['Kit TELEGRAAF, ADVERTENTIES uit Haddiugtonshire, welk district-vertegenwoordigd wordt door lord Elcho, een der voornaamste tegenstanders van het ontwerp Dit verwekte groote vrolijkheid. Onmiddellijk daarna stond lord Elcho op, om een verzoekschrift tegen de wet over te leggen, ingediend door sir Thomas Gladstone, des mi nisters ouderen broeder, die een vurig Tory is. Nu was het gelach alge meen en Gladstone zelf stemde er mede in. De koningin bezigtigde dezer dagen te Osborne de beide vaandels van het 24s" inf.-regimenl, die na den slag van Isandula in de Tugela-rivier ge vonden werden, nadat de luilt. Melville en Coghill, met verlies van hun leven, te vergeefs getracht hadden ze te redden. De vorstin hechtte een kleine immortellenkrans aan den slok van een der heroverde vaandels als een teekenhoe hoog zjj den heldenmoed waardeert van de beide jonge officieren, die hun leven opofferden bij de redding van hetgeen hunalsmili tairen het dierbaarst was. Keizerin Eugénie legde, tijdens haar verblijf in Zululand, twee kransen op het graf der officieren. Dé koningin had haar die kransen persoonlijk medegegeven. De Daily News is van meening, dat de berigten, die in den laatsten tijd uit Zuid-Afrika ontvangen zijn, het ontwijfelbaar maken, dat het con federatieplan voor het oogenblik volkomen mislukt is en dat, zoo het her boren worden moet, dit door nieuwe mannen en onder gunstiger omstan digheden dient te geschieden. Zij hoopt, dat de regering zonder verwijl een gouverneur naar de Kaapkolonie zenden zal, die, van alle plannen van annexatie en geweld afkeerig, zal trachten de in de laatste driejaren opge wekte hartstoglen weder tot bedaren en de betrekking tusschen de kolo nisten en de inlanders weder op den ouden vriendschappelijken voet te brengen. -- De beide hoofdcandidatcn voor het presidentschap der Vereenigde Sta ten, waarvoor de verkiezing in November plaats heeft, hebben de candida- tuur aanvaardt; Garfield die der republikeinen en Hancock die der democra ten Laatstgenoemde verklaart in zijn manifest, dat de amendementen op de grondwet, die het resultaat van den oorlog bekrachtigd hebben onschend baar zijn. Hij doet de noodzakelijkheid uitkomen van eendragt en broeder lijke gevoelens en verklaart, als hij verkozen mogt worden, dat hij de unie zal beschermen en verdedigen, tevens echter wakende voor de getrouwe uit voering der wetten in de verschillende deelen der republiek. Men verwacht dat ditmaal de democraten bij de stembus zullen zegevieren. In den toestand van dr. Tanner is eenige verbetering gekomen. Hij spreekt zeer opgeruimd met zijne bewakers, en houdt vol, dat zjjn toestand niet gevaarlijk is, en dal zich by zijn vorige vasten dezelfde verschijnselen voordeden. Volgens officiële berigten betreffende het heerschen van de gele koorts enz. in Rio de Janeiro, zijn daar gestorven van 16 Februarij tot 31 Mei van dit jaar: aan de gele koorts 1019 personen, aan de malaria-koorts 157 en aan de tusschcnpoozende koortsen 250. IllANKRIJlL De Kép. frang. meldt, dat de werklieden in bronzen voorwerpen in de laatste bijeenkomst van het socialistisch congres geprotesteerd hebben tegen elke opruijing tot gewelddadigheden en burgeroorlog. Wij koesteren zeiden zij, voor de republiek eene diepgewortelde liefde en zouden elke poging tot omverwerping der republiek, hetzij die van monarchisten of van anarchisten uitgaat, bestrijden. Is hel niet ontzettend, dat men hier hel dynamiet in de plaats van de wet wil plaatsen? Herinnert men zieh niet, dal de werkman bet meest door revolutiën lijdt? Zij verklaarden verder, zich overtuigd te houdendat alle noodige verbeteringen het gemakkelijkst door het algemeen stemregt en door steeds meer uitgebreide ontwikkeling en beschaving verkregen zouden worden. De Fransche militairen zullen, volgens een besluit, dat eerlang door den minister van oorlog openbaar gemaakt wordt, na vijf uren in den na middag burgerkleederen mogen dragen. Op den 511" September zal er voor Blaise Pascal een standbeeld ont huld worden te Clermont-Ferrand (Auvergne), waar hij den 19d«n Juny 1623 geboren werd. De Fransche akademie, de akademie van wetenschappen en de akademie van zede- en staalkundige wetenschappen zijn uilgenoodigd zich bij die plegligheid te laten vertegenwoordigen. Ismaël-pacha, de onderkoning van Egypte, heeft Napels verlaten, om zich naar Frankrijk Ie begeven. Hij zal cenigen tijd te Vichy blijven en vervolgens naar Parijs komen. De Arenir dipl. bevat het volgende over de komst der verdreven Fransche Jezuïten in Spanje en over de wettelijke bepalingen tegen hunne toelating aldaar: »In de laalstverloopen week zijn op het kasteel van den hertog van Pastrane bij Madrid 30 en te Barcelona 150 Jezuïten aangeko men. Laatstbedoelden werden ontvangen door den ex-cabecilla Castello, die gedurende den burgeroorlog zich door zijne wreedheid berucht Blaakte. Gelijke cijfers als hierboven genoemd gelden Salamanca, Ciudad Rodrigo, Victoria, Burgos, Saragossa enz. De regering neemt legen het vestigen van deze landverhuizers op Spaanschen bodem geene maatregelen; integen deel, zij begunstigt het op alle wijzen. Dat deze handeling niet in over eenstemming is met de bestaande wetten is gemakkelijk aan te toonen. Het concordaat gedoogt slechts aan één orde, de Escolapios, en twee con gregatiën, die van den h. Vincenlius van Paulo en van den heiligen Phi- lippus van Neri, het verbliji in Spanje. Bovendien hebben de Cortes 19 Julij 1869 twee door Romero Ortiz gemaakte ontwerpen van wet aangeno men, waarbij de uitzetting van de door koningin Isabella begunstigde Jezuïten en van alle andere orden wordt gelast. DIIITSCHLAND. Volgens de bepalingen der nieuwe militaire wet zal de sterkte van het Duitsche leger, de ruiterij niet daarin begrepen, worden gebragt op 503 balaillons infanterie, 340 batterijen veldartillerie, 31 bataillonsartillerie te voet. Ten einde dit doel geleidelijk te bereiken, zal aan sommige regi menten de taak worden opgelegd eene volledige compagnie in hun midden te formeren; deze compagniën zullen op 1 April van het volgende jaar worden zamengevoegd ter vorming van de vereischte regimenten. Zoodra de bedoelde compagniën door die regimenten zijn afgegeven, wordt onver wijld daarna een gelijk aantal recruten aan elk dier regimenten toegevoegd. De zaak moet zoodanig ten uitvoer gelegd worden, dat er geen verhooging van uitgaven aan verbonden is. Om hiertoe te geraken zal een gelijk aantal manschappen van vroegere ligtingen met verlof huiswaarts worden gezonden, om later weder naar hunne regimenten terug te keeren. Te Baden is geopend de algemeene vergadering der vereeniging van Duitsche spoorwegdirecliën. Vertegenwoordigd zijn 93 direcliën door 170 gedelegeerden. Het voorzitterschap bij de beraadslagingen wordt gevoerd door den heer Schrader, directeur van een der Berlijnsche spoorwegmaat schappijen. In sommige geleerde kringen bestond het plan eene inschrijving ten gunste van eene wederinrigting der bibliotheek van Mommsen te openen. Met al de energie, den Engelschman eigen, heeft die gedachte een vasten vorm gekregen. De Engelsche bladenzonder onderscheid van rigting, publiceren thans eene door drie zeer geachte Oxfordsche geleerden onder- teekende oproeping, voor het doen van bijdragen tot oprigting van een Momm- sen-fonds. In warme bewoordingen wordt op de beteekenis gewezendie de onderzoekingen van den geleerden Duitscher voor de wereldwetenschap bezitten. Er bestaat wel geen redelijke twijfel voor, dat de beweging een schitterend succes zal hebben; de Times meent het met zekerheid te dur ven beweren. Zjj wijdt bjjna anderhalve kolom aan de schitterende ver diensten van Mommsen, die zij in één adem met Gibbon en Macauley noemt. Wat de ontwikkeling der historische en antiquarische studiën in Engeland aan den invloed van de onderzoekingen van Mommsen te danken heeft, wordt onder de warmste bewoordingen door het City-blad aange toond. RUSLAND. De Russische petroleum dreigt door de voltooijing der spoorweglijn Baku-Tiflis, die weldra plaats zal hebben, een gevaarlijke mededinger voor het Amerikaansche product te zullen worden. Reeds is een groep Ameri kanen, over een kapitaal van 8 millioen beschikkende, in onderhandeling getreden omtrent den aankoop der petroleumbronnen te Raku. LONDEN, 2 Augustus. In het hocgerhuis heeft lord Kimberley medege deeld, dat de gouverneur der Kaapkolonie is teruggeroepen. LONDEN, 2 Augustus. Blijkens het geneeskundig bulletin ten 4 ure ging het met Gladstone zoo goed als men kon verwachten, maar bleef de koorts aanhouden. LONDEN, 2 Augustus. De Standard heeft uit Bombay berigt ontvangen, dat de telegrafische gemeenschap met Kabul is verbroken. Tusschen Pezwan en Lataband is de draad doorgesneden. PARUS, 2 Augustus Tot nog toe is de uitslag van 929 verkiezingen voor de algemeene raden bekend. Gekozen 632 republikeinen, 240 conservati ves Herstemmingen 57. De republikeinen wonnen 154 zetels. LONDEN, 3 Augustus. Hoogerhuis. Tweede lezing van de wet lot het verleenen van tegemoetkoming aan lersche pachtersdie wegens wanbetaling van hunne hoeven gezet zijn. Lord Grey stelt de verwerping voor. Dit voorstel wordt door lord Emily Waveney en lord Derby (liberalen) ondersteund. Lord Landsdowne en lord Dnrave (liberalen), lord Waterford en lord Salis bury (conservaliven) bestrijden de wet, die door lord Kimberley wordt verdedigd. De discussie wordt heden namiddag voortgezet. LONDEN, 2 Augustus, 11 uur 'sav. Gladstone heeft den dag nog al rustig doorgebragt. De koorts is niet heviger geworden en de toestand over het algemeen bevredigend Men verzekert dat Gladstone gedurende liet overige van de zitting aan de parlementswerkzaamheden niet zal kun nen deelnemen. LONDEN, 3 Augustus. Gladstone heelt een viij goedui nacht doorge bragt. Koorts noch longaandoening zijn toegenomen. CANDAHAR, 2 Augustus. Nadere bijzonderheden betreffende den aanval van generaal Burrow: De strijdmagt van Ayoub-KI au bestond uit 12000 man en 20 stukken. Den 27e" Julij, 'sochtends, werd hel gevecht geleverd op 50 mijlen afstand van Candahar. Na een hceten strijd van vier uren werd Burrow teruggeslagen en tot den aftogt naar Candahar gedwongen; 40 officieren, 400 Europeanen en 800 inboorlingen sneuvelden of zijn ver mist, voor het meerendeel op den terugtogt. Drie stukken geschut werden achtergelaten. Er worden toebereidselen voor een beleg gemaakt. Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondig ljjden, onze Echtge noot en Vader HENDRIK HOLSWILDER, in den leeftijd van ruim 57 jaren. Allen, die den overledene gekend hebben, zullen beseffen wat wjj aan hem verliezen. llit aller naam, Leiden, 1 Augustus 1880. Wed. II. HOLSWILDER, Roman. De zaak zal op denzeljden voel worden voortgezet. Voor de vele bewijzen van deelnemingontvangen bij hel overlijden van onze geliefde dochter GERARDA, betuigen wij, ook namens onze kinderen, onzen hartelijken dank. J. VAN SCHRAVEND1JK. Leiden, 4 Augustus 1880. D. C. VAN SCHRAVENDIJK, Baas.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3