BUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. teregt staan A. Dekker, oud 60 jaren, werkman, geboren te Hoorn wonende te Nieuwer-Amstelten laste van den besch. blijkt, dat hij in den voormiddag van 15 April 1880, te Nieuwer-Amstel moedwillig, na te voren het misda dig voornemen gevormd te hebben om P. Groenhuizen, huisvrouw van C. Paap, het leven te benemen en zich daarvoor met een ijzeren degen gewapend te hebben, deze, die in zwangeren toestand verkeerde, in hare woning onver- vallen en met genoemd wapen eene wonde in den onderbuik toegebragt heeft, ten gevolge van welke verwonding zij in den ochtend van 1 Mei 1880 is overledendat de besch. oogenblikkelijk na de toegebragte verwonding aan vrouw Paap zich van het leven heeft trachten te berooven en te dien einde zich met een mes eene diepe snede in den hals heeft toegebragt, van welke verwonding, na zjjne overbrenging in het gasthuis, hij echter langzamerhand is hersteld. Eene 80-jarige dame, mej. T. J. P. Mössley, in de Pastoorstraat te Arnhemgal van hare gehechtheid aan het huis van Oranje onlangs blijk door aan 11. M. de koningin een wiegenspreitje aan te bieden, door haar zelve in de laatste maanden vervaardigd. Het is een zeer Iraai tapisserie werk en sierlijk opgemaakt, getuigende van den smaak en het nog onver zwakt talent der oude dame. Dezer dagen ontving mej. Mössley van wege de koningin een zeer vereerend schrijven met haar portret in prachtige lijst, terwijl haar zijdelings werd medegedeeld, dat niet alleen de koningin, maar ook de koning de attentie zeer op prijs stelde. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft een plan vastgesteld tot con versie van een gedeelte der gemeeuteschuldnl. der leeningen van 1856—1873, aangegaan tegen 5 pCt. en 4% pCt. rente, en besloten eene geldleening van 900,000 te sluiten tegen 4 pCt.uit te geven bij seriën, de eerste ad 534,000. Te Kollum is overleden in den ouderdom van 93 jaren Anne Pieters Bosma, ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. Hjj was oud-strijder in 1813-1815. Toen dc koning in 1873 Friesland bezocht, schonk Z. M. den ouden man HD. portret en een gouden remontoir-horloge met ketting. De politie te Groningen heeft Dingsdag jl. een goede vangst gedaan. Drie zwervers, waarvan twee in de kracht van hun leven, werden door haar aangehouden, nadat zij aangifte had bekomen van een gepleegden diefstal met braak en inklimming in een vaartuig liggende bij Groningen in het Reitdiep. Van de gestolen goederen was reeds een jas beleend en de opbrengst verdronken. Eergisteren is een hevige brand uitgebroken in eene boerderij ge legen in het Ilalslersche-laag. nabij Rergen-op-Zoom. liet woonhuis, de schuur en stal zjjn geheel afgebrand; van den inboedel heeft men niets kunnen redden, terwijl ook een kalf en een varken in de vlammen zijn omgekomen. Volgens officiële opgaven van 7 Augustus zijn in dc gemeente Rosen- daal en Nispen gedurende de vorige weck 5 personen door pokken aange tast en 2 personen aan die ziekte overleden. Naar men uit Cleef meldtwas in geen jaren die plaats zoo bezocht als in dezen zomer; de meeste bezoekers zjjn Nederlanders. Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal zijn dezer dagen rondgedeeld twee ontwerpen van wel tol wijziging der registratie- en zegel wetten, waarvan de hoofdinhoud reeds bekend is. Na rijpe overweging heeft de minister gemeend, overeenkomstig zijne, in de kamerzitting van 13 December 1879, gedane toezegging, eene wijziging te moeten voordra gen, waardoor de grootste bezwaren zouden worden weggenomen, verbon den aan de heffing van die regten, w elke het meest drukken. Twee rede nen hebben den minister teruggehouden van de indiening van een voorstel met zoo wijde strekking als die van het ontwerp van 1877 (van den minis ter van der lleim). In de eerste plaats de financiële omstandigheden. In de tweede plaats deed hel voorstel van 1877, naar het oordeel van den minis ter, voor eene wijzigingswet een te diepen greep in de bestaande wetgeving. Het beoogde de vaststelling van een geheel nieuw tarief met veranderde grondslagen en volgens andere beginselen. Hel komt den minister voor, dat daarvan alleen sprake kan zijn, wanneer eene algeheele herziening der wet geving op de registratie-belasting aan de orde is. De wenscheiijkheid van zoodanige herziening wordt door den minister niet ontkend, doch hij acht het zeer bedenkelijk een zoo omvangrijk werk thans aanhangig te maken. Dit toch zou vermoedelijk tot uitstel van de zoo begeerde afschaffingen lei den, wijl ter aldoening van andere belangrijke zaken van meer dringenden aard de werkzaamheid zoo van de regering als van de vertegenwoordiging op het gebied van wetgeving gevorderd wordt. Bovendien moet de afloop der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen worden afgewacht, aangezien de uitkomsten dier herziening noodwendig van invloed moeten zjjn op de beslissing der vraag of en in hoeverre de zoogenaamde mutatie-regten moeten behouden blijven. Reeds bij de behan deling der staatsbegrooting voor 1880 heeft de minister medegedeeld, dat het vooreerst niet in zijne plannen lag voorstellen tot afschaffing der muta- tieregten te doen. De toestand der schatkist laat die afschaffing niet toe. Intusschen belet dit niet, dat de werking dezer belasting, in sommige ge vallen, waarin haar drnk zich het meest doet gevoelen, ecnigzins kan wor den getemperd. De minister verwacht dat, ten gevolge van de door hem voorgedragene maatregelen, het verlies op de registratie-regien in het geheel zal bedragen 1,647.232. En dat het te verwachten voordeel met de vermoedelijke meer dere opbrengst der zegelregten en boeten beloopt f 1,586,186. Blijlt verlies voor de schatkist 61,046. Onder dat bedrag van ƒ1.586.186, is begrepen eene som van f 775,000, zijnde het bedrag der meerdere opbrengst der zegelregten en boetèn, verwacht wordende van wijziging der zegelwet. 'sGRAVENHAGE. 9 Augustus. Z. M de koning heeft den markies d'Arcicollar, Spaansch gezant alhier. die vóór eenigen Ijjd aan de koningin de orde van Marie Louise overbragt, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon. Tot notaris te Zuidwolde, arrond. Assen, is benoemd de heer S. A. Bakker, cand.-nolaris te den Ham. Aan den heer mr. S. J. baron van Pallandt is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van den militieraad in Overijssel. De dirigerend officier van gezondheid 2e kl. H. C. Steenbergenge plaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. Z. K. II. prins Frederik is Zaturdag|,avond ten 7% ure uil Soesldijk, alwaar hjj den dag bjj II. K. II. prinses Hendrik doorbragt, per Rijnspoor alhier teruggekeerd. Z. Iv. H. prins Albert van Pruissen zal eerst Maandag 17 Augustus de terugreis naar Duitschland aannemen. Z. M. de koning zal aanstaanden Woensdag, 's namiddags ten 5% ure, den heer Tiby in buitengewone audiëntie ontvangen, ter overhandiging zij ner brieven van terugroeping als buitengewoon gezant en gevolmagtigd mi nister der Fransche republiek bij ons hol. De heer Tiby verlaat Donderdag, daags na het nederleggen zijner functie, de residentie. Den decorateur van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen voor de deze week te vieren Ceciliafeestende heer F. Jacobstrof gisteren een ongeluk. De ladder, waarop hij stond om eene versiering aan Ie brengen, brak; hjj stortte naar beneden en bekwam bij den val een ernstige beenbreuk. BELGIË Twee jaren geleden werden twee kinderen van den muzikant Bosnians van het 14de reg. van linie te Bergen vergiftigd, ten gevolge eener dwaling, begaan in de apotheek van het militair hospitaal. Die zaak is dezer dagen afgeloopen; de regtbank van Bergen heeft den apotheker veroordeeld tot eene schadeloosstelling van 6500 fr. en den Belgischen staat burgcrljjk ver antwoordelijk gesteld. De moordenaar van vrouw van Turnhout, herbergierster te Mechelen, heeft zijne misdaad bekend en Charles Libert, Franschman van geboorte, te heeten. Hij is 42 jaar oud en is reeds driemalen veroordeeld geweest. Voor een zjjner misdaden zou hij vroeger naar Nieuw-Caledonië worden getrans porteerd. Onlangs ontsnapte hij uil de gevangenis te Fontainebleau. Onge veer 1000 fr. werden in zijn bezit gevonden. Een der slaglolfers van zijne nieuwe misdaad te Quiévrain, de gendarme Jan de Roberlmasure, is over leden; hij heeft de heelkundige operatie, welke door de geneesheeren noodig geacht werd, niet kunnen doorstaan. Ook de andere is niet buiten gevaar. EAIGELANi), LONDEN, 8 Augustus. Hel lagerhuis heeft Vrjjdag met 194 tegen 20 stemmen een voorstel verworpen van den heer Arnold tot het intrekken der bepalingen betreffende het slagten van buitenlandsch vee op de plaats van aankomst. De heer Mundella, vice-president van den Privy Council, betoogde dat die bepalingen voortreffelijk werkenen dat het volstrekt onmogelijk is ze te herroepen. De Times heeft het volgende telegram uil Kandahar ontvangen: Alles wel. Er zijn geen teekenen van den vjjand. Wij hebben al de gebou wen rondom de stad afgebroken. Al de Afganen zijn uit de stad ver dreven. Wij hebben 3500 man voetvolk, 1000 man paarden olk en 15 kanonnen. De hitte is geweldig. Dc meeste officieren van liet 66ste regi ment sneuvelden bij het verdedigen van het vaandel, dat verloren is, even als dat van de grenadiers. Volgens berigten uit Indië is generaal Roberts met 9000 man op weg naar Kandahar. De afstand van Kabul naar Kandahar is 316 mijlen; men bere kent dus dat generaal Roberts niet vóór 9 September zijne bestemmingsplaats kan bereiken. Doch waarschijnlijk zal hij, alvorens daar aan te komen, het legercorps van Ayoeb Khan ontmoeten. Volgens berigt uil Quetta zou deze zich te Sangbar bevinden. Lord Lylton, de afgetreden onderkoning van Britsch Indië, is Vrijdag te Portsmouth aan wal gestapt. Aan dc wetgevende magt op Jersey is, met hel oog op de verwachte komst op dat eiland van de uit Frankrijk verbannen Jezuïten, een bill aan geboden, houdende verscherping van de bepalingen, nrêrgelegd in eene par- lementsacte van George IV tegen dc vestiging van Jezuïten in Engeland. Be doelde parlements-acte beveelt de verbanning van geïmmigreerde Jezuïten en verbiedt de opening van Jezuïten-scholen zonder vergunning van de wetge vende magtop eene boete van 50 Aan den heer Garfield, republikeinsch candidaat naar het president schap der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, vallen thans op eene reis naar New-York zooveel openbare eerbewijzen ten deel als ware hij reeds tot opvolger van Hayes gekozen. Overal werd hij met veel geestdrift ont vangen, en hield hij korte toespraken. In Buffalo was het onthaal schit terend; een optogt met fakkellicht vergezelde hem door de te zjjner eere geïllumineerde stad. D'. Tanner heeft de 40 dagen van zijn vrijwillig vasten doorge worsteld. Op den laatsten dag moet hij veel geleden hebben. Zijn toestand was akelig. FRANHRIJK. De opbrengst der indirecte belastingen heeft in de zeven eerste maan den dezes jaars de raming met 94% millioen overtroffen. De legitimislische burggraaf Maggiolo heeft eene circulaire gezonden aan vertrouwde mannen in het gansche land, waarin hij hun verzoekt eene bij dc circulaire gevoegde lijst in te vullen met de namen der personen, die hun bekend zijn als geneigd om de goede zaak te dienen. In den tegen-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2