c 01) RA NT. LEIDSCHE 171. I8S0. ZATURDAG 24 JULIJ. De Courant verschijnt lagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p. p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is rirlrijghaar voor 2.50 'sjaars, huiten de expcditiekoslcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. B1NNEA LA DSC IIK BKRIGTEN. LEIDEN. 23 Julij. De Staatscourant beval eene lijst van militaire nalatenschappen, af komstig van onderofficieren en verdere manschappen der landmaat in Nederl. Indië, waarvan de saldo's door de regthebbendeu kunnen opgevraagd en ontvangen worden bij het ministerie van koloniën. Daarop komen voor de nalatenschappen van: A. de Munnik, ad ƒ5.75, J. B. J. Olivier, ad ƒ2.67, P. T vau Tol, ad ƒ12.62 en A. B. H. Plattel, ad /4.09, allen geboren te Leiden, alsmede die van J. J Cohen, geb. te Rijnsburg, ad ƒ1016, en van T. Kappers, geb. te Wassenaar, ad 67.39. In de Tijd leest men: Zooals onze lezers zich zullen herinneren, heeft het Nederlandsche volkbij gelegenheid van het huwelijk van nu wij len prins Hendrik, eene aanzienlijke som hijeengebragt, om daavoor een huldeblijk aan den prins aan te bieden. De commissie, met deze onderne ming belast, gevolg gevende aan het verlangen des prinsen, had besloten tot de oprigting eener fontein op het vorstelijk landgoed te Socsldjjk. Door den ouverwachleu dood van den prins werd echter de uitvoering van dat plan voorloopig gestaakt en de commissie rigtle zich tot prinses Hendrikten einde te vernemen, op welke wijze zij nu wenschtej, dat de ingezamelde gelden zouden worden aangewend. Een paar maanden geleden ontving de commissie het antwoord, dat het H. K. H. de prinses aangenaam zou zijn. ingeval haar de beschikbare gelden werden ter hand gesteld, ten einde daarvoor eenige zilveren voorwerpen uit de nalatenschap van haren gemaal te kunnen aankoopen. Aan dien weusch gevolg gevende, heeft de com missie zich gehaast de gelden, ten bedrage van ongeveer 70000, voor ge noemd doel te storten. Te Amsterdam is op 21 en 22 Julij gehouden de 35" algemcene ver gadering van het Nederl. onderwijzers-genootschap. Uit hel verslag, door den eersten secretaris uitgebragt, blijkt o. a, het volgende: Het getal afdeeiingen en leden is niet achteruitgegaan. Vier af- deelingen: Beetsterzwaag, lloogeland, Sittard en Utrecht (onderwijzeressen! zijn van de lijst afgevoerd; nieuwe afdeeiingen zijn opgerigl te Aalsmeer, Goeree en Overflakkee en Haarlem. Het getal gewone leden was op 1 Junij 1880 2139, dat der algemeene leden 213, der leden van verdienste 3 en der honoraire leden 198, terwijl er 163 voorstanders waren, totaal 2553 leden, tegen 2549 in het voorgaande jaar. Het batig slot heeft bedragen ƒ852.53, dat bij het vaste fonds is gevoegd. Door de veranderde inrigting van hel hoofdbestuur en de uitbreiding aan het correspondentieblad gege ven, zullen de uitgaven dit jaar en ook in volgende hooger zijn; daaren tegen zal de rente van hel garantiekapitaal der spaarbank niet meer worden opgelegd, maar in de kas vloeijen. De inriglingen des genootschaps verkee- ren in bloeijenden staat. Het in de onderwijzers-spaarbank belegde kapitaal was op het einde van het boekjaar 1879 ƒ43099.06 hooger dan bij den aanvang en bedroeg op dat tijdstip 977,560.72% de netto rente bedroeg ƒ47365.24, of ƒ4956 in het jaar. llet collegie van commissarissen afgetre den zijnde, lieten de heeren J. UI. van Bosse, A. de Haan en mr. J. G. N de Hoop Scheller zich de keuze tot commissaris welgevallen. De levensver zekeringmaatschappij sloot in 1879 134 nieuwe contracten. Op 1 Ja;.narij 1880 waren 777 contracten gesloten met een verzekerd kapitaal van 1,202.243 en eene jaarlijksche premie van ƒ30751.78. Hel hulpfonds betaalde 100 pCl, suppletie ten bedrage van 2386.59 De paedagogische bibliotheek, die veler lei geschenken had ontvangenwas overgebragt naar een der localen van het schoolmuseumdat ook door vele inzendingen verrijkt is endank zij een subsidie van ƒ3000 van den minister van binnenlandsche zaken, thans in goeden staat verkeert. Tot plaats van bijeenkomst voor het volgende jaar is met 74 tegen 25 stemmen Zutphen aangewezendat met Leiden door hel hoofdbestuur was voorgesteld Prijsvragen, uitgeschreven door de universiteit van Amsterdam, en te beantwoorden vóór 1 Julij 1881 door studerenden aan eene Nederlandsche instelling van universitair onderwijs. Faculteit der Wis- en Natuurkunde: Men verlangt eene crilische, door microscopische en microchemische waarnemingen opgeluisterde verhandeling over de ademhaling en de stofwisseling in bloemen en vruchten. Faculteit der Letteren: Daar de briefwisseling tusschen Goethc en Schiller zeer vele oordeelvellingen bevat over letterkundige persoonlijkheden en wer ken, en deze briefwisseling zich over ouderscheiden jaren uitstrekt, ver langt men een systematisch en zooveel mogelijk historisch geordend overzigt, benevens toelichting, van de gegevens, die deze briefwisseling oplevert voor de kenschetsing van de onderscheidene kunstrigtiug dier beide dichters. Faculteit der godgeleerdheidMen verlangt een historisch-crilisch onder zoek naar de Christen-vervolging onder Nero. De vragen moeten worden beantwoord in de taal, waarin zij zijn gesteld. De antwoorden, met eene andere hand dan die des vervaardigers geschre ven, moeten vóór of op 1 Julij 1881 worden toegezonden aan den secretaris van den senaat der universiteit van Amsterdam. Zij moeten gelcekcud zijn met een kenspreuk, en vergezeld gaan van een verzegeld bribfje, dat dezelfde kenspreuk tot opschrift heeft, en den naam, hel studievak en het adres van den schrijver bevat. Op den derden Dingsdag van de maand September 1881 wordt het oordeel der faculteiten over de ingekomen verhandelingen in het openbaar medegedeeld, en aan de schrijvers der meest voldoende ant woorden, die door de faculteiten de eer der bekrooniug zijn waardig ge keurd, de gouden eerepenning uitgereikt. Voor 40 plaatsen aan de kweekschool voor machinisten tc Amsterdam hebben zich 80 adspiranten aangemeld. Een boef, die onlangs pogingen had aangewend om uil de cellulaire gevangenis te Rotterdam te ontvlugten, doch daarin verhinderd werd, werd gisteren ochtend, met een anderen gevangene, door middel van een boei- ketling aan elkander gesloten, door twee rijksveldwachters vervoerd, om naar de gevangenis te 's Graveuhage te worden gebrast. Aan het station Gouda gekomenmoesten zij in de wachtkamer eenige oogcnblikkcn ver- loeven. Terwijl zij daar nevens elkander op een bank zaten, zagen eens klaps de rijksveldwachters, dat de eerstbedoelde boef de vlugt nam en het perron afsprong. Onmiddellijk gingen zij hem na en met de hulp van een spoorbeambte mogt het hun gelukken hem te vatten. Hel bleek nu, dal hij het slot van de boeiketting had opengewrongen. In de dezer dagen te Haarlem gehouden vergadering der Algemeene vereeniging voor bloembollencultuur is voorlezing gedaan van een schrijven van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, waarujt bleek, dat de ver- eenigde vergadering van Rijnland, in het vertrouwen van geldelijke bijdra gen te zullen verkrijgen van de provincie Noordholland en van de water schappen van Schieland, Anistelland en Woerden, heeft besloten, aan het collegie van den Lekdijk-Bovendams de helft te waarborgen lot een maxi mum van ƒ500,000, van de gelden, benoodigd voor eene afdoende verhoo ging en verzwaring van dien dijk, volgens een plan, waarvan de kosten op een millioen gulden zijn geraamd. Tevens heelt genoemde vergadering besloten, zoo de onderhandelingen daarover lot een goed einde zouden kunnen worden gebragt, evenzeer te waarborgen de helft der kosten van eene noodig geoordeelde verhoogiug en verzwaring van een gedeelte van den Lekdijk-Benedendams, van Klaphek tot nabij Jaarsveld, omdat de vei ligheid van de landstreek benoorden de Lek ook daarbij van nabij betrok ken is. Het bestuur van Rijnland virlrouwt, dat door deze maatregelen, zoo die tot een goed einde zijn gebragt, de vele belangen, door de Alge meene vereeniging voor bloembollencultuur vertegenwoordigd, zullen bevrijd zijn van het gevaar van overstrooming dal bij den vroegeren toestand van de Noorder Lekdijken in meerdere of mindere mate dreigde. Namens de vereeniging is door het hoofdbestuur aan het bestuur van Rijnland dank betuigd voor den krachtigen bijstand, door dat bestuur in dezen verleend tot wegneming van het gevaar voor overstrooming. Ook van dit schrijven werd mededeeling gedaan. Te Amsterdam is eergisteren in een bovengedeelte van een perceel op de Prinsengracht bij de Leidschcstraat, brand uitgebroken. Terwijl de brand spoedig in hevigheid toenam, werd het gevaar vergroot, daar zich in deze woning, behalve de dienstbode, een viertal jeugdige kinderen en eene zeer bejaarde, ziekelijke dame bevonden. Door spoedige hulp werden de inwo ners zonder eenig letsel uiL het gevaarlijke perceel verwijderd en was men den brand in ruim een uur tjjds meester. De ouders, die het concert in Artis bijwoonden, vernamen eerst bij hel naar huis gaan welk gevaar de hun..en dreigde. Het 10Noorder zendingsfeest is Woensdag in het bosch nabjj Assen gehouden. De feestlrejnen en ook de gewone treinen bragten eene aanzien lijke menigte derwaarts. Men begroot Jiet getal opgekomen personen op 8000 a 9000. Er werden tusschen de 7000 a 8000 programma's verkocht.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1