COURANT. LEIDSCHE ism. DONDERDAG 22 JULÏJ. B1NNENLANDSCHE MRIGTEEE N°. 109. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. ƒ2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenti?n is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 21 Jnlij. In de volgende week, bij gelegenheid der kermis, zal in de stadsge hoorzaal wederom gegeven worden een reeks vocale en instrumentale con- certeu door het gezelschap van het Eldorado te Antwerpen, onder directie van den heer ileymans, afgewisseld door de werkzaamheden van verschil lende artisten. Dit gezelschap heeft zich, gelijk men zich wel zal herinne ren, in het vorige jaar van eene gunstige zijde doen kennen; de correcte wijze van uitvoering en de aangename afwisseling, die men aan het geheel wist te gevenbragten iederen avond een talrijk publiek in de zaal bijeen. Ook nu mag men dus veel goeds daarvan verwachten. Voor een flink orchesl zal, even als in het vorige jaar. zorg worden gedragen. De ondernemer, de heer Duyser, zal zich zeker ook nu weder beijveren om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Het decoratie! der zaal zal zeker niet onderdoen voor dat van het vorige jaar, dat zeer fraai was, en, naar wij vernemen, zal ook het tooneel met nieuwe decoraties prijken. Een goede uilslag zij hem toegewenscht. Fabrikanten en handelaren in gouden en zilveren werken zijn opge roepen lot het bijwonen eener algemeene vergadering, welke zal gehouden worden op Zondag 8 Augustus e. k des namiddags ten 12% ure, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, Mariaplaats te Utrecht. In die vergadering zal beraadslaagd worden over de middelen tot verbetering van de goud- en zilver-industrie. Gisteren werd in de rijks-akademie te Amsterdam de tijdelijke nor- maaicursus voor teekenonderwijs geopend. 104 leeraren en onderwijzers hadden aangevraagd om lot den cursus te worden toegelaten; aan 63 werd door de regering die vergunning verleend, terwjjl 53 daarvan zjjn opgeko men. De ontvangst der deelnemers had plaats door den heer Molkenboer, aan wien de leiding van den cursus door de regering werd opgedragen. Ook de hoogleeraar, directeur der rijks-akademie, de heer A. Allebé, woonde de opening bij. Te Gouda was in eene vergadering van ingezetenen besloten het be houd van den heer mr. van Bergen IJzendoorn als burgemeester der ge meente op Maandag 19 dezer algemeen feestelijk te vieren. Op dien dag is dan ook den burgemeester een adres van dankbetuiging, gebonden in een prachtigen band, voorzien van het wapen van Gouda en het familiewapen van den heer van Bergen IJzendoorn, in goud en zilver, aangeboden. Uit bijna alle woningen werd gevlagd en vele fraaije versieringen waren aan sociëteiten, winkels enz. aangebragt, die des avonds rijk met gas en lam pions verlicht waren. Het feest werd des morgens ten 11 ure geopend met het bespelen van het carillon. Een uur daarna begonnen de muziekuitvoe ringen van de muziekcorpsen der schutterij en van het 41" reg. infanterie, in eene fraai versierde en des avonds rijk geïllumineerde tent op de Markt, welke corpsen zich bij afwisseling tol middernacht deden hooren. Ten 1 ure was er matine'e-musicale van de koninkl. kapel van het regiment grenadiers en jagers in den tuin der sociëteit «Ons Genoegen", welke door den bur gemeester en zjjne echtgenootc met hunne tegenwoordigheid werd vereerd. Des avonds bij de aanbieding van het adres bragt de Liedertafel//Apollo", met begeleiding van de stalmuziek van hel 4,lereg., den burgemeester eene ovatie, eindigende met het zingen van het volksliedwaarvan het 3J« couplet dour de toehoorders werd medegezongen. Ten 11 ure werd het leest besloten door het afsteken van een schitterend vuurwerk op de Markt. Gisteren stond voor het geregtshof te Amsterdam teregt AntjeSnieder, I oud 23 jaren, dienstbode, beschuldigd van kindermoord, door de ongehuwde moeder voor de eerste maal gepleegd. Beschuldigde erkende, in haar wan- I hoop over hare onverwachte bevalling, op den avond van den 17u«-n AprilII.f haar kind in een zinkput te hebben geworpen. Zij gaf op, dat het kindje i vooraf op de steenen was gevallen. Zij heeft het den volgenden morgen daaruit gehaald en den 16 l,n in een doek met vuil gebragt naar eene wasch- vrouw, met verzoek om dat weg te werpen. Deze ontdekte echter het 1 kinderlijkje en deelde dit aan de justitie mede. Het onderzoek Ier teregt- zitting liep over de vraag of het kind levend is ter wereld gekomen, of het geademd heeft en of de oorzaak van den dood aan belemmering in de adem haling door verstikking in de moddermassa of aan andere oorzaken is toe te schrijven De twee eerste vragen werden door deskundigen bevestigend beantwoord. Ilct O. M.waargenomen door den advocaat-generaal mr. A. E. J. Jolles, requireerde eene tuchthuisstraf van vijf jaar. Mr. van Lilaar trad als verdediger op. Te Amsterdam heeft de politie een ouden bekende aangehouden, ze keren Huystee, die op de Prinsengracht hij de Leliegracht een voorbijgan ger onder allerlei bedreigingen drie gulden vroeg. Deze moest ten laatste de vlugt nemen in een der huizen, waarop kort daarna eenige agenten den afzetter in verzekerde bewaring namen. - Een werkman te Arnhem kreeg, terwijl hij 'savonds over straat liep, van een hem onbekend infanterist zonder eenige aanleiding een zoo hevigen slag met een bajonet tegen het hoofd, dat hij, ernstig verwond, bewuste loos neerviel. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend en hij weder was bijgekomen, vermiste hij zijn horloge met ketting. Tegen den dader, die is herkend, wordt eene vervolging ingesteld. Gisteren morgen zijn van een 5-tal nieuwe daghuurderswoningen, slaande tusschen de Broeder- en Cellebroederspoort te Kampen, de daken plotseling ingestort. Een der werklieden werd ligt gekwetst. Zaturdag werd voor de arrond-regtbank te Heerenveen behandeld de zaak tegen den onlangs gearresteerden G J t. Ggeagreïerd klerk ten kan tore van den lijks-ontvanger der directe belasting Ie Sleenwijk. llem werd ten laste gelegd, dat hij, in de maanden April en Mei 11. op onderscheidene tijden in zijne genoemde betrekking van verschillende belastingschuldigen gelden ontvangen hebbende, om daarmede de door hen verschuldigde belas ting te voldoen, die aan gemeld kantoor te verantwoorden en in 'srijks kas te storten, in plaats daarvan die gelden, tot een gezamenlijk bedrag van ten minste 109.37, ten nadeele van het rijk heeft verduisterd of weer loos gemaakt. Het openb. min. achtte het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen en eischte 4 maanden celstraf. De regtbank wees nog in dezelfde zitting vonnis en overwoog, dat wel wettig en overtuigend was be wezendat de beklaagde, terwijl hij in zijn bovengenoemde betrekking werkzaam was, op onderscheidene tijden van of namens verschillende belas tingschuldigen ter voldoening van door hen verschuldigde grondbelasting, eenige gelden ontvangen heeft, om daarmede de door hen verschuldigde belasting te voldoen, in plaats daarvan die gelden, tot een gezamelijk be drag van f 109.37, heeft onder zich gehouden en eerst later ten deele be taald, ten deele onbetaald heeft gelaten; dat echter niet was bewezen, dat het rijk was benadeeld, sprak den beklaagde mitsdien vrü cn gelastte zijne invrijheidstelling. Het voorloopig verslag ziet het licht over het wets-ontwerp lot herzie ning der wet van 7 April 1869, betreffende de maten, gewigten en weeg- werktuigen. Hoewel men erkende, dal de regering door het indienen dezer wets-voordragt voldoende aan het laatste artikel der ijkwet van 1869, dat herziening dier wet vóór 1 January 1880 beveelt, die herziening gebruikt heeft om in die despotische wet een meer practischen en milderen geest te brengen, hare banden eenigzins minder knellend en hare strafTen minder zwaar te maken, zoo meenden vele leden, dat de regering daarin niet ver genoeg gegaan is en niet beantwoord heeft aan de verwachting, die de rede van den vorigen minister van waterstaat in 1878 had opgewekt. Ook nu nog zijn een aantal bepalingen zeer hinderlijk en maken inbreuk op de persoonlijke vrijheid der ingezetenen, zonder dat eenig noemenswaardig voordeel staat tegenover deze nadeelcn. Volgens deze leden was de regering ter halverwege blijven staan. Wenscht zij het gevoelen der kamer uit het voorloopig verslag te kennen alvorens een definitief voorstel te doen? In dat geval zal het bij de artikels tegen den ijk van balansen en gasmeters aangevoerde er haar voorzeker toe brengen niet langer op twee gedachten te hinken, maar den rationelen en practischen weg te volgen. Door de meerderheid werd het weglaten der Nederlandsche namen, van welke velen reeds het burgerregt verworven hebbenafgekeurd en herstel daarvan ge- wenscht. Men meende, dat de ondervinding genoegzaam had bewezen, dat de natie met dat lal van vreemde benamingendie zij niet begrijpt en waarvan sommige, als hectometer, bijna nooit gebruikt worden, weinig gediend is, zoodat vooralsnog ten minste het facultatief stellen der Neder landsche namen wenscheiijk is. Sommigen legden dan ook nu reeds de j verklaring af, dat zij, werd aan dat bezwaar niet te gemoet gekomenzich verpligt zouden achten de wet al te stemmen. Andere leden echter waren van oordeel, dat het systeem der wet streng moet worden volgehouden en dat in 1869 de kamer in deze reeds een betreurenswaardig voorbeeld van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1