COURANT. LE108CHE DONDERDAG 5 AUGUSTUS. BINNF.NL VNDSCÜE BERIGTEIN: N°. 181. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, j 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nnmmers der Courant [te prijs der Adverlenliën is van 1—4 LEIDEN. 4 Augustus. Uitslag der verkiezing vatt een lid voor de tweede kamer Her staten- generaal in het horiftlkiësdislrifct Adistcrdam, in de plaats van wijlen den heer mr. b. van Ilcukeloth. Üitgcbragie geldige stemmen 1708. Volstrekte meerderheid 855. Herstemming tlisschetl dc hli. mr. J. G. Gleicliman, oud-mi- flistfer van fihariclëndie 808, ëri n1r. J. Kappeyiic van dè Copp'ello, oud- minister van binnenlandsche zaken, die494stemmen bekwam Op den heer mr. A. II. M. van Berckel Waren 392 stemmed uitgebragt. Naar Wij vernemen ztjn de dubbele Kilol-Begonia-bloemenwelke, op Uitnoodiging van het bestülir der afd. Leiden en omstreken Van dc Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, aanstaanden Vrijdag avond in de zaal van Zomerzorg voor de leden der afd. ter bezigtiging gesteld worden, die van den heer Bouwman, bij Arnhem, liet zijn dezelfde bloemen, die reeds sedert een paar jaren, om de tot dusverre nog niet geëvenaarde pracht, dooi" elk die ze zag ten zeerste werden bewonderdwaarvoor reeds van verschillende zijden aanbiedingen werden gedaan, maar die nog steeds het uitsluitend feigendom zijii Van hemdie ze Uil zaad verkreeg. Het bestuur der afd. getróóst zich daarom gaarne eeiiige opoffering om de leden der afd. ih dc gëlègëtiliëid te stéllen er kemiis mede te maken. De kapitein L. Tissot vau Patót, van het 4" reg. inf., is overgeplaatst bij hfe't 7' reg. ie Aroslerdaüi. 11e Staatscourant bevat het verslag omtrent hél rfjks-cthnograpliisch musetini dlhiei-, uifgëblagt dotir dèh waafnemeriden directeur dr. C. Leemans. Bljjkéns dat Verslag bevindt het gebonW zich over het algemeen in vol doenden stdat; in het dagelijkSch tffiderhdoü wórdt geregeld voorzien. Voor den uiterlijken welstand, èrf hiëV fen daar ook in het inwendige, zou eenige meerdere zorg niet als Weelde beschouwd kunnen worden. Daar het museumgebouw, ook na de uitbreiding door vereètiigihg met eene belen dende woning aan de lloogewoerd, geenc, ook slechts maar ecnigzins vol doende ruimte aanbood, werd een benedenhuis, aan den Stillen Rijn gele gen gehuurdwaar nieuw aankomende bezendingen voorloopig geborgen en oiftpakt kunnen worden. In het museum moest, zoodra in de nieuwe lokalen de noodige kasten enz. langs de wanden en in het midden aauge- bragt waren, de gelegenheid ontbreken, om de onontbeerlijke werkruimte beschikbaar te vinden, en bestond er geen ander middel, om al de voorbe reidende en voorloopige werkzaamheden van schifting en beschrijving der inkomende bezendingen te verriglen. De behoefte was dringend; eene bruik bare woning in de nabijheid van liet museum was toen niet te vinden, en zoo moest wel het bezwaar van den vrij grooten afstand van hel hulpló- kaal niét al te zèer in rekening worden gebragt. De toestand van de verzameling is. voor zoover hel de reeds tentoonge stelde voorwerpen betreft, over het algemeen voldoende. Nadceligc invloe den van vocht en schadelijke insecten werden zooveel mogelijk en met goed gévolg bestreden. Voor herstel vau beschadigingen en gebreken van voorwerpen werd geleidelijk het noodige gedaan. Van grooteren omvang zullen de werkzaamheden van herstel worden, met betrekking tot dén in- hóöd van vele afdeelingcnvooral van dc bezending van voorwerpen, die uit dén Néderlandsch Oóst-Indischen archipel naar de gróofe wereldtènloon- sf'clfibg të Parijs ifi 1878 overgezonden werdenen voor zoover de regering daarover kon beschikken, door haar aan het eihnógraphisch museum wer den toegevoegd. Die rijke en aanzienlijke vermeerdering werd nog geheel op het einde van het jaar 1878 alhier ontvangen, maar kon eerst op het einde van het afgeloopen dienstjaar ontpakt en met de bestaande lijsten vergeleken worden. Bjj het voorloopig onderzoek bleek, dat de toestand van zeer vele voorwerpen hoogst onvoldoende was; klaarblijkelijk ien ge volge van verzuim van de vereischte voorziening tegen stof en beschadiging gedurende de tentoonstelling, maar vooral ook door gebrek aan de noodige zorg bjj het inpakken, nadat zij te Parijs aan hunne bestemming beant woord hadden. Eene verzameling van llindoeschc muziekinstrumenten en andere op Hindoesche muziek betrekkelijke voorwerpen, kon tot nog toe, wegens gebrek aan ruimte, niet ontpakt en onderzocht en haar toestand dus ook niet beoordeeld worden. Op slechts ééne uitzondering na werden alle aanwinsten wederom ver kregen door geschenken van verschillende begunstigers, waaronder sommige die reeds meermalen van lutnne welwillende en belangstellende medewer- De prijs der Courant is per vierendeel juars 1.50, franco p. p, f2.,—, neo p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jn verkrijgbaar voor 5 cents. gels 1.— iedere regel meer 25 cents. - - 'e. - t j - - king de blijken gaven. Ook bleef het museum de goede vruchten genieten van gunstige beschikking van departementen van algemeen bestuur of van wetenschappelijke instellingen binnen- en buiten 's lands. Met dankbaar heid worden vermeld: Het dep. van onderwijs te Yokohama in Japan; de departementen van buitenlandsche en van binnenlandsche zaken tc'sGra- venhage; het rijks-museum van natuurlijke historie te Leiden; de konink lijke Noordsche universiteit te Christiania, en het bestuur van the Smithso nian Institution te Washington; de heerenA. 11. G. Blokzeyl, oud Nederl. Oost-iudisch hoofdambtenaar, laatst resident van Banjoewangi op Java, thans te Nijmegen; A. J. C. Geerts. directeur van het sanitair laboratorium te Yokohama in Japan; S. S. Gramberg, oud-ofïicier van gezondheid bij hel Nederl. leger, oud Nederl. Oost-Indisch ambtenaar, thans te 'sGraven- hage; 0. J. Hering, hoofdcommies der belastingen te ParamariboJ. J. Korn- dörff'er, luit.-kolonel der mariniers te Rotterdam; J. Mater, bortulanus van de firma von Siebold G°.bij Leiden; m'. S. C. J. W. van Mussphenbroek, oud-resident van Menado, te Leiden; C. M. C. Obreen, te Rotterdam; E. G. M. Ooms, Nederl. consul te Aden; de vice-admiraal Paris, conservator van het Mttsée ethnologique et maritime au Lonvre, te Parijs; mr. M. C. Piepers, officier van justitie te Samarang: J. Semmelink. officier van ge zondheid lste kl. bij het Nederl. Oost-Indisch leger, thans te Banda-Nera, en de Rajah Soerindre Molton Jagorp, te Calcutta in Engelsch Indië. Men schrijft ons: De pluk der aardbeziën is wel niet overvloedig, maar voldoende geweest. De kersenboomgaarden hebben tamelijk opgele verd, doch voor het meerendeel is de vrucht naar Duitschland verzonden. Perzikenpruimen en abrikozen zijn er weinig, ook nergens worden moer beziën van eenig belang geplukt. Morellen waren er in groote menigte. Bij den bloei der peren- en appelboomen liet liet zich aanzien dat vooral de laatsten heel wat vruchten zouden dragendoch de vruchtzetting heeft niet aan de verwachting beantwoord. De opgst zal hiervan bijna schaarsch zijn. In de meeste kweekerijen stonden de frambozen als overladen met vruchten, eu van de aalbessen is een hoogst voordeelige pluk verkregen.. Scheepsla dingen van die uitstekend geslaagde vrucht werden wijd en zijd verzonden. Tarwe, rogge, gerst, haver, koolzaad en vlas stonden niet ovepal even gunstig, op sommige plaatsen zelfs dun, doch over het algemeen bestaat er reden lot tevredenheid. Teregt kan gesproken worden van golvend graangoud geel vlas en met haauwen beladen koolzaad. Ofschoon hier meer, zooals op de Geldersche kleigronden, daar minder de ziekte onder dp aardappelen bestaat, zijn daarvan de late, waaronder de duinzandaardappelen, tot heden bevrijd gebleven. De late, echte Brielsche aardappel vindt niet zonder redert nog altoos veel meer voorstanders dan de wel fijne, doch flaauwe zandaard- appel. Te naauwernood ontsnapte de vroege bloemkool aan de droogte in Mei, die later echter bij den regen nog een ruim gewas aanbood. De late koolsoortenzonder onderscheidstaan overal hoogst voordeelig te veld. Ook de uijenteell onder Rijnsbnrg en andere plaatsen slaagde dit jaar bij zonder goed. Veur leverde eene menigte scheepswachten af met uitmun tende bloemkool en wortelen. Komkommers en augurken zijn er niet te ruimmaar de snij- en tuinboonen beginnen nu góed aan te komen. Teulen en erwten werden overal met voordeel verzonden. De hoezeer dan ook laat ontwikkelde wijnstok belooft in Wjjnmaan'd rijpe vruchten. Uit de kassen worden nu fraaije trossen druiven gesneden. Daar was in twee maanden geen gebrek, veeleer overvloed aan allerlei malsche groenten uit de moe- zerij, want in dien tijd heelt de zomer zich doen kennen als een der u'it- muiitendsie. Met eene gematigde warmte, een heerlijken zonneschijn en een vruchtbaren regen, groeide alle gewas schier verbazingwekkend. In Mei wist de landman geen raad met zijn dorre weiland en ledigen hooi berg. In Julij komt gaandeweg overal hel voortreflelijksle hooi binnen, dat alle bezorgdheid voor den winter zal doen ophouden. Indien ér iets te wenschen was, het zou dit zijn dat er vooreerst geen regen meer viel. Wat heerlijke weilanden alomwaarin het vee zich kan verzadigen aan geurig gras, bijna zoo eêl als in het midden der lente. Geen wonder dat in dezen model-zomer, om zoo te zeggen, bloemkweekerijen en buitenverblijven prij ken met een keur van trisch ontwikkelde planten en met een schat van geurige bloemen; dat pelargonium, fuchsia en begonia tintelen van levens lust naast de met bloemen en knoppen beladen roosdie zich ook thans in al hare bekoorlijkheid deed kennen; dat na de ranke acacia, met zjjnewel riekende bloemtrossen, zooveel ander blóeijend' geboomte volgde, en thans zoo menige liVslTiof eene weelde ten tóón spréïd't'mét zijne schitterende

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1