LE1DSCHE COURANT. 1880. WOENSDAG 11 AUGUSTUS. ST ADS-BERICHTEN. PATENTBLABEM. miN[\ENI.\.msC!IK RKHKITEiN. V, ISO. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is ]ur vierendeel ju ars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gmeenlcraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, luiten de expeditiekosteu. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. Pe prijs der Advcrtcnliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patenlbladen voor de wijken 1, II en 111, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van één tot drie uren, en wel van 11 lot en met 17 Augustus e. k., uitgezonderd des Zondags; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten wor den afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan al kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Wethouder voornoemd, Leidei». 10 Augustus 1880. M'. P. C. L1RRECHT LEZYVUN. LEIDEN. 10 Augustus. Volgens ons gedane mededeeling zullen de feestelijkheden, door de afd. Leiden en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw tijdens de tentoonstelling alhier te geven, bestaan in een vauxhal in de stadsgehoor zaal, op Donderdag 23 September, des avonds ten 8 ure, aan te bieden aan hh. afgevaardigden der verschillende aldeelingen, en op Zaturdag daaraan volgende, des avonds ten 7 ure, harmonie-concert van de kapel der grena diers en jagers. Ie 's Hage, met illuminatie van den tuin, en daarna een vuurwerk. Op het tentoonstellings-terrein worden dagelijks muziekuitvoe ringen gegeven. Leden der Maatschappij zullen op de feestavonden toegang hebben met eene dame; voor meerdere dames zal 50 cents per persoon moeten worden betaald. Vreemdelingen, builen den kring der afdeeling woonachtig, kun nen tegen betaling van een gulden door het bestuur worden geïntroduceerd. Onze geachte stadgenoot d». R. Koopmans van Bockeren gal ons weder een bewjjs van zijne talentvolle werkzaamheid door de uitgave van een nieuwen roman, getiteld: «Melanie". Wjj hebben dit boek, dat het twee en twintigste deel uitmaakt van Minkman's Roman-Bibliotheek, met waar genoegen gelezen en kunnen anderen gerustelijk aanraden hetzelfde te doen. De stijl is boeijend, de karakters zijn goed geteekend en het geheel ademt een reinen geest van menschenliefdezich uitsprekende in de woorden van den profeet Zacharia, waarmede hel verhaal eindigt: "Niet door kracht noch door geweld, maar door mijnen geest zal hel geschieden, zegt de Heer der heerscharen". Bij den uitgever H. J. Stemberg, te 's Hage, ziet thans hel licht het derde stukje van "Floralia, handboekje voor de kennis en hel kweeken van lievelingsbloemen, door H. Witte". De schrijver behandelt hierin, naar het vroeger door hem gevormde plan, de lelie, die voorzeker, met het oog op hare fiere gestalte en den kloeken bouw, de koning der bloemen mag genoemd worden en als zoodanig met de roos eene eerste plaats in hel bloemenrijk inneemt. De schrijver geeft ons vooreerst eene beschrijving der bloem zelve en gaat vervolgens over tot het geven van eenigc nuliige wenken welke men bij hel planten en telen der lelie vooral moet in acht nemen. Hij eindigt dit werkje met een overzigt van eenigc der meest aan bevelenswaardige leliën. Ten vervolge op het berigt in de Staatscourant van 31 Julij jl. nopens de krijgsverrigtingen die in Samalangan noodig zijn geworden, kau worden medegedeeld datblijkens een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. lndië, dd. 5 dezer, de onderhandelingen, waarvan in het laatste gedeelte van bedoeld berigt sprake was, zijn afgesprongen, zoodat de strijd weder hervat heeft moeten wor den. Den Ist'" Augustus zijn onze troepen op nieuw tegen de sleenen hoofd versterking des vjjands opgerukt. Er ontstond een hevig gevecht en de versterking werd met zwaar geschut beschotenmaar de vijand hield stand. Aan onze zjjde vielen 17 dooden en werden 46 man gewond. De gouver neur en militaire bevelhebber stelde zich voor den Augustus de ver sterking plat te schieten en daarna met de troepen naar Kolta Radja terug Ie keeren. De houding van den radja van Samalangan en van de aan heui onderhoorige kampongs bleef bij voortduring goed. Stc Voor het Nederlandsch museum is ten geschenke ontvangen van mevrouwde wed. de Kloppcr-dc Timmerman. Ie 's Gravenhage, de hangmat, op den togt naar de Theems door Cornelis de Wilt gebruikt en steeds in die familie bewaard gebleven. Aan den raad van administratie der llollandsche ijzeren spoorweg maatschappij is, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene sloom- sleepdienst op de rivieren, stroomen en kanalen in Nederland, waar slecp- booten worden toegelatenalsmede op de Zuiderzee. - Hel stoomschip Hampton is op 7 Augustus van Batavia naar Rotter dam vertrokken; de Celebes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok op ■ILAugustiis van Aden; de Voorwaartsop weg naar Batavia, passeerde op 7 Augustus San Roca. Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de maatschappij l0( opvoeding van weezen in het huisgezin. Uit het 6' jaarverslag, uilgrbragt door den heer M. W. Schellema Gzn., direc teur-secretaris, bleek, dat de prins van Oranje zijne jaarlijksche gift heeft verdubbeld, dat prinses Marianne en prins Frederik van hunne belangstel ling door giften deden blijken, "'t Nul" schonk ƒ1000 voor een Doorgangs huis midden in hel land, dat thans nog te Bockum is gevestigd, maar 15 October e. k. naar den Sandberg bjj Amersfoort wordt verplaatst. Sedert de oprigting werden er 53 kinderen voor langeren of korleren tijd in opgeno men en in het zesde jaar der maatschappij vertoefden er 23. De maatschappij plaatst de kinderen naar gelang hunner godsdienstige gezindheid in gezinnen die dezelfde godsdienst belijden, ja, zij acht zich verpligt de onderschei dene rigliugen en kerkgenootschappen op proleslantsch gebied in het ocg te houden. Hél aantal leden is geklommen van 366 lot 461dat der begun stigers van 261 lot 275. Uierbij komen 566 leden en begunstigers der plaat selijke comités, zoodal de maatschappij ruim 1300 contribuanten telt. In 1879/80 waren 114 weczen aan de zorgen der maatschappij toever trouwd, nl. 71 Hervormden, 29 Katholieken. 6 Doopsgezinden, 6 Lulherschen, 2 Israëliten; 14 zijn geplaatst te Dokkum, 14 in en nabij Nijmegen, 19 te Ooslerbeek en Arnhem, 11 te Eerbeek en Brummen, 7 te Neede, 8 te Am sterdam, 4 te Leeuwarden, 3 te Rotterdam, 2 te Assen en de overigen op andere plaatsen. Zij worden in verschillende beroepen en bedrjjven opgeleid, o. a. zijn er vier aan een ambachtschool te Amsterdameen is op een (I. B. S. en een aan een rjjks kweekschool. De penningmeester deelde mede, dat in 1879/80 aan vcrpleeggeld ruim /9000 werd uitbetaald, waarvan het grootste gedeelte van ligchamen of den staat werd terugontvangen. De maatschappij zelve droeg daarvan ƒ2200; zij stelt zich dan ook voornamelijk ten doel te zijn: bemiddelaarster voor de plaatsing van weezen, niet verpleegster. Ontvangen werd van leden en be gunstigers ƒ2700. dit jaar zal dit loopen tot ƒ3100. Er is een nadeelig saldo, daar vele giften werden bestemd voor het fonds voor het doorgangshuis. Het geheele nadeelig saldo bednagt 1100, dat men in dit jaar hoopt in te halen. Nahij Boskoop is Zaturdag avond een persoon, die met zijn dochtertje op een hondenkar was gezeten, met de kar in hel water geraakt, waarbij hel meisje is verdronken. De mannen-zangvereeniging "Crescendo" te Haarlemslaande onder be stuur van den toonkunstenaar N. 11. Andriessen heeft bij den internationa len wedstrijd van zangvereenigingen Ie Brussel den eersten prjjs behaald, bestaande in een gouden medaille en 500 francs. Te Amsterdam is gisteren avond laat een hevige brand uitgebroken in de Doclestraat in een perceel, bewoond door den lieer Ileytnans en onmid dellijk grenzende aan het "llölel des Pays-Ras" van Guimoud. De vlammen sloegen hoog uit dak en vensters, doch de brandweer slaagde er in het vuur tol het brandende perceel te beperken. Volgens berigt uit Texel is bij dc Hoog gestrand de Fransche brik Vigie, kapt. Guillas, van Treport naar Christiania bestemd. De equipage (5 man) werd met de reddingsboot van boord gehaald, doch op weg naar den wal is de reddingsboot omgeslagen, waardoor kapt. Guillas en een roeijer verdronken. Hel schip is verbrijzeld. Zaturdag II. voer op de rivier de Lek een schipper uit Ouderkerk voorbij de Schalkwijksche heul nabij Kuilenburg, met zijn met sleenen ge laden schip en viel daar over boord. Zijne vrouw, die met haar jongste kind op den arm aan het roer was. zag hel ongeluk en begaf zich in het water om Inren man Ie redden, doch te vergeefs. Vóór hulp kwam opda-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1