BUITEN LA N DSCI1E BERIGTEN. FEB TELEGRAAF, blijkt, dat de handel veel te wenschen overliet. In geen 25 jaren hebben de pachters zooveel verloren. De uitvoer naar Engeland was gering. Het natte weder veroorzaakte veel bederl. Aan rijk beladen boomen hingen veel verrotte kersen; op sommige plaatsen waren zjj het plukken niet waard. Te IJsselmuiden is een boerenarbeider door zijn schoonzoon zoodanig met een mes aan hoofd en linkerhand verwond, dat hij naar liet stadszie kenhuis te kampen moest vervoerd worden. De dader is iu hechtenis genomen. Men meldt uit Goes aan de M.R.C.: De ontvanger der registratie en domeinen alhier, verdacht van verduistering eener koopsom van rijksgron- den, heeft gepoogd zich van het leven te beroovcn. Zijn toestand moet zoodanig zijn, dat hij niet kan vervoerd worden. Hij wordt in zijne wo ning door de politie bewaakt. Men meldt uit Pey, onder Echt, in Limburg: Ruim twee maanden geleden begaf zich zekere jongedochter Zimmermanals dienstmeid wo nende in het naburige Waldfucht (Pruissen), op reis naar hare ouders te Harkeu. bij Heinsberg, ten einde hun kennis te geven van haar voorge nomen huwelijk met zekeren Storms, oud 17 jaar, zoon van den land bouwer en koopman te Boeket, gemeente Waldfucht. Het meisje (dat naar het algemeen gerucht zwanger was) kwam echter noch bij hare ouders, noch ergens anders teregt. De justitie liet Storms voorloopig arresteren, op vermoeden dat hij hel meisje op gewelddadige wijze had doen verdwij nen, hetgeen hij eciiter hardnekkig ontkende. Een brief, door hem aan een ander meisje te Aken geschreven en waarin o. a. voorkwam: »Dat hij haar zoude trouwendoch dat er hem ecne in den weg stond en deze eerst van kant moest", had tol genoemd vermoeden niet weinig bijgedra gen. Toen nu onlangs de omstreken van Waldfucht door hagelslag geteis terd werden en de eigenaar van ecu der percelen zich derwaarts begaf, om de schade op te nemen, vond hij in zijn plat geslagen koren het lijk van eene vrouw. De politie en justitie kwamen spoedig Ier plaatse, en bevonden, dat hel gevonden lijk dat was van de vermiste jongedochter Zimmerman, alsmede dat zjj was overleden aan wonden, loegebragt tot in het hart, door middel van een scherp werktuig. De verdachte Storms werd nu andermaal verhoorden toen eindelijk de aanwijzingen en verkla ringen van getuigen hem geheel in het naauw bragten, bekende hij het meisje, terwijl zij met hem op reis naar hare ouders was, te hebben over vallen en met een broodmes te hebben vermoord. 'sGRAVENlIAGE, 27 Julij. Door Z. M. is vergunning verleend aan jhr. mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, secretaris van legatie bij 1'. M\ gezantschap te Weenen, tol liet aannemen der versierselen van ridder 2' kl. djr orde van St. Stanis laus, lom door den keizer aller Russen geschonken, en aan den heer W. A. Ribbe, administrateur der generale thesaurie bij het dep. van financiën tot het dragen der onderscheidingsleekenen van kommandeur der Leopolds orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan den heer dr. M. C. Mensing, als ijker der maten, gewigten en weegwerkluigenen aan den heer P. J. Huijer, als adjunct-ijker der maten, gewigten en weeg- werktuigen. Dc controleur jvan de directe belastingen en het kadaster A. van Ila- rcncarspel is verplaatst van Breda naar 's Gravenhage. Tot directeur van het postkantoor te Mecrssen is benoemd de heer M. W. van Bommel, thans adsistent ten poslkantore te Zevenbergen. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen 2fn luit. der infanterie bij het leger in Nederl. Indië A. van der Lee is, wegens ziels-cn ligchaams- gebreken. eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Z. D. H. de prins van Wied zal heden avond hier ter stede arriveren ten einde in het laatst der week met zijne gemalin en kinderen naar Neu- wied terug te keercu. De eerste kamer der staten-generaal heeft gisteren avond hare werk zaamheden herval. In de toen gehouden zitting heelt het nieuw gekozen lid voor de provincie Noordholland, de heer mr. G. van Tienhovenzijne geloofsbrieven ingezonden. Zij werden gesteld in handen eener commissie, beslaande uit de bh. Rorsius, van Rijckevorsel en Blijdenstein Voorts werd mededeeling gedaan van een aantal ministeriële bescheiden, waaronder een van den minister van buitenl. zaken, die met het oog op de beweging van Grondwetsherziening, welke hier te lande thans heerscht, daarbij aan de kamer heeft aangeboden een exemplaar der Grondwetten van de verschillende staten, behalve van Engeland, die ontbreekt. De voorzitter deelde mede. dat de huishoudelijke commissie met erkentelijkheid het aan bod des ministers had aangenomen en besloten had voor de kamer een exemplaar van het ontbrekende aan te schaffen. Onder de aan de kamer aangeboden boekwerken behoort een exemplaar van de parlementaire redevoeringen van den Franschen staatsman Thiers, waaromtrent de voorzitter speciaal gemagligd werd mevr. Thiers den dank der vergadering over te brengen. Ook is ingekomen eene missive van den commiesgriffier der kamer, den heer mr. van Roijen, houdende verzoek om ook te mogen waarnemen de betrekkingen van advocaat bij den hoogen raad, kantonregler-plaatsvervan- ger cn auditeur bij den schuttersraad. Deze missive werd in handen gesteld eener commissie, die in eene volgende vergadering verslag zal uitbrengen. Dc afdeelingen van de eerste kamer der staten-generaal hebben zich heden bezig gehouden met het onderzoek der aanhangige wets-ontwerpen. - Te oordeclen naar de reeds vergevorderde toebereidselen, zal de ver jaardag van H M. koningin Emma aanstaanden Maaudag voor de eerste maal iu de residentie zeer luisterrijk en schitterend gevierd worden. Natuur lijk is het Haagsche bosch uitverkoren als terrein voor dat zomerfeest, hoewel het te verwachten is, dat ook in den avond van 3 dezer de schit terend verlichte zoölogische botanische tuin, met een keurig feestconcert van de kon. mil. kapel, een stroom van bezoekers tot zich lokken zal. De groote oprijlaan tegenover den hoofdingang van het bosch zal aan beide zijden van dien weg met lampions verlicht worden, die in den vorm van het naamcijfer der vorstin, sterren, rosetten en andere figuren, bevestigd zijn aan de boomen, welke, getooid met de nationale kleuren, een dak van vlaggen zullen vormen. Aan het einde van die laan cn reeds op verren alstand zigtbaar, verheft zich een ecrepoort, de frontzijde voorstellende van een Grickschen tempel. Wanneer deze toegang tol de achterliggende dre ven,! Zijne sierlijke lijnen en rijzige kolommen door het licht van duizenden illumineerglazen zullen bestraald worden, verhoogd door den glans van den nabijgelegen met lampions bedekten muziektempel, moet de aanblik van verre zeer verrassend zijn. Het bestuur der sociëteit in liet Bosch zal zorg dragen dat de tent en hare omgeving niet in duisternis zullen gehuld zijn. Het "pièce de resis tance" van de feestelijke verlichting wordt door de beide vijvers te aanschouwen gegeven. De eerste vijver wordt geheel ompaald in zoodanigen vorm dat een cirkel van guirlandes door liet water wordt tergggekaatst. Deze lichl- ceintuur vloeit in een met twee evenwijdig regte lijnen slingers, door- Ioopende tot aan de groote rustieke brug, welke het verbindingspunt van beide wateren vormt. Ook de tweede vijver wordt door een lichtgordel omsloten, en aan het eind verrijst hoog boven den waterspiegel een kolossaal kasteelals hulde aan H. M de koningin. Dit paleis stelt voor liet stol te Arolsen, de vroegere woonplaats van Neêrland's vorstin, het tegenwoordig verblijf van den vorst van Waldeck en Pyrmont. Het poortgebouw met zijn beide vleugels en linnen is vrij getrouw nagebootst. Van den nok lot de basis langs alle lijnen verlicht en weerspiegeld door de watervlakte, be looft dit monumentale stuk een efTectvol gezigt te bieden. Aan het ministerie van juslisie werd heden aanbesteed: hel oprigten van een gebouw voor het kantongeregt te Alphen. Minste inschrijver was de heer T. S. W. N. van der Veer, te Utrecht, voor ƒ15890. Volgens Le petit Courrier de la üaye zyn in de vorige week Ie Sclie- veningen aangekomen 489 vreemdelingen met 40 bedienden cn waren er in het geheel 1288 vreemdelingen met 121 bedienden. BELGIË. Zaturdag had de wedstrijd van militaire muziekcorpsen plaats. Elk stuk dat gespeeld moet worden werd bij het lot aangewezen. De eerste prijs is met algemeene stemmen door de internationale jury toegewezen aan de muziek van het K. K. regiment infanterie van Ziniecki, onder de lei ding van den heer Alp. Czibulk. De uitspraak van de jury werd met onbe schrijfelijke geestdrift ontvangen. De tweede prijs is toegekend aan de mu ziek van het 14e Belgische linie-regiment (directeur de heer Simar). Een eervolle melding is met algemeene stemmen toegekend aan het 7' linie regiment, onder directie van den heer Mume, te Antwerpen in garnizoen. ËNGËLA tS. LONDEN, 26 Julij. De ex-keizerin Eugenia heeft den 12',cn Julij eenige uren op hel eiland S'. Helena vertoefd, en de plekken bezigtigd, die door het verblijf van Napo- leou I vermaardheid kregen. Zij bezocht de twee huizen, waarin hij ge woond had (Briars en Longwood), en het graf. dat zijn stoffelijk overschot bevatte vóór dat het naar Frankrijk werd overgebragt. Zij plukte voor zich en voor koningin Victoria een takje van den daar geplanieti treur wilg, en begaf zich daarna, door de eilandbewoners met beluigingen van eerbied begeleid, weder aan boord. -• Uit Canada wordt gemeld, dat in den avond van den 22slrl1 op de rivier Detroit, op korten afstand van de stad van dien naam. een pleizier- boot een stoomjagt in den grond boorde. Op belde vaartuigen bevonden zich gezelschappen pleizierrcizigers. Van de passagiers van het jagt ver dronken 16 personen. ËKHtkR IJ K. Zondag is in bet 19* arrondissement van Parijs eene vergadering ge houden onder voorzitterschap van den heer Rochefort, die levendig werd toegejuicht. In die vergadering werden onderscheidene heftige redevoeringen tegen het opportunisme van de heeren Gambetta en Gailifet gehouden. Eenige lieden, die "leve Gambetta!" riepen, werden de zaal uitgedrongen. Maar Rochefort kwam tusschenbeide in naam der vrijheid van denkbeelden, en verzocht den commissarissen, degenen, die dergelijke kreten aanhieven, te beschermen. De gemeenteraad van Parijs zal, naar men zegt, weldra over een voorstel te beslissen hebben om voortaan geene subsidiëh meer te geven aan de Jockey-club voor hare wedrennen en zelfs niet meer de renbaan in het Bois de Boulogne te verhuren, die het eigendom der stad is. Dit zou bet gevolg zijn van eene demonstratie der leden van genoemde club, die bji dc wapenschouwing van den 14'° dezer hunne tribune geheel ledig en gesloten lieten, hetgeen als eene vijandige demonstratie tegen de republiek we:d beschouwd. Het hof van assisses der Seine heeft den bakkersknecht Raudedie uit wraakzucht jegens zijn meester in de maand April iu het brooddeeg rattekruid gemengd en daardoor 300 personen, die van het brood gegeten hadden, in levensgevaar gebragt heeft, ter dood veroordeeld. Te Parijs bestaan op dit oogenblik reeds 29 republikcinsche couranten. Onder deze behooren er vijf tot het liukercentrumvijf lot de gematigde linkerzijde, vijf tot de Union républicaine; twee drukken de persoonljjke meening uit vau Emile de Girardin; de overigen zijn rood, vuurrood, socia listisch, enz. ITALIË. Te Napels heeft men Zaturdag avond en Zondag ochtend aardschok ken waargenomen. De sterkste was Zondag oclnend, duurde vijf seconden, loopende in de rigting van Oost naar West. Er heerschte bij de bevolking groote ontsteltenis. De werking van den Vesuvius neemt loc. Uit verschei dene nieuwe openingen vloeit de lava in oostwaartsche rigting. DlllTbCSI LAAD. Den 23"lc° Julij werd op den noordelijken hoofdtoren van den Dom te Keulen de kruisbloem geplaatst, waarmede die loren voltooid is In de eerstvolgende dagen zal hetzelfde geschieden aan den zuidelijken loren. Het ophijschen en stellen van zulk een bloem beteekent nog al iets, daar elk afzonderlijk stuk 100 centenaars weegt en de hoogte 157 meter be draagt. Dr. llaller en de heer Schmidt, uil het Zwilserschc kanton Bern, zijn eenige dagen geleden met twee gidsen uitgegaan om den Wetterhorn te beklimmen. Men heeft nog geen van de vier personen teruggezien. Bij de nasporingen bleek het, dat er in de rigting van hun weg een sneeuwval heelt plaats gehad. Men vermoedt dus, dat zij daarbij zijn omgekomen. Dezer dagen is te Weenen een woekeraar, Selinger genaamd, die voornamelijk zijn werk maakte van het uitzuigen der kadetten, en van een aantal bedriegerijen en wreede afpersingen was overtuigd, tot zes jaren gevangenisstraf veroordeeld. KONSTANTINOPEL, 26 Julij. Alle Nizam-bataillonsgestationeerd op Europeesch grondgebied, worden versterkt tot 800 mail per bataillon. LONDEN. 26 Julij. Het hoogerbuis heeft het wets-ontwerp betreflende den nood in Ierland bij tweede, en het ontwerp betredende de volkstelling in Engeland en Schotland bij derde lezing aangenomen. In het lagerhuis heeft lord llartington verklaard, dat er geen formele verbindienissen met Abdur Raman zijn gesloten. Hij is eenvoudig als Emir

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2