tien, die Abdur-Rahman vergezelden, en liet feil. dat Abdur Rahman door de onder beu lieerscbende stemming den volgenden dag verhinderd werd, een //durbar" in het Britsche kamp bij te wonen, zijn geene gunstige tec kenen omtrent de gezindheid der bevolking in Noord-Afganistan. Met de Afrikaansche mailboot Volta zijn berigten aangebragt van de westkust van Afrika. Toen de boot den 12d"1 Julij Sierra Leona verliet, lieerschie daar nog al wat opschudding, naar aanleiding van de pasontdekte vlugt van den kommandant van Sherbro, een 120 Eng mijlen van Sierra Leona gelegen eiland. Er werd bij verzekerd, dat te gelijkertijd met den kommandant ook de onder zijn toezigt geplaatste ambtskas spoorloos ver dwenen is, terwijl de zaken geheel in de war waren en de boeken een be langrijk tekort aanwezen. Er wordt ecne ernstige beschuldiging ingebragt tegen de equipage van het Britsche schip Titania, kapitein Lloyd, bestemd van St. Johns, New foundland, naar Miramichi, welke bodem gedurende een zwarenmistop den 6iim dezer op een ijsberg stootte en na verloop van 3 uren te gronde ging. liet scheepsvolk verliet echter het schip veilig met levensmiddelen en voor raad. Men zegt, dat de reeder, de heer Rees, eene belangrijke som geld bij zich had en aan boord was; hij ging in een kleiner boot en borg zijn geld en persoonlijke bezittingen in het achtereinde; doch iels belangrijks vergeten hebbende, ging hij terug naar het zinkende schip, toen hij door het volk in de twee booten verlaten werd. die hem met het schip lieten zinken. He kapitein en het scheepsvolk geven geen zamenliangend verslag van deze zaak; de zee was doodstil; zij waren op zijn best 40 mijlen van St. Johns af en een ligt windje kwam op. Den volgenden morgen werden zij door een visscherschoener, van St. Johns naar de groote zandbanken gaande, ontmoet, die ze allen aan boord nam en veilig te St. Johns aan wal zette. Er is niets van liet geld van den heer Rees gevonden. Toen kapitein Lloyd ondervraagd werd, om welke reden hij niet gewacht had, of getracht had den heer Rees te redden, antwoordde hij, dal genoemde lieer een bijzonder sterk persoon was en hij bang was aan boord te gaan, vreezeudc. dat de reeder hem over boord zou werpen. Geen twee personen van de Titania geven hetzelfde relaas en niemand geeft een aannemelijk verhaal van de gebeurtenis. De zaak zal geregtelijk onderzocht worden. Te Battersea werd dezer dagen een onderzoek ingesteld naar den dood van een kind, één jaar en acht maanden oud. overleden in Miss Merring- ton's buts of geslicht voor kinderen en jonge moeders. Geneeskundig getuige nis werd gegeven en loonde aan, dat het kind gestorven was aan uittering, ten gevolge van onvoldoende voeding. Verder bleek, dat 13 van de 38 kin deren die dit jaar in Miss Merrington's huis waren opgenomenop het kerk hof lagen. In den nacht van Zondag op Maandag werd dr. Tanner herhaaldelijk door braking gekweld. Omstreeks middernacht gaf een mostaardpleister op de maag hem eenige verligt ing en hij sliep redelijk goed. Hij is zeer zwak en zijn ligchaatn is als een skelet, maar zijn stem blijft krachtig en in zijne geestvermogens is geene stoornis. FRANUR I.S K. De uitslag der verkiezingen voor de algemeene raden is thans zoo goed als volledig bekend. Er zullen nog 125 herstemmingen moeten plaats vinden, maar reeds nu is bel zeker, dat de republikeinen op ecne winst van 240 a 250 zetels kunnen rekenen. De candidaten der zoogenaamde «nnverzornlijkeu" werden overal, waar zij candidaten stelden, geslagen. Prins Jéröme Napoleon, die zich te Ajaccio bij de verkiezing voorden alaemecnen raad candidaat had gesteld, is door een republikein verdron gen, hetgeen nog al de aandacht verdient, daar het gebeurd is in het va derland der Bonapartes. De radicalen hebben, nu de amnestie-quaeslie is opgeruimd, de nood zakelijkheid gevoeld van het opwerpen eener nieuwe leuze, waaronder zjj den strijd tegen de bestaande orde van zaken kunnen voortzetten. Naar de dagbladen hunner partij te oordeclenschijnt die gevonden te zijn, en wel tie afschaffing van den senaat. De dagbladen bevatten de door den minister van oorlog voorgeschre ven maat regelen betreffende de groote manoeuvres van bet leger in den herfst, die ditmaal grooter omvang zullen hebben dan vroeger ooithetgeval was. Tot nog toe nam slechts het derde deel der legercorpsen aan de oefe ningen deel Ditmaal zal, met uitzondering der 5' en 8' divisie en het 14e en 15e legercorps, bet geheele leger aan de oeleningen deelnemen en de minister daardoor dan ook een maatstaf krijgen voor de bruikbaarheid der hoogere officieren. Daarenboven zal men met het 18e legercorps eene mobi- lisatie-proel nemen, om een uitgangspunt te krjjgen voor de berekening, hoeveel tijd daarvoor in geval van nood vereischt zou worden. De minister van oorlog heeft besloten zes van de twaalf kttrassiersre- gimenten in carabiuiers te veranderen. Reeds sedert vele jaren was men in militaire kringen van oordcel, dat eene dergelijke hervorming bij de tegen woordige wijze van oorlogvoeren onvermijdelijk was. Volgens de Figaro zou een groot aantal aandeelen van hel Journal des Débats, van een der erfgenamen van den beer Berlin, in handen zijn gekomen van den beer Récipion, een ijverig aanhanger van Gambetta. De te Brest aan land gezette geamnestieerden zijn bijna allen te Parijs aangekomen. Jules Vaiès, LttcipiaArthur Artiould en Henri Rochefort hadden er zich laten vinden. Rochefort had den stationschef laten verzoe ken, hem een afzonderlijken ingang aan te wijzen, daarbij niet gesteld was op eene ovatie, die de menigte Item zonder twijfel zou brengen. Het verzoek werd toegestaan, doch daar er geen menigte aan het station Ie zien was, zoo maakte Rochefort geen gebtuik van de hem verleende ver gunning. Op het perron werd door enkelen geroepen: Leve Rochefort Aan eenige teruggekeerden reikte hij de hand, maar eene manifestatie van eenige beteekenis had er niet plaats. Het dorp Tigny is door een vreesselijken brand geteisterd. Achttien huizen werden eene prooi der vlammen, waarvan de meeste bewoners lot den bedelstaf zijn gebragt. Op de Parijsche markt kan men dagelijks ecne 55-jarige vrouw zien zit ten die er voor haar leeftijd bijzonder stevig uitziet en groenten verkoopt. Dat is Annette Drevon, oud-markctensler bij het Fransche leger, dat zij naar Afrika, de Krim, Italië en den Rijn vergezelde, en die het kruis van het Legioen van Eer door een wapenfeit verworven heeft. Bij Magenta hadden twee Oostenrijkschc soldaten een vaandel van haar regiment bemagtigd. On der een regen van kogels snelde de moedige Annette op de Oostenrijkers los doodde den eenverwondde den ander, en bragt het vaandel zegevierend by de haren terug. Voor die daad werd haar het eereteeken geschonken. In den Franscli-Duitschen oorlog werd zij, kort na het sluiten van den wapenstilstanddoor een Beijersch soldaat op den openbaren weg beleedigd. Zij nam haar revolver en schoot Item dood. Hiervoor werd zr door den krijgsraad Ie Metz ter dood veroordeeld. Op den dag harer teregtstelling kwam echter prins Frederik Karei te Metz, die de voltrekking van het vonnis deed uitstellenten einde de proces-stukken in Ie zien. Het gevolg hiervan was dat zij gratie verkreeg en naar hare woonplaats mogt terug- keeren. In 1874 schonk maarschalk Mac-Mahon haar eene som gelds, waarmede zij eene groentenering begondie haar nog een bestaan oplevert. Een jong geneesheer te Lyon heeft eene weddenschap aangegaandat hij veertien dagen aan een zich van alle voedsel zal onthouden. De wed denschap is om 100 louis d'or, maar indien de geneesheer de veertien dagen niet doorbrengt in volslagen vasten, dan moet hij voor eiken dag, die aan de veertien dagen te kort kon-it, aan de tegenpartij buiten den inzet 100 louis d'or uitkeeren. Op het grootzegelkantoor te Parijs is een diefstal van Tunesische obli- gatiën, ter waarde van 140,000 fr.gepleegd. Drie Engelschendie een korte poos aan het bureau vertoefden, worden voor de daders gehoudeu. DUITHGHL4ND. Uit Hamburg meldt men aan de Magdeb. Zeit., dat Hasselmann, de bekende socialist, scheep is gegaan naar Amerika, naar men zegt, met achterlating van eene aanzienlijke schuld. Men noemt eene zeer groote som, meerendeels beslaande uit geld, dat Hasselmann tot op de laatste dagen van burgers uit den geringen stand ter leen had ontvangen. De kamer van koophandel te Bielefeld heeft in haar jaarverslagbe treffende den toestand van handel en nijverheid aldaar, zich uilgelaten over de werking van het nieuwe tarief. Zij zegt o. a.De kamer van koophan del heeft van den beginne af aangetoond, dat eene algemeene verhooging van het tarief noodzakelijkerwijze dit resultaat moest hebben: dat de kosten der productie zouden worden verhoogd en dat bij gevolg de mededinging van Duitschlands nijverheid op de wereldmarkt daardoor aanmerkelijk zou wor den bemoeijelijkt. Tijdens bedoeld wetsontwerp door den rijksdag werd overwogen heeft de kamer zich tot het parlement gewend en door vele voorbeelden, betrekking hebbende op de lakken van nijverheid in dit district bestaande, getracht den rijksdag van de juistheid harer mcening te overtui gen. Thans ziet de kamer zichzeer tot haar leedwezen in de treurige noodzakelijkheid geplaatst te moeten verklaren, dat de nadeelige gevol gen van de invoering van het nieuwe tarief z ch reeds doen gevoelen; de producten van sommige takken van nijverheid, in dit district beoefendkun nen op de buitenlandsche markten reeds minder met vreemde fabrikaten me dedingen dan vóór de invoering van het nieuwe tarief. Voor eenige dagen rigtte een hevig onweder vreesselijke verwoestingen aan onder de kudde schapen van het dorp Schalkenmehrcn, welke op de bergen in den omtrek graasden. 102 schapen werden gedood, terwRl ook de schaapherder zondanig werd getroffen, dat hij nog zrh gehoor niet heelt wedergekregen. T E' K Si Ï.J E. Te Konsiantinopcl zijn, naar men daar aan de Pol. Corr. meldt, ver ontrustende berigten uit Syrië ontvangen. Men vreest eene oproerige bewe ging onder de Arabieren. Die beweging zal voorafgegaan worden door ecne poging om op breede schaal autonomie te verkrijgen. Voorname Arabische cheiks, die zich thans ie Konstantinopel bevinden, houden zich bezig met een programma in tien artikelen, waarbij aan de Arabieren het regt wordt toegekend tot benoeming van hun gouverneur en hunne ambtenaren, die van Arabisch ras zouden moeten zijn; verder tot aanstelling van de reglers en ontvangers der belastingen, tot beschikking over de opbrengst ten gunste der provincie, enz. Zoodra dit stuk gereed is, zal hel den Sultan worden aan geboden als uitdrukking van de wenschen der bevolkingen van Syrië en Mesopotamië. Dit zal bet ultimatum der Arabieren zijn en wordt het van de hand gewezen, dan zou de beweging lot afscheiding nel eens spoedig kunnen uitbarsten. Zij verhelen hun voornemen niet om den Sultan verval len te verklaren als klialif, dat is als opvolger van den profeet en geestelijk opperhoofd der geloovigcn. De nieuwe groot-sherif van Mekka is, naar men wil, niet vreemd aan deze beweging, en zou tot klialif eu geestelRk hoofd van al de Muzelmannen uitgeroepen worden. I'hli I i.i.KCHA\K. LONDEN, 4 Augustus. 7% ure 's avonds. De beterschap in den toestand van Gladstone heeft zich ook in den verderen loop van den dag gehand haafd. Hoewel hij zwak is, is de vooruitgang bevredigend. 5 Augustus. Het heden morgen ten 9 ure uitgegeven bulletin meldtdat de zieke een uitmuntenden nacht heelt gehad, en de beterschap, hoewel langzaam, voortduurt. ROME. 4 Augustus. Volgens een telegram uit Athene zal bel besluit lot mobilisatie van hel leger waarschijnlijk morgen verschijnen. DARIJS, 5 Augustus. De parlementaire commissie, belast niet hel onder zoek over het vraagstuk der suikerpremie, stelt in haar rapport voor, de belanghebbende mogendheden uit te noodigen tot bijwoning eener interna tionale conferentie over dit onderwerp.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3