per telegraaf, de dood bijgevolg onmiddellijk moet hebben plaats gehad. De vermoorde is 56 jaar oud eu was eene kloeke, sterke vrouw. De moordenaar is op de vlugt gegaan, maar de politie heeft in alle rigtingen getelegrafeerd. ENCiËLASlD. LONDEN, 3 Augustus. Naar men uit Calcutta aan de Times meldt is men daar algemeen van gevoelen, dat men het verstandigst zal doen, naar Zuid-Afganistan een organiserend beleidvol hoofd te zenden Daaraan is nog veel dringender behoefte dan aan versche legerscharen. Generaal Haines bezit volstrekt uicl meer hel vertrouwen van het leger. De generaals Phayre en Primrose zijn betrekkelijk onervaren mannen, ten minste als aanvoerders van uitge strekte bewegingen. En wat de generaals Roberts en Stewarts betreft, deze kunnen in Noord-Afganistan weêr moeijclijk gemist worden. Aller oogen in Indië zijn op sir Garnet Wolsetey gcrigt; wanneer de regering er toe besluiten mogt, hem onmiddellijk naar Indië te zenden, zou hij zoo wel door militairen als door civielen met gejuich begroet worden. Bij de admiraliteit is een telegram ontvangen van den vice-admiraal Coote, bevelhebber van het Britsch erkader in de Chinesche wateren, mel dende, dat het schip Iron Duke bij de Okosivi-eilanden, ter hoogte van de zuidwestkust van Yessogedurende een nevel aan den grond is gevaren. Naar men uil Calcutta aan de Times meldt, beerscht er te Madras eene zonderlinge paniek onder de lagere inlandsche volksklasse. Men gelooft er, dat de regering op het punt is van een aantal menschcnoffers te doen plaats hebben, om wijding en veiligheid le geven aan de pas voltooide havenwer ken, en dat de politie slagtoflers zoekt. De inlanders uit die klasse des volks durven des avonds zich niet op straat vertoonen. Onlangs kwamen te St. Johns twee visschers aan land, die, in een roeiboot, hun schip gedurende een dikken mist uit het oog verloren en vijf dagen en vijf nachten zonder eten of drinken op eene onstuimige zee rond zwierven, totdat zij eindelijk, uitgeput van vermoeijenis en honger, een New-Fotindlandsch schip ontdekten, waar zjj zich versterkten, om kort daarna behouden den vasten grond te bereiken. PKANkKU li. Bij de verkiezingen voor de gewestelijke raden zijn al de ministers, die zich candidaat gesteld hadden, gekozen. De minister-president en de minister van binnenlandsche zaken, die nog geen zitting hadden in den ge westelijken raad. hebben er thans eene plaats bekomen. De maire van Cherbourg heeft de ingezetenen op de komst van den heer Grévy in eene proclamatie voorbereid. Deze moeten den president ont vangen met de levendigste demonstraliën van eerbiedige en sympathieke toe wijding aan zijn persoon. //Inwoners van Cherbourg," zegt de maire, »laat bij deze pleglige gelegenheid zien, hoe eene republikeinsche stad het hoofd van den staat weet te eeren, hoe zij geestdrift, orde en kalmte met de schitterendste uitingen barer vreugde weel te vereenigen. Leve de president!" Maandag had in het Jezuïten-collegie in de rue Vaugirard de jaarlijk- sche prijsuitdeeling plaats De directeur Cornudet hield bij deze gelegenheid eene heftige redevoering tegen de ontwerpers en voltrekkers der Maart-decre ten. Na afloop der plegtigheid deelde hij mede, dat het collegie gedwongen was geworden eene reorganisatie te ondergaan, liet was nu het eigendom geworden van een naamloozc vennootschap, met een aantal huisvaders aan het hoofd. De opening van den nieuwen cursus zal op den gewonen tijd in hei begin van October plaats hebben, liet zal de vraag zijn of de regering tnet deze reorganisatie genoegen zal nemen. Te Brest is een stoomschip uit Nieuw-Caledonië aangekomen met 120 geamnestieerde communards aan boord. Er heerschte de beste orde bij hunne ontscheping. Bjj het aan wal stappen riepen zij: Leve de republiek! Het comité le Parijs heeft gezorgd, dat de teruggekeerden zich dadelijk aan een maaltijd konden vergasten. De groote prijs uit de loterij voor de noodlijdenden in Frankrijk en Spanje, die na de ramp te Murcia georganiseerd werd, viel op nummer 2 843,490. Het billet, waarop dit getal voorkwam, schijnt verloren gegaan ie zijn, het is althans niet ingeleverd. Wel hebben een aantal personen beweerd, dat zij het bezeten hadden, doch dat het verloren of gestolen was, en een heeft zelfs de som van 150,000 fr.die er op viel, geregtelijk laten opeischen, doch de regtbank heeft uitspraak in de zaak gedaan en beslist, dal de commissie voor de verloting regt had bij hare bewering, dat zij de som alleen behoefde uit le keeren. als de eigenaar van het winnende nom- mer dit binnen drie maanden ter inwisseling aanbood. Daar dit niet ge schied is en de drie maanden verstreken zijn, heeft de commissie de vrije beschikking over het geld teruggekregen en zal zij het tot andere liefdadige doeleinden bestemmen. Op den boulevard St. Michel te Parijs is de grond over eene uitgestrekt heid van ruim 20 meiers ingezakthet metselwerk der daaronder liggende riolen bleek te zwak te zijn. Drie der nabijgelegen huizen moesten in al lerijl door de bewoners verlaten en gestut worden. Op de recde van Bordeaux heeft op een schip, dat met ijzeren fusten zwavelkoolstof geladen was, eene hevige uitbarsting plaats gehad. Het schip zonk onmiddellijk; maar de bemanning, uit vier personen bestaande, wist zich door naar land te zwemmen te redden. ITALIË. liet plan is gevormd om te Rome in 1885 eene wereldtentoonstelling le houden. Er is reeds eene commissie zamengesteldwaarin ecnige in vloedrijke leden der aristocratie zitiing hebben, ter bevordering van het plan. De heer Orsini, hoofdredacteur van de geïllustreerde Espozisione Mondiale, onvermoeid strijder voor de zaak, heeft aanmoedigende brieven ontvangen van den hertog van Aosta, van Gladstone en van Gambella. De Paus heeft bepaald, dat te Carpineto, zijn vaderstad, een weeshuis en eene school voor meisjes gesticht zullen worden. DVITICHLAIVD. Omtrent het ongeluk, te Frankfort voorgevallen bij het afsteken van een vuurwerk wordt officiéél het volgende medegedeeldDe vuurwerkma ker Diinges uil Coblenz, die bij de ontploffing zelf ernstig aan een arm ge kwetst werd, had voor het af le steken vuurwerk een stuk van nieuwe vin ding medegebragtwaarmede hij nog geene proeven had genomen. Daarvoor was eene vrij sterke lading kruid en vuurkogels in een ijzeren cylinder bij- eengebragt, die 40 centimeter hoog was en 25 centimeter in doorsnede had, terwijl het ijzer 9 millimeter dik was. Die cylinder is ontploft; hoe dat ge schied is en of de constructie le wenschen overliet, wordt nog onderzocht. Dat door de ontploffing zoovele personen ernstig gekwetst werdenwas niet het gevolg hiervan, dat de politie het publiek te digt bij de plaats, naar het vuurwerk werd afgestoken, had laten komen. Want een stuk ijzer is o. a. in het dak gedrongen van een huis, dat op 500 passen afstand stond en het was dus niet mogelijk tegen zulk een ongeluk voorzorgsmaatregelen te nemen. Een berigt van generaal SkobelefF uit Centraal-Azië luidt zeer gunstig voor het Russische leger, dank zij vooral zijne voortreffelijke artillerie. Ook door het vernielen van levensmiddelen had men den vijand groote moeijelijk- heden berokkend. LONDEN, 3 Augustus. In het lagerhuis antwoordde lord Hartington op eene vraag, dat hij niet geloofde dat Gladstone in langen tijd aan de zittin gen deel zou kunnen nemen. Voorts deelde hij mede, dat de regering gis teren en lieden geen nadere berigteu omirent de gebeurtenissen te Kandahar en op de grens ontvangen had. Heden kwam er een particulier telegram van den onderkoning over den staat van zaken te Kabul tot 1 dezer. Er bestaat geen reden om aan te nemen, dal de telegrafische gemeenschap met Kabul verbroken zou zijn. Het telegram bevatte geen zorgwekkend nieuws. Het is zeker, dat de onderhandelingen (met Abdur Rahman) den l"1 dezer nog voortduurden. KONSTANTINOPEL, 3 Augustus. De collective nota der ambassadeurs betreffende Montenegro is heden ochtend geteekend en aan Abeddin ter hand gesteld. LONDEN, 3 Augustus. Officiëel wordt uit Quettah gemeld: Er loopt een gerucht, dat de Afganen zich vereenigen tusschen Chaman en Kandahar, dat Ayoub Khan opgerukt is tot Merkarer, dat hij eene strijdmagt heeft uitgezonden om Chaman te belegeren en dat hij tracht de convooijen af te snijden, die voor Kandahar bestemd zijn. Uit Kabul wordt berigt, dat Roberts bevel heeft ontvangen om naar Kandahar op te rukken met eene sterke magt van alle wapenen. LONDEN, 4 Augustus. Het hoogerhuis heeft de wet tot het verleenen van schadevergoeding aan Iersche pachters, die wegens wanbetaling van hunne hoeven zijn gezet, met 202 legen 51 stemmen verworpen. In den loop der beraadslaging werd door de regering verklaard, dat, ingeval het hoogerhuis de wet mogt verwerpen, het verantwoordelijk zal zijn voor de gevolgen daarvan. LONDEN, 4 Augustus, 9 uur. Gladstone heeft een goeden nacht gehad. De long-congestie heeft opgehouden. De patient is vrij van koorts. iSurgcrlijfic 5?t.vub. Van 29 Julij lot en met 4 Augustus 1SSO BEVALLENS Pottum, geb. Meelielse, 'L. J. Wendel. geb. van Aalst, D. J. M. Veerman, geb. v. d. Mark, Z. A. W Adama. geb. Krot, Z. - J.W. F. llozier, geb. Rozeboom, Z. -- A. M de Jongh. geb. de Hart, D. - C. Korenhof, geb. Louwrier, D. C. Zwart, geb. Leget, D. J F. Heymans, geb. Esschers. J. C. v. Kaathovcn, geb. Becker, l>. A. II. II. Foruara. geb. Langezaal. Z. A. F. Ncuhatis, gel). Klein. Z. - J. II. v. I'olanen, geb. Voermans, Z. M. v. d. Wetering, geb. Vroom. D B. Tliiel, geb. Kuiper, li. - J. v. d. Pulten, geb. Rebbers, J. Questro, geb. de Bruin. Z. - J. C. Olgaar, geb. Colpa, D. C. van Rosmalen, geb. Massaar. Z. - M. II. Ilciurich. geb. Juslman. Z. E. Reckmann, geb. Janssen, I). G- S. Lcgei, geb. van liissci, Z J. Pleysier, geb. Marjee, D. C. C. Kriek. geb. v. d. Bijl, tvveel. Z en D. D. Colpa, geb. Geben, D. - M J. Hoogkamer, geb. Arbouw, I). GEHUWD: H. J. B. Biekart, jm. en J C de Houdt. jd. 11. Frankhuizen, jm. en M. van der Linden, wed'.II. Boom. jm. eu J. G. van der Bijl, jd. N Ver hoeven, jm. en J M. Craina, jd. F. VV. Dagelet, jm. en F. C. van Oosten, jd. - W. H. Brakel, jm. en J. S. M. Tasseron, jd. D. van Noort, jm. en M. A. C. van der Meel, jd. J. van Rijn, jm. en A. Selier, jd. J. Beek.jm. en II. van den Berg.jd. K. Pander,jm. en C. W. Visser, jd. OVERLEDEN: L. C. 11. Timan, D., 13 d. A. A. van den Berg, D., 1 m. S. Simons, Z 7 m. C. J. Korswagen, D., 5 m N A Breedeveld, Z 5 m. S. Hcmerik, geb. Overveld, Z. levenl. J. E. Stikkelorum, 2 j. J. N. Ileme- rik, geb. de Fijt, 79 j. H. Boezaard, Z., 3 m. J C. van Horssen, Z„ 19 j. C. Selier, 61 j. M. Vilders, geb. de Bruyn, Wed. 81 j. J. de Boer, Z., 7 m. J. M. Jongmans, D., 4 m. 11. G. van Loet, Z., 10 m. E. van Wijnbergen, D., 7 j. A. de Wit, D„ 2 j. H. Holswilder, 57 j. - P. A. Briejer, Z„ 19j. P. P. van der Wijngaart, Z„ 3 m. J. Bogaards, 33 j. J. van der Blom. Z.,2j. II. J. Grijsen, Z., óm. S. J. Neutebnom, Z., 4 w. J. C. Duyser, 68 j. A. M. M. van Klaveren, geb. Lancel, Z. levenl. J. J. van Mastrigi. geb. Buiten dijk, D. levenl. PROGRAIIIMA TAV .11IZ1Eit«UTVOEKl\(iEX. Musis Sacrum. Donderdag 5 Augustus, ten half acht, doordeSlaf- muziek van het 4' Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grektzius. le Afd.: 1. Marscli //De vijf Vrienden", Grentzius2. Ouverture //Fleur d'Amitié", Nihoul; 3. //Gruss aus Thüringen", Walzer, v. llobmann; 4. Para phrase //Die Loreley", Neswadba; 5. Finale aus der Oper //Ariële", Bach 2' Afd.: 6. Ouverture //Egmond", Beethoven; 7. Vier ali-Niederlandische Lie- der aus der Sammlung des Adriarius Valerius, voin Jahrc 1626, bearbcitet von E. Kremser und fiir Harmonie, arr. von Grenizius: a. Wilhelmus von NassauenPrins von Oranien, b. Abschied. c. Berg op Zoom, d. Gebet; 8. Fanlaisie de l'opéra //Trouvère", Verdi; 9. //Une Jouruée au Sérail", Fautai- sieWendinghen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3