BUITKNLANDSGllE BKRIGTK.V BELfilE In den nacht van Dingsdag op Woensdag is de nachttrein van Ostende en Parijs naar Keulen, kort voor hel station te Leuven, op een kruispunt der rails, dwars in een goederentrein gereden, met het gevolg, dat het materieel van heide treinen zwaar geleden heeft, maar gelukkig geen enkele passagier gedood of gewond werd. De machinist van den sneltrein is echter vrij zwaar gekwetst. De aanhouding van den booswicht te Quiévrain, die onlangs den moord te Mechelen pleegde, heeft aanleiding gegeven lot eene nieuwe misdaad. De moordenaar was gevlngt bij eeu herbergier aldaar, die in hem een misdadi ger meende te hei kennen, en daarom twee gendarmen liet halen Deze vroegen naar zijne papieren, waarop hij verzocht hem naar zijne kamer te volgen. Daar gekomen, draaide de moordenaar het licht uit en viel de gendarmen, welke beiden ongewapend waren, met een dolk aan. Op de noodkreten van de slagtofïers snelden eenige personen toe, en hielpen den moordenaar aanhouden. Naar men zegt is reeds een gendarme aan zijne wonden overleden. K K G K I, A IV LONDEN, 5 Augustus. De lijst van de gesneuvelden en vermisten der Engelschen bij den slag van Kushk-i-Nakhud loopt over dc 1200. Hel 66® regiment (Europesche troepen) verloor zijn luit.-kolonel, vier kapiteins, vier luitenants en 400 man. De beide inlandsche regimenten verloren te zamen vijf officieren en elk 350 man. De eenige batterij artillerie verloor vier officiereu en 40 man. De sappeurs verloren 21 en de cavalerie, die er nog het best is afgekomen, verloor 60 man. Totaal: een 20 officieren en 1221 man. Bovendien wor den nog zes officieren opgegeven als gewond. De onder-koning zegt zeer weinig hoop te hebben, dat er van de vermisten iets te regt zal komen. Gelijk reeds gemeld is, bezweek een groot aantal soldaten aan dorst en uitputting. Dat de tijden in Ierland nog zoo slecht niet zijn als wel beweerd wordt, heeft de onlangs te Dublin gehouden jaarlijksche inzameling ten be hoeve van den St. Pieterspenning bewezen. De collecte bragt in de hoofdstad f 24003 op. Te Halifax, in Noord-Atuerika, is zekere dr. Eme'role, zeventig jaar oudwegens moord tot levenslange gevangenschap en 50,000 dollars scha devergoeding veroordeeld. Hij had een zestienjarig meisje ontvoerd om met haar wetenschappelijke proeven te nemen. Hij wilde namelijk weten, hoe lang een mensch het in eene luchtledige ruimte kon uithouden en had daartoe eene groote glazen klok laten vervaardigen, waaronder hij het meisje gedurende zestien dagen, 's morgeus en 's avonds, geheel naakt eenige oogenblikkcn had laten staan, lol zij bewusteloos neêrzonk. Dan liet hij haar goed verzorgen en hervatte den anderen dag zijne proef. Eens werd hij onverwacht gestoord, wierp haastig een kleed over de klok en ging uit, zonder de lucht weêr in de klok te laten. Het toeval bragt juist eenige uren later de ouders op het spoor hunner dochter, die natuurlijk onder de klok gestorven was. De geleerde was wanhopig; hij zou, be weerde hij, liet meisje na eenige dagen, rijkelijk beloond, weêr in vrijheid hebben gesteld. Dr. Tanner was Dingsdag iets beier. Hij drinkt nu geen mineraal water meer, maar gefiltreerd water, wat zijn maag beter verdragen kan. Zijn hart en longen zijn in goeden staat, maar hij wordt over het geheel voortdurend zwakker en is zeer prikkelbaar. Donderdag ten 12 ure op den middag is zijn vasten afgeloopcn. FR4NURIJK. Z. K H de prins van Oranje is te Parijs aangekomen en zal er, vol gens den Temps, eenige weken blijven. Prins Jéröme Napoleon gaat eene reis doen door een gedeelte van Frankrijk en zal eerst tegen het midden der maaud September te Parijs terug zijn; alsdan zal eene acte van vennootschap opgemaakt worden ter oprigling van een grool Bonapartislisch blad. In de Sorbonne heeft de gewone plegtige uitreiking der prijzen aan de beste kweekeliugen van de lyceums en colleges te Parijs en te Versailles plaats gehad. De minister van onderwijs verscheen in de zaal, vergezeld van Léon Say en Gambetta, voorzitter, de een van den senaat, de ander van de kamer van afgevaardigden. De plegtigheid werd geopend met eene I Latijnsche rede van den heer Cartault, hoogleeraar in de rhetoriea aan het j lyceum Charlemagne. De minister van onderwijs sprak na hem en herin nerde, dat voor de laatste maal de taal van Cicero geklonken bad onder de gewelven der oude Sorbonne. Voorts schetste de minister wat de Latijn sche taal in de voorgaande eeuwen geweest is voor het onderwijs, voor de ontwikkeling van den geest; wal men haar te danken heeft. Zjj is de moeder der Fransche taal. Laten wij, zeide hij, goede zonen zijnmaar tevens verlichte zonen. Leeren wij het Latijn niet meer om het te schrij venmaar om te lezen. Dringen wij door tot de kern, om welke wij tol dusver, ter wille van hel omhulsel, ons weinig bekommerden. De minister sprak hierna over de verdere veranderingen in het hoogrr onderwijs. Te Saint-Etienne heeft de overste der Jezuïten bij de prijsuitdecling aan de ouders doen weten, dat hunne kinderen, na de vacantie, even als vroeger ontvangen zullen worden Dil collegie heelt zich gevestigd onder de leiding van eene leekenmaatschappijdie het onderwijs aan de Jezuïten heeft toevertrouwd De twee orang-oeiangs van den zoólogischen tuin te Parijs zullen in Sep tember van daar vertrekken, om den winter in het zuiden van Frankrijk te gaan doorbrengen. Door dien voorzorgsmaatregel hoopt men deze dieren die gedurende de vier maanden van hun verblijf in den zoölogischcn tuin zeer gezond zijn geweest, langen tijd in hel leven te behouden. Te Nancy zal eerstdaags een wedstrijd gehouden worden tüsschen de luchtreizigers Duruot en Godard. Aan hem, die met zijn ballon bel snelst en het hoogst stijgt en de meeste waarnemingen doet, wordt een prijs van 2000 fr. toegekend. Te Lyon was zekere Chalaye ter dood veroordeeld wegens vadermoord. Zeventig dagen lang zag hij eiken dag de aanzegging tegemoet, dat het doodvonnis aan hem voltrokken zou worden, totdat nu eindelijk de direc- teur der gevangenis in zjjne cel kwam om Item mede te deelen, dat de pre sident der republiek de doodstraf veranderd had in levenslangen dwang arbeid. Ik ben dat gunstbewijs niet waardig, zeide hij, maar toch dank ik. -• Twee personen te St.-Maixent gingen met eene brandende kaars in de hand in den kelder hunner woning, waarin petroleumvaten opgestapeld lagen. Naauwelijks waren zjj echter beneden of een verschrikkelijke knal werd gehoord en het geheelfe huis viel met donderend geraas in. Dat on- voorzigtig omgaan met een ongedekt licht had eene ontploffing doen ont slaan, waarvan beide personen het slagtoller waren. Men vond hunne lijken verminkt en onkenbaar onder het puin. Een hevige brand woedt in het boscli van Esterel in de nabijheid van Cannes. De vlammen breiden zich uil naar den kant van La Napoule. De rook verduistert het daglicht tot aan Cannes. DVIT8CI1LANO. De keizer zal eerstdaags van Gastein naar Ischl gaan en daar eene I bijeenkomst hebben met den keizer van Oostenrijk. Baron von Haymerlc, de Oostenrjjksche minister van buitculandsche zaken, en prins Heusz, de Duitsche ambassadeur te Weenen, zullen zich mede te Ischl bevinden en. daar ook de vorsten van Servië en van Bumenië daar verwacht worden, ligt het vermoeden voor de hand, dat de slaat van zaken in hel Oosten het onderwerp van ernstige beraadslagingen zal zijn. Prinses Hendrik der Nederlanden zal, volgens de Köln. Zeit., tegen het einde dezer maand naar Berlijn komenom haar ouders en hel hof een bezoek te brengen. Terzelfder tijd zullen dan haar beide zusters, de erf- groothertogin van Oldenburg en de hertogin van Connaught, elk met haar gemaal, daar eenigen tijd komen vertoeven. TVKIilJË. Uit Konstanlinopel meldt men het volgende aan de Pol. CorrOm streeks 550 Albanezen, die tot de dienaren van het paleis behoorden, als tuinlieden, wachters, houthakkers, bakkers, koks, enz., zijn in de groote vestibule van het paleis bijeengeroepen. Daar vonden zij eenige hofbeamb ten, waaronder Tahir-bey, een Albanees en aide-de-camp van den Sultan. Deze nam in het Albaneescli het woord en deelde mede, dat het de wil des Sultans was, dat zij allen naar hun land zouden gaan, dat vermoede lijk weldra door de Grieken aangevallen zon worden. Hun pligt was het te gaan strijden voor de eenheid van Albanië en bel gezag van den Sultan. Deze had gelast aan ieder hunner een nieuw kleed te geven, een llenry- Martini-geweer, een cavalerierevolver en 4 Turksche ponden (omstreeks 45 gulden). Ivostelooze overlogt naar hun land was hun verzekerd. Dat goede berigt deed aller aangezigt van vreugde schitteren zij zegenden den Sultan dankten Tahir-bey en na den volgenden Vrijdag begon het vertrek van deze slrijders voor den Islam. Men verzekert, dat van de 550 Albanezen reeds niet meer dan een honderdtal over zijndie later zullen vertrekken. Pi l! TKI.ECIUAK, WEENEN, 5 Augustus. In noordelijk Moravië hebben zware wolkbreu ken ontzaglijke verwoestingen aangcrigl. Ostrow en de gehecle omtrek is overstroomd. De brug van den noorder-spcorweg bij Kruschau is zoo be schadigd, dat het spoorwegverkeer aldaar gedurende verscheidene dagen ge stremd zal zijn. Er zijn verscheidene personen omgekomen. LONDEN, 5 Augustus. Officieel wordt van den 4'1,0 uit Quetlah berigt, dat spionnen meldden, dal het leger van Ayoub Khan Zondag bij Sangbar stond, en het onzeker was of hij verder zou voortrukken of niet. Ayoub Khan zou geen hoop hebben om Kandahar met succes aan te tasten. Zijne verliezen in het gevecht van 27 Julij waren zeer groot. LONDEN, 5 Augustus. In het lagerhuis heeft sir Charles Dilke, in ant woord aan Monk, gezegd, dat de Porte aan Engeland en Frankrijk te zamen thans ongeveer 103,000 schuldig is >oor betaalde rente der gega randeerde leening van 1855. De Porie heeft van Engeland, als inkomsten van Cyprus, uitbetaald gekregen 11,092,377 piasters in specie en 5000 voor 1879/80 en 7,402,625 piasters voor 1878/79. ATHENE, 5 Augustus. De koninklijke besluiten zijn in het officiële blad afgekondigdwaarbij dc mobilisatie van het leger bevolen wordt en de kamer tegen 20 September in gewone zitting wordt bijeengeroepen. LONDEN, 6 Augustus. Naar nten verneemt worden 1000 marine-soldalen naar Ierland gezonden, alwaar de regering rustverstoring vreest. LONDEN, 6 Augustus. Daily News meldt uit Kabul van gisteren, dat na den aftogt van de divisie-Roberts uil Kandahar de overige Brilsche troepen binnen een week Kabul zullen ontruimen. St. PETERSBURG4 Augustus. De Noroe Premin meldt uil Nischni Nov gorod van gisteren, dat binnen de 2y2 werst van dc jaarmarkt 70 buizen door brand zijn verhield geworden. Men schrijft de ramp toe aan opzette lijke boosaardigheid. NEW-YORK, 4 Augustus. Eene depêche van Panama meldt dat, vol gens berigten uit Callao, tol 6 Julij, bet ChiliaanscLe schip, in de haven van Callao door een torpedo vernield, het transportschip Zon was. De Pe- ruviaansche torpedoboot, die de Zoa aanviel, was vermomd als eene met vruch ten geladen boot. Aan boord van de Zon werden 150 personen gedood en 40 gered.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3