. De geheel bewusielooze kan geen misdrijf plegen; maar moet dit beginsel ter wille van de logische consequentie ook gelden, waar de bewusteloosheid vrijwillig was teweeg- gehragl De minister deelt de beschouwingen mede, waartoe de kritiek der ontoerekenbaarheid van deskundigen en van de commissie hem heeft geleid. Slot volgt). 'sGRAVENlIAGE12 Augustus. Z, M. de koning-groothertog heeft benoemdden heer mr. L. A. N. Gerrits, lid der gedep. staten van Noordbrabant en voorzitter der wa tersnood-commissie in dat gewest, tot commandeur, den heer L. Keurenaer, ingenieur, lot officier, en den heer van Teeffëlen. dijkgraaf, van Lithoyen, lol ridder der orde van de Eikenkroon. Aan den heer J. Kuypers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ingenieur-verificateur van hel kadaster, en als zoo danig is benoemd de heer E. Elemans, thans landmeter van de le kl. bij het kadaster. Aan den commies der posterijen lc kl. J. W. J. IJssel de Schepper is, op zijn Verzoek, eervol ontslag verleend uit die betrekking. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is 1». met 1 Augustus jl. geplaatst als chef van dienst aan het ijkkanloor I te Rotterdam de jjker D. Dobbethans chef van dienst aan het jjkkantoor te Dordrecht en de dienst van laatstgemeld kantoor tot 1 September tijde lijk opgedragen aan den ijker A. J. H. Sar aldaar; 2°. met 1 September a. s. geplaatst als chef van dienst aan het ijkkantoor te Dordrechtde ijker D. Schaap, thans chef van dienst aah bet jjkkantoor te Zwolle; 3°. met 30 Augus tus a. s. geplaatst als chef van dienst aan het jjkkantoor te Zwolle de ijker H. Brons Middel, thans te .sGravenhage; 4°. met 1 Augustus jl. de adjunct ijker F. A. Houtmans, van Breda naar Rotterdam overgeplaatst; 5". met 1 September a. s. de ijker J. W. Rasch van Rotterdam naar Middelburg over geplaatst; en 6*. met 9 Augustus jl. de adjunct-ijker G. Raus van Middel burg naar Rotterdam overgeplaatst. Voor het geregtshof te 'sGravenhage had zich heden ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis en landlooperij te verantwoorden zekere W. F. R., gepasporteerd militair, die na vergeefs getracht te hebben werk te bekomen op een der mailbooten te Vlissingen, zich in den avond van 4 Junij jl. in den winkel van H. te Middelburg vergreep aaneen broodje van 20 centen, dat hij terstond op de straat opat. De besch. be kende het hem ten laste gelegde feit en gaf voor door den honger daartoe ge dreven te zijn. De procureur-generaal jh'. mr. van den Bergh betreurde het dat een geregtshof zijn kostbaren tijd aan zulk eene hoogst eenvoudige zaak moest geven, die gerust door een regtbank, zelfs door een kanlonge- regt had kunnen worden beregt. Hij zag zich echter verpligl eene veroor deeling van 45 dagen celstraf le moeten requireren. De verdediger, ntr. Donker Curlius, bepaalde er zich toe 's hofs medelijden voor zijn cliënt op le wekken. Daarna nam in de bank der beschuldigden plaats J. V.uit Capelle a. d. i IJssel, die thans verpleegd wordt te Ommerschans. In Mei 1878 werd hjj wegens schriftelijke bedreiging met brandstichting lol 1 jaar gevangenis straf veroordeeld en thans stond hij wegens, het plegen van een gelijk feit tcregt. Den 13"» April jl. schreef hij aan denzelfden persoon van vóór twee jaren, P. v. V.. bouwman te Capelle a. d. IJssel, een blief met verzoek hem binnen zes dagen ƒ10 te zenden en met belofte dal wanneer hij bin nen dien tijd het geld niet had ontvangen hij dan zou komen om v. Vs. eigendom in brand te steken of te stelen; aan het slot van den brief i wenschte hij echter den geadresseerde en diens gezin eéne goede gezondheid toe. De voorlezing van dal geschrift wekte vooral den lachlust van den besch. op en deze werd ook merkbaar bij de leden van het hof, toen besch. verhaalde dat bij den briel uitsluitend geschreven had om aan bet verlan gen van zijn wederhelft te voldoen, met wie hij op zulk een goeden voet leefde dat zij hoopte door zijne veroordeeling in slaat te worden gesteld van hem te scheiden. Hij wist overigens wel beter dan dat hem geld zou w or den toegezonden en ware dit hel geval geweesthij zou er toch niets aan hebben gehad. De proc. gen. was van mecningdat, wat de bedoeling met den brief ook moge geweest zijn, de schriftelijke bedreiging voldoende was geslaafd. eischle eene veroordeeling lol een jaar celstraf. De verdediger mr. baron van Tuyll van Serooskcrken kon in het geschrift geen brandbrief in optima forma zien en geloofde dat de aankondiging van een bezoek niet als eene bedreiging kon gelden. Hij concludeerde daarom tot ontslag van regtsver- volging van zijn cliënt. In beide zaken deed hel hof nog heden uitspraak. Het veroordeelde W. F. R. tot de geëischle straf, maar sprak J. V. vrij op grond, dat niet was gebleken, dat hij met eene doleuse intentie had gehandeld. De aangekondigde harddraverij met paard en chais, door paarden die niet meer dan twee prijzen gewonnen hebben, van wege de afdeeling 'sGravenhage der IIoll. maatschappij van landbouw, werd gisteren op den rijweg tusschen het Malieveld en het Boorhuis gehouden. Niet minder dan 31 paarden, nog nimmer namen zooveel strijders aan een wedloop deel, dongen naar de uitgeloolde prijs en premiën en betwistten elkander de over winning. Als overwinnaars kwamen uit den strijd: voor den prijs, ƒ500, de heer J. Barendrecht, te Maasdam; voor de le premie, 200, de heer G. Rees, te Dordrecht, en voor de 2e premie, ƒ100, de lieer P. Smit Jr., te Slikkerveer. Onder het gijuich van de toeschouwers verlieten de overwin naars de baan en werden vervolgens in triomf door de stad geleid. BElf.I E. Bij de kamer van afgevaardigden is een wets-ontwerp ingediend, waarbij de September-feesten worden afgeschaft en nationale feesten worden ingesteld op den derden Zondag van Augustus en volgende dagen. ENGERA D. LONDEN, 11 Augustus. Een van den 5" dezer uit Kandahar gedagteekende brief deelt mede, dat een kameeldrijver, die als deserteur uit Ajoeb's leger was aangekomen, de tijding heeft gebragt, dat de troepen van Herat en van Kabul hel oneens zijn geworden over de verdeeling van den buit en elkaèr reeds le lijf z(jn gegaan. Ajoeb zou getracht hebben de vechtenden te scheiden, maar moet daarbij zelf gekwetst zijn geraakt. Den eersten dag van hun vertrek uit Kabul marcheerden de troepen van generaal Roberts zestien mijlen. Door de agenten van den Emir werd het leger ruimschoots van proviand voorzien. Naar Ghuzni heeft men nog vijf dagen te marcheren. Op eene meeting van de Iersche "Land-League" is eene motie aange nomen, volgens welke de verwerping van de Iersche pachterswet in het hoogerhuis den bond bevestigd heelt in de overtuiging, dat de leren zeiven de oplossing van de quaestie van bet grondbezit in handen moeten nemen. De bond doet daarom een beroep op de Iersche natie, en spoort alle Ieren aan om de betaling van onregtvaardige rente te weigeren, geene pachthoeve le huren, waaruit de pachter wegens wanbetaling gezel is, en geene pro ducten le koopen, waarop wegens wanbetaling beslag gelegd is.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2