leidsche coubant. MV 185. D1NGSDAG 10 AUGUSTUS. STADS- BERICHTEN. isso. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, He prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. 2.35. Het Verslag afzonderlijk is ver l.rijg haar voor 2.50 'sjaars, huilen de expediliekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat de Nieuwe rijnvan de Hoogstraat tot aan de Burgsteeg, op den l©d«, en I8',en Augustus ek., van des morgens 8 tot 's namiddags 5 uren voor de passage met rijtuig zal GESLOTEN zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 7 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. PATESTBIADEN. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten, dat de patenlbladen van koffiehutshoudersslijters en tap pers benevens de nog onafgehaalde patentbladen van inlandsche kramers en schippers, dienst 1880/81op vertoon van voor voldaan geteekende quitanliën, verkrijgbaar zijn in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente van Woensdag 4 tot en met Dinsdag 10 Augustus e. k.uitgezon derd den Zondag van 's namiddags 1 lot 3 uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Wethouder voornoemd. Leiden, 3 Augustus 1880. M'. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. BI NN EN L A NI >S<I IE BE UIGTEN LEIDEN, 9 Augustus. Wij vernemen dat de diensld. schutterij alhier zal deelnemen aan de parade, die, ingevolge het verlangen van Z. M. den koning, zal gehouden worden bij gelegenheid van de gelukkige geboorte van een kon. prins of kon. prinses. Die parade wordt, zoo mogelijk, gehouden op den dag waarop de heugelijke tijding door saluutschoten zal worden aangekondigd. Indien de saluutschoten niet vroegtijdig genoeg worden gelost om de parade op dien dag te houdenzal zij op den volgenden dag plaats hebben. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ44, 22.50, 4 50 en ƒ2.25, de laagste 44, ƒ22, ƒ4.30 en f 2.25. Gisteren is op het onverwachts overleden de heer J. K. de Regt, schrijver van een aantal tooneelstukjes, waarvan er vroeger enkele bij feeste lijke gelegenheden alhier zijn opgevoerd, alsmede van eenige andere werkjes, die door hem met een liefdadig doeleinde zijn in het licht gegeven. Hij was lid van het Nederl. tooneelverbond en eere-Iid van vele vereenigingen, aan wier ontstaan hij had medegewerkt of die hij door zijne bekende hulp vaardigheid aan zich verpligt had. Gisteren morgen, reeds ten 11 ure, werd een 17-jarig jongeling in verregaanden staat van dronkenschap door de politie in verzekerde bewa ring genomen, hetgeen later nog gevolgd werd door eenige van dezcllde soort, als van zekeren Jacobus Planken, sjouwerman, en den welbekenden harmonica-speler Smit (alias Poes)terwijl den dag te voren eveneens het zelfde lot ondergingen Theodoras Groen in 't Woudzijnde dit voor de 40* maal, de vrouw genaamd van der Slik en een persoon genaamd Willem Frederik Koet. Al deze personen staan bij de politie bekend als befaamde dronkaards, die zich ook soms bij hunne aanhouding legen haar verzeilen. Bij gelegenheid van de Zaturdag te Amsterdam gehouden zeil- en roei- wedstrijden van wege de Kon. Ned. zeil- en roeiverecniging, is bij n". 18 van het programma (Jagtcn, boeijers enz. lot en met 4.75 meter) de premie behaald door de Ondine, van P. Fontein te Leiden. De Staatscourant bevat het verslag omtrent het Nedcrlandsch museum van geschiedenis en kunst en dat omtrent het koninklijk kabinet van zeld zaamheden, beide over 1879. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat in de eerste helft der maand November c. k.op nader te bepalen dag te 's Gravenhage een examen zal worden gehouden voor de betrekking van landmeter van het kadaster. Zij, die lot het examen wenschen te worden toegelaten, zijn uit- genoodigd zich voor 1 October tot den minister te wenden. De minister van oorlog heeft nader bekend gemaakt, dat met 1 Octo ber aanst. bij het departement van oorlog, na vergelijkend examen, een tweede klerk zal worden aangesteld op ecne jaarwedde van ƒ400. Het vergelijkend examen zal plaats hebben in de maand September a. s. De aanvragen lol toelating daartoe zullen, bij op zegel gesteld request, uiterlijk op den 4den September a. s. bij gemeld departement moeten zijn ingediend. De adspiranlen moeten den ouderdom van 17 jaren bereikt hebben. De architect der rijksgebouwen te Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat hij door den minister van binncnlandschc zaken gemagtigd is den termijn voor de indiening van ontwerpen en modellen voor decorative beeld houwwerken van bovengemeld museum met twee maanden te verlengen, zoodal deze thans uiterlijk 1 December e. k. bij hem moeten ingeleverd zijn. Op Woensdag 18 Aug. aanst. zal op hel landgoed «Schoonerbeek" nabjj Putten op de Veluwe eene bijeenkomst van Jongelings-Vercenigingen gehou den worden. De heer baron van Aylva van Pallandt heeft zijn landgoed voor dit feest ten gebruike afgestaan. Uit het verslag der commissie voor het Indisch ambtenaars-examen blijkt, dat 325 voldoende examens en 96 onvoldoende in de verschillende vakken werden afgelegd. De uitslag was het gunstigst bjj het examen in geschiedenis van Ned.-Indië. waarin tegenover 66 voldoende examens slechts 9 onvoldoende stonden; het ongunstigst bij hel examen in de godsdienstige wetten enz., waaraan 50 voldeden en 25 niet. Verder was de verhouding als volgt: land- en volkenkunde 54 void, en 21 onvold.; staatsinstellingen van Ned.-Indië 55 void, en 20 onvold.; Malei-che taal 58 void, en 11 onvold. Javaansche taal 28 void, en 6 onvold.; Soendanesche taal 7 void, en 4 on vold. Makassarsche taal 6 void, en Boeginesche 1 void, examen. Bij de 325 examens, die met voldoenden uilslag werden afgelegd, waren 147 even vol doende en 178 meer dan voldoende of bijzonder goed. Van de 75personen, dm zich aan het examen onderwierpenwerden 20 afgewezen en 55 toege laten; onder de laatsten bevinden zich 5 Indische ambtenaren en 15 docto ren in de regtswetenschap. De synode heeft ten opzigle van hel tweede gedeelte van het voorstel van den heer Scgers, inhoudende den wenscli, dat het prov. kerkbestuur van Gelderland alsnog mogt besluiten aan den ondragelijken toestand te Dordrecht een einde te maken, met groote meerderheid, aangenomen de vol- gende conclusie: «De synode der Ned. herv. kerk, volkomen gezind lot alles wat godsdienst, vrijheid en orde in de kerk kan bevorderen; van oordeel, dat alleen goede uilslag te wachten is van maatregelen, waardoor ieder van de leden dier kerk evenzeer gehandhaafd wordt in zijne regtenen in slaat gesteld wordt tot vervulling van zijne pligten, acht slechts van de toepassing dezer beginselen opheffing van den onhoudbaren toestand der Bordschc gemeente mogelijk, en het tweede gedeelte van het voorslel-Segers onaannemelijk". Ter tafel was ook gekomen den reeds vermelden brief van het kiescollegie te Dordrecht. Ten aanzien van dien brief ging de synode over lot de orde van den dag. De stukken, door het prov. kerk bestuur van Zuidholland ingezonden, met bezwaren tegen de predikanten Eigeman en van Iloogenhuyze te Dordrecht, zijn gesteld in handen van twee door de synode gevormde synodi conlraclae. Uit Gouda meldt men aan de N. 11. C.: Reeds meer dan eens gedu rende dezen zomer was het iu de stedelijke zwem- en badinrigting alhier gebleken, dal personen die, na gezwommen of gebaad te hebben, in hun kleedkamertje terugkeerden, geld misten. Men deed aangifte bij den di recteur der inrigting, die daarna dubbel goed toezag, doch te vergeefs, totdat thans de dief ontdekt werd. Wederom had een der bezoekers zijne porlemonnaie gemist, waarop onmiddellijk de verdeuking van den directeur viel op een jongmenschdal zich in de nabijheid van het kleedkamertje had bevonden, doch thans reeds vertrokken was. De directeur, teregt voor den goeden naam der inrigting beducht, informeerde waar bedoeld jongmensch veelal den avond doorbragt, ei^,,plaatste zich daarop met den adsistent- zwemmeester op post voor hel^Gafe Bellevue" in de St. Anthoniestraat. Niet lang duurde hel of hel bedoelde jonge mensch kwam daaruit, keek vreemd op zich in de nabijheid te vinden der zwemmeesters, zag zich aangespro ken over den diefstal, ontkende eerst, maar eindigde met eene volledige bekentenis. Vrijdag 11. is lusschen Overveen en Bloemcndaal een rijtuig, bespan nen met een jong paard, waarin zes personen waren gezeten, op hol ge raakt. Het rijtuig sloeg weldra om, met dit gevolg, dat een heer en eene dame van het gezelschap er uit vielen en verwond werden, de laatste zal zelfs een deel van haren neus moeten missen; de koetsier was intijds van den bok gesprongen en kwam, met eene tweede dame en twee kinderen, met den schrik vrij. Morgen zal voor het geregtshof te Amsterdam, ter zake van moord,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1