BUITEiSLAlNDSCllE BER1GTE.N. gen was ilc man verdronken. De ongelukkige laat ecnc vrouw met 3 jonge kinderen na. Toen Zalnrdag middag de knechten van den landbouwer Schoorlemmer te Ittersum met het maaijen van een akker gerst bezig waren, sloeg een van hen met zijn zeis in een hard voorwerp; bij nader onderzoek vonden zij daar al de gestolene voorwerpen terug van den heer Cnopins te Ittersum in een roode katoenen doek bij elkander gebonden. De justitie is hiermede dadelijk in kennis gesteld. De doek, waar het gestolene in was vervat, was bijna vergaan, een bewijs dat hel aldaar reeds lang had gelegen. De diefstal had plaats in den nacht van 27 op 28 Junij. Op Schiermonnikoog heeft Vrijdag 11., onder algemeene deelneming Ca'harina Maria Koldewy, wed. Haring, haren 100'° verjaardag gevierd. Onder de personen, die haar kwamen gelukwenschen, was ook eene 96-jarige nicht. j De zoon van een molenaar te Goidschalxoord heeft bij het passeren van den molen zulk een hevigen slag van een der roeden tegen het hoofd gekregen, dat men voor zijn leven vreest. Op een der zolders en op een der gangen van het provinciaal gouver nementsgebouw te Groningen hingen tot voor korten tijd twee schilderijen. Zoowel de planken, waaruit deze stukken bestonden, als de lijsten, waarin zij gevat waren, vielen uil elkaêr; de verf brokkelde af en een dikke stof laag bedekte het geheel. Met moeite kon men bij eene aandachtige be schouwing, ontwaren, dal er op de paneelen een aantal figuren, eenige ge houwen en landschappen geschilderd waren. Thans zijn deze stukkeu ge restaureerd en in de bovenste zaal van bet Trippenhuis te Amsterdam ten toongesteld; het blijkt nu dat zij voorstellen David en Ualhscba en Susanna met de grijsaards. De schilderijen dagteekenen uit het midden de XVIe eeuw en zijn voor de kunstgeschiedenis van groot belang. Men vermoedtdat zij door niemand minder dan door J. van Scoorl geschilderd zijn. Omhr de vreemdelingen, die Zalnrdag Ie Breda werden aangebragt, om verder van daar uit het rijk te worden verwijderdbevonden zich twee kinderen van 9 en 11 jaren oud, de gebroeders Willems, uil Gent, die verklaarden, dat zij stil hunne ouderlijke woning hadden verlaten en te voet de reis door België naar Nederland hadden afgelegd. Deze kinderen, welke te Botterdam zijn aangehouden, werden onmiddellijk door de rijks politie per spoortcin lol over de grenzen gebrast, vanwaar zij verder door de BeLischc gendarmen naar hunne ouderlijke woning zullen vervoerd worden. Te Bcrgen-op-Zoom trof eergisteren voormiddag de bliksem den tele graafdraad vlak vóór het station van het staatsspoor, en vernielde, den draad volgende, den gansehen toestel, iu het telegraafkantoor. Vrijdag II. liep te Tegelen een persoon rond, ongeveer 20 jaren oud, die tegen het vallen van den avond een aldaar wonend poltebakker om nachtverblijf verzocht, waarop deze hem de fabriek aanwees. De vreemde maakte daarvan een gretig gebruik; maar toen hij den volgenden dag niet Ie voorschijn kwam, ging men aan het zoeken en vond zijn lijk op den oven, alwaar hij vermoedelijk door de uitwasemingen gestikt is. 'sGKAVENllAGE. 10 Augustus. Door Z. M. is de heer L. G. P. Max, commies ter prov. griffie van Noordbrabant, benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is vergunning verleend aan jhr. G. J. G Klerck, minister van waterstaat, handel en nijverheid, tot het aannemen van het grootkruis der orde van Leopold hem door den koning der Belgen geschonkenaan de voor de dienst in Indië bestemde soldaten C. G. L. Schirmeisler en K. J. E. Wudlkevan het koloniaal werfdepot, lot hel dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71en eerstgenoemde bovendien van het Duitsche onderscheidingslee- ken 2' kl.wegens 9-jarige trouwe militaire dienst, eu aan den sergeant der infanterie bjj het leger in Nederl. Indië G. C. Constanlini tot het dragen der Duitsche herinneringsmedaillc voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870 71. Tot notaris te Onstwedde. arrond. Winschoten, is benoemd de heer J. W. Koch, thans notaris te Veendam. De heer A. W. Linssen, ontvanger der directe belastingen enz. te Gennep, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Gemert. De veeartsen 11. Vixseboxse te Almelo en A. Frederikse te Almen zijn voor den tijd van drie jaren benoemd tot adsistent aan 's rijks vecartsenij school te Utrecht, en de heer H. J. Velthuis, thans tijdelijk leeraar aan de rijks- hcogere burgerschool te Sappemeer, is benoemd lol leeraar aan die school. Tol officier van gezondheid 1' kl. bij de zecmagt is bevorderd de offi cier van gezondheid 2' kl. P. A. Bisch. De 2' luit. J. van Valkenburg, van het 3e reg. infanterie, is tijdelijk op pensioen gesteld en de tijd van duur der detachering bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië van den kapitein N. W. Hofstede, van hel wapen der infanterie van het leger hier te lande, is, op zijn ver zoek met een jaar verlengd. Ingevolge magtiging des konings wordt de kapitein-luit. ter zee C. F. T. van Woelderen eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Hellevoelsluis, en dat bevel opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee C. E. Uhlenbeck. De luit. ter zee le kl. II. A. Sirks, gedetacheerd bij liet depar tement van marine en toegevoegd aan den inspecteur over de stoomvaart dienst, wordt op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. J. H Bcucker Andreae, wiens betrekking van adjudant bij den di recteur en kemmandant der marine te Amsterdam wordt opgedragen aan den luit. ter zee 2' kl. P. 11. Prager. De adelborsten le kl. J. 11. Commijs en E. E. Dullemond, dienende aan boord van het schroefstoomschip van Galen, worden op non-activiteit gesteld. Voorts worden geplaatst: aan boord van het schroefstoomschip van Galen, de adelborsten le kl. W. C. J. Smit, B. I'. .1. C. Mol, .1. B. A. .lonckheer, J. G. Besicr, J. W Bos Janszen, T. E. van Staveren, Z. J. II. Rietberg en J. L. Ilanewinkel. en aan boord van hel schroefstoomschip Leeuwarden, de adelborsten le kl. D. A. P. Ko ning, E. de Haan, J. A. A. C. ridder van Rappard, N. J. Gips, U. L.Groll, J. E. J. Eybergen, G. M. Kraay en A. A. Flaes. De minister van buitenlandsche zaken is gisteren avond van zijn buitenverblijf hier ter stede teruggekeerd. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Het geschut (vier stukken)dat den bewoners der residentie de lijding moet aankondigen der eventuële geboorte van eenen vorsteljjken telg, is aan het einde van de Maliebaan aan de Boschzijde opgesteld. De saluut schoten zullen in geen geval lusschen 's avonds en 's ochtends acht ure worden gelost. In verband met een en ander is de wacht aan de Boschbrug ook betrok ken door een detachement der alhier in garnizoen liggende compagnie vesting-artillerie, dat zich gereed moet houden om op hel eerste kommando de vreugdeschoten te doen weerklinken Heden morgen had bij het schijfschieten van een der bataillons van het regiment grenadiers en jagers een korporaal, die in den observatie post belast was met het aanwjjzen der schoten, het ongeluk door een kogel, welke ricochet leerde tegen het ijzeren gedeelte der schijf, in den arm getroffen te worden, waardoor hij nog al ernstig verwond werd, zoo dat dit ligchaamsdeel waarschijnlijk zal moeten worden geamputeerd. Per brancard is hij terstond naar het hospitaal gebragt. BELGIË Te Lier heeft een ongeluk twee families in rouw gedompeld. Een meisje van ongeveer 11 jaar reed 'smorgens met een kinderwagentje, waarin zich twee kinderen bevonden, langs de vesten nabij de Mechelsche poort. Aan een al hellenden wandelweg gekomen, kon het meisje het wagentje niet meer tegenhouden en vielen allen in het afvoer-kanaal. Een schipper sprong er bij en slaagde er in het meisje en een der kinderen le redden. Toen hij an dermaal het andere kind trachtte te reddenwerd hij het slagtoder zijner zelfoppering. Hij bleef in den modder steken en verdronk. Men heeft zijn lijk en dat van het kind opgevischt. De ongelukkige schipper was zelf va der van zeven kinderen. Uil Gstende meldt men van 8 Aug.dal in dien nacht een lievige storm over die plaats gewoed heeft. Des morgens was de wind nog even sterk en viel er een hevige stortregen. Het was onmogelijk aan den dijk te komen. Verscheidene personen, die het beproefden, werden door den or kaan omvergeworpen. Het diorama, ten oosten van den dijk, werd door den storm vernield, evenals het lokaal van de schilderijen-tentoonstelling ten westen. Het dak van het circus werd weggerukt. JK L 1, E». LONDEN, 9 Augustus. Blijkens berigten uit Indië is, terwijl generaal Roberts uit hel noorden maar Kandahar rukt, generaal Phayre bezig uil het zuiden derwaarts tc trekken. Volgens een telegram van den correspondent van de Standard. is een deel van zijne troepen reeds per spoortrein vervoerd lol aan Sibi. maar het had eene bijna ondragelijke hitte uil te staan. De togt van daar verder naar Kandahar zal dan ook voor de troepen ontzaggelijk ver- moeijend zijn. Ayoeb Klian zal evenwel op deze wijze lusschen twee vuren geraken. Men acht het niet onmogelijk, dat hij naar Herat terugtrekt. De vice-kanselier Matins had in de vorige week te beschikken betref fende de administratie van den boedel van een ouden vrek, met name Rhodes, vau Pomona-place, Hounslow, bij zijn afsterven, naar de Engel- sche uitdrukking 60000 waard. Er bleek dat «tc man het «geld maken" begonnen was met hel opzoeken van op straat weggeworpen sigaar-eindjes, en dat hij steeds had geleefd als het armoedigste schepsel in walgelijke smerigheid Het varken was na zijn dood echter nuttig, daar hij al zijn vermogen had vermaakt aan twee liefdadige instellingen. De uiterste wil was wel bestreden geworden door de naaste bloedverwanten van den testa teur, doch deze waren met de instellingen in schikking getreden en hadden zich laten afkoopen voor 1050. F St V IS IJ K, Bij gelegenheid van liet verblijf van den president Grévy te Cherbourg en het te water laten van de Magon zijn de lords der Britsche admiraliteit, admiraal Riders en de kommandant van Portsmouth. Grévy namens de ko ningin komen begroeten. De reede leverde een prachtig schouwspel op. Grévy heeft den minister van marine, den admiraal en verdere officieren van het eskader volgenderwijze toegesprokenlk zeg u dank voor de ge voelens, welke gij in naam der marine mij hebt te kennen gegeven. Ik heb met genoegen van de vereeiiiging dezer beide fraaije eskaders in de haven van Cherbourg gebruik gemaakt, om aan de Fransche marine de uit drukking mijner sympathie over le brengen, met mijne gelukwenschen en eui woord van aanmoediging. De tegenwoordigheid aan mijne zijde van de presidenten van den senaat en van de kamer bewijstdat deze gevoelens die zijn van de groote staatsligchamen der republiek Er blijft nog veel te doen voor de marine; eene reeks van hervormingen en proefnemingen zal ons veroorloven met voorzigtigheid een deel der hulpmiddelen in het land te besteden tot aanvulling van ons scheepsmateriaal. De regering en de kamers zullen zich beijveren dat te doen, en het land zal het toe juichen. Bij de gehouden herstemmingen voor de algemeene raden zijnvoor zoo verre bekend, gekozen 36 republikeinen en 26 conservativen. De repu blikeinen wonnen 8 zetels. Aan de liöln. Zeil. wordt uil Parijs gemeld, dat de president-minis ter, de Freyeinet, den Paus tracht te bewegen de Jezuïtcn aan hun lot

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2