lijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. De luit. ter zee le kl. H. J. R. Sutherland, de luitt. ter zee 2e kl. L. C. Koster, J. C. van Wcssem en R. Betz, de officier van gezondheid le kl. C. J. van Stockum en de officier van administratie 2e kl. N. W. Lasonder, allen dienende aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, worden overgeplaatst aan boord van het schroefstoomschip Leeu warden eerstgenoemde als le officier. Gisteren heeft Z. K. H. prins Frederik een tegen-bezoek gebragt aan Z. K II. prins Albert van Pruissen te Schcveningen. Ite Duitsche prins gebruikte gisteren het middagmaal bij II. K. II. prinses Marianne, die haar zoon dagelijks te Scheveningen bezoekt.' De minister van koloniën zal Vrijdag en die van binnenlandsche zaken Zaturdag aanst. geen gehoor verlcenen. In de zitting van de eerste kamer van heden is tot toelating van den heer van Tieuhoven besloten. Tegen morgen is aan de orde gesteld een achttiental ontwerpen, waaronder dat tot onteigening ten behoeve van den spoorweg Zwalttwe—'s Bosch. Tegen Vrijdag zijn aan de orde gesteld de ontwerpen tot uitvoering der onderwijswet en tot regeling der geneeskun dige dienst. De heeren Ilesse C'., te Amsterdam, hebben eene poging beproefd om den badgasten en strandwandelaars een zee- en strandgezigt te bereiden door aanleg van een wandelhoofd aan liet strand op 700 M ten noordoosten van hel badhuis. Reeds vroeger heeft de raad de vergunning tot den bouw van dergelijk zich in of langs de zee uitstrekkend terras geweigerd, omdat die langwerpige steenmassa door de reederij als een hindernis voor de vis- scherij werd beschouwd. Dok nu heeft de raad zich vereenigd met hel on gunstig advies door burg. en weth. omtrent dit verzoek uilgebragt. liet bod van den heer P. Uazebroek, te Dordrecht, ad 30500 voor de afbiaak van de gebouwen, machineriëu en toestellen, behoorende tot de oude gasfabriek, is door den raad aangenomen. Naar aanleiding der kennisgeving van den lieer van der Kemp, dat hij, door de aanneming van het lidmaatschap der gedep. staten, heeft opgehou den lid van den raad le zijn, werd het nederleggcn van zijne betrekking als raadslid en wethouder door den voorzitter als een groot verlies geschetst. BI ITNLANUSCllK BKBIBTE ENGE Ij A V B. LONDEN, 27 Julij. Uit Kabul wordt aan de Times getelegrafeerd, dat men over het alge meen aldaar van meening is, dat de schikking, waarbij Abdur Rahman als Emir erkend is, de beste is, die op dit oogenblik mogelijk was. hl den ffdnrbvr". waarin die erkenning is uitgesproken, was Abdur Rahman niet tegenwoordig. De heer Lepel Griffin hield eene toespraak tot de hoofden, waarin hij deed uitkomen, hoe de godsdienst en de eigendom der Afganen door het Engclsche leger geëerbiedigd waren. De Engelsche troe pen zouden thans Afganistan verlaten, althans zich zoo ver terugtrekken als hij het tractaat van Gandamak bepaald was. De godsdienstige pfeg- tighrid, die naar aanleiding van het optreden van den nieuwen Emir te Kabul heeft plaats gehad, is met veel geestdrift door de bevolking bijge woond en de afkondiging van zijne troonsbeklimming is met meer alge- meene toejuiching en bijval ontvangen dan men verwacht had. De Times hoopt, dat bij het terugtrekken van de Engelsche troepen betere voorzorgen zullen genomen worden dan de vorige maal, opdat niet, gelijk twee jaar geleden, soldaten, die in iedere ontmoeting met den vijand gezegevierd hadden, per slot van rekening, uitgeput door ziekte en voort durend gekweld door de bergstammen, waarlangs hun weg leidde, in ellendigen locstand terugkwamen. ür. Tanner, te New-York, had, volgens berigt van daar. den 28s"n dag bereikt van zijn vrijwillig vasten, llij heelt sedert het begin van zijn vas tentijd 27 pond iu gewigt verloren. De schok van aardbeving, waardoor Manilla is geteisterd geworden, nadat kort te voren twee schokken hadden plaats gehad, heeft, naar men aan de Daily News meldt, geen enkel gebouw ongedeerd gelalen. De Chi nezen, die bij den eersten schok niet buiten de stad gevlugl waren, hebben toen 200 hunner zien omkomen. In het geheel hebben nu 320 personen door de aardbevingen het leven verloren. Sedert de stichting van Manilla, in 1571, is de stad dikwijls en geducht door aardbevingen geteisterd ge worden. Die van 1796, 1824 en 1835 waren de geduchtste. In 1835 kwamen 300 menschen om het leven. Doch het verlies aan gebouwen te Manilla en in de landelijke districten is ditmaal grooter dan bij een der aardbevingen gedurende deze eeuw. De gevolgen van de jongste aardbevin gen hebben zich geopenbaard in de binnenlandsche districten van het eiland Luzon, maar minder in de overige deden van de Philippijnsche eilanden. EKANHRIJK. Den leD Augustus moeten de verkiezingen plaats hebben voor de alge- meene raden der departementen; van welker leden, behalve in het depar tement der Seine en in Algerië, de helft dan aftreedt, In de 86 departe menten treden 1412 raadsleden af, waarvan 668 tot de republikeinsche en 744 tot de anti-republikeinsche partijen gerekend worden. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten de vermindering van den ac cijns op den wijn, die van regeringswege 3,62 fr. bedroeg per 100 liter, te brengen op 5 fr. per 100 liter. Daardoor zullen de jaarlijksche ontvangsten der stad Parijs met 6,250,000 fr. verminderd worden. Te Tours is Zondag II. het standbeeld onthuld van Rabelais. Zekere Jules Eymardgewezen agent van politie, wegens wangedrag uit de dienst gejaagd, kwam in dronken toestand le huis. Spoedig ont brandde eene twist lusschcn Kymard en zijne vrouw die hem zijn schan delijk gedrag verweet, welke zoo hoog liep, dat de man zijne vrouw uit het venster wierp. De man die, meenende dat zijne vrouw dood was, den trap afsnelde, werd door de buren gegrepen, terwijl de vrouw in bedenke- lijken toestand naar het hospitaal vervoerd werd. Demoustier, de moordenaar van den agent van politie Roscin, heeft zijn slagtoffer niet lang overleefd; aan eene kwaal, die hij sedert lang had en die door zijne voortdurende opgewondenheid verergerd was, is hij in de gevangenis overleden. ZWITIERLAND. Op het Zwitsersclie meer van Bienne heeft Zondag jl. een storm ge woed, waarbij eene stoomboot is verongelukt, waarop zich 17 personen bevonden, waaronder 7 echtparen. Allen vonden hun dood in de golven op twee mannen na, die gered werden. De lijken van dr. Ilaller en van den heer Schmidt, uit Bern, benevens die van hunne gidsen, zijn op den Schilthorn gevonden. Waarschijnlijk zijn zij bij een sneeuwstorm omgekomen. 5— Te Airoio is 19 Julij de sterfdag van Favre, den aannemer van den St. Gothard-tunnel, plegtig herdacht, o. a. door het staken van alle werk zaamheden gedurende den voormiddag; op bijzondere wijze werd de ernst van den dag verhoogd door het feit, dal juist in dien ochtend de lijken van twee arbeiders, die weder den dood in den tunnel gevonden hadden, naar Airoio gebragt werden. HUITSCHLAA'D. Zondag 25 Julij is te Frankfort het groote turnfeest geopend. Zatur dag had de plegtige uitreiking plaats gehad van eene banier, door Franklor- ter dames aan de Turnvereeniging aangeboden, om te dienen als bonjisba- nier. De leden der verecniging hebben met de van elders aangekomen tur ners, te zamen ongeveer 10000 personen, benevens 5000 zangers, een op- togt gehouden, die opgeluisterd werd door 15 muziekcorpsen. Den volgen den dag zijn onder deelneming van ruim 2000 turners de oefeningen be gonnen. O O S T-I N U I E. BATAVIA. 23 Junij. Het Alg. Dagbl. v. N.-I. meldt: Ret berigt door het Dat. Ubl. dezer dagen vermeld, dat de heer Pruys van der Hoeven verzocht zou hebben om als regerings-commissaris terug te treden, hebben wij nergens bevestigd gevonden. De reorganisatie der bezetting van het terrein op Groot-Aljeh gaat voort. Eenige posten in de nabijheid van den Kraton worden vervan gen door een blokhuis, dat alleen 's nachts uit een naburigen post bezet zal worden; ook de benting Tjadeh zal opgeheven worden. Omtrent den staat van zaken in Atjeh en onderhoorigheden zijn van den gouverneur van dat gewest de volgende bcrigten ontvangen, loopende tot en met den 6dc° Junij. Het jongste bezoek te Kotta-Radja van eenige hoofden der ter Westkust bezuiden het landschap Soesoe gelegen staatjes scheen aldaar een gunstigen invloed te hebben uitgeoefend. Zoo zonden de hoofden van Telok Palioe, boven Sawa Doea, uil eigene beweging een bedrag van twintig dollars om de peper-hassil te voldoen, zonder dat tot dusver eenige aanraking met hen verkregen was. Een Edinees werd op weg naar Djingké vermoord en van al zijne handelsgoederen beroofd. De dader werd echter gevat en door tusschenkomst van den waarn. adsistentresident aan den Radja van Perlak uitgeleverd, voor wicn hij eerstdaags zou teregi- staan. Ook was het dien ambtenaar gelukt een Atjeher in hechtenis le nemen, die uit minnentijd een inwoner van Edi vermoord bad. De berigten omtrent de veepest uit Sumatra luiden vrij gunstig; daar schijnt de ziekte zich niet meer uit te breiden; maar in de Preanger, Kra- wang en Bantam is geene verbetering te bespeuren. I)c ziekte is nu de lijn reeds over, waar het cordon zou getrokken worden. In hel Solosche heeft eene ketjoe-partij op de landbouwonderneming Plemwoeloong plaats gehad. Eenige dames zijn door de roovers met stok ken geslagen en verjaagd; sommige der schuldigen zijn den volgenden dag gevat en herkend. Zij waren in eene heele bende met fakkels en de blanke wapens in de band. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den controleur 1« kl. bij hel binneiil. bestuur op Java en Madura B. Th. W. van Hasselt; aan den opzigter le kl. bij den waterstaat enz. A. W. Hassel- bach. Benoemd: lot secretaris, tevens boekh bij de wees- en boedelkamer te Makasser, de 2' commies bij de weeskamer le Batavia Th Wiggers van Kerchem; tot 2eD werktuigk. bij de Bal. havenwerken. M. E Scheurleer; by het binnenl. bestuur op Java en Madura, tot controleur le kl.Th. w'. Buys en de controleur 2' kl. K. W. Mac Donald; tot controleur 2e kl., c! A. II. Kuhr en G. A. F J. Oosthout; tot opzigter 2' kl. bij den waterstaat enz., de opzigter 3e kl L. Spruyt, met bepaling, dat hij bij het depart, van binuenl bestuur gedetacheerd en bij zijn corps a Ia suite gevoerd blijft. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den officier van gezondh 1« kl. E. G van Mmkelen Ontslagen: op ver zoek, eervol, de kapt. der genie A. M. Pfeiffer. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, lot kolonel, de luit.-kolonel W. J. J. Boeiers van Leeuwen; bij het wapen der artillerie, tot majoor, de kaptt. H. Adama van Scheltema (thans met verlof in Nederland) en J. 11. Wagener, zoomede de kapt. van den gener. staf W. II. Staverman (thans met verlof in Nederland), met be paling, dat de majoor J. 11. Wagener ook in dien rang belast blijft met de waarneming der betrekking van onder-directeur van den arl.-constr.-winkel te Soerabaija; bij de mil. geneesk. dienst, tot mil. apotheker 2e kl., de mil. apothekers 3e kl. W. A Kneepkens (thaus met verlof in Nederland) en II. M. Bommezijn. l'Kli TKLKC.h.v K. LONDEN, 27 Julij. In het hoogerhuis werd het ontwerp tol schadeloos stelling der Iersche pachters voor de eerste maal gelezen. De tweede lezing is op Maandag bepaald. Lord Grey heeft aangekondigd dat hij de verwer ping zal voorstellen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2