ADVERTENTIEN woordigen strijd, zegt de circulaire, is liet van belang in zekeren zin de kaders op te maken van het leger der orde, van het maatschappelijk be- j boud en van de verdediging van de godsdienst. De ingevulde lijsten zullen overgereikt worden aan uitstekende en moedige mannen, die de leiding van f de verdediging der goede zaak legen de vervolgers van het katholiek geloof en tegen de vijanden van bet vaderland op zich genomen hebben. Denamen der geestelijken behoeven niet te worden opgegeven. Het geïllustreerde spotblad le Ttiboiclet, dal herhaaldelijk tot boete was veroordeeld wegens het geven van teekeningendie niet vooraf door de censuur waren goedgekeurd, is weder wegens dezelldc overtreding in beslag geno men. De teekeningen waren gemunt op Jules Grévy, Gambetta en Le'on Say, te zamen op reis gaande naar Cherbourg. Het fonds der Fransche akademie tot hel uitreiken van prijzen ter be looning van de deugd is vermeerderd met 200.000 fr. Die som is atkomstig van de hertogin van ütrante. Zij heeft bepaald, dat uit de rente driejaar- lijksche prijzen moeten worden uitgekeerd. Aan de «Faculté des lettres" te Lyon, heeft een doofstomme, die spre ken geleerd had, examen afgelegd. Dit moet het eerste geval van dien aard zijn. Mevrouw Erard heeft ter eere van het honderdjarig bestaan van haar beroemde piano-fabriek 60000 fr. onder het arbeidend personeel doen ronddeelen. Te Jaurriette in Navarre, een dorpje met 108 huizen, is brand ont slaan, die zoo hevig woedde, dat er 80 huizen in de asch gelegd werden en verscheiden menschen in de vlammen omkwamen. Uit Parijs schrijft men aan de H. C.: Men schenkt dit jaar te Parijs bijzondere aandacht aan den wijn, als volksdrank. De oogst van 1879 is zoo ongunstig geweest, dat stijging der prijzen noodzakelijk had moeten volgen. Doch de wijn is niet duurder geworden, en het verbruik, zoo niet toegenomen, dan toch zeker niet verminderd. Van waar dit verschijnsel? Uit bekentenissen van naijverige wijnhandelaren te Parijs zelf blijkt, dat in den loop van 1880 eene vroeger ongekende hoeveelheid //vin de raisin sec" of //vin de glucose" in den handel is gebragt. De //vin de glucose" is ge heel en al een kunstmatig preparaat, waarbij de druif onder geenerlei vorm in aanmerking komt. De //vin de raisin sec" wordt vervaardigd uit ge droogde dadels, gedroogde vijgen en gedroogde krentenalles van de slechtste quaaliteil. Iedere maand worden in het entrepot der Parijsche Halle aux Vins ongeveer honderd duizend hectoliters van deze denkbeeldige wijnen ingevoerd en voor echte wijnen aan de debitanten verkocht. Op die wijze alleen is hel mogelijk geworden, de prijzen van 1879 te handhaven. Door de Chambre Syndicale, die voor de eer en de belangen van den binnenland- schen handel waken moetis bij den gemeenteraad van Parijs tegen dezen stand van zaken geprotesteerd. Zij noemde het onvoegzaam, dal in het entrepot, onder den bedriegelijken naam van wijn, dranken werden toege laten, die geen wijn verdienden te heeten. Doch de gemeentekas beurt van iederen hectoliter, die als wijn wordt aangegeven en ingevoerd, 24 fr. aan reglen, en de milliocnen 'sjaars, welke deze belasting opbrengt, kunnen onmogelijk gemist worden. De gemeenteraad heelt dan ook beslist, dat het woord //wijn" is »un terme générique désignant toute boisson alcolisée et desliuéc a la cousommation". De Parijzenaren zullen dus nog gcruimen t(jd allerlei vruchten- en glycosenat voor wijn blijven drinken. DUITÜCII I.AA Door de meeste bladen is gemeld, dat de bekende sociaal-demokraat Hasseimanu zich te Hamburg naar Amerika had ingescheept, zonder ver antwoording te doen van hem toevertrouwde gelden. In een uit Keulen 6 Augustus geschreven brief komt Ilasselman zelf legen die lasterlijke bc- rigten op. Hij behoudt zich voor de verspreiders van die geruchten wegens laster te vervolgen en verzoekt alle bladen, die ze hebben vermeld, van zjjn brief notitie te nemen. Te Dresden zijn Zondag 1 Augustus, des morgens zeer vroeg, door ruim 400 socialisten met de meeste snelheid door de stad verspreid ruim 80000 exemplaren van de rekening en verantwoording van den heer Bebel, betreffende het beheer der gelden door hem van zijne partijgenooten ten behoeve van de socialistische zaak ontvangen. Eerst laat kwam de politie achter het geheim en trad zij tusschen heide, maar te laat. De zaak der van hoog verraad beschuldigde socialisten is door het open baar ministerie le Dresden verwezen naar het rijksgeregtshof te Leipzig, liet hof zal derhalve beginnen met te onderzoeken of de beklaagden zich inderdaad hebben schuldig gemaakt aan zoodanige feitendat zij op grond daarvan voor gemeld hol teregt moeten gesteld worden. Het is echter niet waarschijnlijk, dat zjj, staande dit onderzoek, in voorloopige bewaring zul len worden gehouden. Donderdag avond had in den kelder van een restaurant te Berlijn, ten gevolge van onvoorzigtigheid bij het beproeven van een nieuwen gastoestel, eene hevige gasontploffing plaats gehad, waarbij de muren en het gewelf uiteen sprongen en de drie aldaar aanwezige personen zware kneuzing en brandwonden kregen. Binnen eenige minuten was de brandweer ter plaatse, doch naauwelijks waren de manschappen bezig met pogingen om de drie personen le redden, of er volgde eene nog veel heviger ontploffing, waar door een grooler gedeelte van het gebouw instortte en nog negen man onder de puinhoopen bedolven werden. Na veel moeite gelukte het wel de twaalf personen er uit te halen, doch een daarvan is eenige oogenblikken later bezweken en de overigen zijn allen zeer zwaar gekwetst en met brandwonden overdekt. Een practiserend arts te Hannover maakt in de nieuwsbladen bekend dal in het dorp Grambko, 10 minuten van den spoorweg gelegen, eene jongcdochler van welgestelde ouders, sedert Jauuarij 11. in slapenden toe stand verkeert en alle aangewende middelen om haar te doen ontwaken vruchteloos zijn. In dezen slaap worden haar zachte en ligt verteerbare spijzen in den mond gestoken, die dadelijk norden ingeslikt. De genees heer meent dat men hier met een zeldzaam geval van bleekzucht te doen beeft, en noodigt collega's uit, om de slapende een bezoek te brengen en zoo mogelijk middelen tot ontwaking aan te wenden, daar de ouders een elk volgaarne vrijen toegang verleenen en geen gelden ontzien om de gene zing van hun kind te bewerken. De Fransche ingenieur Pilledrody, die, op verzoek van den aannemer, den St. Gothard-tunnel op de bekende plaats, waar de verzakking heeft plaats gehad, aan een nader onderzoek heeft onderworpen, rapporteert, dat de tunnel niet voor het einde van April voor de dienst gereed kan zijn. Volgens contract moeten de aannemers voor eiken dag na den eersten Oclo- ber, dat zij het werk te laat opleveren, 5000 fr. boete betalen, doch zij meenen redenen te kunnen aanvoeren om hiervan verschoond te blijven. De zaak nu zal waarschijnlijk voor het federaal geregtshof gebragt worden. Op den Stockhom is een jongmensch, die zich bij het plukken van edelweisz te ver op den rand van een rots waagde, uitgegleden en in een afgrond gestort. Met groote moeite werd zijn verpletterd lijk door een paar gidsen uit de diepe rotskloof te voorschijn gehaald. TURKIJE. De Porte heeft een doortastend besluit ten opzigte van het bestuur in Klein-Azië genomen. Dezer dagen werd er gewezen op de kuiperijen van Midhat-pachagouverneur van Syrië, die zich eene onafhankelijke stelling wilde verschaffen en zijn gezag op onbeperkte wijze trachtte uit te breiden. De Sultan heeft, om aan deze kuiperijen een einde te maken, Midhat-pacha tot gouverneur van Smirna benoemd en hem als opvolger in Syrië den vroegeren gouverneur van Smirna gegeven. Op zijn nieuwen post zal ge makkelijker het oog op Midhat-pacha gehouden kunnen worden en hij min der gevaarlijk zijn dan te midden der bevolking van Syrië. De berigten uit Armenië blijven treurig luiden. De Engelsche consul te Van meldt aan het ondersteuningscomilé, dat wanneer niet spoedig on derstand wordt gezonden, velen van honger zullen omkomen. De Armeni sche patriarch Nerses heeft op nieuw een herigt over het toenemen van den nood en de voortdurende invallen der Kurden aan den eersten secretaris van den Sultan, Riza-bey, gezonden. Doch men vreest, dat dit niet veel helpen zal. Wanneer de regering granen afzendtworden zij door de Turksche ambtenaren niet uitgedeeld, maar tot hooge prijzen verkocht. Sedert eeni- gen tijd worden de berigten uit Armenië aan censuur onderworpenvoordat zij in de dagbladen opgenomen mogen worden. l'llt TE LEG IIA AF, 's GRAVENIIAGE9 Julij. Een Atjeh-herigt van 5 dezer meldt, dat de strijd hervat is met het op nieuw oprukken tegen 'svijands hoofdverster king. Na een hevig gevecht hield de vijand stand. Wij hadden 17 dooden en 46 gewonden. 3 Augustus zou de versterking worden platgeschoten. ISCHL, 9 Augustus. De keizer van Duitschland wordt morgen hier ver wacht. Keizer Frans Jozef zal hem te gemoet gaan tot Obertraun, waar ten 11 ure des voormiddags de eerste ontmoeting plaats heeft. PARIJS, 9 Augustus. De president der republiek is op zjjne reis naar Cherbourg door de maires van Lizon, Caen en Bayeux begroeten betuigde zijn dank voor die oplettendheid. De bisschop van Bayeux zeide, dal de geestelijkheid, niettegen staande de beduchtheid en de vrees welke haar bezielt, vertrouwen in den heer Grévy stelt. De geestelijkheid, verklaarde de bisschop, drijlt geen politiek. De heer Grévy antwoordde, dat de geestelijkheid niet ongerust behoefde te zijn; noch de godsdienst noch de kerk worden bedreigd. Bij de aankomst te Cherbourg werd de heer Grévy, die van de voorzitters van senaat en kamer en de ministers vergezeld was, door de stedelijke overheid, senato ren, afgevaardigden, officieren van den staf van liet garnizoen en de marine ontvangen. De maire van Cherbourg heette den lieer Grévy welkom. Deze dankte en ontving daarop in het hótel der prefectuur de hooge ambtenaren. De stad is in feestdos gehuld en de geestdrift groot. INCËZUNDIKN. De wondervolle op het Pieierskerkplcin geplaatste groote lantaarn, die 's nachts zooveel licht verspreidt, is zoo mild inet dat licht dat zij het ook dagelijks voor de menschen laat schijnen, schoon met een kleiner pit, het geen, want ook het kleine heeft recht op onze dankbaarheid, op donkere winterdagen het verkeer langs dat plein zeer veel kan veraangenamen. Burgerlijke 5>tauö. ONDERTROUWD; W. P. van Eyk. jm. 27,j. en A. C. Bronkhuizen, jd. 22 j. A. J. W. H. Kuyper, jm. 28 j. en J. Wijieuburg, jd. 28 j. J. G. Mathol, wedr. 41 j. en C. Kooreman. jd. 37 j. N. van Dijk, jm. 32 j. en M. C. Laman, jd.35 j. A. Donkers, jm. 23 j. en II. C. de Lange, jd. 20 j. L. Kurpershoek, jm. 20 j. en A. C. Zandvliet, jd. 20 j. J. Kleyn, jm. 24 j. en A. Sinjou. jd. 16 j. J. W. van Hees, jm. 21 j. en H. van der Wilk, jd. 27 j. J. Galjaard, jm. 25 j. en W. C. Jacobs, jd. 26 j. C Ouwersloot, jm. 37 j. en J. M. van der Reyden.jd. 40 j. J. van der Linden, jm. 24 j. en P. Senekes, jd. 21 j. J. Boom, jm. 23 j. en A. Fielemon, jd. 22 j. P. J. van der Linden, jm. 23 j. en C. J van Leeuwerden, jd. 23 j. M. Voges. jm. 31 j. en J. E. van der Ven, jd. 21 j. J. F. L. Saltero, wedr. 30 j. en T. E. M. Maryncn, jd. 23 j. Bevallen van eene Dochter T. P. C. MOLKENBOER VAN DOORE- MAALEN. Leiden, 8 Augustus 1880. Tot diepe droefheid van mjj, mijne kinderen, behuwd-, klein- en achter kleinkinderen overleed heden, in den ouderdom van 84 jaar en 9 maanden, mijne geliefde Echtgenoole MARIA SEBILA KNOORS, na eene gelukkige echtvereeniging van bijna 64 jaren. Leiden, 8 Augustus 1880. P. VAN HUGTEN.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3