BUITENLANDSCIIE BERIGTEV dit regt reeds is betaald. Die wijzigingen zullen een vermoedelijk verlies van ƒ1,600,000 aan de schatkist veroorzaken. Als aequivalent wil de rege ring het volgende: In de eerste plaats het evenredig regt over de waarde der verdeelde zaken, waardoor ruimschoots het verlies der afschaffing van het overbedeelingsregt zal worden vergoed. Verder zullen worden verhoogd: de regten en boeten van registratie, die niet worden afgeschaft, noch ver minderd uitgezonderd alleen de regten en boeten van 4 ten honderd; de regten en boeten van hypotheek. Verder wil de regering een aequivalent verkrijgen door eene wijziging der zegelwet, waarbij verhooging der opcen ten op nagenoeg alle regten cn boeten van zegel in aanmerking komt. Met deze bate, die op ƒ770,000 geschal wordt, en de andere genoemde zou een nagenoeg voldoend aequivalent voor de voorgestelde afschaffing en vermin dering van regisiralieregten gevonden zijn. Ten aanzien van het beheer der militaire ziekeninrigtingen zijn o. a. de volgende bepalingen vastgesteldAan het hoofd van elke militaire zie- keninrigling staat de hoogst en oudst in rang zijnde officier van gezond heid bij die iurigting aanwezig, ilet hoofd eeuer militaire ziekeninrigting is belast, zoowel met de geneeskundige behandeling en de verpleging der zieken, het bevel over het aan die inrigling verbonden personeel, het be heer van het daarbij aanwezig materieel, als met de huishoudelijke dienst en de administratie der inrigting. De nieuwe regeling treedt in werking op 1 Nov. a. s. Te rekenen van dien datum rusten de verpligtingenwelke thans aan de militaire inten danten of de officieren, die als zoodanig fungeren, in hunne betrekking van toezienden chef over de ziekeninrigtingen zijn opgedragen, op de hoofden van die inrigtingen. Van omstreeks 1 tot en met 10 September a. s. zullen in een ge deelte van Overijssel en Gelderland veldmauoeuvres op uitgebreide schaal worden gehouden. Aan die manoeuvres zal deelnemen de 4e divisie infan terie, waarbij zullen worden gevoegd; de vier veld-escadrons van hel 4C reg. huzaren, de 2e, 3', 6' en 7' batterij van het le reg. veld-artillerie, de twee compagniëu artillerie-transporttrein; een peloton mineurs en sappeurs, eene veldtrlegraafbrigade, een detachement hospitaalsoldateneen detache ment cavalerie, beslaande uit hel 3' escadron 1' reg. huzaren en een de tachement maréchaussee. Bij de bataillons worden gedetacheerd de miliciens der ligiingen 1877, 1879 en 1880, ingedeeld bij de depóts der betrokken corpsen infanterie. Bestemd zijn tot kommandanlender cavalerie, de kolonel Scheidier List, van het 4' reg. huzaren aan wien wordt toegevoegd de ritmeester-adjudant van genoemd regiment G. J. Llssel de Schepper; der artillerie-troepen, luit.- kol. Zegers llijser, van het 2' reg. veld-artillerie, aan wien wordt toegevoegd de 1' luit.-adj. bij genoemd regiment II. G. Swaviug; van de artillerie bij de 1« brigade, de majoor II. M. Stcenberghe en bij de 2' brigade de majoor C. L. Doormanvan het le reg. veld-artillerie. - De commissie, aan welke door de synode was opgedragen haar le dienen van berigl en raad over de in hare handen gestelde stukken ter zake de in de buitengewone synode dezes jaars voorloopig aangenomen veranderingen van art. 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs, heeft rapport van haren arbeid uitgebragt. Aan het slot werd door haar voorgesteld: 1*. eenparig: de voorloopig aangenomen veranderingen van be doeld artikel met de daaraan verbonden overgangsbepalingen zooals die nu liggen, niet vast te stellen; 2". met meerderheid van stemmen: het voorstel te verwerpen om dit artikel te herstellen in den vorm van voor 15 Januari) 1879; 3". met meerderheid van stemmen: te bepalen, dal in al. 3, art. 38 van genoemd reglement achter de woorden //een of meerdere ouderlingen" zal worden gevoegd de zinsnede: //wanneer de ouderlingen bezwaar maken of verhinderd zijn den predikant in de aanneming bij le staan, is de kep- keraad bevoegd, op voordragl van den predikant een of meer oud-ouder lingen daartoe af le vaardigen; 4\ met meerderheid van stemmen: te be palen, dat al. 5 van art. 38 zou luiden als volgt: «wordt de uitslag van het onderzoek door de meerderheid der daartoe aangewezen personen vol doende bevonden, dan heeft de aanneming plaats." liet stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, is op 14 Au gustus van Port-Saïd vertrokken. De Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, is op 3 Aug. van Napels vertrokken. Bij gedep. staten dezer provincie is ter goedkeuring ingekomen een op 23 Junjj door den gemeenteraad van Katwijk genomen raadsbesluit, waarbij, op grond dat het wenschelijk is voor den bloei dier gemeente eene jaar markt in le stellen, het volgende is besloten: Er zal, te beginnen met het jaar 1880, en wel op deu li"1'0 September van ieder jaar, en mogt deze datum invallen op een Zaturdag of Zondag alsdan op den 14dtl1 September daaraanvolgende, in het dorp Katwijk aan den Rijn eene jaarmarkt worden gehouden. De algemeene vergadering der vereeniging tot bevordering van fabriek en handwerksnijverheid is gisteren te Dordrecht geopend. Tot leden van het hoofdbestuur werden verkozen, in plaats der niet verkiesbare aftreden- den, de heeren J. M. van Kempen te Voorschoten met 86, J. VV. de Raad te Middelburg met 106 en N. Verwey te Tiel met 100 stemmen. Omtrent de financiële ramp, te Wolvega voorgevallen, meldt men aan het II. I).De notaris d. II. was een bij uitstek innemend mensch, bewoog zich gemakkelijk in alle klassen der maatschappij, daarbij vriendelijk en voorkomend jegens iedereen, en dankte daaraan mede zeker een practijk, zooals maar weinige notarissen bezitten. Men verzekert, dat hij sommige jaren tusschen de 20 en 30000 gulden verdiende. Was het wonder, dat de rijke hem van zijne schatten, de burger van zijne overgespaarde penningen, die hem een onbezorgden levensavond moesten schenken, bragt? Iedereen vertrouwde hem, en de groole voet, waarop hjj leefde, gevoegd bij zijne groote inkomsten, liet geen twijfel over aan zijn rijkdom. Menigeen zou eerder geloofd hebben, dal de aarde bleef stilstaan, dan dat d. H. zou moe ten erkennen: Ik kan u uw gelJ niet teruggeven. Ik zal niet verder uit weiden over geruchten, die spreken van een passief van ƒ400,000. van personendie 80000 te vorderen hebbenenz.maar welk een schok heeft op nieuw het vertrouwen in onze geldmannen door te slaan! Door den landbouwer B. te Nes (Wesldongeradeel) werd Maandag 11. bij den hurgemeester van Oostdongeradeel aangifte gedaan, dat hij vijf scha pen miste uit eene weide onder Wetzens. Onmiddellijk werd door de po litie een onderzoek ingesteld en het gevolg was, dat in den persoon van R. W. B. le Niawier de dief ontdekt werd. De schapen waren Vrijdag door hem voor ƒ92.50 te Leeuwarden aan de markt verkocht; een bedrag van ƒ62.50 werd nog bij hem gevonden. R W. B. is terstond naar Leeuwarden overgebragt. Te Leek is Maandag een 10-jarig knaapje, dat in het veen bezig was met het omleggen der turven, verdronken. Achteruit loopende, geraakte hg in eene diepe geul en vond daar den dood. Te Noordbroek is dezer dagen een tweejarig meisje, dal nog den weg wilde oversteken, toen de omnibus van Hantema in aantogt was, door een der paarden omvergeworpen; het kind kwam toen onder de raderen van het voertuig, waardoor de beide beenen werden stuk gereden, liet kind is aan de bekomen wonden overleden. Te 's Hertogenbosch is een arbeider, die bij de aankomst van den snel trein van Breda de rails wilde oversteken, gestruikeld; hij geraakte met een zjjner beenen onder den nog in gang zijnden trein en een zijner voeten werd geheel verbrijzeld. In de jongste berigtweek, eindigende 26 Jnlij, overleden aan de pok ken te Londen 3 personen en bleven er 209 pokkenlijders in de hospitalen in behandeling. Er waren 30 nieuwe gevallen bijgekomen. In Parijs daalde de sterlte tot 37, te VVeenen lol 2, te Alexandrië tot 4, te Budapest tot 3. In Praag stierven 15, in Malaga 6, in St. Petersburg, Krakan en Venetië ieder 4, in Chrisliania en Murcia ieder 3, in Bucharest 2, in Barcelona en Cadix ieder 1. Te Antwerpen zijn aan de pokken overleden, in hel eerste kwartaal van dit jaar, 70 personen. Tot 17 Julij jl. bedroeg het sterfte cijfer 533. Te Brussel overleden in het lslt kwartaal van 1880 slechts 21 aan de ziekte en in het 2d' werden er 11 de slagtoflers van. 'sGRAVENHAGE, 5 Augustus. Aan den lijninspeclcur bij den rijkstelegraaf H. A. Moolenaar Reeder is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, en de direc teur van het rijkstelegraaf kantoor te Amsterdam H van Eek is benoemd tot lijninspecteur en directeur bij den rijkstelegraaf: voorts zijn benoemd: de directeur van een der rijkstelegraafkantoren C. Fransen, op zijn ver zoek. tot telegrafist 2' kl.en de telegraphist 1' kl. W. F. A. de Rijk, tol directeur van een der rijkstelegraaf kantoren. De officier van gezondheid 1' kl. dr. G. Karssen, behoorende tol de rol van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. Ter gelegenheid van IP. M'. verjaardag hebben 61 treinen reizigers in de i'igting Haag-Botterdam vervoerd, ongeveer 2000 kaartjes werden aan het station Delft afgegeven; de laatste trein vertrok van hier ten omstreeks half twee ure 's nachts. Van Leiden kwamen ongeveer 1000 personen naai de residentie. De melkventer, bijgenaamd «Kees de Bult", is niet overleden, zooals gisteren werd gemeld. Wel liet zijn toestand zich bedenkelijk aanzien, wegens eene gapende wonde aan het hoofd, maar er bestaat hoop op levensbehoud. E LCIIË Dingsdag is de buitengewone zitting der kamers geopend. In de kamer van afgevaardigden trad het oudste lid van jaren als voorzitter op. liet onderzoek der geloofsbrieven is terstond aangevangen. Men is te Brussel druk aan het werk voor de toebereidselen van de groote feesten in de helft dezer maand. Men legt de laatste hand aan de uitwendige versiering der tentoonstelling cn in de stad is men reeds begon nen met het oprigten van eerebogen. ENGELAND. LONDEN. 4 Augustus. De toestand van Gladstone verwekt de grootste belangstelling. Maan dag was er in de Dowmng-street zulk een verbazende stroom- van equipa ges, van personen die kwamen hooren hoe het gesteld was, dst de pulitie, op verzoek van dr. Clark, de straat voor rijtuigen moest afsluiten. Eene dépêche uit Kandahar, van 29 Julij, meldt het volgende: Bur row, vernomen hebbende, dat Ayoub's voorhoede Min wand bezet had. mar cheerde den 27"> des morgens van Kushk-i-Nakhud. Zijne artillerie tastte ten 9 ure den vijand aan. Kort daarop verscheen de hoofdmagt van den vjjand. Tot een uur duurde het artillerie-gevecht voort. Hel vuur van de Britsche achterladers, hoewel beperkt, miste zijne uitwerking niet, doch ten gevolge van een heftigen aanval der vijandelpe ruiterij, weken de Sepoys terug op het 66' regiment, waarbij twee kanonnen in den steek gelaten werden. De infanterie retireerde langzaam, van de cavalerie en de artillerie afgesneden. Na een heet gevecht gelukte het Burrow's infanterie zich een doorlogt le banen. De vijand vervolgde lot op 10 mijlen van Kan dahar, maar niet krachtig. De meeste verliezen ontstonden door dorst en uitputting. Bijna al de munitie, 400 Martini- en 700 Snider-geweren en 2 negenponders gingen verloren. Uit Kabul wordt aan de Daily News gemeld, dal de volgelingen van Abdut-Rahman, die hem bij zijn mondgesprek met den regerings-commis- saris Griffin vergezelden, zeer opgewonden en niet vriendschappelijk gezind waren. Het werd zelfs noodig geacht op de plaats van zamenkomst de Engelschc infanterie te laten aanrukken. Het mondgesprek zelf schijnt bevredigende resultaten opgeleverd le hebben. Maar de houding der Afga-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2