15 Ij IT E N L A NI KSG11E BI-JU G TEN. PER TELEGRAAF, aanvallig meisje van eenige dagen oud. Het is in het stedelijk gesticht voor bestedelingen opgenomen. Te Bellingwolde ontstond Donderdag nacht brand in de behuizing van 11. Geikens, mede bewoond door A. Geikens. Naauwelijks waren de be woners ter ruste gegaan of zij werden gewekt door het gedruisch van nedervallende stukken hout; het huisje stond geheel in vlam. Zoover was de brand reeds gevorderd, dat het gezin van A. Geikens zich slechts door hel venster kon redden. Er kon alzoo niets worden gered. Een varken, twee schapeneen geil en de geheele inboedel werden een prooi der vlammen. 'sGRAVENIlAGË, 2G Julij. Door Z. M. is aan den heer J. A. Keunzaakgelastigde der Nederlan den te Bucharest, verlof verleend lot bet aannemen van het kommandeurs- kruis van de orde der Ster van Rumenië, hem door den vorst van Rumenië geschonken. Tot burgemeester der gemeente Dinteloord is benoemd de heer B. Th. A. Westerouen van Meeleren. Tot onder-directeur van het kon. kabinet van schilderijen te 's Gra- veuhage is benoemd de heer mr. G. Telders. Tot directeur van het postkantoor te Voorscholen is benoemd de lieer J. A. J. van der Schaad, thans commies der posterijen 2e kl. De verwisseling van bodem met 1 Aug. a. s. van de luitt. ter zee 2' kl. P. H Brocx en A. L. Boelen, respectivelijk dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam en ramschip Stier, wordt ingetrokken. Zij zal alsnu met dien datum plaats hebben lusschen laatstgenoemden luit. ter zee en den luit. ter zee 2' kl. P. S. R. Wolterbeekdienende aan boord van het wachtschip te Hellevoelsluis. De luitt. ter zee 2e kl. A. Voor molen en W. Allirol, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleencn. Z. K. II. prins Albert, van Pruissen is gisteren alhier aangekomen en heeft zich onmiddelijk naar Scheveningen begeven, alwaar hij in het groot stedelijk badhuis is afgestapt. Gisteren avond is in het «Hotel dë Bellevue" een Japansch gezant schap gearriveerd, bestaande uit den heer Mori, minister hoofd der missie, en echtgenoote, zoomede uit den magistraat Scbmiada en Okostu, secretaris. Heden ochtend en gisteren avond zijn 2 haringschuiten te Schevenin gen aangekomen, met 160 en 170 ton pekelharing, en een weinig sleurha- ring. Er zijn nog 2 haringschuiten in het gezigt. ENGELAND. LONDEN, 25 Julij. Maandag zal de lersche pachterswet in het lagerhuis voor de derde maal gelezen worden. Vrijdag heeft de regering nog twee amendementen van den heer Gibson, procureur-generaal voor Ierland onder het vorige be wind, overgenomen. Volgens het eerste zal de pachter door het aannemen van schadeloosstelling zich de gelegenheid hebben afgesneden om teeischen, dat hij op nieuw op de pachthoeve, waaruit hij gezel is, geplaatst zal worden. Een voorstel van den minister voor Ierland, den lieer Forster, om de pachtsom, waarvoor de wet van toepassing zou zijn, tot 30 te bei erken, wcn' zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de Midlandsche graafschappen bestaat watersnood. Booten varen in de stralen op en neder, om de door de overstrooming aan hnnne huizen gekluisterde lieden van Ieeftogl te voorzien. Op sommige plaatsen gelijkt het water eene binnenlandsche zee en eetie groote hoeveelheid paarden, vee, schapen en varkens is verloren. De boerenhofsteden zijn verlaten en de straatweg staat hier en daar zes voet onder water. Volgens berigt uit Madeira was de ex-keizerin Eugenie aldaar aange komen op hare terugreis naar Engeland. Zij is te S'. Helena een bezoek gaan brengen aan het graf van Napoleon I. Zij plukte een wilgentak van den boom boven het graf, om dien aan koningin Victoria te schenken. Li'. Tanner blijft, volgens de jongste berigten, zijn vasten volhouden. Eene eigenaardigheid is, dat de dilettant-hongerlijder niet alleen in dikte, maar ook in lengte afneemt; hij is thans 2 duim korter dan toen hij begon te vasten. FRANKRIJK, De Parijsche studenten hebben Vrijdag avond een feest gegeven aan som mige geamnestieerde communards. Olivier Pain, Amouroux, Ilenri Rochefort en Beauquier, afgevaardigde uit het departement Doubswaren tegenwoordig. Er werden toasten uitgebragt op de dappere verdedigers der commune. Ro chefort dronk daarna op de gezondheid van Rlanqui en verliet vervolgens de zaal. Beauquier viel het opportunisme aan. Brissac dronk op de Europesche republiek en op de vernietiging der koningenAlex op de komst der sociale revolutie. in de Vrijdag gehouden zitting van het revolutionair-socialistisch con gres te Parijs zou eene vrouw het woord voeren over de aan de orde zijnde vrouwen-quaestie; de voorzitter las echter een brief voor van haren man, waarin deze te kennen gaf dat bij zijne vrouw niet wilde zien deelnemen aan de beraadslagingen van een socialistisch of revolutionair congres. De bedoelde vrouw had daarop een harer vriendinnen in den arm genomen, die uit haren naam verklaarde, dat hetgeen zjj op het papier had gebragt toch openbaar gemaakt zou worden, maar nu zonder opgave van den naam van het slagtoffer der mannelijke willekeur. De vergadering moest echter twee andere vrouwen hooren: Kevin en Rouzade. De eerste wilde volledige ge lijkheid tusschen den man en de vrouw. De vrouw emanciperen was de meuschheid redden. De tirannie der burgerij verdrukt het volk, gelijk de ■nan de vrouw verdrukt. Rottzada pleitte almede voor de maatschappelijke en staalkundige gelijkheid der vrouw. «De vrouw is gehoorzaamheid aan haren man verschuldigdmoet uit het wetboek vervallen. En er moet nog meer uit hel wetboek geschrapt worden. Geen wettig huwelijk meer: het vrije zamenleven of vrije liefde. Indien de tirannie van het huwelijk niet op houdt, dan zullen de verstandige meisjes de baanbreeksters zijn de eersten om haar huwelijk niet meer te laten voltrekken door de maire. De spreek ster mogt veel bijval inoogsten; minder echter toen zij een ander punt aan voerde, namelijk dat zjj zich ten stelligste verklaarde tegen de anarchisten, die alles omver willen werpenhetgeenmeende zijzou uitloopen op de vernietiging der maatschappij. Een der sprekers daarentegen beweerde dat de eigendom, de godsdienst, de politie, het familieleven, het leger, de staat en wat er verder nog mogt overblijven, moesten vernietigd worden. Het denkbeeld van een vaderland is onzineen vooroordeel. Op de puinhoopen der vernietigde maatschappij moet zich eene vrije menschheid verheffen, die hare vleugelen kan uitslaan naar het oneindige. Prins Victor, de oudste zoon van prins Jeróme Napoleon, is dezer dagen negentien jaar geworden en heeft daarmede den leeftijd bereikt, waarop de keizerlijke prinsen meerderjarig plegen te worden. Door een deel der Bonapartisten wordt hij als de ware troonopvolger aangemerkt. Voor het geregtshof der Seine stond dezer dagen een negentienjarig meisje, een postbeambte, teregt wegens het maken van valsche postwissels. Zjj werd alleen tot deze daad gedreven door zucht om haar ouders te hel pen, die, vroeger welgesteld, tot armoede vervallen waren, en voortdurend in geldverlegenheid verkeerden. Alle dagen behandelde zij postwissels en mandaten, en eindelijk had zij de verzoeking niet kunnen weerstaan om, al was het op oneerlijke wijze, de ellende van haar vader en moeder te verzachten. Zij vulde een paar formulieren in met het bedrag der schuld vordering van twee bijzonder lastige crediteuren. 100 fr. en 500 fr. wist zij door den daarmede belasten ambtenaar te doen teekenen en met de andereu te laten bezorgen. Zij had de schnldeischers verzocht haar de goede ontvangst te berigten, zoodat haar ouders niets van het geval te weten kwamen. Haar hartgrondig berouw, haar jeugd en de beweegrede nen van haar misdrijf wekten zoozeer het medelijden van de jury op, dat deze haar, na een pleitrede van haar verdediger, vrijsprak. Volgens berigt uit Manilla is de stad door een derden schok van aard beving geteisterd geworden. De schok duurde 55 seconden. Geen enkel der openbare gebouwen, die bij de twee vorige schokken waren blijven staan, is overeind gebleven. Zoo ook is bet klooster Guadeloupe, dat een ouderdom had van 300 jarenvernield. Ditmaal zijn er geen menschen om gekomen. Al de inwoners hebben hunne tent buiten de stad opgeslagen. OOST-INDiE. BATAVIA. 14 Junij. Aan het dig. Dbl. meldt men uit de Preanger, dat het er hoe langer hoe slechter met de transportmiddelen gaat uitzien, liet vervoer met buffel- karren is verboden, hetgeen de eigenaren van paarden karren zich ten nutte maken ont verschrikkelijk booge prijzen te vragen. Daar evenwel alles door het bestuur wordt gedaan om de gouverncmenls-koflij weg te krjjgen, zijn er zoo goed als geen karren te krijgen en staat hel transport van de particulieren zoo goed als stil. De beul van Midden-Java zit gevangen, als verdacht van medepligtig- heid aan verschillende diefstallen. Door den gouverneur generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den teekenaar le kl. bij de staatsspoorwegen op Java Th. G. F. Anken; aan den 3de0 commies bij hel depart, van financiën A. J. M. van Hengel. Be noemd: tot hoofdingenieur 1« kl. bft den waterstaat, de hoofdingenieur 2'kl. F. H. van Egmondtot bouwk. ambtenaar le kl. bij de staatsspoorwegen op Java, J. Bouwcns; bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura: tot controleur le kl., de controleurs 2e kl J. van Wijk en A. van der Ploeg; tot controleur 2e kl.de ambtenaar op wachtgeld J. B. Neu- man en de secretaris der resid. Menado W. W. van Weelderenbij het dep. van binnenl. bestuur: tot hoofdcommies, de ambtenaar op non-activiteit F. C. Holle; tot 1" commies, de 2e commies J. F. Simon; tol 2tn commies, de 3» commies G. W. lingerer; tot 3e» commies, de le klerk C. N. Willems; bij het depart, van onderw., eerediensl en nijverheid: tot 1«° commies, dé 2e commies C. E. le Clerq; lot 2en commies, de 3e commies M. A. H. Veit; tot 3en commies, de ambtenaar op non-activiteit A, von Schimmelmann. Departement van oorlog. Verleendeen tweejarig verlof naar Europa aan den majoor der inf. J. Rövekamp; aan den kapt. der inf. J. H. D. IJs- sel de Schepper. RAGUSA, 24 Julij. De Montenegrijnen hebben de Albanezen bij Germa- nitza aangevallen, 32 hunner gedood en eenig vee buit gemaakt. Prins Ni- kita heeft de teruggave van dit vee bevolen. De vorst heeft bevolendat alle mannen lusschen 16 en 60 jaren onder de wapenen moeten kennen. WEENEN, 25 Julij. Baron Calice, nieuw benoemd ambassadeur bjj de Porte, is gisteren namiddag naar Konstanlinopel vertrokken. WEENEN, 25 Julij. Aan de Meue freie Presse wordt uit Konstanslino- pel gemeld, dat het antwoord der Porte op de collectieve nota der mogend heden gisteren is afgezonden. De Porte weigert de grenslinie aan te nemen, welke door de conferentie te Berlijn aanbevolen is, maar verklaart zich be reid over eeue rectificatie der grenzen te onderhandelen, waarvan echterJa- nina, Metzovo en Larissa buitengesloten moesten zijn. PARIJS, 25 Julij. Bij gelegenheid van de uitreiking der vaandels aan de troepen in de provinciën is eene revue over al de garuizoenstroepen gehou den. De talrijke menigte toonde groote belangstelling in deze plegtigheid. Het eenige incident viel voor te Cherbourg, waar admiraal Ribourt aan eene vjjandige demonstratie der bevolking ten doel stond, emdat hij verzuimde de tribune te groeten, waar de leden van den gemeenteraad zaten. De Raad heeft besloten om af te treden, indien Ribourt niet teruggeroepen wordt. SIMLA, 24 Julij. Officieel. Uit een berigt van spionnen blijkt, dal Ajoeb- khan de rivier Helmond te Hyderabad is overgestoken. Een deel zijner ruiterij rukte op 21 dezer voorwaarts lot Sanghar, op 14 mijlen van het Engelsche legerkamp, doch keerde onmiddellijk terug. Op 22 dezer werd daar 4000 man ruiterij en op 23 dezer het eros van zijn leger verwacht. Burrows, voor een nachtelijken aanval beducht, had eene andere stelling ingenomen. I X G K 1 O K V. Aan de Redactie van de Leidsche Courant. Mag ik ti beleefd verzoeken het volgende als antwoord aan den lieer Nibbelinkte Varsseveld, op te nemen? Stellig is tegengesprokendat aardappelen tot viermaal toe zijn afgevroren of dat het afvriezen ten goede zou komen van den knol. Aardappelen op

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2