BUITENLANDSCHE BERIGTE.N. ken. financieel ambtenaar in Nederl. Indie, en A. Mijer, secretaris van den raad van Nederl. Indië. De heer G. Verhoeve, ontvanger der directe belastingen teRuinerwold, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Leek. Door Z. M. zijn benoemd: tot adelborst 1* kl. bij de zeemagt, de adel borsten 2' kl., le afd.bij het kon. instituut voor de marine Ie Willemsoord: W. C. J. Smit. D. A. P. Koning, R. Posthumus Meyjes, B. P. J. C. Mol, E. de Haan, H. C. A. Schlüter, J. B. A. Jonckheer, J. A. A. C. ridder van RappardB. F. Meyboom, J. G. Besier, N. J. Gips, C. A. Dominicus, J. W. Bos Janszen, C. L GrollM. van Nassau, T. E. van Staveren, J. E. J. Eybergen, Z. J. Rietberg, G. M. Kraay, J. L. Hanewinckel en A. A. Flaes; tot 2en luit. bij het corps mariniers, de adelborsten 2' kl., 2' afd bij voorschreven instituut: P. J. van Trooijen, A. J. Paehlig, J. P. A. Termaat, M. J. Struick, L. A. C. Furnée, E. A. R. Verbeek en J. C. van Hoek. De kapitein T. J. Koentz, van hel 7' reg. infanterie, is op pensioen gesteld; voorts zijn benoemd: bij den plaalselijken staf, tot leD luit., de 2' luit. 11. Cales, plaatselijk adjudant' 2e kl. te Dordrecht; bij het wapen der infanterie, lot kapitein 2e kl., de le luit. A M. van Gameren, van het wa pen, thans op non-activiteit; bij bet le reg., tot len luit, de 2' luit. B. Meulman, van bet corps; bij liet 2e reg., tot kapitein 2e kl.de le luitt. A. A Chr. W. A. van Moll, van het 5', en C. Ph. J. van Vlierden, van het le reg., adjudant bij het koloniaal werfdepot; bjj het 3' reg lot kapitein 2e kl.de le luit. J. van Wijk, adjudant bij het 4e reg.; bij het 4e reg., tot majoor, de kapitein J. C. Harsveldt, van het 5e reg.; tot kapitein 2 kl., de le luit. J. van der Meer, van het reg. grenadiers en jagers; tot 1® luit., de 2' luit. A. L. de Wolf, van het corps; bij het 5« reg., tot le0 luit. de 2' luitt. P. A. G. Bach, B. Charlé en B. A. van der Zoo de Jong, allen »an het corps, de voorlaatstgenoemde adjudant bij het corps, en bij het 6e ren., tot kapitein 2' kl., de le luit. W. C. Piepers, van hel corps. De luitt. ter zee le kl. 11. J. R Sutherland en J. A. Vening, dienende als 1* officier, respectivelijk aan boord van de schroelstoomschepen Leeu warden en van Galen, worden op non-activiteit gesteld, en vervangen door de luitt. ter zee lc kl. R. G, A. L. Jansen van Aderden en L. M. L. de Haan. De minister van oorlog, in aanmerking nemende, dat eenige jongelin gen. die zoowel het exameu voor adelborst bij de kon. marine als dat voor kadet bij de kon. militaire akademie afgelegd en aan de beide exa mens voldaan hebben, aan eene plaatsing als adelborst de voorkeur geven, en alzoo niet in aanmerking verlangen te komen voor de plaatsing lot kadet bij de kon militaire akademie, heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat met ingang van September a. s. tot kadet bij de kon. mili taire akademie zullen worden benoemd: voor de infanterie hier te lande: H. van Stipriaan Ltiïscius, J. A. L. M. Struiken, A. F. K. Graswinckel, F. 11. van der Kop, E. E. II. Faure, F. E. Vreede, jhr. J. L. Mock, jh\ E. A. L. Gevers Deynoot, W. J. Munnich, W. M. C. Langlois van den Bergli, G. W. F. Epkema, A. A. Verslelt, P. A. Schrassert Bert, 11. A. van Look horst, A. J. W. van der Grinten, A. Overstrijd, R. A. Cornelissen en H. J.| L. A. F. Sleup; voor de artillerie hier le lande: P. Pieters, jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, W. F. Miolée, jhr. L. R. Ram, F. de Man, H. C. Herbig, H. C. M. E. H. Vos, F. L. van den HofT, E. Wvon Wrangel auf Lindenberg, J. M. D. baron van Lynden, J. H Boeije, J. G. W. Bolomey, W. A. C. Whillau en J. Dirks; voor de genie hier te lande: J. F. Schmöle, P. A. M. Hackstroh en J. Meier; voor de infanterie in Oost-lndië: C. Ch. A. Schroder, F. L. W. Raedt van Oldenbarnevelt, G. E. Spirlet, E. G. A. L. Ter Haar, J. Grandjean, jhr. A. W. van Hollhe, W. J. J. Tomei, A. R. van Dorssen, J. F. M. Dart, D. Jentink, A. E. Piera, .1. Brijan, D, J. Hage- man, W. A Versteegh. W. A. R. de Bruyn, M. Neelmeijer, E. Berdenis van BerlekomK. A Le Fèvre, J. F. Scbilham en C. Smith; voor de artillerie in Oost-Indië: J. U. van Loon, R. de Waal, M Hoolboom, II. J. van Dijk, G. Ch. A. Dijk, C. J. Termijlelen, J. C. M. Haak Bastiaanse, J. C, van der Haas, L. Tielenius Kruythoff en T. W. de Tourton Bruyns; voor de genie in Oosl-Indië: Ch F. de Rocbemont, R. Birckenhaiier, Ch. N. M. baron van Reede van (ludtshoorn H. A Klerks en K. A. R. Maier. De kadetien bestemd voor de dien-t bier te lande moeten zich op Vrij dag 3 September en die bestemd voor de dienst in Oost-Indië, op Zaturdag 4 September e. k.des voormiddags vóór tien uur, aan hel gebouw der akademie, te Breda, bevinden. Z. M. de koning heeft H. M. de koningin een paar fraaije Ilongaar- sche paarden als verjaarsgeschenk doen toekomen. Z. K. H. de prins van Oranje, die heden middag de residentie zou verlatenheeft zijne reis naar het buitenland nog eenigen lijd uitgesteld. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De zoölogische tuin en de societeitstenten in het Bosch waren gisteren een groot gedeelte van den avond bet midden- en glanspunt van de festivi teiten ter eere van den verjaardag van H. M de koningin. Reeds vroeg na den middag stroomden honderden naar beide plaatsen. De menschen- massa, welke zich in de dreven van het woud bewoog, was ontzaglijk. Aan het einde van de met vlaggen en eene eereboog getooide laan tegen over de Boschbrug, bood de muziekuitvoering van de dd. schutterij, wier tempel van boven tot beneden met lichtguirlandes behangen of met lam- pions bedekt was, eene aangename halte. De wandeling vervolgende kwam men aan de societeitstent, voor deze gelegenheid fraai geïllumineerd, alwaar het Amsterdamsche paleisorchest, onder directie van den heer Coenen, een uitgezocht programma tengehoore bragt. Allées van lampions wezen van hier den weg naar de beide vijvers, wier vlakke waterspiegels omlijst waren door duizenden lichtjes, die door de weerkaatsing van het water verdubbeld werden. Ook hier ruischten' de tooncn van een militair muziekcorps door het hoog opgaande geboomte. Liet men den blik over den tweeden vijver weiden, dan ging op den ach tergrond het groote monumentale stukdat het vorstelijk slot te Arolsen moest voorstellenals het ware uit de waterlijn op. Het gezigt op deze decoratie, van boven tol onderen met lampions geïllumineerd, was grootsch. De zoöl. tuin had in zijn feestgewaad een fraai voorkomen. Alle bloem en grasperken waren in een lichtgordel bekneld, terwjjl de spiegelgladde watervlakte op gelijke wijze omlijst werd. Bovendien waren de ingang en de directeurswoning a giorno verlicht. Het electrisch licht, dat ten 10 ure een daglicht over het terrein wierp, voldeed uitmuntend. Voegt men daar- bjj de uitvoering van een afwisselend programma door de kon. mil. kapel de levendigheid die allerwege heerschte en men zal ligt beseffen-dat het verblijf in dezen feest tuin hoogst aangenaam was. Genoegeljjklot half tien ure, op welk tijdstip de luchtfonlein aan de kunstfontein, wier stralen lustig in den vijver klaterden, een onge- vraagden bijstand kwam verleenen. Een stroom regen daalde op de dui zenden hoofden. In een oogwenk was het feest verstoord en zocht ieder een heenkomen, hetzij in de groote zaal, in tramways of rijtuigen. De vlug- tende menigte vereenigde zich met den stroom personen, die, door den regen overvallen, op dezelfde wijze stadswaarts vloeide, want de lichtzee, welke het bosch overstroomde, dreigde weldra in volslagen duisternis over te gaan, daar de vetlïchtjes door de regendruppels een aan een gebluscht werden. Hel gas scbjjnt den regen te kunnen trolseren, daar in de stad de minis- teriën en openbare gebouwen met eene zilverwitte gasilluminalie prijkten. Vooral die voor het gebouw van het prov. gouvernement en het depart, van oorlog en koloniën trokken zeer de aandacht. Gisteren, op den verjaardag van H. M. de koningin, werd de tentoon stelling van voorwerpen, betrekking hebbende op het huis Oranje-Nassau en op de wapen- en zegelknnde, in de Gothische zaal in het Noordeinde alhier geopend, in tegenwoordigheid van de leden der commissie, de eereleden en de correspondenten, die in verschillende steden het doel der tentoonstelling bevorderd hebben. De voorzitter der commissiebaron du Tour van Bellinchave, schetste in eene rede de wording der tentoonstelling, wees op de naauwe en eeuwenlange betrekkingen van Nederland met het huis van Nassau, stelde het nut van wapen- en zegelkunde voor de beoefening der geschiede nis in het licht, en noodigde vervolgens de aanwezigen uit, zich door eigen aanschouwing te overtuigen hoe belangrijk de hier bijeengebragte verzame ling was. De heer Six, minister van binnenlandsche zaken, beantwoordde kortelijk die rede, waarna men zich door de beide zalen verspreidde. De tentoonstellingscommissie kon de eer van een bezoek des konings niet ge nieten, omdat Z. M. eerst heden in de residentie terugkeert. Daarentegen kwamen prinses Marianne en haar zoon prins Albert van Pruissen omstreeks half drie. Tegen vier ure had prins Frederik zijn bezoek aangekondigd, terwijl men prins Alexander, prins van Oranje, ten 5 ure mogt verwachten. Het getal inzenders bedraagt ongeveer 300. De koning stond omtrent 400 stukken uit IID. huisarchief af, waaronder b. v. de acte van 1255 waarbij de Nassausche landen tusschen Otto en Walram van Nassau ver deeld werdende huwelijkscontracten van prins Willem I met zijne vier gemalinnen, en eene prachtige verzameling diploma's, door genootschappen en besturen aan Z. M. Willem III vereerd. Ook de prins van Oranje en prins Frederik deden belangrijke inzendingen. De feestdag is gisteren niet zonder ongelukken afgeloopen. Eene vicr- enzesigjarige vrouw op Kling en Daal (gemeente Wassenaar) te huis behoo- rende en zich gisteren avond huiswaarts willende begeven, is, vormoedeliik door de duisternis misleid, in een sloot in het Haagsche Bosch geraakt en jammerlijk verdronken. Heden voormiddag werd in bet Smidsvvater het lijk gevonden van een jongmensch, gekleed in boezeroen, terwijl dezen ochtend aan de Hooftskade een huzaar van het 3e reg. huzaren levenloos uit het water werd opgehaald. Het lijk van den jongen man is tol dus ver niet bekend. BELGIË In tegenwoordigheid van den koning, de koningin en den graaf en de gravin van Vlaanderen had Zondag de plegtige opening plaats van het nieuwe paleis van schoone kunsien, hetwelk in de Rue de la Régence, tegenover het paleis van den graaf van Vlaanderen, gebouwd is, en van de historische tentoonstelling van Belgische schilder- en beeldbouwkunst sedert 1830. AI de ministers en het geheele corps diplomatique zonder eenige uit zondering waren bjj de plegtige opening tegenwoordig. Het gebouw vol doet uitermate aan zijne bestemming en wordt zeer geroemd. Op 18 Augustus zal de groote allegorische en historische optogt plaats hebbeq. Met het staats-subsidie is er voor dezen optogt eene som van 400,000 fr. besteed. Er zullen meer dan 1200 ruiters in voorkomen, van welke ongeveer 300 prachtige banieren zullen dragen, waarop de wapens van een groot aantal gemeenten des lands geschilderd zijn; verder 12 groote praalwagens, waarvan een getrokken door 24 ossen, de muziekcorpsen van alle regimenten van het leger, bovendien een aantal muziekgezelschappen, enz., enz. De optogt zal ongeveer 3 kilometer lang zijn en een weg van 2% mijl afleggen. ENGELAND. LONDEN, 2 Augustus. In het hoogerhuis zal lord Salisbury, de vorige minister van buiten- landsche zakende regering interpelleren over de uitvoering van het verdrag van Berlijndit debat is op Donderdag bepaald. Bij de beraadslaging in het lagerhuis over de zoogenaamde hazen- en konijnenwel, waarbij aan de boeren vrijheid wordt verleend deze dieren le dooden als zij op hunne akkers komen, legde de heer Gladstone een verzoek schrift ten gunste van de wel over, dat ingezonden was door 127 pachters

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2