EI18C1E COURANT. 1880. N°. 170. VRIJDAG 30 JULÏJ. ST A DS-BERICHT EN. Kostelooze Vaccinatie. BINNRNLANÜSCÏIIC BEK1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prys der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, kuiten de expeditiekoslen, A f wonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. Dc prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenendaL dc gelegenheid tot kosteloozc Vacci natie en Rcvacclnatic voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Zaterdag 19 .luni, Maan dag 28 Juni, Dinsdag 6 Juli, Woensdag 14 Juli, Donderdag 22 Juli, Zaterdag 31 Juli en zoo vervolgens met eene tusschenruimte van acht of, als die dag op een Zondag ol Vrijdag valt, van negen dagen, 's namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17 Jttni 1880. E. KIST. Secretaris. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeeue kennis dat door lieui aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld hel op den 261"0 Juli jl. invorderbaar verklaard kohier van hel patentrecht van wijk IV, dienst 1880/81; zijnde een ieder verplicht zjjnen aanslag op den hij de wet bepaalden voel te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. LEIDEN, 29 July. Blijkens de rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente Leiden voor de dienst van 1879 was hel bedrag der werkelijke ontvangsten 654,542.31 dal der uitgaven /611,40G.5G% zoodal het dienstjaar een batig slot oplevert van 43135.75. Aan plaatselijke directe belasting moest ontvangen worden ƒ106,647.80, daarvan is werkelijk ontvangen ƒ98793.04; als oninbaar is afgeschreven ƒ4022.21, en nog le verhalen blijft 3832.55. Aan de uitvoeringen van het concert- en operelten-gezelschap van Eldorado te Antwerpen, in de stads-gehoorzaal, valt een toenemend succes ten deel. Gisteren avond mogt hel gezelschap weder in ruime mate de goedkeuring van hel talrijke publiek verwerven. Die uitvoeringen onder scheiden zich dan ook door eene aangename afwisselingzoowel wal betreft dc muziek en den zang als de gymnastische oefeningen en equilihristisclte toeren. Zij, die zich eenen aangenamen, genotvollen avond willen ver schaffen, vinden hier alles vereenigd, wat daartoe kan leiden. In den schouwburg Tivoli, onder directie van W. Pierre de Boer, werd gisteren avond opgevoerd »De guitenstreken van Tjjl Uilenspiegel". Dit kluchtspel, afgewisseld door duo's, trio's, quodlibets, coupletten ch dans. is een kermissluk bij uitnemendheid. Ook de acteurs en actrices droegen het hunne er toe bij om het volkomen tot zijn regt te doen komen. Vooral Uilenspiegel (Tartaud Jr.) en Natzi (Polharst) slaagden er volkomen in om de lachspieren der toeschouwers voortdurend gespannen le houden. Naar wij vernemen zal dit stuk Zaturdag avond ten tweede maal opgevoerd worden. Ook de Schouwburg op de Oude Vest alhier werd gisteren avond tot het smaden van kermisgenot geopend. Het Rotterdamse!] looneelgezclschap vertoonde er "De oude-kleêrkooper of een vriend in den nood", een stuk van bitter weinig letterkundige waarde, met eene volkomen nuttelooze moraal, dat echter nog steeds in den smaak van het publick schijnt Ie val len, zooals ook nu bleek uit de bijvalsbetuigingenwaarmede het werd ontvangen. Zelfs de zangstukjes, die, op eene enkele uitzondering na, den naam van "quodlibet" volkomen verdienden, werden toegejuicht met eene levendigheid, welke voor de welwillendheid der toeschouwers pleitte en in elk geval eene regtmalige hulde waren aan het talent valt Faassen, die zorgde dat het stuk niet al le "bas-comique" werd. Onder de merkwaardighedendie aan het publiek ter bczigligitig wor den aangeboden, is ook de zich noemende kapitein Fourmi en opvolger van Tom Pouce. Hij is uit Friesland afkomstig, 7 jaren oud en slechts 55 een- timeters lang. Men verzuimc niet bij dezen chef uit het rijk der Lilli putters zijne opwachting te maken. Dc minister van binnenlandsche zaken heeft ter algcmcenc kennis ge- hragt, dat zij die lol de dit jaar le houden examens ter verkrijging van arten van bekwaamheid voor het middelbaar Onderwijs wenschen te worden toegelaten, zich vóór 20 Augustus k. moeten aanmelden bij het dep. van binnenlandsche zaken, en daarbij naatiwkeurig opgeven welk examen zij Verlangen al te leggen, met aanwijzing van letter en hommer der daar voor vastgestelde programma's, Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 9 ieer- lingett aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Die leerlingen genieten van het rijk huisvesting, voeding. Verpleging en onder wijs gedurende twee jaren, telt ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking Van vroedvrouw een verder verblijf aan de school onwaardig tooncn. Bovendien kunnen cenige uitwo nende leerlingen aan de lessen deelnemen. Alleen zij worden opgenomen of kunnen als uitwonende leerlingen worden toegelaten, die van 20 tot 35 jaren oud zijn. Belanghebbenden zijn tlitgenoodigd Van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 1 September e. k. schriftelijk kennis 'te geven aan deu voorzitter van den geneeskundigen raad der proviucie waarin zij hare woonplaats hebben; voor Zuidholland dr. L. J. Egelingte'S Gravenhage. De 64e jaarlijksche algemeene vergadering van hel fonds Ier aanntor- moediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden is op Woensdag 28 Julij te Amsterdam gehouden. IIcl daarin uitgebragt verslag bevat o. a. de volgende bijzonderheden: Dc inkomsten over 1879 hebben bedragen eene som van 97,536.04%. Behalve de renten van het kapitaaldie ƒ51610 beliepen, en de opbrengst der collecte ad ƒ29882.38, zijn onder het aangegeven cjjfer der inkomsten begrepen: eene gilt van Z. M. den koning groot ƒ200, benevens het bedrag der renten van het nationaal huldeblijkter gelegenheid van Zr. M'. 25-jarige regering ad ƒ9070 33 en het subsidie van het rjjk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot ƒ5000; voorts twee giften van N. N. II. groot ƒ200 en ƒ300, een legaat van jhr. mr, P. B. J. Vegelin van Claer- bergen, groot ƒ1000, en een bedrag van 207.32%, door tusschenkomst van den minister van koloniën ontvangen. De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten met 14115.53 overschre den. Aan 2205 deelgeregtigden keerde het fonds 89064 59 aan gratifica tiën en toelagen uit de renten van 's konings geschenk uit. Onder die deel geregtigden bevonden zich 14 verminkten en 4 nagehlcvenen van gesneuvel den bij Waterloo, 241 verminkten in Oost-Indië, 6 verminkten van oorlogen vóór November 1813, 84 verminkten en 9 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België, 1659 infirmen, blinden en veteranen, benevens 188 oud-strijders van Waterloo. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert voortdurend in goeden slaat. Tegen afstand van hun pensioen en toegekende gratificatie genoten 78 deelgereg tigden van het fonds daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit geslicht bedroegen ƒ24630.32. Gedurende het afgeloopen jaar werden 130 nieuwe deelgeregtigden aan genomen, waaronder 24 verminkten in den strjjd met Atjeh. Het aantal sollicitanten, dat hel vorige jaar 1077 was, is dit jaar tot 1418 geklommen. De Staatscourant bevat het verslag van hel kon. kabinet van schil derijen le 's llage over 1879. Bij kon. besluit zijn enkele wijzigingen gebragl in de voorwaarden lot het aannemen van jongens bij de marine. De iecftjjd is thans vastgesteld op 14 jaar. Bjj uitzondering kunnen jongens, die ligchamelijk en zedelijk buitengewoon ontwikkeld zijn, ook op 13-jarigen leeftijd worden aangeno men, hetgeen echter voor elk afzonderlijk geval door den minister wordt beslist. Als voorwaarde is echter gesteld, dat men een weinig kan lezen cn schrijven. In de 35,le zomervergadering der Ned. Entomologische Vereeniging, te Zutphen gehouden onder voorzitterschap van mr. A. Brants, van Arn hem waren 21 leden tegenwoordig. De voorzitter bragt o. a. een woord van hulde aan de nagedachtenis van zijn voorganger mr, S. G. Snellen van Vollenhoven. Tol bestuursleden werden gekozen de heer dr. A. W. M. van Hasselt en herkozen de heeren P. C. T. Snellen en C. Ritsema Gz, De ondervoor zitter P C. T. Snellen bragt verslag uit over het afgeloopen jaar, en de peuningmeester J. W. Lodcesen slaafde, dat de vereeniging eene rozenkleu rige toekomst te gemoet gaat. Ook dc bibliotheek der vereeniging groeit steeds aan en de vrijgevige begunstigster, mevr. Harlogh fleys—van de Lier stelde ook dit jaar het bestuur in slaat, de vroeger door wijlen haar geniaal geschonken boekerij op rijke wijze te vermeerderen. Met bijzonder

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1