cot) WOENSDAG 28 JULIJ. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. 1880. N". 174. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentieu is van 1—4 regels 1.— iedere regel ineer 25 cents. LEIDEN, 27 Jnlij. Naaitwelijks is er eene maand verloopen sinds den tijd dat Leiden, van wege de luisterrijke sludeiücii-feestenin volle feestvreugde verkeerde, of wederom is jong en oud op de been om zooveel mogelijk van de jaarlijks tcrugkeerende kermis te genieten. Zijn de plaalsen van ontspanning niet zoo talrijk als men vroeger wel eens zag, en dat men dan met den naam van eeue «volle kermis'' bestempelde, er is toch ruimschoots gelegenheid om deze week lustig kermis te houden. Behalve eene menigte poflertjcs- en wafelenkramen en wat des meer zij, vinden wjj er Basch met zijne onnavolgbare toeren, twee paardenspellen, een honden- en apenlheater en ook nog den schouwburg Tivoli van Amsier- damonder directie van W. l'ierre de Bo> r. dat gisteren zijne voorstellingen opende met «De dochters van Hasemann", volksstuk in 4 bedrijven. In dit stuk wordt op eene uitnemende wijze de hooge vlugt gecritiseerddie door sommige burgerhuishoudens wordt aangenomen dat niet zelden strekt tot ongeluk van hem of haar, die boven den stand, waarin zij tehuisbehooren zijn opgevoed. Dit wordt hier den toeschouwer duidelijk voorgesteld door de vergelijking van het huwelijk van twee zusters, waarvan de eeneEmilic, eene degelijke en in haren stand tehuis behooremle opvoeding genoten heeft en dan ook gehuwd is met den Binken en braven timmerman Willem Knor; de andere daarentegen Rosa, die zich meer met muziek en poitzij dan met den pot bezig hielden gehuwd is met den rijken fabrikant Körner. Noch haar echtgenoot, noch haar kind kunnen haar doen besluiten zich aan het huisselijke leven te wijden. Integendeel, zij blijft doorgaan met het bezoeken van soirécs en partijen, waar zij dikwjjls den baron van Zinnow ontmoet, die haar naam en eer in opspraak brengt. Dit gaat zoover, dat ook haar echtgenoot aan deze praatjes geloof gaal hechten en het tot eene scheiding wil laten komen, hetgeen echter verijdeld werd door een vriend van Rose, Eduard Klein, die toevallig ontdekte, dat zij haar man nog immer innig liefhad. Gelukkig komt hierdoor nog alles teregt. Wij kunnen niet nala ten eenige personen in het bijzonder te vermelden, waarbij vooral de heer Mcssersdie den timmerman Knor voorstelde, er aanspraak op mag maken, genoemd te worden. Op eene losse en aardige wijze gal hij ons den goed- bartigen maar Binken man en tockomstigen vader te kennen; ook de heer Hermans was op zijne plaats als een al te goedige huisvader, die echter, na dat hjj gezien had, dat zijne toegeeflijkheid lot verderf van zijn huisgezin leiddethans als een energiek en zelf-handelend persoon zich vertoonde. Het dames-personeel hield niet minder de eer van het gezelschap staande. Wij wjjzen hier alleen op mevr. lluysers, die de bemoeizieke oude jongejuivrouw sprekend weèrgaf. De opvoering was over het algemeen lofwaardig en allen, die zich eenige uren willen amuseren, verzuimen niet dit theater met een bezoek te vereeren. De stads gehoorzaal is ook nu weder gedurende de kermisweek tot de ontvangst van het publiek op eene allezins doelmatige en smaakvolle wijze ingerigt. Velen zeker zullen zich nog wel herinneren de netheid en zorgvuldigheid, waarmede ten vorigen jare alles in de gehoorzaal prijkte. Welnuook ditmaal is dit weder het geval en hetzelfde concert- en ope- retten-gezelscbap van het Eldorado te Antwerpen zal den bezoeker gedu rende deze week veel doen genieten. Ook thans weer munt alles uit door keurigheid van costumes, goeden zang en dans en zeker tot genoegen voor het publiek zijn er geen ijzingwekkende en halsbrekende kunsten te aan schouwen. Daar de volgorde der werkzaamheden niet volgens het programma ging, is het ons niet mogelijk de personen te vermelden en toch vielen de van ouds bekende heer Geliibcke en echtgenoolc, die geen lof meer noodig hebben, en de gymnastische troep Onzalo bijzonder in het oog. Ook de muziek deed het bare om het genot van den avond te verhoogen. Wij ge- looven dan ook, dat de heer Duyscr, die zich immer zooveel moeite geeft om zijne stadgenooten iets schoons te doen aanschouwenook ditmaal op een druk bezoek mag rekenen. In het Caglio&iro-Thédtre van den heer E. Basch had gisteren avond mede de eerste voorstelling plaats. Toonde de opkomst van het publiek dat men de talenten van den zoo gunstig bekenden preslidigiiateur weet op prijs te stellenhij van zijn kant wist zijne reputatie te handhaven. Zijne nette wjjze van werken in de zoogenaamde magie of tooverkunst trekken altijd de aandacht, meer echter nog hetgeen hij levert op liet gebied van optiek, mechaniek en hydrauliek. Getuigen hiervan de zingende Engelenkoppen, eene voorstelling uitgevoerd door eenige in de lucht zwevende engelenkop pen, waarmede hij ook hier een groot succes had. De agioscopische wcrcld- tableaux, zoo vol leven en beweging, maakten ook nu weder een aller schoonst effect. De werking der fonteinen, met de zoo frappante licht- schakeringen, blijven als het ware altijd nieuw. De slot-apotlieosc: In het het rijk der bloemen, gaf daaraan ook nu weder eene verrassende afwisse ling. Het orchest, dat zich gedurende de pausen Iaat hooren, kwijt zich zeer verdienstelijk van zijne taak. Niemand, gelooven wij, die eenen aan- genamen avond wil doorbrengen, zal zich, na hel bezoek aan Basch's theater, teleur gesteld gevoelen. De kermisbezoeker vergete ook niet een bezoek te brengen aan den circus en het apen-theatre van Louis Delafioure, op de Ruïne, zijde Doezastraat. De equestrische kunslverrigtingen en gymnastieke uitvoeringen aldaar zijn allezins zienswaardig en hetgeen men daar ziet verrigten door viervoetige kunstenaars, als apen, honden en geiten, grenst aan het ongeloofelijke. Voor kinderen is het bezoek van dit theatre eene ware uitspanning. Het is dan ook te verwachten dat aan de kindervoorstellingen op Woensdag en Zaturdag een druk bezoek zal ten deel vallen. Van hooger hand zijn aan de militaire autoriteiten in de verschillende garnizoenen de noodige bevelen gegeven om bij de aanstaande bevalling van 11. M. onze koningin het voorgeschreven aantal saluutschoten te lossen, t. w.101 bij de geboorte van een prins en 51 bij de geboorte eeuer prinses. Te Amsterdam is op 65-jarigen leeftijd overleden de heer mr. J. J. ïeding van Berkhout, sedert 1873 lid van de tweede kamer voor het kies district Gorinchem. Volgens het IV. v. d. D. is in de nalatenschap van wjjlen Cremer nog een voltooide reisschets gevonden. Ook vond men een gedeelte van een nieuwen roman. Het stoomschip Gelderland is op 24 Julij te Batavia aangekomen. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, is op 25 Juljj S'. Vincent ge passeerd. Te Delft is gisteren brand uitgebarsten in een kruidenierswinkel in de Bagijnehofsteeg. De petroleum en andere brandbare stoffen, waarvan weinig aanwezig was, zijn haastig verwijderd, waarna het gelukt is den brand spoedig te bedwingen. Nabij Zeeburg, op korten afstand van Amsterdam, is aan den zeedijk tegen de steenglooijing komen aandrijven het in ontbinding verkeerend ljjk van een groot zeedier. Men zou het een zeevarken kunnen noemen, te oordeelen naar den vrij spits toeloopenden snuit. De geopende bek vertoont aan de boven- en onderzijde eene rij fraaije tanden, elk uit ongeveer een veertigtal bestaande, gelijkende op die van den mensch; slagtanden ontbre ken. Uit den bek hangt een dikke tong. Onder aan den buik zit een groote vin, en aan weerszijde van den kop, vrij hoog op den rug, een der gelijke vindie op het eerste gezigt aan een hoorn doet denken. Het achterdeel of staart gelijkt aan dat van de bekende zeeleeuwen uit Artis. Het heeft naar schatting eene lengte van ruim drie meter, een omvang op bet dikste gedeelte van anderhalven meter en een gewigt van lusschen de 150 en 200 kilogram. De rug is opengebarsten, waaruit de ingewanden puilen; de zijwanden van dit opengebarsten deel gelijken veel op een spek laag als bij het gewone varken. De huid van dit dier is ligt bruingeel en niet behaard. Zaturdag was een gedeelte van het bataillon infanterie aan den Helder aan het strand aan het zwemmen; in weerwil van het strenge bevel van den begeleidenden officier, om zich niet te ver te wagen, waren er enkelen, die dat gebod overschreden; het gevolg was dat, toen er appèl werd ge blazen, om naar het strand terug te keeren, er twee man ontbraken, die, zooals later bleek, verdronken waren. Uit eene bekendmaking van den regter-commissaris voor strafzaken bij de arrond.-regtbank te Arnhem blijkt, dat de aldaar in heehtenis geno men persoon, die verdacht wordt van de diefstallen bij de heeren van Mer- lenvan Tuyll en van den Brink gepleegd te hebbenook goederen bij zich had, afkomstig van diefstallen te Lonneker en te Arnhem, alsmede een groot aantal andere, waarschijnlijk gedeeltelijk gestolen voorwerpen. Hjj is genaamd Gustaaf Meijer, oud 27 jaar, tuinman, geboren te Darmstadt, en was den 24en Maart II. uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen. Nu de pluk van kersen gei'indigd is, overziet men de resultaten en

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1