LEIDSCHE COURANT. I KSO. ZATURDAG i4 AUGUSTUS. ST A DS-BE RICHT EN. PATENT BLADEN. BINNENLANDSCIIB BKKIGTEN i°. 180. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Fe prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.— met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85franco p.p. 2.35. liet V eising afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expedUiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. Dc prijs der Adverlcntifu is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den 27slc" November 1879 (Gemeente blad n°. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door lien is benoemd; tot Raad der Gebuurte n°. 11 of n*. 3 van wijk IV de Heer JACOBUS VAN LOGHEM, in de plaats van den Heer Willem Theodores Werst, aan wien wegens vertrek uit de gebuurte een eervol ontslag uil die betrekking is verleend; tol lieer der Gebuurte n". 25 of n°. 7 van wijk VI de lieer WILHEL MUS GERARDUS DE GRAAF, in de plaats van den Heer Franciscus Toorens, die overleden is. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in dc Leidschc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 13 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N". 95), tol regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan G. W. Zandvoort en zijne rechtverkrijgenden tol hel op richten van eene slachtplaats van rundvee in een gedeelte van het perceel aan de Hooglandsche Kerkgracht n°. 9. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 12 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patentbladen voor de wjjken I, II, III en V, dienstjaar 1880/81bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 11 lot en met 17 Augustus e. k., uitgezonderd des Zondags; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patcntbladen ter uitreiking moeten wor den afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing inde Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd, Leiden, 10 Augustus 1880. M'. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 12 Augustus. Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is tot pre dikant hij die gemeente beroepen d'. C. P. N. Pikaar, pred. le llarmelen. Heden heeft de heer commissaris des konings in deze provincie een bezoek gebragt aan de gemeente Leiderdorp, onderscheidene instellingen dier gemeente bezocht, en over een en ander zjjne bijzondere tevredenheid betuigd. De minister van binnenlandsche zaken beeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat met 1 October de betrekking van leeraar in de geschie denis en aardrijkskunde aan de rijks- hoogere burgerschool le lleerenveen openvalt. De aau deze betrekking verbonden jaarwedde bedraagt ƒ1800 met uilzigt op verhooging tot ƒ2000, indien de te benoemen leeraar tevens bevoegdheid bezit of zal verkregen hebben tot het geven van onderwijs in staathuishoudkunde. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen le komen, moeten zich vóór of op 24 Augustus e. k. aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé le Leiden. Gisteren werd le Amsterdam dc jaarvergadering van het Nederlandschc Bijbelgenootschap gehouden, onder de leiding van ds. B. J. Adriani, die in plaats van jhr. mr. C. II. Backer, door familie-aangelegenheden verhinderd, als voorzitter fungeerde. Uit dc verslagen bleek o. a.. dat twee nieuwe afdeelingen werden opgerigt: le Sleggerda, in Friesland, en te Drillen, in Gelderland. Het genootschap lelt in het geheel 126 afdeelingen. 3440leden en 2610 begunstigers; in het afgeloopeu jaar heeft het vele leden en be gunstigers verloren. De afdeeling Amsterdam trad, door den dood des vrucht gebruikers, in hel bezit der aanzienlijke erfenis, haar eenige jaren geleden door wjjlen mej. G. J. van de Blocqnery vermaakt. De vestiging van Bjj- beldepöts in Oost-Indië is ten deele tot stand gebragt, ten deele nog in be handeling. Op de Javaansche Bijbelvertaling zijn door een deskundige ge gronde aanmerkingen gemaaktwaarop bij eene nieuwe uilgaaf zal worden gelet. Uit liet magazijn werden afgeleverd 11461 Bijbels, 1060 0. Testa menten, 17545 N. Testamenten, 421 afzonderlijke Bijbelboeken, 30487 exem plaren in het geheel. Aan contributies werd ontvangen ƒ32614.11, aan legaten ƒ3475, aan giften ƒ32.97, aan renten f5556.88% aan hnishunr ƒ1095 35, aan verkoop van Bijbels enz. 6219.11 Aan kosten van be heer werd uitgegeven 10273.15, aan druk- en bindloon van Bijbels ƒ28855.47, aan Oost-Indische Bijbelverspreiding ƒ2144.25, aan reparatie enz. ƒ1037.43. De rekening sloot met een gunstig saldo van ƒ4420.43. Een voorstel des hoofdbestutirsom bij de Bijbel-compagnie kerkboeken aan te koopen, ten behoeve der afdeelingen, die nevens het N. Testament en dc Psalmen ook dc Evangelische Gezangen wenschen te ontvangen werd aangenomen. Opk werd aangenomen een voorstel des hoofdbesluurs, om de overzetting van enkele Bijbelboeken in de Niastaal, opgedragen aan den heer Sundermann, zendeling van het Rijnsche zendelinggenootschap, gedurende eenigen lijd met een subsidie te ondersteunen. Een voorstel der afdeeling Rotterdam, om den Bijbel, die voor de kerkeljjke huwelijksinze gening tot halven prjjs wordt verstrekt, voorlaan geheel gratis te leveren, werd afgewezen. Goedgekeurd werd een voorstel der afdeeling Utrecht, om in de Huweljjksbijbels eenige witt» bladzijden te hechten tot aanteeke- ning van geboorten en sterfgevallen. Tot leden des hoofdbestuurs werden benoemd de heeren A. F. Willink, P. van Limmik, P. L Posthumus, prof. P. D. Chantepie de la Saussaye en prof J. J. van Toorenenbergen. De lieer N. J. van Limmik, penningmeester, werd voor vijf jaren in zijne betrekking gecontinueerd. D». H. Steenberg werd tot ondervoorzitter gekozen. Te Nieuwe Diep werden eergisteren twee matrozen, die zonder verlol aan wal warendoor veldwachters vervolgd. Slechts een hunner werd aan gehouden. De veldwachters bragten den vlugteling, na Item de braceletten te hebben aangedaan, naar boord: maar eer hij zoover was, wrong hjj zich los van zijne geleiders en sprong in de gracht. Met de beide handen aan elkander gekluisterd zou hij stellig verdronken zjjn, zoo men hem niet met een bootje was te httlp gekomen. Hij werd toen naar boord gebragt. Na gehouden vergelijkend examen voor de openbare school le Gelder- malsen zijn op de voordragt geplaatst de hh. de Groot, huipond. te Aalsmeer; van der Pols, hooMond. te Meteren; Degenhardt, huipond. te Amsterdam, en van Driel, huipond. te Leiden. De hulponderwijzer S. te Eerbeek loste Dingsdag avond op de dochter van den tuinman S. aldaar 4 schoten met een revolver, schoot daarna zich zeiven in de zijde en sprong vervolgens in het nabij gelegen kanaal. Hoe wel men hem daaruit redde, is hij denzelfden avond, na hevige pjjnen doorgestaan te hebben, overleden. De dochter van d?n tuinman, die in den rug getroffen werd, verkeert niet buiten gevaar. Te liarlingen had eergisteren een treurig voorval plaats. Een der metselaars, aan de in aanbouw zijnde katholieke kerk werkzaam, had het ongeluk door een misstap van den steiger, die rondom den toren is ge plaatst, neder te storten en van eene hoogte van ruim 150 voet te vallen. Met gebroken armen en beenen en zwaar aan het hoofd gekwetst, werd de ongelukkige, een oppassend jongman, naar het stedeljjk ziekenhuis ver voerd er bestaat weinig hoop op zijn behoud. De vader van het meisje te Sappemeer, dat verdacht wordt het kind, waarvan zij heimelijk is bevallen, om het leven te hebben gebragt, is, met achterlating van zijne overige kinderen (zjjne vrouw is overleden), van zjjne woonplaats vertrokken, zonder de bestemming zijner reis te hebben op gegeven. In de laatste berigtsweek, eindigende 2 Augustus, is in de meeste van de steden, waar de pokken heerschen, de verbreiding der ziekte, naar het schijnt, toegenomen en wordt van eene grootere sterfte gewag gemaakt. Alleen in Christiania en Petersburg verminderde het cijfer der dooden resp. lot 2, in Malaga lot 4, in Praag lot 6. Uil Warschau wordt van geen

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1