zwakheid heeft gegeven, dat gebleken is eene ramp voor de natie te zrjn, waarvan zij niet te spoedig kan Worden bevrijd. Allerlei kwade practijken toch zijn daarvan liet gevolg geweest, en het voorbeeld is niet vreemd van winkeliers, die meten en wegen volgens de oude en zich laten betalen vol gens de nieuwe maat. Die leden ontkenden de bezwaren verbonden aan bet aanleeren der systematische namen en spraken als hun oordeel uit, dat hel opkomend geslacht ze reeds kent. Bovendien is de in art. 3 ver vatte tabel reeds veel eenvoudiger dan de vorige en nog voor vereenvoudi ging vatbaar. Verder wenschte men er nog op te wijzen, dat deze syste matische namen vooral zijn bestemd voor liet verkeer met het buitenland; daarom is het wenschelijk, dat zij in overeenstemming gebragt worden met die, welke zijn vastgesteld door de internationale commissie voor de malen en gewigtcn te Parijs. 'sGRAVENHAGE, 21 Julij. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder in de orde van den Ncderlandschen Leeuw, de lib. A. A. C. de Vries llobbé, hoofdingenieur, belast met het loezigt op de dienst van hel stoomwezen, en D. G. Rietbergen, lid der com missie van examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer mr. C. J. E. graaf van Iiylandtreferendaris bij het ministerie van buiten), zakentot het aannemen van hel officierskruis der orde van Leopoldhem door den koning der Belgen geschonken; aan den kolonel G. T. W. Vijgh, plaatselijken kommandant 1' kl. te Amsterdam, tot het dragen van het kommandeurs- kruis 2e kl. der Hertogelijk Saksische Ernestinische Huisorde, hem door den hertog van Saksen-Meiningen geschonken, en aan den sergeant der artillerie bij het leger in Nederl. Indië F. Rittinghaus, tot hel dragen der herinneringsteekenen voor de veldtogtcn legen Oostenrijk in 18G6 en tegen Frankrijk in 1870-71, hem in Pruissische dienst toegekend. Tot burgemeester der gemeente Oploo is benoemd de heer J. C. Arts, secretaris dier gemeente. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Almelo zijn benoemd de bh. mr. R. E. llatiink, advocaat en procureur te Slad-Almelo, en mr. W. ten Brug gen Gate, advocaat en procureur te Stad-Almelo. Tot notaris zijn benoemd: te Amsterdam de heer J. A. van der Stok, cand.-notaris te- 's Gravenhage; te Utrecht de heer J. 11. lluybers, cand.- nolaris te Haarlem; te Dordrecht de lieer J. L. Nijhofl', cand.-notaris te .Nojrdwijkte Ivampen de heer D. Rakker, cand.-notaris te Boskoop, thans burgemeester dier gemeente cn kantonregter-plaatsvervanger in hel kanton Alphen; te Buitenpost (arr. Leeuwarden), deheer G. de Jonge Posthumus, thans notaris te Beetsterzwaagte lieclsterzwaag ^arr. lleerenveen), de heer K. Kenning, cand-notaris Ie Franekcr. De eerste klerk bij liet departement van waterstaat, handel en nijver heid T. M. T o:np is bevorderd lol adjunct-commies. Door Z M. is het besluit van den raad der gemeente Amsterdam van 10/ 1G Junij jl. bekrachtigd, waarbij mr. G. A. van Hamel, regtsgelccrd ad-., viscur aan het dep. van oorlog, benoemd is tot gewoon hooglceraar aan de'; universiteit aldaar. Tot officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemagl is benoemd de heer A. W. M. van Deventer, arts, en tol officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel der geneeskundige dienst van het leger in Nederl. Indië, de stu dent voor genoemde dienst ^arts) O. F. Cannegieter. In de zitting van de provinciale staten van hrden gaf de heer van der Kemp te kennen dat hij de benoeming als lid van gedep staten aan nam en beval bij zich in de welwillendheid van den voorzitter van het col- legie van gedep. staten en ook van deze vergadering aan. Aan de orde was: hel adres van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland om tegemoetkoming uit de provinciale fondsen ten behoeve eener verhooging <-ii verzwaring van den Lekdijk—Bovendams. Gedep. stalen adviseren geen bijdragen Ie verleenen De meerderheid van bet collegie van gedep. staten was van mcening dat de verzekering niet kon gegeven worden dat door gedep. staten een voorstel zal worden gedaan om voor de verbetering van de Lekdijken Boven-en Benedendams eene som toe te staan van 150.000 in mindering van de garantie van Rijnland groot 650.000, Naar liet in zien der meerderheid toch kan er Ie dezer zake evenmin sprake zijn van eenige geldelijke bijdrage uit de gemeene las van ons gewest, als van eene uil die van het rijk. De lieer P. L. F. Blussc, behoorendc tot de meerderheid van hel collegie van gedep stalen, verdedigde dit gevoelen nader, waartoe hjj in een ge schiedkundig overzigt trad der geheele zaak, om te betoogen dat van ouds her de betrokken besturen zijn belast geweest met het herstel cn onderhoud van de Lekdijken. De heer de la Bassecour Caan verdedigde het gevoelen der minderheid van gedep. staten. Voorts spraken nog de hh. van der Brcggcn voor het subsidie en de bh. van VelzcnBegram en V'lielauder Hein tegen Jiet subsidie. liet voorstel der commissie om, in overeenstemming met de meerderheid van gedeputeerde staten, geen subsidie Ie verleenen, werd daarop aange nomen met 51 legen 6 stemmen. Verder was aan de orde het adres van den gemeenteraad van Leiden 0111 overname van het Zuidhollandscli gedeelte van het jaagpad tusschen Utrecht en Leiden in eigendom, beheer en onderhoud bij de provincie. De commissie stelt voor: a. gedep. staten uit te noodigen tot krachtige hand having der bestaande regeling, zoolang die niet zal zijn vervangen; b. om trent bel verzoek eerst eene beslissing Ie nemen, nadat de vergadering zal zijn ingelicht omtrent de financiële gevolgen van de overneming van dit jaagpad, met het oog op andere jaagpaden, voorts de provincie en ged. staten uit tc noodigen een onderzoek in te stellen en daarover rapport uit te brengen; c. urn afgescheiden hiervan ged. staten nit te noodigen een onderzoek in te stellen naar den feilelijken cn regislrestand der vaarten in dit gewest, die voor het algemeen verkeer van belang zijn te achten en het resultaat van dit onderzoek mét de noodige voorstellen mede te deelen. De vergadering heeft zich met deze conclusie vereenigd. Met eenige wijziging is aangenomen het voorstel van den heer Buys, tot wijziging der instructie van gedep. staten. Eindelijk zijn de rijks- en provinciale begrootingen voor 1881 aangeno men en is daarop de vergadering in naam des konings gesloten. Gisteren middag en lieden nacht zijn te Scheveningen 3 haringschuiten aangekomen. De aanbrengst was gemiddeld 150 ton pekelharing en van 20 tot 32 ton steurharing, die gemiddeld 21 per ton en 27.50 per 1000 opbragten. UUITKiN LA N DSCll K 15 KllIC, T K ENGKLA O. LONDEN. 20 Julij. Naar men uit Kabul aan de Times meldtworden de onderhandelin gen met Abdurrahman voortgezet en bestaat er hoop, dat zij tot een goed einde zullen komen. Volgens de verklaringen van sommige Afgaansclie met Engeland bevriende Sirdars, die nit Kabul als leden eener officiense deputatie Abdurrahman bezocht hebben, is hij een belangwekkend en be kwaam man, die den arbeid niet schuwt, dikwijls tot laat in den nacht werkt, al zijne brieven zelf schrijft, aangenaam en rond in den omgang is en zeer goed de kunst van bevelen verstaat. Als al die gunstige berigteu juist zijn, dan is er wezenlijk kans, gelijk de correspondent aanmerkt, dat men in Abdurrahman den gezochtcn man gevonden heeftdie geschikt is om als Emir over Afganistan te lieerschen. Woensdag had te Londen eene vreemde reglerlijke uitspraak plaats. De heer Gladstone en eenige zijner collega's werden in hechtenis genomen en stonden teregt voor eene jury, die hen na onderzoek vrijsprak. Onder de ambten, die de Engelsclie premier als kanselier der schatUist bekleedt, behoort ook dat van «Meester en werker van de Munt'' en als zoodanig is hij jaarlijks onderworpen aan eene reglerlijke uitspraak over de »pyx". Deze «pyx" is in munttaal de brandkast, waarin een proefstuk van iedëren muntslag wordt bewaard om als standaard te dienen Telken jare roept de lord-kanselicr eene jnry bijeen van goudsmeden, wilke hij belast met het onderzoek naar de stukken in de «pyx", en terwijl dit onderzoek hangende is, laat hij het gansche personeel der munt in hechtenis nemen. De ge woonte beslaat sedert 1290 en nog nooit heeft de jttry eene straf moeten uitspreken. Het muutpersoneel werd altijd vrijgesproken van de gefingeerde aanklagt. Zoo ook thans. De heer Gladstone zal waarschijnlijk weer ecu vol jaar uit de banden der justitie kunnen blijven. In den vroegen ochtend van den 15J,D woedde een vreessclijke orkaan in het zuiden van Ierland, in het oosten, het centrum en het noordwesten van Engeland. In verscheiden graafschappen werd aanzienlijke schade toe- gebragt, vooral in Leicestershire. Zoo werden digi bij Kebworlh verschei den huizen door den bliksem vernield, het dorp Syston werd geheel onder water gezet cn in de stad Leicester stroomde hel water in de straten. De stortregen was zoo geweldig, dat de rijtuigen niet voort konden; detramway- rijtuigen werden uit de rails geslingerd en de rails der spoorwegen op vele plaatsen beschadigd. Op haar landgoed Somerset-house overleed Margaretha. hertogin van Somerset, die zich tot in de laatste jaren haars levens onderscheidde door de gastvrijheid, waarmede zij aanzienlijke en op het gebied van wetenschap en kunst uitstekende vreemdelingen op hunne reizen door Engeland ten ha rent ontving. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat het Basuto-hoofd Lelsea zijne geweren aan de met de ontwapening belaste autoriteiten heeft gezonden maar op weg daarheen werd de voorraad wapenen door zijne zoons aangehouden en in beslag genomen. Masupha en Bethoradi bieden der regering tegenstand in de pogingen lot ontwapening; tot dusver zijn er nog slechts kleine hoeveel heden wapenen uitgeleverd. In de Iron Monger maakt een Amerikaansth werktuigkundige melding van zijne uitvinding, die hij in 'een opstel onder den titel: «Ieder zijn eigen locomotief" beschrijft. Hjj noemt haar eene uitvinding, voorbeschikt om de menschheid uit de tirannieke handen van spoorwegmaatschappijen tc ver lossen. Deze uitvinding bestaat uit eene driewielige velocipède, die door zamengeperste lucht moet voortbewogen worden. De laatste bevindt zich in een reservoir, dat tegelijk dienst doet als zitplaats voor den reiziger. Deze velocipède zou, aldus verzekert men, veertig kilometer in liet uur kunnen loopen. Verscheidene onbemiddelde studenten van het Darmouth-Gollege, in New-IIampshire, doen gedurende de vacantiemaanden dienst als kelluer in een hotel op Coney Island bjj New-York. Zij krijgen 30 dollars per maand benevens kost en inwoning, cn hopen na afloop van het badsaizoen, met 100 dollars in den zak, hunne studiën te hervatten. FHANKRIJK. Den l'n October zal er te Parijs een internationaal postcongres wor den gehouden, onder voorzitterschap van den minister Cochcry. liet con gres zal bijeenkomen om eenige aangelegenheden te regelen, die het post congres van 1878 in het midden had gelaten. Alle staten, die lot de algc- meene postunie zijn toegetredenzullen op het congres vertegenwoordigd worden. liet getal magistraten, die hun ontslag hebben aangeboden wegens de Maart-besluiten, was Zaturdag reeds tot 190 geklommen. Op 1 Augustus zullen de verkiezingen plaats hebben tot vernieuwing der generale raden. De republikeinen rekenen daaibij op eene glansrijke overwinning. Op den nationalen feestdag heeft de Parijsche gemeenteraad eene deputatie

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2