BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidscke Courant van Maandag ö9 Julij Ó880iF'. ó66. PER TELEGRAAF. De berigten uit de voornaamste plaatsen des lands meldendat aller- wege het leest met schitterenden uilslag gevierd is. De minister van oorlog heeft een dagorder uitgevaardigd, waarbij aan het leger kennis gegeven wordt van de gelukwenschen, door den president der republiek over de wapenschouwing lot hem gerigt. Het getal der uitgereikte nieuwe vaandels bedraagt 315. dat der standaards 121. Op de verschillende vaandels staan afwisselende namen ver meld, die aan roemrijke veldslagen herinneren, door de regimenten of ba- taillons medegemaakt en alle aan de geschiedenis van de laatste eeuw ont leend. Op de meeste vaandels leest men er vier. Bijzondere opschriften dragende vaandels der scholen van St. Cyr en van Saumur en dievaneenige speciale corpsen of regimenten, die zich bijzonder hebben onderscheiden. Zoo leest men op het vaandel van het 84e regiment infanterie: //één tegen tien", ter herinnering aan de overwinning van Gratz. Enkele vaandels zijn gedecoreerd, ten teeken, dat de bezitters op den vijand vaandels hebben veroverd. De afmetingen der nieuwe vaandels zijn 90 vierkante centime ters, behalve de gouden franje. Zij zijn vervaardigd van dubbele zijde. Op de eenc zijde van het blaauw, rood en wit leest men: //République frangaise". //Honneur et Fatrie"; op de andere zijde in de vier hoeken, door lauwer kransen omgeven, het nommer van het regiment en in het midden mede gemaakte veldslagen. De zittingen van kamer en senaat zijn Donderdag gesloten. In de kamer werd eenvoudig het besluit van den president tot sluiting der gewone zitting voorgelezen. In den senaat hield de voorzitter eene korte toespraak, waarin hij het groote feest van den vorigen dag herdacht en pligtmatige hulde bragt aan het active en territoriale leger, dal zij te Longchamp voorbij zich hadden zien trekken. Beide ligchamen gingen daarop uiteen, om eerst in den herfst hunnen arbeid te hervatten. Zondag avond heeft de minister van marine de noodige bevelen gege ven om een der grootste transportschepen, waarschijnlijk de Loire, gereed te maken om de 314 geamnestieerdendie nog op Nieuw-Caledonië zijn, af te halen en naar Frankrijk terug te brengen. Van deze 314 waren er 47 veroordeeld tot dwangarbeid, 83 tot deportatie naar een vesting en 184 tot eenvoudige deportatie. Men zegt, dat Uenri Rocheforl drie centimes zal genieten van elk nummer van zijn nieuw blad L'intransigeant. De oplaag is op minstens 40000 exemplaren vastgesteld, zoodat hij als minimum 1200 fr. per dag ontvangt. Daarvan moet hij echter zijne mederedactenrs betalen. Bij het onderzoeken van de zaak der beide sigaren-smokkelaars, die als Russische couriers te Pagny gevangen genomen werdenheeft men aan het ooster-station te Parijs nog een geheelen waggon met gesmokkelde siga ren ontdekt, liet is gebleken, dat een beambte bij het Russische gezant schap hun medepliglige was. tlij nam uit de kanselarij papier van het ge zantschap weg en maakte de handteekening van den secretaris na. Deze beambte, een Zwitser van geboorte, heelt zich uit de voeten gemaakt. Te Rennes heeft den avond vóór den 14,len eene bende van 200 a 300 individuen zich naar het Capucjjner klooster begeven. Onder hen bevonden zich verscheidene militairen, waaronder een artillerist, die met ceu sabel in de hand het commando scheen te voeren. Het klooster werd omsingeld en met eene hagelbui van steenen begroet en deerlijk gehavend. De politie is niet tusschenbcide gekomen. Er zijn militaire maatregelen genomen om nieuwe wanordelijkheden te voorkomen. Zaturdag nacht omstreeks 2 ure werd op den hoek van de rue de Sèvres en de rue Vaneau te Parijs een moordaanslag gepleegd op de echtge- nootc van den heer Boury, die daar ter plaatse een wijnhuis houdt. Zij was juist bezig de ontvangst van dien dag op te makentoen twee personen aanklopten en volstrekt binnengelaten wilden worden, hetgeen hun echter door den knecht, die hel vaatwerk stond te reinigen, werd geweigerd, waarop zij de deur met geweld openduwden. De knecht verloor geen oogen- blik zijne tegenwoordigheid van geest, maar nam een billard-queue en gaf er een van de booswichten een gcduchten slag mede op het hoofd; de an dere liet toen een signaal hooren, waarop vier andere boeven den winkel binnenstormden. Te vergeefs trachtte de knecht hen met een ijzeren boom van de blinden op de vlugt te jagen; de schelmen hadden hem spoedig ont wapend en vlogen er, gevolgd door de vrouw des huizes, de straat mede op. Op haar hulpgeschrei snelde haar man toe en vond haar badende in haar bloed voor hunne woning liggen. Eerst den volgenden ochtend was zij in staat eenige bijzonderheden, omtrent hetgeen er op straat was voorge vallen, mede te deelen; men vreest echter voor haar leven. De justitie is er nog niet in geslaagd de misdadigers op het spoor te komen. DriT8CHL4!V». In den loop der eerstvolgende weken zal eene reeks groote katholieke volksvergaderingen in verschillende oorden des rijks worden gehouden. Naar de mededeelingen, deswege onder de katholieke partij verspreid, zullen die bijeenkomsten moeten strekken, om aan de leden der genoemde partij de gelegenheid te verschaffen zich openlijk te verklaren ten gunste van de hou ding, door het centrum aangenomen ten opzigte van de kerkelijk-staatkun- dige wetdezer dagen in den Pruissische landdag tot stand gebragt. Bij het centraal postkantoor te Berlijn is voor eene waarde van 21000 mark aan postzegels gestolen. Nadere berigten omtrent den brand bij prof. Mommsen te Charlotten- burg melden, dat het handschrift van het 9de, 10da en llde deel zijner verzameling van Romeinsche inscription gedeeltelijk reeds gezet, gedeeltelijk nog in handen der zetters was en dus geheel gered is. Voor een deel be houden, maar sterk beschadigd zijn de door hem verzamelde inscription der Italiaansche eilanden; de Zwitsersche inscription zijn geheel vernietigd. Hoe de brand ontstaan is blijft raadselachtig, zegt de Mgd. Zeil. Momm sen zeil moet er geheel onschuldig aan zijn. Wel is waar vermoedt hij dat hij zelf de oorzaak was door het wegwerpen van eene brandende luci fer, doch die opgave is een gevolg van zijne goedhartigheid, daar hij niet gaarne de schuld aan een ander zou zien geven. Van zijne brandwonden is bij reeds weder hersteld. Een majoor bij het Pruissische leger leed sinds verleden jaar aan eene hardnekkige verkoudheid. Niets baatte daartegen. Plotseling openbaarden zich nu onlangs op hevige wijze de verschijnselen, die duidelijk aantoon den, dat de patient leed aan eene lang chronisch verloopen zijnde droes- ziekte. Na eenige dagen bezweek de majoor aan de vreesselijke ziekte. Bij onderzoek bleek toen, dat de overledene verleden jaar een van kwaden droes verdacht paard had laten doodschieten. En nu wordt in het Mil. Wochenblatt de aandacht gevestigd op het feit, dat officieren meer door kwaden droes plegen besmet le worden dan soldaten. De reden daarvan zou reeds daarin kunnen liggen, dat de officieren zakdoeken gebruiken, met deze het neusslijm, waarmede zij door een ziek paard worden bemorst, afvegen en later die zakdoeken onnadenkend weer gebruiken. Weder heeft zich te Berlijn een geval van vergiftiging door trichinen voorgedaan. Acht personen zijn daar ernstig ongesteld geworden door het aanhoudend gebruik van varkensvleesch uit een der eerste slagterijen van de stad, dat bij onderzoek bleek trichinen te bevatten. De ziekte openbaart zich door eene aan verlamming grenzende loomheid der ledematen, opzwel len van de oogleden en volslagen gebrek aan eetlust. Op raad van den ge neesheer, liggen de zieken niet te bed, maar sleepen zich zoo goed moge lijk voort; want ligchaamsbeweging moet een der beste geneesmiddelen voor deze ziekte zijn. BERLIJN, 16 Julij. Men verneemt uit Konstantinopel, dat de Sultan be volen heeft over de collective nota te beraadslagen en een ontwerp voor een antwoord voor te leggen. Het antwoord zou op het vroegst in het be gin van Augustus te wachten zijn. Het zou de persoonlijke wensch des Sultans wezen, dat ter bevordering der hervormingen hem Duitsche officie ren en ambtenaren voor financiën en justitie zouden worden gezonden, wat van Duitsche zijde op de meest voorkomende wijze werd beloofd. De Regie- rungsrath Wettendorf uit Coblenz is reeds aangekomen. SIMLA, 16 Julij. Volgens berigten uit Kandahar is, terwjjl aan de troe pen onder Sheri Ali bevel gegeven was op Girishk terug te trekken, de infanterie met kanonnen en munitie gedeserteerd. De Engelsche brigade, le Girishk gelegerd, heeft de deserteurs vervolgd en verslagen; 200 hunner werden gedood en de kanonnen en bagage hernomen. LONDEN, 16 Julij. In het lagerhuis heeft sir Charles Dilke aan Wolff geantwoord, dat hij gelooft, dat de mededeelingen der Porte omtrent eene botsing tusschen de Albanezen en Montenegrijnen niet overeenkomstig de waarheid zijn. Gladstone gaf denzelfdeu ten antwoord, dat hij niet weet, dat aan de naar China gaande Russische oorlogschepen vergunning gegeven zou zijn om te Aden en in andere Britsche bezittingen proviand in te nemen. LONDEN, 17 Julij. Het Lagerhuis heeft het voorstel-Brigg tot het in dienen van protest tegen de oprigting van een standbeeld van prins Lode- wijk Napoleon, zoon van keizer Napoleon III, in de Westminster-Abdij, met 175 tegen 116 stemmen aangenomen. Daarna werd voortgezet de be handeling der wet tot het toekennen van schadeloosstelling aan de Iersche pachters, die wegens wanbetaling van hunne hoeven zijn ontzet. Het amendement-Gladstone, ten doel hebbende om, ingeval de grondeigenaren, zonder eene billijke schikking in ruil voor te stellen, het aanbod van de pachters te weigeren, werd na langdurige discussie met 225 tegen 25 stem men aangenomen. De debatten zullen later voortgezet worden. KAAPSTAD, 15 Julij. In de wetgevende vergadering heeft heden de koloniale secretaris, J. Gordon Sprigg, aangekondigd, dat hel gouvernement had besloten, ten gevolge van de oppositie, welke de maatregel heeft onder vonden, het ontwerp betreffende de uitbreiding van het spoorwegstelsel in Zuid-Africa in te trekken. PARIJS, 16 Julij. Bij voortduring komen nog verzoeken van regterlijke ambtenaren om ontslag in. Tot heden hebben 164 leden van parketten hunne betrekkingen nedergelegd, omdat zjj niet willen medewerken tot het uitvoeren van de Maartdecreten. Men verzekert dat de nog niet uitgezette congregatiën den 20't'D Julij het lot van de Jezuïten zullen ondergaan. De regering ziet zich genoodzaakt streng te handelen, omdat in de departementen manifestatiën Worden voor bereid voor het geval, dat het sluiten van de niet erkende kloosters achter wege mogt blijven. De verbittering buiten Parijs is meer toegenomen, daar de clericalen eene poging hebben gedaan om het nationale leest te storen. ATHENE, 16 Julij. De heer Corbctt overhandigde heden de collective nota, welke door den heer Tricupis terstond met eene nota werd beant woord, waarbij hij verklaarde, dat Griekenland de beslissing der groote mogendheden aanneemt. Die nota is gelijktijdig officiëel openbaar gemaakt. In den loop van den dag werd in alle kerken een Te Deum aangeheven en des avonds had er eene schitterende illuminatie plaats. PROGRAMMA ¥AN MUZIEK* IXVOERlNiGElV. Zomerzorg. Dingsdag 20 Julij, des avonds ten half zeven, door de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den Heer J. H. VöiLMAR. lc Afd.: 1. //Admiral Storsch Marsch", Latan 2.//Ouverture de Concert", Hcrzele; 3. Souvenir de l'opéra d'Auber //Le Lac des Fées", Dunkier; 4. //Interpretationen Walzer", Joh. Strauss; 5. Fantaisie sur des motifs de l'opéra //Joseph" de Mehul, Ch. Slumpff. 2e Afd.: 6. Ouverture //Friedensfeier", C. Reinecke; 7. //Souvenir de Mendelssohn" (Liederfantaisie), Dunkier; 8. a. «Der Ilimmel hal eine Thrane geweinl", Lied, Kiicken; b. //Polnische Nat. Tanze N°. 1" (arr. Völlmar), Scharwenke; 9. Fantaisie sur des motifs de l'opéra «La Muelte de Portici" d'Auber; Dunkier; 10. »Ma Brunette", Polka, Schuurman. ZWOLLE, 16 Julij. Granen. Tarwe en paardeb. niet aangevoerdrogge 8 k ƒ8.25, boekweit 8 k ƒ8.50, gerst 6 a ƒ6.50, aardappelen /3 k ƒ3.50, alles per HL. Boter. Aangevoerd 1140/8 en 120/16 vat^, benevens 200/2 KG. stukgoed. Handelswaarde ƒ26500. Stukgoed 0.90 k 1.30 per KG., per vat of 20 KG. prima kwal. 24 k ƒ25.50, afwijkende soort ƒ22.50 k ƒ23.50, tweede soort 19 a ƒ20.50. Eijeren ƒ3.30 a 4.50 per 100 stuks. ZWOLLE, 16 Julij. Vee. De voor- en weekmarkt was deze week door dehooi- drukte beduidend minder in aanvoer, maar beter in prijzen. Vet vee was algemeen 5 ets per KG. duurder; melk- en weide-vee ƒ25 a ƒ40 en fokvee ƒ15 k 20 per stuk hooger, kalveren golden ƒ25 k ƒ55 en lammeren ƒ9 k 16 per stuk. Var kens. Aanvoer p. m. 300 biggen en 150 magere varkens. Biggen 1.60 k ƒ2 per week, magere en vette varkens met hoogere stemming. MASTENBROEK, 16 Julij. Hooi en Stroo. Nieuw hooi ƒ20 k 24, jarig ƒ16 k ƒ18. Stroo ƒ14 k ƒ15. Alles per 1000 halve KG. vrij scheep. NIEUWKUYK, 16 July. Hop. Stand van het gewas zeer gunstig. Handel onbeduidend. OMMEN, 16 Julij. Wol. Markt willig gestemd. Men besteedt voor: Overijssel- sche ƒ0.85 k ƒ1.10, Friesche ƒ1.30 k ƒ1.40 en Veluwsche ƒ1.20 k 1.45. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5