COURANT. LEIDSCHE DONDERDAG 29 JULIJ. 1880. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. N0. 175. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is ver krijg haar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 28 July. De minister van binnenlandsclie zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat met 1 September de betrekking van leeraar inde wis kunde voor de lagere klassen aan de rijks- hoogere burgerschool te Tilburg openvalt. Jaarwedde ƒ2000. Zgdie voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of op 5 Augustus e. k. aanmelden by den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Sal- verda, te 'sGravenhage. De gunstige verwachtingen, die men algemeen, op grond van berigten van elders, van het kinderfeest, gisteren avond onder leiding van den heer en mevrouw Oscar Meunier op Zomerzorg gegeven, koesterde, werden zoo mogelyk nog overtroffen. Men kon het den kleinen, die ten getale van ongeveer 250 waren opgekomen, dan ook aanzien, dat zij regt pret had den. Maar niet alleen zy, ook de ouders amuseerden zich evenzeer, en geen wonder; want behalve een alleraardigst programma, .werd het zóó uitgevoerd, dat ook zy door het zien er naar met regt in het genoegen der kleinen deelden. Het was dan ook curieus om te zien, met wat eene inspanning zoowel meisjes als jongens zich beijverden, om, óf bij het pot slaan en strikjes-spel, óf bij het schyf-werpc.i en zakloopen de uitgeloofde preuniën te bemagligen. De in den laatsten tyd gevallen regen, waardoor ook het oplaten der lucht-ballons, die vochtig geworden waren, achterwege bleef, had in de volgorde en uitvoering van het programma eenige wijziging gebragt. De grond buiten was wat vochtig voor het bal champètre, zoodat de dans in de zaal, die keurig gedecoreerd was, gegeven werd. Daar werd ook de tombola gehouden, wier kleurige en blinkende prijzen den kleinen reeds van verre tegenschitterden. Of hier sommigen reeds vroeg de waarheid vat! het spreekwoord: "het is al geen goud wat er blinkt" ervoeren, beslissen wij niet, maar uit enkele opmerkingen, die wy opvingen, meenen wij te moeten opmaken, dat niet allen even voldaan waren. Maar... er zyn altyd, zoowel groote als kleine ontevredenen! Dat het bal zeer geanimeerd was, wie zou hel betwyfelen? Met van vreugde en genot stralende aangezigtjes namen allen dan ook aan de groote Vaandel-Polonaise, waarmèe het in den tuin besloten werd, deel. De Ben- gaalsche verlichting maakte daarby een prachtig efTect, en toen ten slotte de muziek het volkslied aanhief, werd het door de kleinen uit volle borst meegezongen, en verlieten zy noode de plek, die hun zulk eene aangename kermisvreugde verschaft had. Hel op Zomerzorg gegeven kinderfeest, waarvan ook menig ouderpaar getuige was, had wel eenigen invloed op de opkomst van het publick op andere uitspannings-plaatsenzoowel wat betreft deu Schouwburg Tivoli als hel Cagliostro-lhealre van Basch. In cerstgenoemden schouwburg werd het drama "De Geldduivels" gegeven, naar het Fransch "les Démons de Dargent." Dit stuk, waarvan de strekking is om te doen uitkomen waartoe de geld- 1 zucht den mensch kan brengen, maar dat aan de bekende gebreken van zoo menig Fransch drama lydt, werd door het gezelschap van den heer de Boer verdienstelijk opgevoerd. De hh. Hermans, Rentmeester, Messers en Fedi en mevr. van Rossum kweten zich weder met lof van hunne taak. De vertooners mogten in de herhaalde toejuiching van het publiek hiervan liet ondubbelzinnigste bewys ondervinden. Het nastukje "99 beesten en een boer," ofschoon van weinig waarde, werd vlug afgespeeld. De heer Basch mogt bij zyne tweede voorstelling op nieuw de algemeene goedkeuring van het publiek verwerven. Zijne werkzaamheden toch munt ten uit door netheid en keurigheid, en voor afwisseling werd zooveel moge lijk zorg gedragen. De muziek liet zich ook weder, met den welwillenden bijstand van een student-trommelslager, van eene gunstige zijde kennen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zyn in het departement Voorschoten, voor de eerst- i volgende vergadering gekozen de heeren: M. Hoog, predikant en J. C. Na- ber, onderwijzer aan het instituut Noorthcy. Het tramrijtuig, dat eergisteren avond ten 9.30 uit Delft naar den Haag was vertrokken, derailleerde lusschen Rijswijk en de residentie. De oorzaak opsporende, vond men onder het rijtuig een man, die dwars over de rails lag, ten gevolge waarvan de raderen over den rug waren gegaan. De koetsier noch de passagiers hadden, in de duisternis, het geval ontdekt. In staat van dronkenschap was de overredene waarschijnlijk op de rails in slaap gevallen. Men bragt den verwonde naar den Haag, waar l>y naar het gasthuis werd vervoerd. Men leest in de iUerwebode: Eene aangename verrassing viel een ingeze tene van Sliedrecht ten deel. De prys, gevallen op n*. 130902 in de wa tersnoodloterij werd hem tehuis bezorgd. In gespannen verwachting opende hy de cartonnen doos, en vond daarin11 vuile halsboorden (2 soorten), waarvan één exemplaar de kennelijke sporen droeg van minstens 3 dagen gebruikt te zijn door een haarolie gebruikend persoon. Voor de waarheid hiervan kan het blad instaan, dewyl zijn uitgever de gelukkige winner was. Tc Amsterdam is eergisteren in de Paleisstraat een zakkenroller op heeterdaad betrapt. Aan het politiebureau, waar>hij onderzocht werd, bleek het, dat hy, behalve het horologie, dat hij iemand afhandig maakte toen hij in hechtenis werd genomen, nog een viertal gouden kettingen bij zich had. Te Ileilo had Zaturdag 11. een treurig ongeluk plaats. Het vijfjarig dochtertje, eenig kind, van den landbouwer Dclis aldaar, is hij hel passe ren van den overweg van den spoorweg door een goederentrein overreden; de beide beentjes werden boven den enkel verbrijzeld. Niettegenstaande da- delyk geneeskundige hulp werd verleend, is het meisje eenige uren later overleden. Tc Wageningen is Zondag eene vrouw door den bliksem getroffenter- wyl zij zich met haren man en kinderen in huis bevond. Uit Oude-Pekela wordt gemeld: Donderdag avond hadden wy hier in het anders zoo stille en rustige Pekela een klein oproer. Aanleiding daartoe was de krankzinnigheid van zekeren ouden heer B. van omstreeks 82 jaren, die naar het krankzinnigengesticht te Zutphen zou worden overgebragt. Naar men verhaalt, had zijn zoon weten te bewerken, dat zijn vader, op bevel van de regtbank te Winschoteneenigen tijd in het gesticht zou doorbren gen. Toen nu de tijd van vertrek daar was, werd de oude man, die met zijne dochter wandelde, eensklaps door de politie, met de uitvoering van het vonnis belast, opgepakt. Hiertegen verzetteden zich de buren. Evenwel wist men den ouden man in het huis van zijn zoon te krijgenwaar hy in de schuur door de gewapende magt bewaakt werd. Toen het publiek, dat steeds aangroeide, zulks vernam, werd de ontevredenheid algemeen en grooter. Medelijden met den 82-jarigen grijsaard, van wien in den laatsten lijd nie mand last haden de liefdelooze behandeling van den zoondie om finan ciële redenen zich op deze wyze fenigen tijd van zijnen vader dacht te ont slaan, gaven aanleiding, dat men tot dadelykheden overging, om den oude te bevryden. Men wilde hem, die steeds om hulp schreeuwde, verlossen, en bestormde daartoe eene deur. Het gelukte evenwel niet. Tegen den mor gen wist de oude in een onbewaakt oogenblik te ontkomen door een ven ster, en vlugtte door het land. waar hy door een landbouwer vriendeiyk werd opgenomen. Toen de buren dat vernamen, gingen zij hem halen, en in triomf werd de oude naar zijne woning gebragt. De Vrydag liep nu rustig voorbij. Evenwel tegen 6 a 7 uur 's avonds zou het vonnis ten uitvoer ge legd worden. Doch nu begon het oproer op nieuw. In een korten tyd wa ren er eenige honderden menschen om het huis verzameld, dat nu gebom bardeerd werdmet het gevolgdat er geen ruit in het huis heel bleef. Na dat een geneesheer verklaard haddat de oude man in een toestand ver keerde, waardoor hy niet vervoerd kon worden, zag men van het voorne men af. De oude ligt thans ziek te bed, en men vreest voor zyn leven. 'sGRAVENHAGE, 28 Julij. Door Z. M. is benoemd tot adjudant van Z. K. IT. den prins van Oranje de luit.-kolonel W. C. ITojel, van den staf der artillerie, voorzitter der commissie van proefneming, die in verband daarmede in zijnen rang wordt overgeplaatst by den grooten staf. De hoofdcommies by het departement van koloniën M. J. A. A. Slu- renberg is bevorderd tot referendaris. Tot directeur der rijks-kweekschool voor onderwyzers te Deventer is benoemd de heer C. A. C. Kruyder, eerste onderwyzer aan die inrigting. Tot leeraar in de Fransche en Iloogduitsche talen aan de kon. militaire akademic is benoemd de heer K. F. L. VVeber, instiluteur te Kampen. Tot militie-commissaris in de provincie Zeeland is benoemd de gepens. majoor en prov. adjudant J. F. van Regteren. De 2' luit. C. A. de Jongh, van'het 6" reg. infanterie, is voor den

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1